OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

jak wydać grę planszową dla firm?

Jak wydać grę planszową dla firmy?

Tworzenie gry planszowej to ekscytujący sposób na ożywienie naszej kreatywności, wymagające sporo pracy i zaangażowania. Staranne planowanie, rozważenie elementów, zasad i co najważniejsze celów naszej gry.

W tym artykule omówię, jak stworzyć grę planszową od początku do końca. Opiszę sposób tworzenia, projektowania elementów gry i plansz, a także podzielę się z Tobą cennymi wskazówkami.

To co? Zaczynamy?

 

Czym są gry planszowe i czym różnią się od tradycyjnych gier?

Gry planszowe istnieją od wieków i nadal cieszą się popularnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych gier gry planszowe wymagają strategii i umiejętności, ponieważ gracze przesuwają pionki po planszy zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami. Gracze muszą myśleć z wyprzedzeniem i dokładnie planować swoje ruchy, aby wygrać.

Gry planszowe stanowią ekscytujące wyzwanie, które jest zarówno zabawne, jak i edukacyjne. Mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi, a nawet swoimi pracownikami.

Zastanawiasz się, czy gra planszowa to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? Spieszę z odpowiedzią. To świetny pomysł, bo:

  1. Tworzenie gry planszowej poświęconej Twojej firmie lub jej produktom może pomóc w promocji marki i wizerunku. Gra może być nośnikiem logo, kolorów i charakterystycznych elementów związanych z Twoją firmą, co przyczyni się do budowania rozpoznawalności marki. Odnosząc się do strategii działania swojej firmy, możesz przekazać w niej swoje wartości, umacniając tym samym wizerunek.
  2. Możesz przyciągnąć uwagę nowych klientów. Interesująca gra planszowa może stanowić ciekawą atrakcję dla potencjalnych klientów, którzy mogą zainteresować się Twoją firmą. Przyjemne doświadczenie z grą planszową może również zwiększyć szanse na przyciągnięcie klientów i zachęcenie ich do korzystania z Twoich usług lub produktów.
  3. Może posłużyć ona jako narzędzie edukacyjne dla klientów, partnerów biznesowych lub pracowników. Możesz stworzyć grę planszową, która uczy użytkowników o Twoim produkcie lub usłudze, prezentuje złożone procesy biznesowe lub szkoli w określonych umiejętnościach.
  4. Tworzenie gry planszowej dla firmy może być również sposobem na wyróżnienie się spośród konkurencji. Wiele przedsiębiorstw korzysta z tradycyjnych metod marketingowych, a gra planszowa może być oryginalnym i nieoczekiwanym narzędziem. Inwestycja w taką inicjatywę może przyciągnąć uwagę mediów, co dodatkowo wpłynie na wzmocnienie wizerunku firmy.
  5. Umocnieni relację z klientami, partnerami biznesowymi lub Twoimi pracownikami. Organizowanie turniejów lub wspólnego grania może umożliwić interakcję i budowanie więzi z innymi osobami, co może mieć pozytywny wpływ na jej rozwój.

To jak? Przekonany? właśnie tu rodzi się przestrzeń na stworzenie swojego prototypu planszówki.

 

Pomysł na grę planszową

Przygotowanie solidnego pomysłu i stworzenie dobrze zaprojektowanej gry to niezwykle ważny, kluczowy pierwszy krok. Na samym początku swojej pracy powinieneś przemyśleć i określić cel swojej planszówki.

Musisz rozważyć mechanikę gry, tematykę, zasady oraz instrukcję, aby stworzyć atrakcyjne doświadczenia dla graczy. Przemyśl dokładnie zamysł swojej planszówki.

Masz pomysł? Świetnie! Spisz wszystko, rozrysuj, zastanów, co chcesz przekazać swoim odbiorcom.

Możesz pracować samodzielnie lub przekazać swój pomysł agencji z odpowiednim, kreatywnym zespołem, aby rozwijać swoją myśl i dopracować wszystkie szczegóły. Aby powstał produkt – planszówka idealna.

WSKAZÓWKA nr 1

Spisz każdy rodzący się pomysł w Twojej głowie. Dziś kilka jest dobrych, jutro dwa okażą się być nieprzydatne… Ale stwórz własnym sumptem odpowiednio duży zasób pomysłów, do których możesz sięgać i wspierać się podczas np. testowania mechanizmów. Dobrze mieć czym się podeprzeć w kolejnych etapach.

WSKAZÓWKA nr 2

Jeśli tworzysz grę planszową dla swojej firmy, nie zapomnij sięgnąć do jej strategii. Jestem pewna, że znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, a nawet pomysłów!

 

Pierwszy egzemplarz gry – prototyp

Pomysł i cel gry już jest! Po wstępnej selekcji, odrzuceniu nieprzydatnych elementów, czas na wdrożenie pomysłu w życie. Możemy przystąpić do prototypowania gry.

Rozrysuj, wydrukuj planszę, karty, żetony i wszystkie inne elementy, które będą potrzebne do rozgrywki. Podstawowymi zasobami stwórz pierwszą planszówkę, sprawdź, jak może ona wyglądać. Popatrz na swoją grę, zacznij testować.

Prototyp pomoże Ci rozwiać wątpliwości, przetestować zasady gry, dokonać ewentualnych poprawek i ocenić, czy gra jest dobrze zbalansowana i satysfakcjonująca.

Instrukcja

Nie zapomnij o instrukcji. To właśnie ona opisze dokładnie, jak działa Twoja gra. Wskaże, co znajduje się na jej kartach, rozjaśni reguły każdej partii gry. Dowiemy się z niej czy współpracujemy, czy rywalizujemy podczas rozgrywki.

Ilustracje i grafika

Ilustracje i grafika są ważnym elementem gry planszowej, który z pewnością mocno przyciąga uwagę graczy. Jeśli nie masz umiejętności artystycznych, będziesz musiał zaangażować grafika, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

WSKAZÓWKA

Ważne jest, aby nawiązać współpracę, z której będziesz zadowolony. Najlepiej z grafikiem, który będzie w stanie oddać wizję gry i stworzyć atrakcyjne i spójne z Twoją wizją grafiki. Tu przyda się dobry brief! Nakierowanie, opis, a nawet zdjęcia zrobione komórką. Inspiruj siebie i grafika tym, co znajdziesz w grach dostępnych na całym świecie.

Wydawca lub samodzielne wydanie

Po zakończeniu procesu projektowania i prototypowania nadchodzi czas na decyzję. Musisz zdecydować, czy chcesz współpracować z wydawcą, który pomoże Ci w procesie produkcji i dystrybucji, czy też podejmiesz się samodzielnego wydania gry.

Wydawca może dostarczyć profesjonalne wsparcie, ale zazwyczaj wiąże się z pewnymi kosztami. Samodzielne wydanie pozwala na większą kontrolę nad procesem, ale też wymaga więcej zaangażowania i odpowiedzialności.

Testowanie i poprawki

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wydawcę, czy samodzielne wydanie, istotne jest przeprowadzenie testów gry z różnymi grupami graczy. Jest to moment, w którym sprawdzisz motorykę, zadania, karty, działanie swojej gry.

Nie zwlekaj. To odpowiedni czas, aby zagrać!

Feedback od testerów pozwoli na wprowadzenie niezbędnych poprawek i usprawnień przed ostatecznym wydaniem gry.

WSKAZÓWKA

Przeanalizuj czy przy maksymalnej liczbie graczy wszystkie elementy są spójne. Przelicz dokładnie ilość potrzebnych produktów, tantiemy.

Produkcja

Produkcja gry planszowej obejmuje drukowanie planszy, kart, żetonów, pudełek, wszystkiego, co tworzy spójną całość. Musisz znaleźć drukarnię specjalizującą się w produkcji gier planszowych i uzyskać od niej wycenę na podstawie rozmiaru, materiałów, ilości egzemplarzy i innych czynników.

WSKAZÓWKA

Koszty produkcyjne będą się różnić w zależności od rozmiaru i złożoności gry, a także od wybranych materiałów. Dokładnie przeanalizuj ile, czego potrzebujesz w swojej grze. Tak, aby niepotrzebnie nie zwiększać kosztów produkcji.

Dystrybucja i marketing

Finalizując swoją grę, nie zapomnij o jej dystrybucji oraz promocji. Jeśli pracujesz z wydawcą, to często to on będzie odpowiedzialny za dystrybucję. Natomiast w przypadku samodzielnego wydania, będziesz musiał zająć się promocją gry na własną rękę, korzystając z różnych kanałów, takich jak strony internetowe, media społecznościowe, targi graczy itp.

Koszty związane z wydaniem gry planszowej będą się różnić w zależności od wielu czynników. Produkcja gry, ilustracje, grafika, marketing i dystrybucja to tylko niektóre z elementów, które wpływają na całkowity koszt.

Samodzielna publikacja własnej gry planszowej

Samodzielne publikowanie własnej gry planszowej to świetny sposób na urzeczywistnienie swoich kreatywnych pomysłów. Może to być to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Daje to nie tylko możliwość podzielenia się swoją pracą ze światem, ale także zapewnia kilka kluczowych korzyści. Od możliwości kontrolowania całego procesu projektowania po pełne posiadanie gry (prawa autorskie), samodzielne publikowanie może zapewnić niezrównany poziom satysfakcji i dumy z własnej pracy.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, nic dziwnego, że tak wiele osób, pomimo tego, że kosztuje je to mnóstwo pracy, decyduje się dziś na samodzielną publikację własnych gier planszowych.

Jeśli jesteś gotowy zainwestować czas, wysiłek i środki finansowe, to wydanie gry planszowej może być strzałem w dziesiątkę w zakresie nietuzinkowych gadżetów biznesowych!

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci rozplanować sobie działania. Jeśli w głowie pojawiło się jakieś pytanie, skontaktuj się z naszą agencją.

Istnieje wiele możliwości współpracy. W naszym portfolio mamy wysokiej rangi klientów, którzy postanowili zlecić nam stworzenie planszówki.

Do dzieła!