OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Komunikacja marketingowa z wykorzystaniem emoji?

Wiecie, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Emoji? Dla niektórych może być to przesada, choć… dziennik The Telegraph stwierdził, że najszybciej rozwijający się język w historii Wielkiej Brytanii to emoji. Emotka została też najpopularniejszym słowem 2015 roku Oxford Dictionaries (wybrano wtedy „Face with tears of joy” , czyli ?).

Weźmy przykład z innych i spójrzmy na emotki nieco poważniej. Komunikacja marketingowa z wykorzystaniem emoji to przecież… kolejny sposób na wyróżnienie się i trafienie z przekazem do odbiorcy. To, czy i jak je wykorzystamy, powinno zależeć od:

 • charakteru naszego biznesu,
 • cech grup docelowych,
 • sposobu pozycjonowania brandu,
 • mediów wykorzystywanych do komunikacji.

? wyraża więcej niż tysiąc słów…

Coraz ważniejsze staje się wyróżnienie treści, którymi chcemy przyciągnąć uwagę klienta. Z jednej strony wszyscy jesteśmy przebodźcowani, rośnie tzw. „ślepota banerowa”, a w zalewie newsletterów ignorujemy kolejne mailingi. Z drugiej, jako konsumenci treści przyzwyczailiśmy się do uzależniajacego pochłaniania informacji. Abyśmy poświęcili czas na zapoznanie się z materiałem:

 • tekst musi być stworzony zgodnie z zasadami webwritingu,
 • infografiki proste i czytelne,
 • wideo ciekawe już od pierwszych trzech sekund.

Siła znaków

Emotki mogą urozmaicać i wzbogacać przekaz:

 • rozbijając tekst,
 • nadając mu luźniejszy ton,
 • umożliwiając eksponowanie produktów,
 • budując własny, brandowy slang.

Marki, na których możemy się wzorować to np. Coca-Cola, Burger King, Starbucks, Burger King.

Zachowaj umiar

Nie da się ukryć, że do niektórych branż czy mediów nie pasują – na LinkedIn nie będziemy tak hojni w szastaniu emotkami, jak na Facebooku, inaczej do ich wykorzystania będzie też podchodzić bank, a inaczej restauracja.

Podobnie, jeżeli chodzi o sam charakter materiałów – nie wypada wplatać emoji w teksty oficjalne czy oświadczenia będące reakcją na kryzys wizerunkowy. Błędem będzie też stosowanie niszowych minek, które nie zostaną odpowiednio wyświetlone na popularnych przeglądarkach i programach pocztowych.

Emoji używaj z głową

Nasz mózg reaguje na emoji, jak na ludzkie twarze – dlatego sprawne ich wykorzystanie zwiększają współczynniki „otwieralności”komunikatów. Na Facebooku posty z emoji cieszą się większym zaangażowaniem. Dlatego w odpowiednim kontekście są wartościowym dodatkiem, wzmacniającym skuteczność naszych postów.

Z własnego doświadczenia wiem jednak, że choć temat wydaje się błahy, należy zachować czujność. Tworząc posty i maile zawierające emoji pilnujmy, by nie przesadzać z ich ilością. Zbyt wiele emotek sprawi bowiem, że tekst będzie infantylny i ciężkostrawny. Zanim zaczniemy je częściej wplatać w nasze materiały, ustalmy też zasady”emotowej interpunkcji” – dzięki temu zachowamy spójność i profesjonalizm.

A Wy korzystacie z emoji w firmowych komunikatach ? ?