OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

posty na facebook

Kiedy publikować posty na Facebooku ⌛?

Jaki jest najlepszy czas publikacji postów na Facebooku? Jest to pytanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. W internecie co jakiś czas pojawiają się artykuły i infografiki podające złote godziny na publikację postów.  Do takich cudownych sposobów na planowanie postów podchodzimy sceptycznie z kilku powodów.

Po pierwsze dlatego, że algorytmy FB co jakiś czas się zmieniają, więc formuły na największe zasięgi będą sezonowe. Po drugie zasięgi postów zależą od specyfiki branży i – przede wszystkim – naszych grup docelowych. Dlatego odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: to zależy.

Zastanów się, do kogo piszesz

Tworząc strategie, czy konkretne posty czasem mimowolnie wielu z nas zapomina, że po drugiej stronie nie siedzą cyferki, a… ludzie z krwi i kości. Planując nasze działania na poziomie strategicznym oraz planowanie postów już na poziomie operacyjnym powinniśmy uwzględnić stworzoną wcześniej personę – reprezentanta grupy docelowej, do której chcemy trafić z naszymi treściami.

Dobrą praktyką jest zastanowienie się, jak wygląda typowy dzień i rutyny przedstawiciela naszego targetu. Czas pracy, zasoby, styl życia, wyznawane wartości – wszystkie te informacje pozwolą nam na ułożenie przybliżonego obrazu, który będzie bezcenny – pozwoli nam skuteczniej formułować przekaz… oraz harmonogram publikacji naszych materiałów. W końcu nie ma sensu publikować postów wtedy, kiedy naszych potencjalnych odbiorców po prostu nie ma w Social Media.

Zadawaj pytania

 • w jaki sposób grupa docelowa korzysta z FB? Stacjonarnie czy przez smartfona?
 • ile czasu target poświęca na przeglądanie FB?
 • jakich treści poszukuje – wideo, grafiki, a może odnośniki do rozbudowanych artykułów?
 • rutyny i nawyki – czy np. zachowanie w weekendy jest inne niż w tygodniu?
 • jakie korzyści oferujemy za sprawą naszego materiału?

Nawet jeśli dobrze dobierzemy czas publikacji, trafiając w okienko uwagi grupy docelowej, musimy pamiętać o jednym. Najważniejsza jest sama treść – lepiej wypuścić dobrze przygotowany materiał w złym czasie, niż mało wartościową treść w „prime time”. Oczywiście najlepiej publikować dobre treści w dobrym czasie. Nie zapominajmy, że przeważnie posiadamy więcej niż jedną grupę docelową – dlatego najlepiej przygotować kilka person a treści oraz harmonogram postów dopasować do potrzeb poszczególnych targetów.

3xT – Testuj, testuj, testuj

Lepiej nie kierować się uniwersalnymi wskazówkami, a przeanalizować specyfikę własnego fanpage’a. Warto poświęcić dużo czasu na eksperymentowanie i nie spieszyć się z wysnuwaniem wniosków – cierpliwość jest na wagę złota. Pamiętajcie: w Social Media to nie tylko nieustanne reagowanie na zmiany trendów i algorytmów – to też umiejętność analizy i interpretacji danych – a tu przyda się porządna próbka badawcza.

A jakie są Wasze doświadczenia z godzinami publikacji postów?

Komentarzy

 • Marcin Sromek

  23 marca 2018

  Przy obecnym cięciu zasięgów przez FB ustalenie optymalnych godzin publikacji jest moim jeszcze trudniejsze. Czasami ciężko o wyciągnięcie jednoznacznych wniosków

  ____________
  http://e-prom.com.pl

 • 30 marca 2018

  Raczej publikuję wieczorem/późnym popołudniem, ale w piątek i w sobotę wcześniej, bo na imprezie wszyscy rzadziej siedzą na telefonach 😛

Sorry, the comment form is closed at this time.