Niestandardowe gadżety firmowe – przygotowanie gry planszowej na targi
Smycze na klucze, pendrive’y, długopisy, karteczki, torby, plecaki. Wydaje się, że wszystko z gadżetów reklamowych już było. Nikogo już taki „gift” nie cieszy, nikogo nie zaskakuje, dlatego rynek potrzebuje czegoś spektakularnego. Czymś takim nietuzinkowym, choć co prawda wymagającym o wiele więcej pracy, jest gra planszowa. Na takie rozwiązanie wpadliśmy w przypadku naszego klienta – jednostki CITT Politechniki Śląskiej, który potrzebował wyjątkowego gadżetu z okazji 15-lecia istnienia.
Klient: Centrum Inkubacji Transferu i Technologii (CITT) Politechniki Śląskiej
Branża: naukowa
Rodzaj współpracy: gadżety reklamowe
Czas na realizację projektu: 4 tygodnie
Ilość poświęconych godzin: ok. 106 h, co daje łącznie 17 dni pracy po 8h w tygodniu
Zaangażowani specjaliści: strateg, project manager, content specialist, grafik, koordynator druku
Wyzwania:
- początkowy brak wizji na motorykę gry
- krótki czas realizacji (ok. 3 tygodni na koncepcję i produkcję)
- nagła zmiana koncepcji.
I. PROBLEM
Gadżety reklamowe na targi. Czyli z czym zgłosił się Klient?
Na samym początku warto podkreślić, że CITT nie był naszym nowym klientem. Współpracowaliśmy wcześniej w zakresie strategii marki & komunikacji, a także drukowanych materiałów reklamowych. Tym razem CITT zgłosił się do nas z potrzebą wykreowania gadżetów firmowych, które miały być formą rozpromowania jednostki na Targach Wynalazków i Innowacji. Klient oczekiwał od nas inwencji, zatem obok standardowych rozwiązań, takich jak: apaszka czy długopisy pojawiła się też gra planszowa.
Jak wydać grę planszową w 4 tygodnie? Czyli problem goni problem
Wysunięcie propozycji z grą planszową było wyzwaniem samym w sobie (nigdy wcześniej tego nie robiliśmy!). Jednak przed nami był jeszcze szereg innych komplikacji, a mianowicie:
- krótki czas realizacji (na koncepcję, projekt i produkcję): ok. 4 tygodni
- nadchodzący weekend majowy (ryzyko urlopów)
- konieczność zamrożenia produkcji na czas projektu, a także godzin działu marketingu oraz grafików.
Zatem nie sprzyjał nam ani czas, ani okoliczności, ani też projekty, które toczyły się równolegle. Finalnie jednak daliśmy radę. O czym przekonacie się sami schodząc niżej ⤵
II. ROZWIĄZANIE
Projektowanie gier planszowych – wcale nie takie proste!
Największą trudnością przy projektowaniu gry nie jest fakt, że podchodzi się do niej po raz pierwszy (w końcu każdy z nas grał w jakąś chociaż raz). Problemem jest, gdy na początku nie mamy wizji. Ani my, ani Klient.
Oczywiście, nie było tak, że klient nie dostarczył nam żadnego briefu, ani nie powiedział o swoich oczekiwaniach. Powiedział – wiedzieliśmy, że ma być to gra na bazie Monopoly i, że jej celem jest poszerzenie wiedzy o integracji nauki z biznesem. Wizja jednak dotyczyła samego wybrzmienia projektu, a my nadal nie wiedzieliśmy – od czego tak właściwie mamy wyjść? Jakich ram się trzymać?
I tu bardzo ważna okazała się kooperacja, a także poznanie środowiska Zgłaszającego. Całe szczęście to akurat nieco znaliśmy, bo rok wcześniej opracowywaliśmy strategię marki.
Krok 1: Prototyp
Naszym pierwszym krokiem był zatem powrót do strategii. I tu zauważyliśmy, że CITT działa w w określonym schemacie – 4 obszarach (PROJEKTOWANIE – PROTOTYPOWANIE – KOMERCJALIZACJA – WERFIKACJA RYNKOWA). Te obszary zaczęły stanowić dla nas ważną ramę, na bazie której udało nam się opracować prototyp planszy. Równolegle przygotowaliśmy też instrukcję oraz copy do poszczególnych pól. A na sam koniec… wspólnie zagraliśmy, testując czy motoryka ma sens.
prototyp gry planszowej
Krok 2: Kontakt z klientem
Po wypracowaniu prototypu przyszedł czas na rozmowę z klientem. Chcieliśmy zaprezentować nasz pomysł i dopytać o odczucia. Jak się okazało nasze teoretyczne podejście w temacie minęło się z praktyką. I tak koncepcja zmieniła się o 180 stopni, a my byliśmy już tydzień w plecy…
Co zatem poszło nie tak? W zasadzie to nieznajomość rynku. Klient chciał jak najwierniej oddać mechanikę gry, w której zabrakło kluczowych osób czy instytucji (takich jak: Rzecznik Patentowy, licencjonowanie itp.). Nic w tym dziwnego – jeszcze długo po targach chciał posługiwać się tym narzędziem marketingowym i zwiększać świadomość na temat działania jednostki. Dla nas jednak oznaczało to porzucenie dotychczasowych, innych prac i oddanie się projektowi. Zostało ok. tygodnia na opracowanie: projektu gry, jej elementów, całego copy, aby produkcja zdążyła tę grę wykonać.
Krok 3: Drugi projekt i finalizowanie
Podchodząc drugi raz do opracowania koncepcji i całej motoryki gry byliśmy cały czas w kontakcie z klientem. Plusem było ogromne zaangażowanie – nasze, jak i zespołu po stronie CITT-u. Rozmawialiśmy codziennie – rano, popołudniu, wieczorem, a nawet w weekend. Jednak ta kooperacja doprowadziła nas do finału – opracowaliśmy planszę!
Gdy bazę już mieliśmy, podobnie jak i w przypadku prototypu, zostało nam do przygotowania:
1/ copy – na poczet instrukcji, kart gracza, kart szans, opisu poszczególnych pól,
2/ projektowanie graficzne – na poczet takich elementów jak: plansza, opakowanie, obwoluta na opakowanie, karty gracza (tzw. karty Innowacji), karty szans (tzw. Karta Nauki i Karta Biznesu) pieniądze (tzw. CITTony) oraz pionki.
WAŻNE: Przy projektowaniu graficznym istotne jest, że mieliśmy opracowany cały klucz wizualny. Znaliśmy go z opracowanej wcześniej strategii marki, co usprawniło nam pracę i wprowadziło spójność we wszystkich zamawianych przez Klienta gadżetach reklamowych.
Każdą naszą zmianę konsultowaliśmy z Klientem. W końcu nie było już czasu na ponowną modyfikację koncepcji. Poświęciliśmy mnóstwo godzin na opracowanie contentu i jego poprawki. Równie sporo godzin poszło na brief grafika i opracowanie graficzne, jednak wszystko zakończyło się sukcesem. Każdy specjalista wczuł się w klimat i temat!
III. KORZYŚCI
Gadżety promocyjne z logo firmy w postaci gry planszowej – idealne na integrację pracowników
Tak jak wspomniałam na początku – opracowanie gry planszowej wymaga zaangażowania ogromnej ilości godzin. To zupełne przeciwieństwo standardowych gadżetów reklamowych. Jednak ten trud zapewnia skuteczność działań marketingowych. Firma staje się bardziej rozpoznawalna, bo przecież każdy lubi się uczyć, poznawać poprzez zabawę!
Potwierdzeniem na to jest case Politechniki. Premiera gry CITTu zakończyła się ogromnym sukcesem, co też obrazują poniższe zdjęcia z eventu.
Wszyscy się integrowali, grali i co najważniejsze – poznawali jednostkę CITT od kuchni! Czy można więc było sobie wyobrazić lepsze after party?
Co ważne – dla nas, wewnętrznie, również był to czas zabawy, pewna forma rozrywki, choć pracy mieliśmy naprawdę sporo. Testując grę planszową również się integrowaliśmy, sprawdzaliśmy czy wszystko działa, czy ma sens i czy posiadamy odpowiednią pulę pieniędzy. Ten nasz wspólny czas świetnie podsumowała Magda, nasz content specialist. Poczytajcie ⤵
Pracę naszego zespołu uważam za WZOROWĄ – pierwsze burzowanie naszej strateg & project managera nakierowało nas na cały proces i ideę gry. Do tego, co przygotowały dziewczyny stworzyłyśmy całą, całą resztę. Pole po polu, zasadę po zasadzie. Mam wrażenie, że pierwsza wizja mocno nam „siadła” i każda z nas się zaangażowała, nie ze względu na polecenie, tylko wizji fajnego projektu. Cały proces był bardzo angażujący. Każdą wymyśloną zasadę i regułę musiałyśmy sprawdzić i przetestować. Pamiętam naszą wspólną grę na naszym prototypie. Było czaaaadowo!
Bardzo podobał mi się też proces liczenia pieniędzy – musiałyśmy obliczyć ile każdy gracz potrzebuje maksymalnej i minimalnej ilości banknotów. Ile będzie kosztować i gracza i bank jedna runda. Ile mieć naddatku i ile finalnie wydrukować banknotów. Uważam ten projekt za jeden z naprawdę fajnych i udanych.
Podsumowanie
Jak widać, gdy planszowe to skuteczne gadżety reklamowe. Są idealnym pomysłem na targi, konferencje firmowe, integracje czy po prostu – jako stały element w biurze. Wspierają integrację pracowników i poprzez zabawę – przybliżają sposób działania firmy czy szerzą wieść o nowym produkcie. I co najważniejsze – są ponadczasowe.