OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Nowa odsłona raportu rocznego – jak powinna wyglądać?

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas na podsumowania. Ponieważ raport roczny jest kluczowym sprawozdaniem z działalności przedsiębiorstwa, ważne aby był wykonany rzetelnie. Istotne jest również, aby zadbać o jego stronę wizualną, dzięki której zyska na kreatywności. W końcu taki raport wcale nie musi być nudny!

Co zawiera raport roczny?

Raporty roczne obejmują nie tylko łączny zbiór wyników finansowych firmy. Bardzo istotną rolę ogrywają dziś raporty społeczne, będące jednym z narzędzi strategii CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Przedsiębiorstwa w swoich działaniach i celach uwzględniają m.in. interesy społeczne, relacje z pracownikami czy aspekty związane z ochroną środowiska. Zintegrowane raporty prezentują ich wyniki i zawierają szerokie spektrum danych. Wymagają zatem odpowiedniej prezentacji. Jak ją przygotować, aby była profesjonalna, ciekawa i czytelna?

Czy wizualizacja w raporcie jest ważna?

Aby treść raportu zyskała nowoczesną formę, warto wykorzystać do tego celu kilka opcji graficznych:

  • interaktywne wykresy: dynamiczna forma tradycyjnych wykresów, pozwalająca odbiorcy swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i porównywać dane;
  • animacje: dają efekt ożywienia prezentowanych danych, zwiększają dynamikę prezentacji i ułatwiają wyróżnienie poszczególnych punktów;
  • infografiki: przedstawiają wybrane informacje w prosty, a zarazem przyciągający uwagę sposób. Systematyzują graficznie dane i są pomocne w zrozumieniu skomplikowanych zagadnień;
  • zdjęcia i filmy: nadają prezentacji walor atrakcyjności, a jednocześnie są uzupełnieniem istotnych treści. Ważne aby były autentyczne (pochodziły ze zbiorów firmy) oraz miały odpowiedni format.

Wizualizacja zintegrowanego raportu ma ogromne znaczenie. Dzięki wykorzystaniu powyższych narzędzi nagromadzone dane będą przedstawione ciekawie, przejrzyście i łatwiej zapadną w pamięć.

NOWOŚĆ – naklejka NFC w raporcie, czyli połączenie offline’u z onlinem

Technologia NFC (z ang. Near Field Communication) – „komunikacja bliskiego zasięgu” – umożliwia bezprzewodową i bezdotykową wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami mobilnymi znajdującymi się blisko siebie. Jest bezpieczna i wykorzystuje tagi NFC, a więc niewielkie chipy które mają m.in. formę naklejki. Aby odczytać zapisane na niej dane, wystarczy zbliżyć telefon obsługujący tę technologię.

Znacznik NFC jest nowoczesną formą, którą z powodzeniem można wykorzystać w drukowanej wersji raportów rocznych. Ze względu na mały rozmiar z łatwością da się go umieścić na materiałach. Może zawierać określone informacje, teksty, kierować bezpośrednio na stronę internetową czy uruchamiać wybraną aplikację. Umożliwia wygodny dostęp do informacji i jest doskonałym sposobem na zintegrowanie ich w trybie online i offline. Wystarczy zbliżyć smartfon do naklejki i gotowe.

Jak widać, profesjonalny raport roczny nie musi być tylko zbiorem suchych danych, przez które ciężko przebrnąć. Dzięki wizualizacjom, stanie się ciekawy i zaangażuje odbiorcę. Elementy graficzne mają bardzo duże znaczenie w prezentacji, gdyż pozwalają w kreatywny i czytelny sposób wyróżnić najważniejsze dane. Z naszą pomocą, nowa odsłona raportu jest w zasięgu Twojej ręki.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.