OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Na czym polega marketing dla przemysłu ciężkiego? Case study na przykładzie firmy Zekon, lidera produkcji systemu SIN.

Producent konstrukcji stalowych Zekon słynie z zastosowania swoich pionierskich rozwiązań w świecie przemysłu ciężkiego. 

Przekonajcie się w jaki sposób wykorzystaliśmy specyfikę branży stalowej w tworzeniu strategii działań marketingowych i jakie są efekty naszej pracy.

Klient: Zekon sp.z o.o

Branża: stalowa

Zakres działań: strategia komunikacji marki, branding, outsourcing marketingu

Zespół projektowy: strateg, contentowiec, grafik, project manager

 

 

Trochę o Zekonie, czyli co im zawdzięczamy?

Zekon sp.z o.o wchodzi w skład polsko-austriackiej grupy Zeman, specjalizującej się w przemyśle ciężkim (dokładnie w produkcji konstrukcji stalowych). W Polsce spółka obecna jest na rynku od 2008r. Od tego czasu Zekon sukcesywnie podbija rynek stali. 

Do licznych realizacji spółki możemy zaliczyć: 

 • Fabrykę Wody w Szczecinie,
 • Okęcie Warszawa,
 • Stadion Cracovia,
 • PKP Katowice.

oraz wiele hal produkcyjnych, MOSIR-y, stacje benzynowe, areny czy kliniki.

Pomimo wielu kryzysów gospodarczych w naszym kraju, Zekon dynamicznie rozwijał się wzbogacając swoje portfolio o nowe projekty.

Głównym wyzwaniem z jakim mierzył się Zekon był chaos wizerunkowy marki. Jest to zupełnie naturalne zjawisko dotykające przedsiębiorstwa, którym towarzyszy postęp. Założenia, które były efektywne  na samym początku funkcjonowania spółki, nie zdają egzaminu na dalszych etapach rozwoju firmy.  Naszym zadaniem jako agencji marketingowej stało się:

 • uspójnienie wizerunku marki, 
 • usprawnienie procesów wewnętrznych,
 • ujednolicenie wizji ,
 • natychmiastowa reakcja na zmiany.

Historia firmy, jej stabilna sytuacja, jakość wykonania usługi oraz szerokie perspektywy dalszego rozwoju stały się dla nas punktem wyjścia do realizacji działań marketingowych i umacniania wizerunku marki.

 

Krok 1: Strategia marketingowa

Pierwszym krokiem naszych działań było stworzenie strategii marketingowej (więcej o tym, czym jest strategia i jak ją tworzyć przeczytasz w jednym z artykułów na naszym blogu.  

Strategia pozwoliła nam na opanowanie chaosu (między innymi na dokładne określenie grupy docelowej, precyzyjną analizę konkurencji, określenie archetypu marki).

Pierwszym krokiem do stworzenia strategii marketingowej były warsztaty strategiczne i ankiety konsumenckie, dzięki którym mogliśmy dokładnie określić grupę docelową naszego Klienta.

 

 

Niezaprzeczalnie grupą docelową dla Zekon jest sektor B2B z bardzo konkretnymi i specyficznymi potrzebami dotyczącymi wysokiej jakości wykonania i partnerskiego podejścia.

 

 

Najwyższa jakość w produkcji i obsłudze klienta

W odpowiedzi na condumer insight, ustaliliśmy następujące wartości marki: 

 • doradztwo, 
 • partnerstwo, 
 • rozwój, 
 • elastyczność. 

Wspomniane wartości stały się obietnicą Zekon w każdym punkcie marki z klientem.

Manifest marki wskazuje na zespół specjalistów o szerokich kompetencjach oraz o najwyższej jakości i precyzyjności konstrukcji stalowych. Klient może liczyć na wsparcie pracowników już na samym początku nawiązania relacji. Ponadto Zekon poprzez swój nieustanny rozwój inwestuje w sprzęty najwyższej jakości i najnowszej generacji. To dowodzi nieustannym podnoszeniu jakości obsługi i wykonywanej pracy. 

 

Najwyższa jakość w ludzkim wydaniu  

W branży stalowej znajduje się wiele firm z bogatą ofertą produktów i usług. Spora część komunikuje o wysokiej jakości swoich konstrukcji. Niewiele z nich się jednak wyróżnia się swoim wizerunkiem wśród konkurencji. Bezosobowa forma komunikacji powoduje, że ciężko jest stworzyć relację partnerstwa. Partnerstwo, z kolei jest fundamentem udanych transakcji w sektorze B2B.

Celem komunikacji dla Zekon było stworzenie wizerunku firmy z ludzką twarzą (doświadczony partner), do tego celu powołaliśmy specjalnych ambasadorów marki, którzy identyfikowali się z wartościami firmy nie obawiając się wyzwań.

 

 

Aby dopracować wizerunek ambasadorów, przeprowadziliśmy sesję zdjęciową ukazującą przedstawicieli Zekon jako rzetelnych partnerów.

 

Krok 2: Branding

Następnym krokiem było opracowanie identyfikacji wizualnej dla Zekon sp.z o.o. Nie chcieliśmy jednak przeprowadzać w tym zakresie wielkiej metamorfozy zależało nam na niewielkich, ale zgodnych z duchem czasu korektach.

Dotychczas marka opierała się na kolorze czerwonym i niebieskim. Kolory przejawiały się zarówno w działaniach online jak i offline. Były one nieco przestarzałe i wymagały refreshu. Postawiliśmy na bardziej nowoczesny font i zdecydowane, biznesowe kolory.

Dzięki drobnym korektom, logotyp zyskał nowy, świeży lecz profesjonalny obraz.

 

 

Uednolicony został także krój pisma. W brandingu marki Zekon użyliśmy fontu Titillium Web, który okazał się idealnym dopełnieniem wizerunku. 

 

Styl

Głównym motywem graficznym marki Zekon stały się figury geometryczne nawiązujące barwą i formą do logotypu. Te elementy pozwoliły nam na stworzenie charakterystycznego Key Visual, który z został przez nas  wykorzystywany podczas komunikacji, jak i w  materiałach drukowanych. Kompleksowo wykonaliśmy dla Klienta także katalogi, kalendarze, wizytówki oraz rollup’y. Wszystkie wprowadzone  elementy identyfikacji wizualnej wzmocniły wizerunek marki Zekon.

 

 

Krok 3: Content marketing

Mając wypracowaną strategię marketingową oraz dopracowane elementy identyfikacji wizualnej płynnie przeszliśmy do realizacji założeń. Po dokładnym określeniu grupy docelowej zdecydowaliśmy się na działania w stricte określonym portalu społecznościowym. W odpowiedzi na zapotrzebowania klienta marki, Zekon pojawił się na LinkedIn. Profil firmowy wspierany był komunikacją czterech ambasadorów marki, co znacząco wpływało na zwiększenie zasięgów organicznych.

 

 

Język marki miał być profesjonalny, ale zarazem zrozumiały dla obserwujących. Używane komunikaty  miały być branżowe (po to, aby wyróżnić markę swoją eksperckością), ale jednocześnie łatwe w odbiorze. Strategia komunikacji zakłada stosowanie dwóch wersji języcznych (PL, ENG), ze względu na plany dotyczące ekspansji rynków zagranicznych. Takie rozwiązanie miało pozwolić na budowanie wizerunku zgodnie z archetypem nie tworząc blokady wśród odbiorców.

 

Case study i WWW

Podczas tworzenia strategii wykonaliśmy także audyt strony internetowej. Na podstawie konkretnych wyników badania zaproponowaliśmy Klientowi rozbudowę dotychczasowej www o nowe podkategorie. Jedną z owych podkategorii było Case Study. Wdrożenie tego rozwiązania miało na celu między innymi podkreślenie wspomnianych już  archetypów oraz pokazanie, że Zekon poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi projektami. Całością prac związanych z komunikacją studium przypadku zajęła się nasza agencja. 

Poprzez wnikliwą analizę poszczególnych realizacji mogliśmy przedstawić z jakimi wyzwaniami mierzył się Klient marki Zekon i w jaki sposób firma sprostała tym wyzwaniom. Pomimo specyfiki branży stalowej z łatwością udało nam się przełożyć fachowy język na bardziej przystępny dla potencjalnego klienta, co z kolei miało wpływ na podkreślenie przypisanego archetypu.

 

Krok 4. Wsparcie dodatkowe

Wspierając markę Zekon w działaniach online i offline  poproszono nas o pomoc w stworzeniu prezentacji konkursowej dotyczącej zrealizowanej przez firmę  konstrukcji w Berlinie. Zekon startował wówczas w  prestiżowym konkursie organizowanym przez Polską Izbę Konstrukcji Stalowych pt. „Konstrukcja stalowa-Realizacja Roku”. Bardzo zależało nam na wygranej Klienta, staraliśmy się, aby prezentacja była kreatywna i profesjonalna, a przede wszystkim spójna z kreowanym wizerunkiem. Nasz upór w związany z chęcią wygranej nie poszedł na marne, gdyż Zekon zajął w konkursie pierwsze miejsce!  Rywali było niemało, tym bardziej ucieszyła nas wygrana Klienta.

 

 

 

Agencja marketingowa Grupa Infomax – wsparcie w marketingu branży przemysłu ciężkiego

Dzięki opracowanej strategii oraz profesjonalnie prowadzonym przez nas działaniom marketingowym Zekon uspójnił swój wizerunek. Za sprawą prowadzonej komunikacji na temat wykorzystania systemu SIN – marka umocniła pozycję lidera w świecie konstrukcji stalowych, wyznaczając tym samym cele dla innych firm tej samej branży.

Nie ma co ukrywać, dla klientów biznesowych jakość wykonania konstrukcji jest kluczowym czynnikiem w kontekście podejmowania decyzji o wykonawcy. Co więce, w tej branży liczy się także wiedza i doświadczenie oraz chęć niesienia pomocy. Zekon stał się obietnicą partnerstwa i rzetelności.

Ponadto, istotą komunikacji dla Zekon stała się również innowacyjność,  otwartość na dynamiczne zmiany, które przynosi dzisiejszy świat. Staraliśmy się to zaakcentować w każdym  komunikacie marki, zarówno w materiałach offline, w mediach społecznościowych, case study, sesji wizerunkowej, jak i w wydarzeniach.

Komunikacja marki Zekon jest dla nas niewątpliwie powodem do dumy, a współpraca z pracownikami firmy nad marką była prawdziwą przyjemnością.

Z radością zaangażujemy się w kolejne  projekty branży przemysłu ciężkiego. Pomożemy na każdym  

etapie styku marki z klientem.

Jesteście gotowi osiągnąć podobny sukces?