OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Czym jest strategia marketingowa i jak ją przygotować?

Strategia marketingowa to coś, co powinna mieć każda firma. To w niej należy opisać mocne i słabe strony, określić cele oraz scharakteryzować grupę docelową. Pamiętając o złotej zasadzie marketingu, że dobra strategia to połowa sukcesu, podpowiadamy jak ją przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę.

Strategia marketingowa – z czym to się je?

Na początku warto wyjaśnić czym tak właściwie jest strategia marketingowa. To kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciostronicowy dokument, w którym określamy między innymi:

  • nasze mocne i słabe strony,
  • najważniejsze cele marketingowe,
  • sposób realizacji tych celów,
  • grupę docelową,
  • formy dotarcia do klienta,
  • koszty działań marketingowych.

Strategia marketingowa powinna zawierać również analizę konkurencji i naszej przewagi nad nią.

Na co nam to wszystko?

Celem praktycznie każdej firmy jest to, aby jak najwięcej osób się o niej dowiedziało. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie sprzedać nasz produkt albo usługę. Na początku musimy wybrać narzędzia, za pomocą których najłatwiej będzie nam dotrzeć do potencjalnych klientów. W końcu, zupełnie innych narzędzi użyjemy, gdy jesteśmy właścicielami firmy z zabawkami dla dzieci, a innych, gdy otwieramy prywatny gabinet stomatologiczny. Strategia marketingowa pomoże nam zaplanować i uporządkować wszelkie działania promocyjne.

Dobra strategia marketingowa pozwala skupić się na możliwościach, które można wykorzystać oraz zagrożeniach, których można uniknąć. Identyfikuje również narzędzia, których można użyć do zdobycia udziałów w rynku. Przy okazji oszczędza czas i pieniądze, wskazując najbardziej efektywne metody promocji. Wykazuje także przewagę produktu lub usługi nad konkurencją i jest fundamentem wszystkich kampanii reklamowych. Przy okazji pomaga w efektywnym komunikowaniu się z klientami i kontrahentami, a w konsekwencji podnosi sprzedaż i zyski.

Strategia vs plan marketingowy

Ważnym elementem strategii jest plan marketingowy. Określa, kiedy i w jaki sposób zrealizujemy założone cele. To taka konkretna lista „things to do”, którą należy systematycznie monitorować. Powinna być napisana w oparciu o konkretny przedział czasowy np. kwartał, pół roku, rok. Właśnie dlatego grudzień to idealny czas na stworzenie planu marketingowego na nowy rok. Pamiętajcie, żeby uwzględnić również budżet, którym dysponujemy.

Przygotowanie strategii marketingowej – od czego zacząć?

Najpierw należy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:

  • Jak wygląda rynek, na którym działamy?
  • Jaka grupa docelowa (target) najbardziej potrzebuje naszych usług lub produktów i dlaczego?
  • W jaki sposób komunikować odbiorcom, że robimy coś lepiej, niż konkurencja?

Oczywiście, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, trzeba zrobić dokładną analizę konkurencji i zapoznać się z rynkiem. Kolejny krok to zrozumienie potrzeb grupy docelowej (dlaczego mają wybrać nasz produkt czy usługę? co nas wyróżnia?). Powinniśmy także precyzyjne określić target, czyli osoby, które najczęściej będą naszymi klientami. Pamiętajmy, że strategię musimy zbudować w oparciu o cechy, które wyróżniają naszą firmę. Na końcu dobieramy odpowiednie narzędzia i ustalamy budżet.

Określenie grupy docelowej (targetu)

Najlepiej być jak najbardziej precyzyjnym i wskazać wszelkie dane geograficzne (miejsce zamieszkania), demograficzne (wiek, płeć, wykształcenie, zamożność) oraz psychograficzne (zainteresowania, styl życia, decyzje zakupowe).

Dokładne określenie targetu uchroni nas przed zbędnymi działaniami marketingowymi typu cotygodniowe inwestowanie w inną reklamę (w nadziei, że któraś „chwyci”). W ten sposób oszczędzimy nie tylko cenny czas, ale także pieniądze.

Szczegółowa strategia marketingowa to kluczowy element biznesplanu. Przyda się również przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu. Stworzyliście już plan marketingowy na 2019 rok? Na jakich działaniach chcecie się skupić? E-commerce, media społecznościowe, a może ATL?

Zostaw komentarz

I accept the Privacy Policy