OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Polska vs Japonia – zestawienie rynków cyfrowych?

Nasz wpis Polska vs Korea Południowa cieszył się dużą popularnością, dlatego postanowiliśmy przygotować podobne zestawienie przed ostatnim starciem naszej kadry w fazie grupowej na Mundialu. Patrząc stereotypowo – nasi rywale w wymiarze digital powinni nas zmiażdżyć. Czy tak będzie? Sprawdźmy!

Polska vs Japonia

Siła wirtualnej sieci

  • Penetracja internetu – W Polsce stoi już na wysokim poziomie – liczba użytkowników internetu w stosunku do całości populacji to już 78% POL. Nie możemy się na tym polu jednak równać z Krajem Kwitnącej Wiśni – tam wskaźnik wynosi aż 93% JAP.
  • Aktywni użytkownicy Social Media45% POL vs 56% JAP – tutaj dominacja Japończyków nie jest już tak widoczna, musimy im jednak oddać, że są bardziej „Social”.
  • Penetracja Smartfonów81 % POL vs 79% JAP (czyli odsetek posiadaczy smartfonów w stosunku do całej populacji) – patrząc na stereotypy o naszym rywalu zaskakuje nieznaczna, ale jednak przewaga Polski.

Zasadniczo można stwierdzić, że Japończycy w szerszym stopniu korzystają z dostępu do internetu i mediów społecznościowych, nie są to jednak różnice na tyle duże, by miały wprawiać nas w kompleksy.

Przeciętny czas poświęcany na…

  • Korzystanie z internetu –  5 godzin i 55 minut POL vs 4 godziny i 12 minut JAP.
  • Korzystanie z Social Media1 godzina i 45 minut POL vs 46 minut JAP.

Widać pewne tendencje – choć u Japończyków nasycenie dostępem do technologii jest większe, to z jej dobrodziejstw dłużej w ciągu dnia korzystamy my. Spodziewaliście się takiej różnicy? My nie, choć jeśli Japończycy to tacy pracusie, za jakich się ich uważa, to może w tym należy upatrywać wyjaśnień?

Nastawienie do technologii

  • Poziom „cyfrowego optymizmu” – Czyli ilu z nas wierzy, że nowe technologie to więcej szans niż zagrożeń. Pozytywne nastawienie do techniki prezentuje odpowiednio 41% POL vs 44% JAP – różnica na tyle marginalna, że można optymizm do tego, co nowe określić jako podobny.
  • Preferowanie pracy w digitalu – Ta pozycja określa, ile osób woli – jeśli to możliwe – wykonywać zadania digitalowo, a nie tradycyjnie. Statystyki to: 55% POL vs 40% JAP. Jak widać, w naszej pracy  nie boimy się korzystać z dobrodziejstw technologii.
  • Korzystanie z Ad-Blocka/podobnych technologii – 43% POL vs 18% JAP. No cóż… chyba o wiele łatwiej się irytujemy 😉

Po weryfikacji danych o digitalu w Polsce i Japonii, możemy stwierdzić, że wbrew powszechnym wyobrażeniom Kraj Kwitnącej Wiśni nie jest tak silną kolebką nowych technologii, by można mówić o przepaści między naszymi krajami. Na tle bardzo mocnego rywala wypadliśmy naprawdę solidnie, a niektóre porównania mogły zaskoczyć – na przykład poziom preferowania pracy w digitalu. A jakie są Wasze wnioski po zapoznaniu się z naszym zestawieniem?