OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

zielony w reklamie

Wyróżnij się na wiosnę – zielony w marketingu?

Dziś początek astronomicznej wiosny. Wszystko budzi się do życia, dzień staje się dłuższy, a życie jakby bardziej kolorowe. To dobry pretekst, by porozmawiać przez chwilę o mocy kolorów w marketingu. Na tapetę bierzemy jeden z bardziej wiosennych kolorów – rześką zieleń.

Kolory w marketingu i reklamie

Psychologia od dawna interesowała się znaczeniem kolorów. Dla przykładu: każdy z nas trafił chociaż raz na informacje o niezwykłych właściwościach koloru czerwonego. Dużo rzadziej mówi się o właściwościach zieleni i zastosowaniu tej barwy w marketingu i reklamie. Kolor zielony kojarzymy jako barwę posiadającą właściwości uspokajające.

W kontekście świata reklam najczęściej stosuje się go do wzmacniania „eko aury” – podkreślenia związku produktu czy wartości marki z naturą. Lekceważenie potencjału zieleni to błąd – zwłaszcza że kolor ten można powiązać z inną siecią skojarzeń np. bogactwem (zwróćcie uwagę, jak często zielony przewija się w bankowości). Atuty zieleni nieprzypadkowo zostały docenione przez słynny Instytut Pantone.

Kolory w marketingu - zielony

Przykład zieleni w wyrazistej kreacji 😉

Zielony – kolor roku 2017

Instytut Pantone to firma z branży poligraficznej, znana dzięki stworzeniu unikalnej skali kolorów. Skali, którą często posługują się:

  • architekci
  • graficy
  • eksperci ze świata mody

Instytut na podstawie bacznej obserwacji rynku co roku typuje topowe (trendujące zarówno w modzie czy designie, jak i naszym codziennym życiu) barwy. Kolor roku 2017 według Pantone to właśnie… odświeżająca, rześka zieleń – „Greenery”. Jej symbolika to nowe początki:

  • odrodzenie
  • nowy sezon
  • spokój
  • świeżość
  • witalność

Wszystkie te elementy zawierające się w symbolice zieleni mogą stanowić część spójnego przekazu marketingowego dotyczącego przekazu marketingowego różnego rodzaju – od odzieży sportowej, cateringu dietetycznego, aż po szkolenia czy branżę hotelarską. Wybór Pantone jest o tyle intrygujący, że zieleń jest wciąż lekceważona w projektowaniu graficznym pod kątem UX na stronach www, w newsletterach czy pop-upach.

Kolory w reklamie - zieleń

Zielony sposobem na wygraną?

Świeże rozwiązania

Kolor w marketingu ma znaczenie – więcej niż połowa konsumentów podczas zakupów w dużej mierze zwraca uwagę na barwy. Jest to też ważne przy poruszaniu się na stronach. W internecie można znaleźć mnóstwo case study firm, które zmieniły kolor przycisku Call To Action, co skutkowało zmniejszeniem lub zwiększeniem konwersji. Zastosowanie spokojnej zieleni tam, gdzie zwykle spodziewamy się krzykliwych kolorów, może być sposobem na przełamanie  „ślepoty reklamowej”. Efekt? Bardziej przychylne nastawienie internauty.

Reguł nie ma, dlatego w każdej branży istotne jest przeprowadzenie testów. Dzięki nim zyskamy informacje o skuteczności takiego zabiegu. Przemyślane zastosowanie zieleni w szablonie strony, mailingu czy kreacji graficznej może okazać się sprytnym sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów i zwiększenie konwersji. Jest to zagranie, które warto wypróbować na przykład na początku wiosny, czy podczas eksponowania nowych trendów/produktów.

Co sądzisz o psychologii kolorów? Zamierzasz wykorzystać wiosnę, by przetestować potencjał koloru zielonego? Daj znać w komentarzu :)!