OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

katalogi firmowe produktowe

Katalog produktowy – wyróżnij go i uzyskaj przewagę konkurencyjną

W erze kiedy cyfryzacja nie była tak znana i popularna, katalog produktowy stanowił pierwsze źródło informacji. Firmy, które je wydawały, uchodziły za solidne i prężnie się rozwijające. Posiadanie firmowego katalogu produktowego wzbudzało zatem zaufanie, że firma jest stabilna i w dobrej sytuacji ekonomicznej. Dzisiaj przeniesiono znaczną część biznesu do sieci i stworzono możliwości przeglądania oferty w wyszukiwarkach i katalogach online. Czy zatem nadal istnieje potrzeba druku katalogów reklamowych? W dzisiejszym artykule przyjrzę się tematyce drukowanych katalogów oraz temu jak powinny wyglądać, aby zachęcić odbiorcę do jego otworzenia.

Katalog produktowy i jego korzyści

Pomimo upływu lat i rozwijającej się digitalizacji, wiele firm poświęca czas i środki, aby dostarczyć je czas swoim klientom. Ich wydawanie niesie ze sobą niewspółmierne korzyści:

 • poszerzają pole sprzedażowe,
 • skracają dystans w relacjach sprzedawca-kupujący,
 • jako fizyczny nośnik oferty i reklamy firmy pozwalają na powrót odbiorcy do treści.

Nadal przeważający procent rynku uważa katalog drukowany za fundament swoich materiałów reklamowych. Jest również traktowany jako najlepsza forma przedstawienia oferty i pozyskania potencjalnego klienta. Co więcej, dzisiejsze katalogi zdecydowanie różnią się pod względem wyglądu od tych znanych nam 10, 15 lat temu. Współczesna technologia pomaga nam wzbudzić zainteresowanie dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie kształtu, wyglądu i praktyczności katalogu produktowego.

Cechy

Zastanówmy się jeszcze przez chwilę nad specyfikacją takiego katalogu. Dobrze skonstruowany katalog powinien odznaczać się kilkoma cechami:

 • odpowiedni format – umożliwi on stosowne rozłożenie tekstu i grafiki,
 • czytelność – odpowiednio dobrana objętość stron oraz estetyka layoutu wpływa na przejrzystość treści,
 • wytrzymałość – wybierając odpowiednią formą wykończenia dokładamy starań, aby katalog przetrwał powrót do niego przez wielu użytkowników w określonym czasie,
 • wygląd – dzisiaj trzeba się wyróżnić, żeby zostać zauważonym – również dotyczy to katalogu produktowego. Dzisiaj technologia umożliwia nam nieskończenie wiele sposobów na wyróżnienie druku.

 

Jak uzyskać przewagę konkurencyjną?

Przejdźmy zatem do sedna mojego artykułu: jak wyróżnić katalog produktowy na tle konkurencji? To bardzo proste! Zrób to czego konkurencja do tej pory nie robiła. Wymaga to niewątpliwie, aby przeanalizować, co robią Twoi konkurenci, z czego korzystają i w jaki sposób to robią. I wiedz jedno: możesz być lepszy! Dzięki temu wpisowi zobaczysz jak uzyskać przewagę konkurencyjną w zakresie katalogów produktowych.

Zazwyczaj na rynku spotykamy katalog produktowy w formie klejonej, formacie A4 z produktami i opisem w środku. Pamiętaj, że dzisiejsze rozwiązania umożliwiają znacznie więcej! A co powiesz na katalog spiralowany? Z pewnością ułatwi ona jego otwieranie to raz. Dwa: forma wykończenie jest mało popularna, dzięki czemu od razu Twoi klienci zauważą, że Twój katalog jest inny.

katalog produktowy

katalog produktowy dla firm

 

Ciekawą realizacją jest druk katalogu dla Growspec. Już na pierwszy rzut oka zauważysz całkowicie inną okładkę: wycinany listek na środku okładki. Niesamowity efekt, prawda? Takie wykonanie okładek zdarza się wyjątkowo rzadko. Wycinanie takie nazywamy sztancowaniem i może być to wykorzystywane na wiele sposobów. Przede wszystkim wyróżnienie katalogu – to na tym dzisiaj szczególnie powinno Ci zależeć. Po drugie wycinany element może nawiązywać do branży firmy, motywu przewodniego katalogu lub produktu. Masz tutaj wiele możliwości!

jak wyróżnić katalog produktowy

Okładkę katalogu można wyróżnić, stosując np. uszlachetnienia. O jakich uszlachetnieniach mowa? Z zakresu uszlachetnień polecam hot stamping – bardzo efektowny i przyciągający wzrok. Jest to tłoczenie w okładce z wypełnieniem go folią metalizowaną, np. koloru złotego. Można też wykorzystać jedną z rodzajów folii: matową, aksamitną lub błyszczącą. Jeśli wybierzesz jedną z dwóch pierwszych folii – możesz dodatkowo nanieść na nią lakier (wybiórczy, 3D czy też liquid metal). Nie tylko wyeksponujesz dzięki nim katalog, ale również taki katalog stanie się bardziej prestiżowy.

sztancowana, wycinana okładka katalogu

Przytoczę jeszcze jeden sposób, który może Ci się przydać, aby wyakcentować okładkę: wykorzystaj kolory pantone. To specjalny system identyfikacji kolorów. Farby pantone służą przede wszystkim temu, aby odcień był zawsze taki sam. Stosując farby pantonowe wydruk jest czytelniejszy i ostrzejszy niż druk z CMYK’a.

reklamowy katalog produktowy

 

Zwróć uwagę na środek katalogu produktowego

Standardowo w katalogu firmowym pojawia się spis treści, który odsyła do konkretnych stron w danej tematyce. Niejednokrotnie spis treści prezentuje podział katalogu na działy, brandy lub zakres użytkowania. Podsuwam Ci jednak inny pomysł – ciekawszy! Katalog możesz wydać w taki sposób, aby rodzaje danego asortymentu (marki, użyteczności) były podzielone registrami! Mogą one być markowane (zaznaczone kolorami) lub/i dodatkowo wycięte – tak aby powstały swego rodzaju zakładki. Registry zdecydowanie ułatwią przejście do treści, która interesuje użytkownika. Spowoduje też, że Twój katalog będzie nietypowy i na pewno szybciej zapamiętają Twoją firmę!

registrowany katalog produktowy registrowany katalog reklamowy

Podsumowanie

Jeśli przymierzasz się do wydania katalogu, z pewnością przydadzą Ci się wyżej wymienione wyróżniki katalogu. Nie musisz brać wszystkich pod uwagę, ale zastosowanie jednego lub dwóch idealnie sprawdzi się jako wyodrębnienie twojego katalogu spośród innych na rynku. Pamiętaj, że twoi klienci zwracają uwagę na to jak wyglądają twoje firmowe materiały reklamowe. Na pewno przykujesz ich uwagę, wybierając takie rozwiązania, z których do tej pory nie korzystałeś. Na wypadek gdybyś potrzebował pomocy specjalisty – zgłoś się do nas! Grupa Infomax od wielu lat drukuje katalogi reklamowe, biorąc pod uwagę ich kreację i wyróżnienie!

Komentarzy

 • Katarzyna

  8 kwietnia 2021

  Bardzo przydatny wpis z punktu poszukiwania nowych, ciekawych rozwiązań z zakresu druku katalogów produktowych.

Sorry, the comment form is closed at this time.