OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

jak zacząć sesję produktową?

Sesja produktowa – jak zacząć?

W dobie zakupów w sklepach internetowych zdjęcia produktowe stały się niezwykle ważne. Użytkownicy poszukują codziennie miliona produktów i decydują się na te, które zostaną przedstawione najlepiej. Dlatego też fotografia produktowa stała się niezwykle ważna dla firm, które sprzedają w Internecie. Wiele z tych firm zdecydowało się na zakup własnego sprzętu, niektóre z nich zlecają wykonanie sesji produktowej firmom zewnętrznym. Na co zwrócić uwagę przy takiej sesji produktów dla Twojej marki? O czym powinieneś wiedzieć zlecając taką sesję zdjęciową? Poniżej znajdziesz kilka naszych porad w tym zakresie. Sesja produktowa – czas start!

Jakie są kluczowe kroki, aby zacząć sesję produktową na życzenie klienta?

Jeśli prowadzisz biznes, w którym zdjęcia produktowe są nieodłączonym elementem jego prowadzenia pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym jakie są kluczowe kroki, aby taka fotografia produktowa spełniła Twoje oczekiwania. Być może zastanawiasz się nad zleceniem takiej sesji agencji lub fotografowi? Być może chciałbyś sam wykonać dla siebie taką sesję produktową i przygotowujesz się do jej wykonania? Bez względu na to czy chcesz skorzystać z usług profesjonalistów czy zrobić to własnymi zasobami, podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę w przygotowaniu się do wykonania zdjęć produktowych:

 1. wiedza o produkcie – co jest do zrobienia i do czego jest potrzebne (do strony www, do katalogu, niestandardowe ujęcie na facebook’a czy instagrama). Warto zrobić sobie rozpiskę jakie produkty chcemy fotografować i gdzie później będziemy chcieli wykorzystać te zdjęcia. Inaczej przedstawimy produkt, który pojawi się w sklepie internetowym, a inaczej jeśli chcielibyśmy wykorzystać go w reklamie w mediach społecznościowych.
 2. przygotowanie wizji jak ma być wykorzystane zdjęcie produktu w przyszłości – im więcej szczegółów zostanie określonych odnośnie wykorzystania zdjęć, tym lepsze zdjęcia będą odpowiedniejsze a oczekiwania spełnione. Mamy na myśli wytyczne odnośnie tła, cienia, oświetlenie. Jeśli zostanie to dobrze opisane zdjęcia wyjdą naturalne.
 3. ustalenie narzędzi – to bardzo ważne aby przygotować sobie potrzebne przyrządy i nie rozpraszać się w trakcie sesji. Przed jej rozpoczęciem należy przygotować: rozpraszacze światła, podstawki, tła, odpowiednie filtry na aparacie. Pewnie kojarzycie jeden ze słynnych cytatów o wykonywaniu fotografii: „amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o pieniądze, a mistrz o światło” – zadbajmy o wszystko co jest możliwe.

 

Najważniejsze aspekty przygotowań do sesji fotograficznej produktów wykonywanej przez agencję

Zdjęcia produktowe wymagają czasu i narzędzi. Nie wszyscy chcą wykonywać sesje produktowe własnym sumptem i myślą o zleceniu tego agencji lub fotografowi. Wiedząc, że fotografia produktowa wiąże się z wieloma wyzwaniami swoim klientom proponujemy następującą kolejność w zakresie obsługi:

 1. dostarczenie wzoru produktu, aby sprawdzić jak wychodzą zdjęcia produktowe (produktowe czy aranżowane),
 2. próbna sesja produktowa – wysyłamy ją do klienta celem sprawdzenia jakości, badamy czy oczekiwania klienta zostały spełnione czy warto jednak jeszcze coś poprawić.
 3. po akceptacji przystępujemy do realizacji sesji całościowej.

 

Jakie narzędzia i sprzęt są niezbędne do skutecznej sesji produktowej?

Fotografia reklamowa wydaje się być bardzo prostym i nieskomplikowanym zadaniem. Nie zawsze jednak tak jest ponieważ nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami czy sprzętem. Zdjęcia produktowe wymagają pewnych sprzętów, dzięki którym produkty wyjdą naturalnie i ostro. Wśród tych sprzętów możemy wymienić: lampy (zazwyczaj są to min. dwie lampy), softboxy (rozpraszacze światła), namiot bezcieniowy lub alphashot xl z systemem obrotowym, podstawki, wieszaki do powieszenia i oczywiście najważniejsze aparat fotograficzny.

Nasze studio graficzne oferuje wykonanie profesjonalnej fotografii produktowej oraz filmy reklamowe. Wykonujemy zdjęcia kosmetyków, narzędzi, akcesoriów w szczególności dla sklepów internetowych. Możemy przygotować zdjęcia w formacie jpg, packshoty czy zdjęcia produktowe 360 stopni. W ramach naszego studia również tworzymy tzw. wirtualne przewodniki po produkcie, które zawierają więcej niż jedno ujęcie, w tym jedno 360 stopni.

fotografia produktowa

Nasze studio graficzne posiada nowoczesny sprzęt do wykonania sesji produktowej jakim jest Orbitvu Alphashot XL, dzięki któremu możemy dostarczać zdjęcia najwyższej jakości.

Jakie narzędzia online lub programy komputerowe ułatwiają zarządzanie i edycję zdjęć produktów?

Obecnie korzystamy z oprogramowania otrzymanego wraz ze sprzętem do fotografii produktowej w ramach Orbitvu. Niestety jest to aplikacja sprzedawana ze sprzętem i nie można jej kupić osobno. Viewer jest narzędziem, który skleja zdjęcia w jedną całość, tworząc zdjęcie 360 stopni, im więcej zdjęć tym lepsza jakość obrotu. Umożliwia on również tworzenie spaceru wirtualnego, w którym wyszczególniamy punkty, które po kliknięciu następuje zbliżenie lub wkleić osobne zdjęcie makro.

Dzięki tej aplikacji fotografia produktowa stała się łatwiejsza ponieważ dostarcza gotowe zdjęcia. Nie są już potrzebne do tego inne oprogramowania i narzędzia. Umożliwia ona automatyczne edytowanie zdjęć dzięki dedykowanemu narzędziu. Usuwanie tła lub cienia jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia!

Dla osób, które potrzebują dobrego narzędzia w zakresie zdjęć produktowych polecamy photoshop (ewentualnie zamienniki do edycji zdjęć), programy graficzne do retuszu zdjęć.

 

Jakie są najważniejsze aspekty komunikacji z klientem przed sesją produktową, aby zrozumieć ich oczekiwania?

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w sesjach produktowych doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważna jest komunikacja z klientem. Bez względu czy sesję wykonuje agencja czy fotograf sugerujemy stworzenie briefu, dzięki któremu poznamy potrzeby i oczekiwania klienta.

Wypełniony brief to odpowiedzi klienta o tym co chce pokazać, co jest dla niego ważne, a czego unikać. Dzięki takiemu dokumentowi w jednym miejscu będziemy mieli spisane oczekiwania klienta ze szczególnym uwzględnieniem niestandardowych wizji.

Wielokrotnie spotykaliśmy się również z sytuacjami, gdzie ważne okazały się próbne zdjęcia wysyłane do akceptacji. Nie zawsze bowiem klient wyjaśni wszystko w briefie i potrafi to nazwać. Wykonując próbne zdjęcia, mamy możliwość modyfikacji przed główną sesją. Czasami klient widząc zdjęcie przypomina sobie, że produkt miał być otwarty (z jego punktu widzenia wydawało się to przecież przecież oczywiste). Za pośrednictwem próbnych zdjęć dla potencjalnego klienta udało nam się uchronić przed jego niezadowoleniem i mogliśmy się cieszyć kolejnymi zleceniami.

 

Trendy w fotografii produktowej, na które warto zwrócić uwagę?

Klienci często pytają nas o trendy w fotografii produktowej. Oczywiście zawsze warto orientować się co rynek dyktuje, jakie są trendy i co stało się modne, niemniej jednak zwracamy uwagę z wyszczególnieniem na strategię komunikacji jaką posiada dana marka. Często bowiem to w niej znajdują się rekomendacje odnośnie zdjęć produktów: ich mood, tło i ewentualne aranżacje. Komunikację marki nakłada bowiem nam wytyczne co do grupy odbiorców, języka komunikacji i przekazu.

Przy większych kolekcjach warto zwrócić uwagę na aranż, wykorzystując akcesoria wzbogacające przekaz (zimny napój i kostki lodu, płyn do płukania i świeże pranie w koszu).

Oczywiście najważniejszym jest źródło, w jakim ma znaleźć się takie zdjęcie. W sprzedaży internetowej ważne jest wykonanie zdjęcia produktu czystego, aby nie zawracać uwagi na inne elementy. Liczy się czytelność przekazu, transparentność. W tym obszarze często wykorzystywane jest kilka ujęć tego samego produktu oraz zdjęcia 360 stopni.

 

Podsumowanie

Fotografia produktowa otacza nas ze wszystkich stron, dlatego warto zadbać aby była dobrana do kanału komunikacyjnego, naturalna i przykuwająca uwagę. Jeśli szukasz agencji, która zrobi to profesjonalnie a dodatkowo pomoże Ci w ich ulokowaniu w mediach społecznościowych – jesteśmy do dyspozycji!

  Porozmawiajmy!

  Nasz ekspert zupełnie bezpłatnie podpowie możliwe rozwiązania. Kto wie, może to przedsmak wspaniałej współpracy?

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196