OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

marketingowe trendy 2018

Marketingowe trendy 2018 roku ⏰

Znacie powiedzenie, że kto stoi w miejscu, ten się cofa? W marketingu, zwłaszcza tym internetowym, jest ono szczególnie prawdziwe. Właśnie dlatego sprawdziliśmy, co w e-trawie piszczy. Znajomość nadchodzących trendów z pewnością pozwoli lepiej zaplanować działania marketingowe. Co przełoży się na osiąganie większej skuteczności w podejmowanych działaniach.

Marketingowe trendy 2017 2018 roku

Podobnie jak przed rokiem okazuje się, że jedną z najistotniejszych zmian będzie rosnące znaczenie contentu wideo. W przypadku Social Media widać wyraźnie, że Facebook coraz odważniej rzuca wyzwanie Youtube’owi. Z jednej strony portal Marka Zuckerberga osłabia zasięgi materiałów wrzucanych na portal z Youtube’a, z drugiej algorytmy „dopalają” filmiki wrzucane bezpośrednio na FB (podobnie jest z transmisjami wideo na żywo).

W 2018 roku te tendencje będą jeszcze bardziej wyraźne – z jednej strony coraz chętniej korzystamy ze smartfonów, by spędzać coraz więcej czasu na Youtube, z drugiej Facebook (i być może niemający pomysłu na siebie Twitter) postarają się namówić nas do wrzucania filmów i transmisji na swój portal. Będzie to zresztą na rękę użytkownikom portalu – coraz częściej mamy bowiem problemy z koncentracją i wolimy zapoznać się z infografiką czy filmem niż klasycznym artykułem. Z tego względu atrakcyjne grafiki i dobrze realizowane materiały wideo osiągają ogromną popularność.

Przyszły rok będzie również czasem dalszego rozwoju Big Data i analityki danych. Rośnie liczba dostawców technologii przetwarzania informacji. Kluczowe będzie nabycie umiejętności monitorowania oraz odpowiedniej selekcji gromadzonych z coraz większym rozmachem danych. Dalszy rozwój czeka również chatboty czy zagadnienia z obszaru automatyzacji marketingu. A także coraz bardziej zaawansowanych sztucznych inteligencji, wykorzystywanych między innymi do współdziałania i komunikacji z ludźmi.

Mobile to teraźniejszość

Podobnie jak w 2017 roku, niezwykle istotna będzie tendencja do korzystania z urządzeń mobilnych – coraz więcej czasu spędzamy w świecie wirtualnym. Spada popularność urządzeń stacjonarnych – zarówno na świecie, jak i w Polsce górują już urządzenia mobilne. Dlatego coraz bardziej istotne staje się, by zadbać o odpowiednią specyfikę treści (reklama na Facebooku czy w AdWords nie może być kalką materiałów z radia, czy prasy, nie może też irytować użytkowników).

Odpowiednia strategia, koncepcja, umiejscowienie, copy i kreacja reklamy są kluczowe zwłaszcza na rynku polskim – gdzie użytkownicy blokują prawie połowę reklam za sprawą narzędzi takich jak AdBlock. W połączeniu z faktem, że polski e-commerce rozwija się dynamicznie (chętnie przeznaczając pieniądze na reklamę i marketing w internecie). Sprawia to, że w sieci pojawia się coraz więcej treści promocyjnych, które będą konkurować o uwagę internauty.

Google idzie tutaj zresztą na rękę użytkownikom – gigant z Mountain View planuje w 2018 roku blokować irytujące reklamy w przeglądarce Chrome (a korzysta z niej ponad 70% internautów nad Wisłą).

W związku z powyższymi czynnikami jeszcze ważniejsze niż do tej pory okaże się profesjonalne przygotowanie treści. Muszą one być precyzyjnie dopasowane do potrzeb użytkowników z odpowiednio określonych grup docelowych.

Ukontentuj klienta

Jednym z sekretów na sukces w 2018 roku będzie umiejętny content marketing. Rozumiany nie jako pisanie artykułów na bloga, ale szerzej: jako wdrażanie przemyślanej strategii, składającej się wielu różnych elementów dających efekt synergii (blog, strona www z dobrym UX, działania w social media, pozycjonowanie, przemyślane działania reklamowe). Podstawą staje się wykorzystanie coraz lepszego targetowania i baz danych, jakie oferują nam molochy takie jak Google czy Facebook.

Coraz silniejsze staje się zjawisko ad blindness (odruchowe ignorowanie reklam), dlatego jeszcze ważniejsze stanie się generowanie contentu odpowiadającego potrzebom klientów – bez tego trudno będzie przykuć ich uwagę i zachęcić do przywiązania do konkretnej marki.

Content będzie się zmieniać – standardem stanie się wzbogacanie tekstów o infografiki, czy filmiki. Będzie też rosła jego jakość – zamiast wpisów „firmocentrycznych” strony będą zawierać coraz więcej materiałów mających nieść realną wartość dla podnoszących wymagania internautów.

Zakaz handlu w niedzielę

Zmiany legislacyjne w Polsce mogą stanowić okazję dla prężnie rozwijającego się w Polsce rynku e-commerce. Zapewne część „ruchu zakupowego” da się przejąć (zwłaszcza że Polacy coraz chętniej korzystają z zakupów przez internet) – to wielka szansa, którą warto wykorzystać.

Przemyślane prowadzenie profilu firmowego w Social Media połączone z dobrze zoptymalizowaną kampanią, czy pozycjonowaniem nie wystarczy. Istotne jest dopasowane stron do zmieniających się potrzeb użytkowników, stosowanie odpowiednich rozwiązań UX i dopasowanie do mobile.

Potencjał jest naprawdę ogromny – aktywnie zakupów przez internet dokonują osoby między 25 a 44 rokiem życia. E-sklepy będą miały o co walczyć.

Nowy Marketing

Wydaje się, że rok 2018 pod wieloma względami będzie rokiem 2017, tylko że… bardziej. Wyraźnie rysuje się dalszy postęp tendencji, o których zaczęto mówić już w roku 2016. Zapewne tempo zmian będzie się zwiększać, a same metamorfozy świata wirtualnego będą coraz bardziej radykalne.

Nowe regulacje prawne takie jak zakaz handlu w niedzielę czy wejście RODO zmuszą marketerów do zmodyfikowania działań marketingowych. Poza prawodawcami marketing będą zmieniać najwięksi giganci – Google i Facebook (ten ostatni konsekwentnie tnie zasięgi organiczne, a ostatnio testował zmiany w NewsFeedzie) oraz konsumenci, którzy stają się coraz bardziej aktywni, ale też wybredni. Jedno jest pewne – czeka nas rok pełen dalszego rozwoju i wielu niespodzianek.

A jaka jest Wasza opinia? Jakie trendy nadchodzącego roku okażą się kluczowe dla branży??