OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

producent opakowań

Konstruowanie i projektowanie pudełka – dlaczego prototyp kosztuje?

Pudełko powstaje w konkretnym celu – ma się w nim znaleźć nasz produkt. Oczywiście w stabilnej pozycji, aby dotarł nienaruszony do Klienta. Warto wiedzieć, że zazwyczaj sama informacja o wymiarach pudełka nie wystarczy. Jakie parametry należy podać, aby otrzymać rzetelną wycenę? Jak wygląda projektowanie pudełka „od kuchni”? Dlaczego prototyp kosztuje? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na te i kilka innych pytań!

Pudełka klapowe i fasonowe

Konstruowanie pudełka musi się rozpocząć od rozpoznania produktu, jaki ma się w nim znaleźć i jaką funkcję ma spełniać pudełko. Najprostsze pudełka klapowe służą do zwykłego pakowania zbiorczego, aby łatwiej było transportować czy magazynować produkt. Drugi rodzaj to pudełka fasonowe o bardziej przemyślanych konstrukcjach spełniające dodatkowe funkcje takie jak eksponowanie produktu spośród innych. Tego typu pudełka posiadają zazwyczaj zamki i nie są zaklejane taśmami samoprzylepnymi tak jak pudełka klapowe. Mają pełną możliwość zadruku niosąc treść reklamowo-marketingową. W przypadku pudełek klapowych w zasadzie sytuacja jest dość prosta: określa się wymiar pudełka, co, w większości przypadkach, jest wystarczające, aby je wycenić, a następnie stworzyć.

Projektowanie pudełka – kiedy warto zainwestować w prototyp?

Zupełnie inaczej wygląda to przy pudełkach produktowych. W tym momencie rozpoczyna się praca konstrukcyjna, do której jest wymagane dostarczenie produktów, które mają być zapakowane. Trzeba określić ich wagę oraz kształty, aby można było odpowiednio dobrać zarówno konstrukcję, jak i rodzaj papieru czy też tektury z jakiej zostanie wykonane pudełko.

Dzięki najnowszej technologii możemy zaplanować pudełko bez posiadania samego produktu – o ile jest on zaprojektowany i da się go wydrukować na drukarce 3D oraz znamy jego wagę. Konstrukcja i materiały niezbędne do wykonania pudełka zależą od rodzaju pakowanego towaru. Przykładowo, jeśli towar jest niedrogi, nie dobiera się do niego pudełek, których cena produkcji przewyższa cenę samego towaru. Natomiast w przypadku droższych i prestiżowych towarów trzeba brać pod uwagę nie tyle cenę, ale także funkcjonalność i atrakcyjny wygląd opakowania. Samo ułożenie oraz ustabilizowanie produktu w pudełku ma wtedy kluczowe znaczenie. Nie wystarczy narysować pudełka w programie i wysłać do produkcji „na pohybel” 🙂 Nie da się tego dobrze zrobić bez wykonania prototypu. Prototyp jest testowany, można zrobić korekty, dopracować całość, a co najważniejsze – nie są jeszcze wykonywane tak zwane wykrojniki (narzędzie do wycinania pudełek), które są stosunkowo drogie. Wspominam o tym, bo stworzenie pudełka to nie taka łatwa sprawa. To godziny prac, przemyśleń, manualna praca przy prototypie. Właśnie dlatego prototyp kosztuje, ale za to daje dużo lepszy efekt końcowy.

 

Pudełka personalizowane

Drugi etap to stworzenie projektu graficznego nadruku na pudełku. Pamiętajcie, że klient zawsze kupuje zmysłami, a działanie na emocje daje najlepsze efekty. Wzrok i dotyk są tutaj kluczowe, więc warto to przemyśleć i powierzyć projekt w ręce doświadczonego grafika. Dzięki temu mamy gwarancję odpowiednio dobranej kolorystyki, adekwatnego i spersonalizowanego przekazu do klienta.

Pamiętajmy, że nie każde pudełko musi dużo kosztować. To kwestia odpowiedniego doboru materiału oraz szaty graficznej.