OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Zmiany algorytmu FB – wzmocnione treści lokalne?

Patrząc na aktywność Marka Zuckerberga w styczniu tego roku, można śmiało stwierdzić, że wziął sobie do serca hasł0 „Nowy Rok, nowy ja”. Jakiś czas temu pojawiły się informacje o tym, że FB wróci do swoich korzeni – w skutek zmiany algorytmów, w naszym newsfeedzie częściej pojawią się treści od znajomych, za to rzadziej pojawią się posty od fanpage’y. Oficjalnie wszystko w ramach zbliżania ludzi do siebie. Jak się okazuje, to nie koniec szumnych zapowiedzi metamorfozy błękitnego giganta internetu.

Zmiany – wzmocnione treści lokalne

Wczoraj na profilu Marka Zuckerberga pojawił się wpis, w którym twórca Facebooka zapowiada kolejne zmiany w newsfeedzie – wzmocnione treści lokalne.  Na naszym wallu częściej pojawią się strony wydawców lokalnych (takich, których posty klikają użytkownicy na określonym, ograniczonym obszarze geograficznym). FB będzie identyfikować „godne zaufania” strony publikujące materiały wysokiej jakości dotyczące określonego regionu, by następnie wzmocnić ich zasięgi. Modyfikacje mechanizmów decydujących o zawartości naszego newsfeeda na początku obejmą USA, jednakże stopniowo będą rozszerzane na kolejne kraje.

Nowe otwarcie

Ta informacja z pewnością ucieszy wydawców administrujących niewielkie strony dotyczące miasta czy określonego regionu. Zmiana uderzy zaś w strony geograficznie uniwersalne, publikujące treści o charakterze bardziej ogólnym. Prawdopodobnie więksi będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, by zadbać o utrzymanie swoich zasięgów. Na razie pierwszym etapem wdrażania zmian jest zaproszenie internautów do wskazywania wiarygodnych źródeł wiadomości w specjalnie przygotowanych ankietach.

Oficjalnym powodem zmian jest chęć budowania mniejszych społeczności – zarówno online, jak i offline. Dzięki temu Facebook ma być bliżej ludzi, jednocząc ich wokół drobnych, lokalnych spraw. Co sądzicie o zmianach i ich uzasadnieniu? Podoba Wam się kierunek, w jakim zmierza Facebook?