OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

kolory w projektowaniu

Znaczenie i odpowiedni dobór kolorów w projektowaniu

Niewiele jest kwestii w projektowaniu, które są ważniejsze niż odpowiedni dobór kolorów. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne zadanie. Kolor bowiem nie tylko przyciąga uwagę. Należy pamiętać, że tworzy różne skojarzenia. Ma też psychologiczny wpływ na odbiorców, co potwierdzono wieloma badaniami. Niewłaściwa kombinacja kolorów może odstraszyć klientów lub dać im błędne wyobrażenie o firmie. Dlatego znajomość wpływu koloru na ludzi jest niezwykle cenną wiedzą, którą projektanci powinni opanować i zaoferować swoim klientom.

W tym artykule dowiesz się, jak możesz wybrać najbardziej odpowiednie kolory dla swoich produktów, kierując się ich percepcją.

Psychologia koloru

Psychologia koloru to nauka o tym, jak kolory wpływają na ludzkie emocje i zachowania. Mówi o tym, w jaki sposób reagujemy na kolory. Należy wziąć pod uwagę nasze osobiste upodobania, wychowanie rodzinne i pochodzenie kulturowe.

Kolor może subtelnie wpływać na naszą percepcję, na przykład może wzmocnić lub osłabić smak potraw. Odpowiednie kolory mogą nawet wzmocnić skuteczność pigułek i placebo. I tak na przykład niebieski jest używany do uspokajających lub nasennych pigułek. Natomiast kolor czerwony lub żółty są zwykle używane do stymulantów.

Każda marka i firma celowo używa konkretnych kolorów w swoich projektach produktów, opakowań, reklam i witryn internetowych. Projekt graficzny na wysokim poziomie zależy częściowo od możliwości doboru kolorów, które pasują do marki i misji firmy. Z drugiej strony psychologia koloru musi być wykorzystywana do wywoływania właściwych reakcji konsumentów.

Dobry projekt graficzny przewiduje również różnice kulturowe w sposobie postrzegania kolorów. Ten sam kolor może oznaczać sprzeczne skojarzenia dla różnych odbiorców. Przykładowo w większości kultur, kolor żółty ma wesołe, optymistyczne znaczenie. Jednak w Chinach może mieć skojarzenia wulgarne i niekorzystne. W Stanach Zjednoczonych biel symbolizuje czystość i jest często używana do brandingu ślubnego. Natomiast w Japonii, Indiach, Chinach, Korei i na Bliskim Wschodzie to kolor żałoby. Dlatego najważniejsze jest, aby dobrze przeprowadzić wywiad z klientem i rozpoznać grupę docelową jego firmy.

Wiemy już, że odpowiedni dobór kolorów jest strategiczny dla działania Twojej firmy. Poniżej znajdziesz informacje o znaczeniach konkretnych kolorów.

Odpowiedni dobór kolorów i ich znaczenie

Na podstawie badań psychologicznych i socjologicznych, wyznaczono zespoły określeń, które najczęściej kojarzą się z poszczególnymi kolorami. Te uniwersalne cechy pozwalają projektantom na dobór odpowiednich barw w ich projektach. Bowiem odpowiedni dobór kolorów w działaniach marketingowych i projektowych, może z pewnością przynieść korzystny efekt. Jednak aby tak było, każdy twórca, powinien przyswoić sobie podstawowe znaczenie barw. Zatem przejdźmy do sedna!

 

Niebieski

Stabilność, harmonia, spokój i zaufanie to tylko niektóre z uczuć, jakie może wywoływać niebieski kolor. Daje poczucie przejrzystości i bezpieczeństwa. Sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w branżach ubezpieczeniowych, finansowych czy marketingowych. Kolor niebieski może również wzbudzić negatywne skojarzenia takie jak depresja, i może wywoływać uczucie chłodu. Ponadto jak dowiodły badania, kolor niebieski sprzyja obniżaniu apetytu. Dlatego też nie zaleca się używania niebieskich odcieni do promowania żywności. Kolor niebieski kojarzony jest z czystością i świeżością, dlatego chętnie stosowany jest w marketingu produktów higienicznych i kosmetycznych. To barwa stosunkowo uniwersalna, ponieważ jest wybierana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.
odpowiedni dobór barw, kolor niebieski

 

Zielony

Zieleń jest oznaką płodności, życia i rozwoju. Rozbudza emocje związane ze wzrostem i naturą. Jest to kolor, który przywodzi na myśl nadzieję, rozsądek oraz poczucie hojności i dostatku. Często wykorzystują go branże związane z finansami np. banki. W projektowaniu graficznym zielony jest używany do informowania, że ​​masz rację i wybierasz właściwy kurs. W związku z tym kolor ten często stosowany jest do oznaczania „bezpiecznych” przycisków na projektach witryn internetowych.
Kolor zielony wykorzystywany jest w branżach związanych z ekologią. Dzieje się tak, ponieważ kolor ten oznacza połączenie z naturą lub przyjazne dla środowiska praktyki biznesowe. Jeśli chcesz wywołać uczucia związane ze zdrowiem, spokojem i radością, kolor zielony będzie świetnym wyborem.

odpowiedni dobór barw, kolor zielony

Czerwony

Czerwony to kolor niebezpieczeństwa i wojny, emocji i pasji, intensywności i ognia. Jest to jeden z tych kolorów, który zawiera w sobie ogromne bogactwo znaczenia i nastrojów. W zależności od zmieniających się tonów i nasycenia, projektanci mogą zdecydować się na użycie go do wyrażania miłości i pasji lub do reprezentowania niebezpieczeństwa i strachu. To kolor powszechny w miłości i przemocy. Czerwony najczęściej i w najkrótszym czasie skupia uwagę. Mobilizuje do podejmowania decyzji, dlatego często wybierany jest do oznaczania promocji, wyprzedaży i ofert specjalnych. W rzeczywisty sposób może przyczynić się do wzrostu pulsu, ciśnienia krwi i przyspieszenia oddechu.
odpowiedni dobór barw, kolor czerwony

Żółty

Kolor żółty dzięki skojarzeniu ze słońcem, określany jest jako radosny, pogodny i energetyczny. Często wykorzystywany jest w branży turystycznej i gastronomicznej. Zastosowanie tego koloru ma być obietnicą bezpieczeństwa i szczęścia.
Równocześnie jest to kolor, który przedstawia ostrożność. Przykładem są żółte znaki ostrzegawcze czy żółta taśma z miejsca zbrodni. Kolor żółty jest powszechnie używany w obrazach przedstawiających świeże pomysły, kreatywne projekty lub nowe inicjatywy biznesowe.
Badania potwierdzają, że kolor żółty zwiększa aktywność umysłową. Z tego powodu chętnie wykorzystywany jest w branżach związanych z nauką oraz technologią.
odpowiedni dobór barw, kolor żółty

Pomarańczowy

Pomarańczowy ma bardzo interesujące znaczenie psychologiczne, ponieważ łączy siłę i energię czerwieni z życzliwością i energią żółtego. Ta mieszanka sprawia, że ​​kolor pomarańczowy przyciąga uwagę, ale w subtelny sposób. Przywołuje na myśl radosne chwile i wprawia w dobry nastrój. Badania potwierdzają, że pobudza nawet nasz apetyt, więc dobrze sprawdza się w branży gastronomicznej. W projektowaniu graficznym pomarańczowy jest używany przez marki do stymulowania emocji, dodawania intensywności, zwiększania ostrości i zwiększania pewności siebie.
odpowiedni dobór barw kolor pomarańczowy

 

Fioletowy

Fiolet to tajemniczy kolor, który oznacza kreatywność, luksus, duchowość i bogactwo. W dawnych czasach barwnik do uzyskania fioletowego odcienia był tak drogi, że mogli sobie na niego pozwolić tylko najbogatsi. Dlatego w dzisiejszych czasach, kolor fioletowy często używany jest do określenia produktów wysokiej jakości i marek luksusowych. W jaśniejszych odcieniach kolor fioletowy sugeruje kobiecość i delikatność, co idealnie sprawdzi się w promocji produktów kosmetycznych czy marek związanych z pielęgnacją i urodą.
znaczenie kolorów w projektowaniu

 

Czarny

Czarny to kolor elegancji, powagi, kontroli i bezstronności. Równocześnie można go wykorzystać do pokazania zła, tajemnicy, depresji, a nawet śmierci. Czarny to bardzo stateczny kolor, lubi pozostać w ukryciu, pod kontrolą i z dala od innych. Z tego powodu czarny jest doskonałym kolorem zapewniającym wysoki kontrast i łatwą czytelność. Kolor czarny łączony jest z luksusem i elegancją, budzi szacunek, może wywoływać silne emocje. Chętnie wykorzystywany jest przez ekskluzywne marki, chcące podkreślić ponadczasowość i wartość swoich produktów. Kolor czarny uważany jest za barwę uniwersalną, symbol klasyki i stałości kanonów.
kolor czarny w projektowaniu

 

Podsumowanie

Podsumowując, kolor to potężne narzędzie w projektowaniu, dzięki któremu możesz kreować osobowość i indywidualność marki. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie określić strategię, misję i wartości swojej firmy. Wskazanie grupy docelowej oraz rynku, na którym działa będą bardzo pomocne. Dzięki tym informacjom odpowiedni dobór kolorów w projekcie będzie łatwiejszy i pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele.

Źródła:
coscheule.com
zilliondesigns.com
projektowane.pl
www.depcore.pl

Komentarzy

  • Katarzyna

    14 kwietnia 2021

    Pomocny artykuł! Szczególnie dla tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z projektowaniem i marketingiem.

Sorry, the comment form is closed at this time.