OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

email marketing w polsce

Email marketing w Polsce – kiedy planować kampanie?

W dobie szeroko pojmowanego Social Media Marketingu inwestowania w pozycjonowanie i blogi, niektórzy z nas zaczynają lekceważyć email marketing. To błąd – choć może się wydawać, że w obliczu nowych regulacji prawnych (a RODO nie takie straszne jak je malują) i zalewu spamu na naszych skrzynkach, email marketing odchodzi do lamusa.

Tak naprawdę wciąż chętnie sprawdzamy dobrze zaprojektowane maile, a marketerzy są w stanie odkrywać kolejne sposoby na skuteczne mailingi.

Siła liczb – email marketing w Polsce

FreshMail w swoim raporcie „Email marketing w liczbach 2018”, przeanalizował aż 11 000 000 000 wiadomości wysyłanych za sprawą ich systemu. Taka ilość danych pozwoliła zbadać m.in.

 • jak działają marketerzy,
 • jakie są reakcje odbiorców,
 • kiedy spodziewać się największej konkurencji.

To bardzo ciekawe studium, które warto przeanalizować, by wyciągnąć wnioski ułatwiające poprawę efektywności naszego email marketingu.

Kiedy najczęściej wysyłamy mailingi?

Największa konkurencja przypada na ostatni kwartał roku – ten czas w wielu branżach jest obiecujący ze względu na początek roku szkolnego czy święta Bożego Narodzenia. Ponadto marketerom i działom sprzedaży zależy też na osiągnięciu planów za cały rok. Warto wykorzystać tę informację, by zadbać o kontakt z klientem wcześniej – zamiast walczyć z konkurencją, wykorzystajmy spokojniejsze okresy do zwrócenia na nas uwagi.

Z danych FreshMail wynika, że najmniejszą intensywnością charakteryzują się wakacje i początek roku. Może to dobry czas do realizacji kampanii mailowej? Jak słusznie zauważyli specjaliści z FreshMail, początek roku to okazja dla branży e-commerce: sklepy (sportowe, odzieżowe, turystyczne) organizują wyprzedaże starych kolekcji.

Obchodzone 14 lutego Walentynki to kolejny istotny czas – wypełnia przestrzeń marketingową między Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. To dobra okazja do popisu dla twórców mailingów.

Warty uwagi jest również Maj – zaczyna się okres komunii i… cieplejsza aura. To też moment przechodni między sezonami (można wykorzystać do wyprzedaży, czy promowania nowej kolekcji ubrań, czy gadżetów sportowych) i kolejny miesiąc charakteryzujący się niskim natężeniem wysyłek. Za miesiąc najwyższej konkurencji z innymi wysyłkami można uznać listopad.

Wniosek? Budujmy relacje z klientami przez cały rok, by mieć szanse na przebicie w najbardziej gorącej końcówce roku.

Kalendarz to Twój przyjaciel

Planowanie działań marketingowych z wyprzedzeniem ustrukturyzuje pracę. Patrzenie na rok z perspektywy kwartałów, czy miesięcy oraz ułożenie komunikacji mailowej jako logicznej całości tak naprawdę ułatwi pracę.

Oczywiście ogólny plan działań to za mało – powinniśmy się zastanawiać, kiedy nasi odbiorcy najchętniej odbierają nasze maile. Nie przestawajmy analizować danych dostarczanych nam przez statystyki mailingów.

Perspektywa miesięcy i sezonów jest ważna, ale nie może przesłaniać nam operacyjnego mikrozarządzania – ustalania w jaki dzień, o której godzinie wysłać kolejnego maila. Dobrym nawykiem jest wyobrażanie sobie zachowań typowych przedstawicieli naszych grup docelowych. Zastanówmy się, jakie są ich:

 • zwyczaje,
 • rutyny,
 • harmonogramy poszczególnych dni,
 • czas pracy.

Od ogółu…

Oczywiście dobrych praktyk związanych z wysyłką maili jest sporo więcej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że często najlepszy model wdrażania zmian to stopniowe modyfikacje, dlatego w tym artykule zaczęliśmy od ogółu.

Szczegółów, które warto dopracować jest tak dużo, że to materiał na całą serię tekstów. My – na dobry początek -zachęcamy do planowania kampanii z wyprzedzeniem, uwzględniającym charakterystykę poszczególnych kwartałów w kontekście zwyczajów zakupowych oraz do lektury raportu Fresh Maila (będącego punktem wyjścia do naszego dzisiejszego artykułu).

Tekst powstał na podstawie raportu FreshMail „Email marketing w liczbach”.  Pełna treść raportu jest pod adresem https://freshmail.pl/material/raport2018/ .

Komentarzy

 • Renata z FreshMaila

  13 września 2018

  Cześć Piotrek 🙂 bardzo nam miło, że nasz raport Cię zainspirował 🙂

  • Piotr Kurek

   4 października 2018

   Lektura to sama przyjemność ?

Sorry, the comment form is closed at this time.