OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

outsourcing marketingu

Jak zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy – outsourcing działań marketingowych

Outsourcing to nazwa pochodząca z języka angielskiego, łącząca trzy słowa: outside – resource – using. W skrócie pojęcie to oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł i polega na przekazywaniu zadań, funkcji, projektów i procesów do realizacji firmie zewnętrznej – specjalizującej się w danej dziedzinie.

Istota i potrzeba outsourcingu

po raz pierwszy pojęcie to zostało użyte w 1979 roku i odnosiło się do kupowania niemieckich projektów przez brytyjski przemysł motoryzacyjny. Sama koncepcja biznesowa jednak została już wcześniej zauważona i wykorzystana, a mianowicie w 1923 roku przez H. Forda, który stwierdził: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”.

Podobną ideę wygłosił Peter F. Drucker, który w swoich pracach zawarł myśl: „Specjaliści potrzebni od czasu do czasu lub tacy, z którymi można się konsultować w tej czy innej sprawie, powinni zawsze pozostawać na zewnątrz”.

Potrzeba outsourcingu nie jest uzależniona od wielkości firmy. W przypadku małych firm o ograniczonych zasobach ludzkich, outsourcing pozwala na rozwój firmy bez zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników i inwestowana w bazę techniczną. Natomiast w przypadku dużych rozwijających się firm, pozwala skupiać się im na głównych celach i zadaniach firmy.

 

Outsourcing zadań

Obecnie dla wielu przedsiębiorstw zarządzanie firmą to wyzwanie XXI wieku, któremu musi sprostać. Jednym ze sposobów zmierzenia się z wyzwaniami to optymalizacja zadań i usprawnienie działań w firmie.

Z pewnością w XXI w. mamy do czynienia z mnogością zadań – to pierwsza strona medalu. Z drugiej fachowa wiedza, kompetencje, kwalifikacje, specjalistyczny sprzęt. Dlatego też, już dawno firmy zlecają prowadzenie księgowości biurom rachunkowym, wynajmują firmy sprzątające czy nawiązują współpracę z agencją pracy w celu zatrudnienia nowych pracowników, ponieważ jest tak łatwiej, szybciej i ekonomiczniej. Kiedyś ograniczał się właśnie do takich usług, teraz nie sposób zamknąć katalogu usług, które by podlegały outsourcingu.

W dzisiejszych czasach delegowanie działań marketingowych stało się naprawdę popularne. Na rynku działa wiele specjalistycznych agencji od interaktywnych, przez marketingowe po PR. Znajdź taką agencję, która pomoże ci w tym czego potrzebujesz. Jeśli dopiero zaczynasz – warto wykonać analizę konkurencji i sprawdzić, w którym jest się miejscu i co można zaoferować swoim odbiorcom. Określenie grupy docelowej, mierników wartości oraz w jaki sposób będziemy kontaktować się z odbiorcami to dopiero początek. Ale dzięki nim, otrzymamy ważne informacje, które firma powinna posiadać. Ba! Nawet wiedzieć obudzony w środku nocy. Wszystko po to aby dokładnie wiedzieć dokąd zmierzasz i do kogo chcesz dotrzeć.

Zalet outsourcingu jest wiele i dla każdego ważne będzie co innego. Chociaż argument w postaci optymalizacji i obniżenia kosztów (nawet o 50%) jest dosyć wymowne i istotne. Obok optymalizacji, można wymienić jako zaletę większy dostęp organizacji do wiedzy i umiejętności specjalistów z wielu dziedzin. Zwiększy to elastyczność rynkową Twojej firmy. Wcześniej wybrzmiało również, że jedną z zalet outsourcingu jest odciążenie od rozwijania know-how. Nie tylko wiedza tu i teraz jest ciężko do pozyskania, ale również trzeba pamiętać, że należy ją pogłębiać i rozszerzać. Nie można zostać na jednym poziomie – jeśli wiedzy się nie uzupełnia t tak jakby ktoś się cofał. Jeśli prowadzisz firmę, której specyfika polega na sezonowości – tutaj również możesz skorzystać z potencjału outsourcingu zadań i płynnie dostosować do nich oczekiwania, wymagania czy też zadania.

 

Znaczenie marketingu dla przedsiębiorstwa

Ogólnie marketing można podzielić na marketing offline i online. Marketing offline to marketing tradycyjny, tj. działania podejmowane przez firmę w celu jej promocji i reklamy w sposób jaki jest nam znany od lat (np. targi, ulotki, katalogi). Natomiast marketing online to działania w sieci – zapewniają one lepszą widoczność firmy w internecie (np. pozycjonowanie, google ads, prowadzenie kanałów Social Media, e-sklepy).

Działania marketingowe powinny być różne i przeplatać się. Dywersyfikacja działań pomoże na dotarcie do większej grupy różnych odbiorców. Natomiast, które działania zostaną zastosowane i wybrane to kwestia kogo chcesz pozyskać i gdzie Twoi klienci są – na to pytanie pomoże ci odpowiedzieć odpowiednia agencja, która zbada to i pokieruje tymi działaniami za ciebie.

Teraz wiesz już, że we współczesnych realiach rynku, biznes nie istnieje bez skutecznego marketingu. Ale należy pamiętać, że marketing to nie tylko działania wspomagające sprzedaż. Działania marketingowe to również, jeśli nie przede wszystkim, zbadany rynek i spójny wizerunek. W sieci istnieje wiele artykułów odnośnie najskuteczniejszych elementów marketingów, z którymi warto się zapoznać i poszerzyć swoją wiedzę.

A zatem, marketing pomaga:

  • budować relacje z odbiorcami: tworzy świadomość firmy i jej produktów, a także zapewnia treści, które są interesujące dla odbiorców,
  • angażować odbiorców: monitoruje konkurencję, tworzy nowe pomysły, rozumie klientów,
  • generować popyt i dochód: jego działania mają poszerzyć istniejącą bazę klientów, znaleźć nowe możliwości, które przyniosłyby większe dochody firmie.

Naucz się lepszego zarządzania czasem

Dlaczego to takie ważne, aby dobrze zarządzać czasem? Prawdę mówiąc czas to pieniądz. A więc Twój potencjalny zysk.

Im sprawniej będziesz pracować Ty i Twoi pracownicy, tym niższe będą koszty utrzymania Twojej działalności. Większa wydajność i lepsze zarządzanie czasem sprawi, że możesz zarobić więcej. Naucz się więc optymalizować i usprawniać wszelkie procesy w Twojej firmie.