OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Eko trend w marketingu i CSR

W rytmie eko – jak wykreować obraz marki odpowiedzialnej?

Minęły lata, w czasie których głównym powodem zakupu było logo. Obecnie konkurencja jest ogromna i cały czas trwa walka o klienta. Dlatego nie wystarczy dobry produkt czy znany „znaczek”. Wiele firm sprzedaje nie tylko lepszy jakościowo produkt czy usługę, ale przede wszystkim wizerunek, czyli pewną obietnicę. Wysoka jakość i świetna reklama to za mało. Dla konsumenta coraz większe znaczenie ma tożsamość marki oraz jej reputacja. Budowanie wizerunku wiąże się nie tylko z produktem lub usługą, ale również ze wszelkimi innymi działaniami na zewnątrz firmy.

Reputacja firmy

Na Zachodzie od wielu lat obserwuje się zachowania konsumentów w korelacji z opinią o danej firmie i marce. Jest to na tyle istotne, że zdarza się, iż konsumenci odrzucają produkty firm, które działają nieuczciwie, źle traktują pracowników lub mają negatywny wpływ na środowisko. W skrajnych przypadkach dochodzi do bojkotów – świadomie rezygnują z dobrego jakościowo produktu z powodu złej reputacji danej marki.

Skoro zła reputacja może nas zniechęcić do zakupu, dobra będzie sprzyjać wzrostowi sprzedaży. Nie bez przyczyny tworzone są inicjatywy takie jak „fair trade”, uczciwe praktyki rynkowe czy działania CSR’owe, jako obraz marki odpowiedzialnej.

Wiele firm dostrzega szanse w zbudowaniu dobrej reputacji, dlatego też wpisuje wszelkie działania na jej rzecz w strategię firmy. Kreacja wizerunku rozpoczyna się zatem już od samego początku i świadomie realizuje określone cele.

CSR

Budowanie reputacji firmy to szereg działań, które będą skierowane nie tylko do swoich klientów, ale również, i przede wszystkim, do całego otoczenia, które może stać się opiniotwórczym środowiskiem działań społecznych firmy.

CSR świetnie wpisuje się w działania firmy, które budują reputację oraz dobry wizerunek. CSR to społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility), strategia zarządzania zgodnie, z którą firmy w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z interesariuszami, w tym pracownikami.

Można wyróżnić kilka obszarów z działań CSR’owych:

  • ład organizacyjny,
  • prawa człowieka,
  • stosunki pracy,
  • środowisko,
  • sprawiedliwe praktyki rynkowe,
  • relacje z konsumentami,
  • zaangażowanie społeczne.

Niezależnie, które wybierzemy – przyczynimy się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

EKO trend

Jak wynika z definicji, CSR to również wszelkie działania proekologiczne. Dlatego w ostatnim czasie widoczny jest wzrost przeróżnych inicjatyw pro środowiskowych. Można wręcz zauważyć powstanie trendu w tego typu działaniach czy produktach eko. Firmy produkujące prześcigają się w instalowaniu rozwiązań obniżających emisję CO2, firmy sprzedające – opakowują swoje produkty w papierowe opakowania sprzyjające środowisku, a kampanie społeczne stale przypominają, aby kupować świadomie i z rozwagą (najlepiej produkty, które nadają się do recyklingu).

Należy pamiętać, że marketing ekologiczny może przybierać różne formy i występować w wielu odmianach. Może być on związany z samym produktem, jego opakowaniem, sposobem produkcji czy też dystrybucji oraz promocją działań proekologicznych – podejmowanych zarówno przez klientów, jak i producenta.

Ekologiczne terminarze i notesy

Przytoczony eko trend widoczny jest również w branży poligraficznej i reklamowej. Klienci coraz częściej dopytują o rozwiązania eko. Linia eko terminarzy oraz notesów Grupy Infomax (pod brandem Dobre Kalendarze) świetnie wpisuje się w potrzeby klienta i budowy wizerunku firmy odpowiedzialnej. Z przyjemnością wspieramy eko trend i doskonalimy linię ekologicznych terminarzy i notesów.

Materiały dobieramy z dużą troską o środowisko naturalne i stale poszerzamy ofertę, w której można znaleźć takie propozycje jak płótno oraz okleiny: natura plus, raw czy flex. W najnowszej ofercie terminarzy i notesów 2021 można znaleźć również okładkę typu kraft, który wykonany jest w 70% z włókien pierwotnych i w 30% z włókien recyklingu. Papier ten charakteryzuje się wysoką odpornością na rozerwanie i świetną drukownością. Co ważne, papier nadaje się do recyklingu ponieważ wykonany jest z włókien niebielonych. Możemy nadrukować na nim ciekawy motyw graficzny wraz z Twoim logo.

Propozycja ekologicznych okładek to nie wszystko! Do całości świetnie będą pasowały długopisy z korka, papieru lub bambusa oraz znaczniki firmowe wycięte laserem z drewnianej sklejki.

Elegancka obwoluta wykonana z kartonu podkreśli wizerunek terminarza i stworzy wyjątkową, spójną i prestiżową całość!

Mimo, że eko-marketing narodził się stosunkowo niedawno, warto przyjrzeć mu się bliżej. Jesteśmy przekonani, że można przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową marki, bazując i jednocześnie propagując ekologiczne rozwiązania.