OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Sprzedaż bez spotkań i zarządzanie działem handlowym w czasie kryzysu

Jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciel handlowy czy account manager swoją pracę z reguły opierał na bezpośrednim kontakcie z Klientami. Co może zrobić w związku z bieżącą sytuacją związaną z pandemią? Jak zastąpić bezpośrednie spotkania i nadal odnosić sukcesy? Nie ma na to jednej rady, ponieważ każda branża ma swoją specyfikę i rządzi się swoimi prawami. Jednak istnieje dużo możliwości, aby w tym trudnym czasie dalej pracować, pozyskiwać kontrakty i być w stałym kontakcie z Klientami.

Twój najlepszy przyjaciel Telefon

Pierwszym i oczywistym narzędziem jest telefon, z którego korzysta praktycznie każdy. Nie zapominaj, że w telefonie można korzystać również z funkcji telekonferencji, w trakcie której możesz uzgadniać decyzje ze swoim zespołem lub zespołem Klienta.

Niebanalny mailing

Kolejnym narzędziem jest mailing. Tak, tak – nie przesłyszałeś się. O ile w standardowym marketingu jest on mało skuteczny to w dzisiejszych czasach oraz przy odpowiednich działaniach handlowych może przynieść naprawdę pozytywne efekty. Przykładowo można podesłać swoim Klientom ciekawy artykuł dotyczący jego branży lub ciekawostkę związaną z ekonomią czy reklamą. Pokaż swojemu odbiorcy, że myślisz o nim nie tylko w kontekście nowego zamówienia. W taki sposób pogłębisz Waszą relację. Oczywiście mailing musi być bardzo mocno spersonalizowany i dostosowany indywidualnie do każdego Klienta.

 

Komunikatory

Odkąd w Polsce pojawiło się Gadu-Gadu (wyparte później przez Skype’a, Messengera, Snapchata, WhatsAppa i masę innych komunikatorów mniej lub bardziej związanych z mediami społecznościowymi) ludzie błyskawicznie przerzucili się na internetowy sposób komunikacji. Niegdyś odrabianie prac domowych, a teraz plotkowanie, „poważne” rozmowy o życiu, a nawet biznesowe konwersacje – nasze pokolenie od lat posługuje się przeróżnymi komunikatorami internetowymi. Od jakiegoś czasu ten trend dzielnie wspierają nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Nie wspominając o dzieciach, które wiedzą o smartfonach więcej, niż niejeden trzydziestolatek.

Nie inaczej jest w pracy, gdzie bez komunikatorów trudno o efektywny przepływ informacji. Dzięki nim, aby skonsultować z kimś służbowy temat, nie musisz przedzierać się przez całe biuro (bo graficy siedzą na końcu korytarza, po prawej) czy wyrywać się nawzajem od bieżących obowiązków (co jest typowe dla telefonów i niezapowiedzianych wizyt osobistych). Komunikatory to również dobre miejsce na „notatki” oraz szybkie podsumowania wspólnych ustaleń.

Oczywiście, jak wszystkie narzędzia, komunikatory bardzo się od siebie różnią. W zależności od konkretnego modelu – ich biznesowa przydatność może być zupełnie inna. Należy dostosować je do swojego biznesu, stylu pracy i potrzeb naszych Klientów.

Video i podcasty

Kolejną formą komunikacji z naszymi partnerami biznesowymi mogą być krótkie filmy, animacje bądź prezentacje, w których zaprezentujemy nasze usługi lub produkty. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w dobie kryzysu wszyscy pracujemy zdalnie i wdrażamy zarządzania kryzysowe. Niekiedy naszemu Klientowi może zabraknąć czasu na videokonferencję, a do interaktywnej prezentacji może wrócić w dowolnej momencie i zapoznać się z nią na spokojnie.

Podobną formą są podcasty, czyli bardzo przyjemne źródło informacji o naszej firmie czy konkretnej ofercie. Klient może ich odsłuchać w wolnej chwili choćby w samochodzie czy robiąc porządki.

Jak widać, mimo bardzo trudnego czasu i ograniczonego kontaktu face to face, możemy starać się wdrożyć inne działania, aby utrzymać kontakt z naszymi Partnerami, pozyskiwać nowe kontrakty i zwiększać sprzedaż. Najgorsze, co możemy zrobić to panika, bezczynne siedzenie i czekanie na rozwój wydarzeń.