OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Memologia #1: We Are Number One

Mem internetowy – rodzaj memu, rozpowszechniany i powielany przy użyciu aktualnie funkcjonujących technologii komunikowania w Internecie. Jest jednostką informacji, która replikuje się wyłącznie drogą internetową i najczęściej przybiera formę obrazka, ale niezależnie od swej formy spełnia jeden warunek, a mianowicie: warunek popularności w sieci. Z racji tego, iż memy są jednym z najpopularniejszych obecnie aspektów sieci postanowiliśmy stworzyć poświęconą im serię. Na początek zaczniemy od „We Are Number One” – fenomenu, który trwa od roku 2016.

Czy jesteś prawdziwym złoczyńcą?

We Are Number One jest piosenką wykonywaną przez Robbiego Zgniłka z islandzkiego programu dla dzieci „Lazy Town”, w polskiej wersji językowej Leniuchowa utwór zwał się „My najlepszych klan”. W roku 2016 piosenka była u szczytu popularności, mimo że po raz pierwszy nadano ją w roku 2014. Dlaczego stała się internetowym memem?

Początki…

3 paździenika 2014r, został nadany 107 odcinek Leniuchowa, tytuowany „Robbie’s Dream Team”. Robbie założył swoją drużynę, składającą się z oryginału i jego trzech niezbyt wiernych klonów. Chcąc porwać swojego nemezis – Sportacusa, promującego zdrowy i aktywny tryb życia, Robbie zadecydował o krótkim przeszkoleniu swojej drużyny za pomocą niczego innego jak utworu muzycznego.

13 września 2016 roku, użytkownik serwisu YouTube o pseudonimie Silvagunner doprowadził do rozpowszechnienia przeróbek utworu. Kolejno „We Are Number One – LazyTown: The Video Game” i „We are Number One (Beta Mix)”, oraz „LazyTown”: The Video Game” – Dzieła Silvagunner’a zebrały ponad milion wyświetleń.

Ale jednak nie jest tak kolorowo.

W październiku 2016 roku natomiast, Stefán Karl Stefánsson – odtwórca roli Robbiego Zgniłka ogłosił światu iż podjął walkę z rakiem trzustki. Mark Valenti – Naczelny pisarz Leniuchowa rozpoczął kampanię crowdfundingową na GoFundMe, mającą na celu pokrycie wszelkich wydatków Stefána, jako że ten czuł się zbyt kiepsko, by w ogóle pracować.

Kampania została spopularyzowana przez wielu youtuberów wrzucających na serwis parodie wcześniej wspomnianego utworu, czyniąc „We Are Number One” internetowym fenomenem na skalę światową, ogłoszonym memem roku wg portalu Reddit. 11 czerwca 2017 roku kampania zebrała ponad 134 tysiące dolarów, dawno już przebijając swój początkowy cel – 100 tysięcy. 11 grudnia, Stefán zebrał w podzięce internautom całą ekipę z którą śpiewał 2 lata wcześniej „We Are Number One” i, udzieliwszy krótkiego wywiadu zaśpiewał na żywo calutki utwór, co przedstawiamy poniżej.

Cały czas pozostawał w kontakcie z internautami za pomocą swojego profilu Reddit, oraz informował o wszystkim na swoim profilu facebook. Wydawało się, że rak został pokonany.

Internet zrobił co w jego mocy…
19 maja 2017 Żona Stefána,
Steinunn Olina Thorsteinsdottir, ogłosiła że nowotwór powrócił, oraz że należy usunąć 2 guzy z wątroby aktora. Miesiąc później, 21ego czerwca poinformowała wszystkich, że rak dał kolejne przerzuty i został sklasyfikowany IV stopniem – Nowotwór bardzo zaawansowany, o bardzo złym rokowaniu.

Chociaż szanse i statystyki nie są po naszej stronie, a świeczka Stefána szybko się wypala, nie boimy się strachu

Dzisiaj

3 lipca został zwolniony ze szpitala. Parodie utworu dalej są tworzone, a pieniądze dalej wpływają do kampani crowdfundingowej. Mimo, że to już 7 miesiąc od ogłoszenia „We Are Number One” memem roku, Stefán dalej dziękuje wszystkim twórcom parodii za daną mu nadzieję, pod coraz to nowszymi dziełami internautów w dalszym ciągu pojawiają się odnośniki do kampanii crowdfundingowej.

 

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.