OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Aktualne wymiary grafik

Aktualne wymiary grafik na Facebooku i Instagramie [lipiec 2022]

Jeszcze rok czy dwa lata temu źle dobrane wymiary grafik były przede wszystkim powodem mniejszych zasięgów. Dziś ciężko jednoznacznie określić czy faktycznie są temu winne, natomiast jedno jest pewne. Źle dobrane formaty grafik wpływają na jakość i mogą się niepoprawnie wyświetlać w wielu kluczowych miejscach. Sprawdź zatem jakie są aktualne wymiary grafik na Facebooku i Instagramie.

No dobrze, ale jak zatem poprawnie je dobrać skoro Facebook wciąż serwuje nam kolejne aktualizacje? Odpowiedź jest prosta – trzeba na bieżąco śledzić zalecenia Facebooka i…testować. Tak, dobrze widzisz – zalecenia Facebooka nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Dlatego też w tym artykule podpowiemy Ci, co warto przyjąć bez zastrzeżeń, a co wypadałoby poprawić.

 

Aktualne wymiary grafik – Facebook 2022

Zanim przejdziemy do wymiarów grafik, zacznijmy od podstawowych zaleceń.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że najlepiej jest, gdy wszystkie wgrywane przez Ciebie grafiki ważą do 100kB. Wówczas nie tylko szybciej się uploadują, ale i mogą mieć wpływ na szersze dystrybuowanie contentu.

 

wskazówka 🍊

Grafiki możesz optymalizować poprzez wersję pro na Canvie albo darmowe narzędzia. Są nimi tinypng.com czy IfranView.

 

Po drugie, staraj się wgrywać zdjęcia w formacie png. To zapewni Ci nie tylko szybsze wczytywanie, ale i lepszą jakość.

Po trzecie, nadawaj grafikom właściwe nazwy. Nazwa powinna być adekwatna do tego, co na grafice się znajduje.

Po czwarte, nie przesadzaj z tekstem na grafice. 20% to takie maximum, które nie zaburzy jej czytelności.

 

wskazówka 🍊

Jeszcze jakiś czas temu Facebook ciął zasięgi postom (albo i nawet ich nie publikował!), których grafika posiadała zbyt dużą ilość tekstu. Co prawda dziś to ograniczenie już nie obowiązuje, ale come’on. Czytelność grafiki to chyba podstawa J

 

Teraz gdy znasz już wszystkie ogólne zalecenia czas przejść do formatów. Całą rozpiskę z podziałem na konkretne grafiki znajdziesz poniżej.

 

Avatar

Według zaleceń Facebooka minimalna rozdzielczość avatara, a więc zdjęcia profilowego, to 170 x 170 px.

Naszym zdaniem najlepiej sprawdza się 800 x 800 px i tego też się trzymaj 😊

Przy projektowaniu avatara pamiętaj, że ma on odzwierciedlać charakter Twojej działalności i po prostu mówić o tym, czym się zajmujesz (większość firm w miejsce avatara wstawia po prostu logo). Pamiętaj też, że kwadratowe zdjęcie, które wgrywasz, zostanie wykadrowane do koła. Weź to pod uwagę przy projektowaniu.

Wymiar avatara

 

Cover photo

Zdjęcie w tle, czyli inaczej cover photo, widnieje u samej góry fanpage’a. Jednak nie tylko – istnieje jeszcze cover photo dla wydarzenia czy grupy dyskusyjnej, ale na ten moment skupmy się na tym pierwszym.

A więc, rekomendowane przez Facebooka wymiary dla cover photo strony to 820 x 312 px. Z naszych doświadczeń nie jest to jednak najlepsze zalecenie, więc stosujemy następujące dwa wymiary: 851 x 315 px oraz 860 x 320 px.

Cover photo to niezwykle ważne miejsce, gdyż jest widoczne zaraz po pierwszym styku internauty z fanpagem. Musi być zatem dobrze zaprojektowane i dostosowane – do wszystkich urządzeń, na których się pojawi.

W związku z tym musisz wiedzieć, że w cover photo należy wziąć pod uwagę marginesy. Zostaną one ucięte na urządzeniach o mniejszej rozdzielczości, dlatego też dobrze jest gdy główny komunikat/motyw/zdjęcie znajduje się w samym centrum (wskazówka: centrum grafiki to 640 x 312 px).

Cover photo dla strony

 

Skoro cover photo dla strony mamy już za sobą – czas przejść dalej.

Cover photo dla wydarzenia to 1200 x 628 px, a cover photo dla grupy to 1640 x 856 px. Co prawda w przypadku wydarzenia nie mamy problemów z marginesami, jednak w zdjęciu w tle dla grupy – już tak. Dlatego też podobnie jak i wcześniej, zalecamy, by główny komunikat znalazł się w centrum, z dala od granicznych obszarów.

Cover photo dla wydarzenia

 

Cover photo dla grupy

 

Posty

Na sam koniec pozostały nam jeszcze formaty postów. Do wyboru masz aż cztery opcje, które są publikowane na osi czasu.

1) Post kwadratowy: 1200 x 1200 px 

2) Post pionowy: 800 x 1000 px 

3) Post poziomy: 1200 x 900 px

4) Post z linkiem: 1200 x 628 px

Każdy z tych formatów ładuje się poprawnie na wszystkich urządzeniach, zatem jedyne czego musisz pilnować to przejrzystości i rozsądnej ilości tekstu na grafice. 😊

Formaty postów.

 

Aktualne wymiary grafik – Instagram 2022

Instagram to platforma, gdzie najważniejsze są proporcje i zasada ta odnosi się do zamieszczanych postów. Jednak zanim do nich przejdziemy – zacznijmy od początku. A więc od avatara.

 

Avatar

Zdjęcie profilowe na Instagramie powinno mieć 700 x 700 px. Tu podobnie jak w przypadku Facebooka – pamiętaj, że zostanie ono wykadrowane do koła.

Avatar instagram

Stories + okładka do Stories 

Stories, a więc relacje, to krótkie filmy, które gasną po 24h. Instagram rekomenduje, by ich wymiary były zachowane w proporcjach 9:16, 16:9 i 4:5. Natomiast my rekomendujemy, by ich wymiary miały 1080 x 1920 px, 

Należy jednak pamiętać, że w publikowanych stories znajdują się newralgiczne miejsca. Zaznaczyliśmy je dla Ciebie na grafice poniżej, zatem wystrzegaj się umieszczania w tych partiach ważnych elementów graficznych czy treści.

Wymiary Instagram stories

 

Stories, pomimo swojego krótkiego cyklu życia, mogą być jednak „wskrzeszone”. Wystarczy jedynie wyróżnić je w profilu i nadać im okładkę, której wymiary to 700 x 700 px.

 

Posty

Najczęstszym formatem na Instagramie jest kwadrat 1080 x 1080 px. Dzieje się tak dlatego, że tak wyświetla się cały wall danego fanpage’a.

W skrócie każdy post jest kadrowany do kwadratu, niezależnie od tego czy jest to film, gif czy też statyczne zdjęcie. Wszystko po to, by na głównej każdy materiał wyświetlał się symetrycznie, a całość była estetyczna.

Instagram wymiar postu kwadratowego

Nie oznacza to jednak, że kwadrat jest jedynym formatem. Tak jak wspomniałam – na Instagramie niezwykle ważne są proporcje i tak dodatkowo wyróżnić możemy:

1) Post pionowy: 1080 x 1350 px

2) Post poziomy dla szerokiej grafiki: 1080 x 566 px.

Instagram wymiar postu pionowego, poziomego

Reels

I na sam koniec – reelsy, czyli top of the top w ostatnich trendach dla social mediów.

Reelsy (czyli rolki) to krótkie filmy, przypominające te, które pojawiają się na Tik Toku. Tego typu klipy wideo mogą mieć do 60 sekund i składają się z różnych setów, dźwięków czy efektów specjalnych.

 

Jeśli chodzi o format – to tu, tak jak w przypadku stories, proporcje wynoszą 9:16. Z kolei rekomendowany rozmiar to 1080 x 1920 px.

Pamiętaj jednak, że jeśli publikujesz rolkę w aktualnościach, to wyświetli się ona ucięta. Jej rozmiar w feedzie zostanie wykadrowany do rozmiaru 1080 x 1350 px.

Pamiętaj również, że reelsy, podobnie jak i stories, mają też swoje newralgiczne miejsca. Staraj się więc nie publikować niczego istotnego w ich obrębie.

Wymiar instagram reels  Instagram wymiar reels okładka

 

Podsumowanie

Mam nadzieje, że powyższa rozpiska ułatwi Ci nieco organizację codziennych działań. Znasz już aktualne wymiary grafik i możesz spokojnie działać! W końcu w social mediach chcemy jakości i regularności, a wszelkie narzędzia mają nam to ułatwiać.

Jeśli jednak jesteś jednoosobowym działem marketingu i dodatkowo sam ogarniasz grafiki – na sam koniec zdradzę Ci jeszcze jeden tip. W programie Canva (nawet w darmowej wersji) znajdziesz szablony odpowiadające poszczególnym formatom, dzięki czemu i pomysły na kreacje i wymiary masz w jednym miejscu.

 

Potrzebujesz wsparcia w codziennych działaniach? Skontaktuj się z nami! Usługa outsourcing marketingu to coś, co wesprze Twój wewnętrzny dział.

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196

   

   

   

  Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.