OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

6 rzeczy, o których musisz pamiętać planując budżet marketingowy

Przełom roku oznacza czas podsumowań, analiz, raportów, a także planów na rok następny. Nim znów kompletnie wsiąkniesz w Excela, koniecznie przeczytaj: o czym nie możesz zapomnieć przy planowaniu budżetu marketingowego dla działań w internecie na następny rok!

Poniższe uwagi spisaliśmy zarówno na bazie własnych doświadczeń, jak i doświadczeń naszych klientów.

Content, treści, czyli nie pomijaj sedna

Bardzo często pomijanym elementem w budżetach marketingowych są treści. Zaplanowałeś stworzenie nowej strony www, nowego folderu wizerunkowego albo kampanii remarketingowej? Nie zapomnij o tekstach, zdjęciach, grafikach, bannerach. Najczęściej cena stworzenia – przykładowo – strony www nie obejmuje copywritingu czy sesji zdjęciowych.

Pominięcie tego istotnego „szczegółu” prowadzi najczęściej do tworzenia contentu na szybko i byle jak, nierzadko zostawia się ten zakres prac w rękach osób, które nie są profesjonalistami. Tym samym często widzimy technicznie dobre strony www wypełnione zdjęciami złej jakości bądź kosztowne kampanie AdWords ze sztampowymi tekstami reklamowymi. Treść stanowi sedno działania reklamowego, więc nie pomiń specjalistów w tej dziedzinie,  planując swój budżet marketingowy!

Wdrażanie treści

Elementem pochodnym od poprzedniego jest wdrożenie przygotowania treści. Rozważmy taką sytuację: otwieramy sklep internetowy. Zlecamy stworzenie platformy e-commerce, fotograf robi wysokiej jakości zdjęcia produktów, copywriter tworzy oryginalne teksty reklamowe, wszystko wydaje się przygotowane i zapięte na ostatni guzik.

Zbliża się termin uruchomienia sklepu i nagle okazuje się, że nie przewidzieliśmy, iż wszystkie wyżej wymienione elementy trzeba połączyć. Bardzo często twórcy sklepów internetowych nie traktują tego, jako przedmiotu ich pracy, jeśli nie poczynimy stosownych ustaleń w umowie dot. wdrożenia. Tymczasem wprowadzenie do systemu dziesiątek produktów to pokaźny pakiet prac nawet przy użyciu przyjaznego narzędzia administracyjnego.

Dobrze jest zarezerwować na te prace odpowiednią ilość czasu bądź zlecić je specjaliście, który wykona je szybko i przy okazji zadba o spójne formatowanie treści oraz ich optymalizację ich na użytek internetu.

Promocja w mediach społecznościowych

Spotykaną przez nas sytuacją jest poniekąd odwrotność luki związanej z contentem. Przydarza się zwłaszcza w kontekście planowania działań w mediach społecznościowych. Otóż do planu budżetu trafia praca social media managera, grafika, copywritera, ale pomijany zostaje budżet na promowanie postów, a bez tego sukces w social media będzie trudny.

To niedoszacowanie najczęściej jest domeną małych i średnich przedsiębiorstw, które dopiero wypływają na oceany mediów społecznościowych. Powodzenie w tym obszarze wymaga zainwestowania odpowiedniej sumy w promowanie aktywności Twojej firmy i zdobycie pierwszych fanów, obserwatorów czy subskrybentów.

Wdrażanie zaleceń z audytów

Zlecenie audytów zewnętrznym ekspertom dla naszych działań to przykład profesjonalnego podejścia do zarządzania. Powtarzającym się niedopatrzeniem jest jednak brak przestrzeni w budżecie na wdrożenie zaleceń z wykonanych audytów, co czynie całe przedsięwzięcie bezużytecznym.

Oczywiście nie możesz dokładnie zaplanować zakresu prac, jaki może wynikać z audytu, jaki jeszcze nie został wykonany. Jednak nawet w takiej sytuacji warto zarezerwować pewne kwoty wg, chociażby bardzo ogólnych estymacji. Jeśli zakres zmian sugerowany przez audyt przekroczy Twoje oczekiwania – najczęściej lepiej jest wprowadzić choć część zmian, zamiast pozostawić przedmiot audytu w zastanej postaci.

Planowanie to też koszt

Jeśli Twój budżet marketingowy musi obejmować także szacunkowy czas, jaki wyznaczeni pracownicy poświęcą na realizację swoich zadań – to nie zapomnij, że planowanie również jest czasochłonne. Podobnie jak okresowe raporty, prezentacje, burze mózgów albo końcoworoczne podsumowanie. Warto zaplanować na to czas oraz – co za tym idzie – odpowiedni budżet.

Pamiętaj przy tym, że planowanie i raportowanie może też wymagać specjalistycznych narzędzi, oprogramowania czy zamówienia audytów, a każda prezentacja pochłania nie tylko czas prezentujących, ale także jej odbiorców.

Bez odbioru?

Zlecenie prac zewnętrznemu wykonawcy wymaga oczywiście odebrania jego prac po zakończeniu. Planując budżet nie przegap tego elementu. Odbiory niejednokrotnie wymagają dużej ilości czasu – dokładne sprawdzenie przedmiotu zamówienia, sporządzenia raportu z listą ew. poprawek, spotkania z wykonawcą, załatwienie formalności.

Jeśli Twój budżet marketingowy ma być dokładny – pominięcie odbiorów może wygenerować odczuwalne odchylenie planowanych kosztów względem rzeczywistych.

Pamiętanie o tych 6 uwagach powinno uczynić Twoje plany budżetowe o wiele bardziej szczelnymi i dokładnymi, a efekty ich realizacji staną się z całą pewnością bardziej odczuwalne. Czy o czymś zapomnieliśmy? Podziel się z nami w komentarzu! Czego Ty zapomniałeś umieścić w planie budżetowym na działania e-marketingowe? ?

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.