OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

outsourcing marketingu

Jak zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy – outsourcing działań marketingowych

Outsourcing to nazwa pochodząca z języka angielskiego, łącząca trzy słowa: outside – resource – using. W skrócie pojęcie to oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł i polega na przekazywaniu zadań, funkcji, projektów i procesów do realizacji firmie zewnętrznej – specjalizującej się w danej dziedzinie.

Być może zastanawiałeś się już nad tym aby zrealizować outsourcing marketingu? Jeśli tak ten artykuł jest dla Ciebie. Z drugiej strony być może zastanawiałeś się jak rozpocząć realizowanie działań marketingowych, nie mając do tego własnego działu marketingu? W takim wypadku również ten artykuł jest dla Ciebie.

Zaczynajmy!

Istota i potrzeba outsourcingu

Po raz pierwszy pojęcie to zostało użyte w 1979 roku i odnosiło się do kupowania niemieckich projektów przez brytyjski przemysł motoryzacyjny. Sama koncepcja biznesowa jednak została już wcześniej zauważona i wykorzystana, a mianowicie w 1923 roku przez H. Forda, który stwierdził: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”.

Podobną ideę wygłosił Peter F. Drucker, który w swoich pracach zawarł myśl: „Specjaliści potrzebni od czasu do czasu lub tacy, z którymi można się konsultować w tej czy innej sprawie, powinni zawsze pozostawać na zewnątrz”.

Potrzeba outsourcingu nie jest uzależniona od wielkości firmy. W przypadku małych firm o ograniczonych zasobach ludzkich, outsourcing pozwala na rozwój firmy bez zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników i inwestowana w bazę techniczną. Natomiast w przypadku dużych rozwijających się firm, pozwala skupiać się im na głównych celach i zadaniach firmy.

W zakresie działań marketingowych działa to tak samo. Nie jesteśmy w stanie zatrudnić od razu kilku specjalistów, opłacić narzędzia i ich wynagrodzenia. Podobnie ma się w sytuacji gdy zaczęliśmy już realizować pewne działania marketingowe i chcemy rozszerzyć je o kolejne. Działania marketingowe są dosyć obszerne i zatrudnienie specjalistów z kilku dziedzin to koszt kilkudziesięciu złotych. Dla firmy, która dopiero zaczyna marketing wdrażać lub chce go rozszerzyć z pewnością są to spore kwoty, które właściciel z pewnością wie gdzie lepiej je spożytkować.

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się outsourcing marketingu. Jak to działa?

 

Outsourcing marketingu – jak działa?

Obecnie dla wielu przedsiębiorstw zarządzanie firmą to wyzwanie XXI wieku, któremu musi sprostać. Jednym ze sposobów zmierzenia się z wyzwaniami to optymalizacja zadań i usprawnienie działań w firmie.

Z pewnością w XXI w. mamy do czynienia z mnogością zadań – to pierwsza strona medalu. Z drugiej fachowa wiedza, kompetencje, kwalifikacje, specjalistyczny sprzęt. Dlatego też, już dawno firmy zlecają prowadzenie księgowości biurom rachunkowym, wynajmują firmy sprzątające czy nawiązują współpracę z agencją pracy w celu zatrudnienia nowych pracowników, ponieważ jest tak łatwiej, szybciej i ekonomiczniej. Kiedyś ograniczał się właśnie do takich usług, teraz nie sposób zamknąć katalogu usług, które by podlegały outsourcingu.

W dzisiejszych czasach outsourcing marketingu naprawdę stał się popularny. Na rynku działa wiele specjalistycznych agencji: od interaktywnych, przez marketingowe po PR. Znajdź taką agencję, która pomoże ci w tym czego potrzebujesz. Jeśli dopiero zaczynasz – warto wykonać analizę konkurencji i sprawdzić, w którym jest się miejscu i co można zaoferować swoim odbiorcom. Określenie grupy docelowej, mierników wartości oraz w jaki sposób będziemy kontaktować się z odbiorcami to dopiero początek. Ale dzięki nim, otrzymamy ważne informacje, które firma powinna posiadać. Ba! Nawet wiedzieć obudzony w środku nocy. Wszystko po to, aby dokładnie wiedzieć dokąd zmierzasz, do kogo chcesz dotrzeć i w jaki sposób. Najlepiej osiągniesz te efekty dzięki opracowaniu strategii marketingowej.

Jeśli w twojej firmie jest dział marketingu to również zalecam wykonanie jego audytu. I chodzi mi tutaj wyłącznie o podsumowanie w jakim miejscu marketing firmy jest, dokąd zmierza i co trzeba jeszcze zrobić.

Outsourcing usług marketingowych

Zalet outsourcingu marketingu jest wiele i dla każdego ważne będzie co innego. Chociaż argument w postaci optymalizacji i obniżenia kosztów (nawet o 50%) jest dosyć wymowny i istotny. Obok optymalizacji, można wymienić jako zaletę większy dostęp organizacji do wiedzy i umiejętności specjalistów z wielu dziedzin. Zwiększy to elastyczność rynkową Twojej firmy. Wcześniej wybrzmiało również, że jedną z zalet outsourcingu marketingu jest odciążenie od rozwijania know-how. Nie tylko wiedza tu i teraz jest ciężko do pozyskania, ale również trzeba pamiętać, że należy ją pogłębiać i rozszerzać. Nie można zostać na jednym poziomie – jeśli wiedzy się nie uzupełnia to tak jakby ktoś się cofał. Jeśli prowadzisz firmę, której specyfika polega na sezonowości – tutaj również możesz skorzystać z potencjału outsourcingu marketingu i płynnie dostosować do nich oczekiwania, wymagania czy też zadania.

Kiedy zgłosisz się do wybranej agencji z przedstawieniem swoich oczekiwań z pewnością otrzymasz ofertę. Pamiętaj jednak, że dobrze przygotowana oferta oparta jest na indywidualnych potrzebach klienta, researchu materiałów jakie klient posiada, zweryfikowania czy są znane grupy docelowe, język komunikacji. Przygotowanie oferty polegającej na wylistowaniu zadań bez wcześniejszej rozmowy z klientem może powodować, że działania będą niespójne i mało efektywne. Dlatego to ważne, aby obie strony poświęciły czas na wzajemnie poznanie się i określenie wspólnej ścieżki współpracy.

Outsourcing usług marketingowych może mieć różny zakres tych usług. Na podstawie doświadczenia mogę wymienić bieżące działania marketingowe: prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych, pisanie wpisów blogowych, zarządzanie stroną internetową, pozycjonowanie, prowadzenie kampanii google ads, fb ads lub LI ads.

 

Outsourcing marketingu w Grupa Infomax

Chętnie przybliżę Ci jak działamy w Grupa Infomax w zakresie prowadzenia działań marketingowych dla naszych klientów. Podstawą wyjścia dla nas jest opracowana strategia marketingowa, która prezentuje rekomendacje odnośnie dalszych działań w zakresie: kanałów komunikacji w mediach społecznościowych, częstotliwości, strony internetowej, contentu. Na tej podstawie tworzymy abonament, w ramach którego miesięcznie zobowiązujemy się do realizacji ww. usług.

Każdorazowo każdy klient otrzymuje dedykowanego opiekuna w postaci Project Managera, który zarządza i koordynuje pracami. Jest też odpowiedzialny za kontakt z klientem.

Jeśli klient nie posiada kont – zakładamy je, jeśli już wcześniej prowadził komunikację w Social Mediach to prosimy o dostępy. Założenia abonamentu rozpisujemy, tak, aby były czytelne dla obu stron.

Usługi realizujemy w określonym czasie, jednak nie krótszym niż 6 miesięcy. Dlaczego 6 miesięcy? Ponieważ w krótszym czasie ciężko o efektywną pracę i wnioski.

Co do zasady raz w miesiącu Project Manager spotyka się z klientem w celu podsumowania działań, ewentualnych wniosków i proponowanych zmian. Raz na kwartał odbywają się takie spotkania przy obecności Stratega, który monitoruje realizację zadań pod kontem strategii. Jesteśmy blisko klienta, tak aby wiedzieć co u niego się dzieje, jakie zmiany są planowane i jak złączyć to z działaniami marketingowymi. Dzięki temu nijako tworzymy Twój Prywatny Dział Marketingu. Głównie skupiamy się na marketingu internetowym, jednocześnie nie można zapomnieć o zapleczu jakie posiadamy, tj. drukarni. Dzięki połączeniu działań online i offline jesteśmy w stanie obsłużyć klienta kompleksowo i na miejscu.

Jeśli wydaje Ci się to interesująca usługa, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą OFERTĄ. Być może zastanawiasz się czy w ogóle warto współpracować z agencją i jak taka współpraca może wyglądać, TUTAJ znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania w tym właśnie zakresie.

Wiele agencji oferuje outsourcing marketingu, jednocześnie bardzo mało proponuje kompleksową obsługę i rozpoczęcie działań od fundamentu marketingu. Zlecając agencjom doraźne usługi, traktują je wybiórczo, a nie na tym marketing powinien polegać. Świetnie tutaj sprawdziłoby się powiedzenie „od ogółu do szczegółu”. Nie widzę sensu prowadzenia social mediów bez dobrego planu, określenia grupy docelowej oraz podstawowej identyfikacji wizualnej. Z pewnością znasz wiele takich firm, które współpracują z freelancerami, a ich profil na fb lub LI przypomina tablicę ogłoszeń w szkole: wszystko i nic. Nasz outsourcing marketingu zaczyna się od podstaw, bo mocno wierzymy, że bez strategii marketingowej i komunikacyjnej działania będą nieefektywne.

Outsourcing marketingu w naszej agencji to holistyczne podejście do marketingu. Uwzględniamy podstawowe kwestie, tak aby od samego początku działania marketingowe były dobrze planowane i realizowane. Z mojego doświadczenia marketera wiem, jak jest to ważne, aby działania były spójne wizerunkowo, komunikacyjnie i strategicznie.

Znaczenie marketingu dla przedsiębiorstwa

Ogólnie marketing można podzielić na marketing offline i online. Marketing offline to marketing tradycyjny, tj. działania podejmowane przez firmę w celu jej promocji i reklamy w sposób jaki jest nam znany od lat (np. targi, ulotki, katalogi). Natomiast marketing online to działania w sieci – zapewniają one lepszą widoczność firmy w internecie (np. pozycjonowanie, google ads, prowadzenie kanałów Social Media, e-sklepy).

Działania marketingowe powinny być różne i przeplatać się. Dywersyfikacja działań pomoże na dotarcie do większej grupy różnych odbiorców. Natomiast, które działania zostaną zastosowane i wybrane to kwestia kogo chcesz pozyskać i gdzie Twoi klienci są – na to pytanie pomoże ci odpowiedzieć odpowiednia agencja, która zbada to i pokieruje tymi działaniami za ciebie.

Teraz wiesz już, że we współczesnych realiach rynku, biznes nie istnieje bez skutecznego marketingu. Ale należy pamiętać, że marketing to nie tylko działania wspomagające sprzedaż. Działania marketingowe to również, jeśli nie przede wszystkim, zbadany rynek i spójny wizerunek. W sieci istnieje wiele artykułów odnośnie najskuteczniejszych elementów marketingów, z którymi warto się zapoznać i poszerzyć swoją wiedzę.

A zatem, marketing pomaga:

 • budować relacje z odbiorcami: tworzy świadomość firmy i jej produktów, a także zapewnia treści, które są interesujące dla odbiorców,
 • angażować odbiorców: monitoruje konkurencję, tworzy nowe pomysły, rozumie klientów,
 • generować popyt i dochód: jego działania mają poszerzyć istniejącą bazę klientów, znaleźć nowe możliwości, które przyniosłyby większe dochody firmie,

Outsourcing marketingu to rozpoczęcie wyżej wymienionych działań już teraz. Nie musisz zatrudniać zespołu ludzi i szukać specjalistów. To wszystko znajdziesz u nas.

 

Naucz się lepszego zarządzania czasem

Dlaczego to takie ważne, aby dobrze zarządzać czasem? Prawdę mówiąc czas to pieniądz. A więc Twój potencjalny zysk.

Im sprawniej będziesz pracować Ty i Twoi pracownicy, tym niższe będą koszty utrzymania Twojej działalności. Większa wydajność i lepsze zarządzanie czasem sprawi, że możesz zarobić więcej. Naucz się więc optymalizować i usprawniać wszelkie procesy w Twojej firmie. Jednym z nich jest właśnie outsourcing marketingu!

Jeśli nie posiadasz własnego działu marketingu, a chcesz rozwijać działania marketingowe – jesteśmy do Twojej dyspozycji! Być może masz już kilkuosobowy dział marketingu, ale jest on niewystarczający i chciałbyś część prac delegować na zewnątrz? Tutaj również chętnie pomożemy!

  Porozmawiajmy!

  Nasz ekspert zupełnie bezpłatnie podpowie możliwe rozwiązania. Kto wie, może to przedsmak wspaniałej współpracy?

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196