OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Zmiany wizerunkowe Katowic – wywiad z panem Marcinem Stańczykiem

Śląsk jest mi bardzo bliski – to tutaj mieszkam i pracuję. W przeciągu ostatnich kilku lat cały region, a w szczególności miasto Katowice, bardzo się zmieniły. Byłem ciekawy kto za tym wszystkim stoi, więc postanowiłem porozmawiać z zastępcą naczelnika Wydziału Promocji Miasta – panem Marcinem Stańczykiem.

Nasze miasto w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się zmieniło. Kto to wszystko zapoczątkował?

Władze Katowic od co najmniej dekady prowadzą politykę ukierunkowaną na przełamywanie stereotypowego myślenia o mieście. Jednakże momentem, który odegrał zasadniczą rolę w transformacji Katowic, był czas starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury. W tym okresie całe miasto, wszyscy mieszkańcy zmobilizowali się do podjęcia działań, których efektem miało być uzyskanie tytułu. Często mówimy, że katowiczanie wtedy niejako przebudzili się i dostrzegli prawdziwe wartości swojego miasta. To ożywienie trwa nadal, a nawet można powiedzieć, że przybrało na sile.

Czy obecnie Katowice promują się w innych polskich miastach i za granicą? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Katowice od wielu już lat prowadzą intensywną promocję zewnętrzną. Opiera się ona m.in. na publikacjach w prasie ogólnopolskiej i zagranicznej, udziale przedstawicieli samorządu w prestiżowych międzynarodowych targach, np. MIPIM w Cannes. Promocja zewnętrzna nastawiona jest przede wszystkim na pozyskanie nowych inwestorów chętnych ulokować w Katowicach swój kapitał. Działania te przynoszą bardzo wymierne efekty; dzięki nim w naszym mieście zainwestowali m.in. IBM, Capgemini, PwC, Rockwell Automation, Kroll Ontrack, Mentor Graphics czy Sopra Steria. Poza tym coraz częściej Katowice pojawiają się w prestiżowych międzynarodowych rankingach, m.in. niedawno anglojęzyczny dwumiesięcznik z grupy Financial Times – „fDi Magazine” – umieścił Katowice na 5. miejscu wśród dużych europejskich miast, oceniając je pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Nie bez znaczenia jest także promocja, jaką miasto realizuje poprzez przyciąganie i wspieranie ważnych dla Katowic wydarzeń (sportowych, kulturalnych czy biznesowych). Relacje z wydarzeń jak Mistrzostwa Świata w Hokeju czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, katowicki etap Tour de Pologne czy festiwale, które dostają europejskie nagrody (Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival Katowice) czy chociażby fenomenalny Intel Extreme Masters budują pożądany wizerunek Katowic.

W Internecie pojawia się dużo haseł związanych ze Śląskiem oraz z Katowicami („Miasto ogrodów”, „Miasto muzyki”, „Serce Śląska” itp.). Które z nich jest najbardziej aktualne?

Aktualne hasło wykorzystywane w działaniach promocyjnych brzmi: „Katowice – dla odmiany”. Odnosi się ono nie tylko do przemiany miasta związanej z jego przebudową, z powstaniem nowych przestrzeni (np. Strefy Kultury przy Spodku) czy obraniem nowych dróg rozwoju Katowic (np. postawienie na usługi wysokich technologii, kulturę, także wysoką), lecz także – jeśli nie przede wszystkim – dotyczy przemiany postaw i przekonań samych mieszkańców wobec swojego miasta. Hasło oddaje komplementarność spojrzenia samorządu na miasto, kierunek realizowanej od kilku lat polityki miejskiej.

Wspomniane przez Pana hasła również funkcjonują, zwłaszcza słowa „miasto muzyki” nabierają dziś głębszego znaczenia w kontekście uznania Katowic przez UNESCO za miasto kreatywne właśnie w dziedzinie muzyki. „Miasto ogrodów” wykorzystywano szczególnie podczas starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury; „serce Śląska” – te słowa też nadal są aktualne, odnoszą się do statusu Katowic jako miasta stołecznego regionu, miasta metropolitalnego.

Co symbolizuje kolorowe serce – logo miasta „Katowice – dla odmiany”?

Logo Katowic oddaje wielowymiarową przemianę miasta pamiętającego wciąż o swoim kulturowym i przemysłowym dziedzictwie, miasta czerpiącego z przeszłości, obecnie silnego gospodarczo, nowoczesnego i twórczego. Ten znak najpełniej oddaje aktualny charakter miasta.

Katowice dla odmiany

Jakie są plany promocji Katowic na najbliższe miesiące?

Kontynuujemy politykę promocyjną zapoczątkowaną parę lat temu przyjęciem dokumentu strategicznego w tym zakresie. Opierając się na tym materiale, wypracowujemy jednak rozwiązania najbardziej odpowiednie do okoliczności. Coraz szerzej otwieramy się na promocję zewnętrzną, chodzi tutaj nie tylko o wyjście do mieszkańców innych regionów w Polsce, ale też poza granice kraju. Katowice coraz częściej wymieniane są w najbardziej cenionych rankingach zagranicznych. Nasze miasto staje solidnym konkurentem dla innych metropolii w pozyskiwaniu znaczących inwestorów, nierzadko globalnych firm, ma to przełożenie na nowe miejsca pracy, a pośrednio na wzrost poziomu życia w mieście. Najważniejsze jednak w naszym podejściu do promocji jest to, by mówić o rzeczywistych wartościach, jakie niesie z sobą nasza oferta.

Czy zostały przeprowadzone badania wizerunkowe miasta (teraz oraz kilka lat temu, jeszcze przed zmianami)? [na terenie Śląska oraz w innych miastach]

Kompleksowe badania marketingowe diagnozujące wizerunek Katowic przeprowadzono kilka lat temu, we współpracy i pod merytorycznym nadzorem zespołu badawczego Millward Brown SMG/KRC. Badania były podstawą opracowania dokumentu strategicznego służącego promocji miasta.

Badania objęły osiem grup respondentów: mieszkańców Katowic i Metropolii Silesia, mieszkańców województwa śląskiego i szerzej – Polski, organizacje pozarządowe działające na terenie Katowic, przedsiębiorców działających na terenie Katowic, inwestorów, obcokrajowców mieszkających w Katowicach. Respondentami były osoby w wieku powyżej 18 lat. Próbę do badań dobrano pod względem płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. W przypadku badanych z Katowic dobór uwzględniał także podział na dzielnice.

Niemal 3,5 tysiąca uczestników badań odpowiadało m.in. na pytania dotyczące skojarzeń, jakie wywołuje wśród nich nazwa Katowice, czy lubią Katowice, czy przeprowadzkę do stolicy województwa śląskiego można traktować jako awans, czy – ich zdaniem – katowiczanie są przedsiębiorczy czy raczej niezaradni. Celem badań było określenie cech, potrzeb i preferencji nabywców oferty produktów miasta, a także ich istniejącego poziomu zadowolenia z tej oferty.

Badania te są kontynuowane w odstępach dwuletnich. CZYTAJ WIĘCEJ

Czy uważają Państwo, że mieszkańcy są zadowoleni ze zmian, które mają miejsce od kilku lat? Czy w ogóle dostrzegają te zmiany?

Zdecydowanie dostrzegają. Powiem więcej, uważam, że ogromnym atutem dla Katowic jest fakt, że nasi mieszkańcy coraz częściej potwierdzają, że warto tu mieszkać, że angażują się w wiele projektów, których sami nierzadko są autorami. Poza tym uruchomiony dwa lata temu budżet obywatelski też zyskuje na popularności. Ta wiedza ma dla nas ogromną wartość. Mamy bowiem świadomość, że zdanie mieszkańców jest przecież najbardziej wiarygodną opinią dla Katowic.

Jak to wygląda w przypadku osób, które odwiedzają nasze miasto?

Osobom przyjezdnym, turystom odwiedzającym nasze miasto czy uczestnikom licznych spotkań biznesowych odbywających się w Katowicach, bez wątpienia łatwiej jest dostrzec transformację miasta niż tym, którzy żyją tu na co dzień. Przez ostatnie lata byliśmy świadkami przebudowy dokonującej się w centrum, dziś – dzięki temu – możemy chwalić się nowym rynkiem czy zlokalizowaną na terenie dawnej kopalni, tuż przy Spodku, piękną Strefą Kultury, w której powstały wielokrotnie już nagradzane i wyróżniane nowe siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz przełamane zieloną doliną Międzynarodowe Centrum Kongresowe (nagrodzone niedawno tytułem Bryły Roku). Wzrost zainteresowania odnotowujemy również przez pryzmat organizowanych na tym terenie koncertów, spotkań biznesowych, konferencji czy kongresów, w których z roku na rok bierze udział coraz więcej uczestników. Rośnie też popularność naszego miasta wśród zagranicznych inwestorów, którzy coraz chętniej lokują tu swój kapitał; przekłada się to na rozbudowę bazy (w ostatnich latach na terenie Katowic powstało wiele biurowców), nowe miejsca pracy czy w końcu na podniesienie poziomu życia w mieście.

Czy Katowice to popularna destynacja turystyczna wśród obcokrajowców? Obserwuje się raczej tendencje spadkowe czy wzrostowe, jeśli chodzi o liczbę turystów odwiedzających miasto ogrodów?

W ubiegłym roku niemal 2,5 tys. turystów z zagranicy odwiedziło nasze Centrum Informacji Turystycznej. Rok wcześniej liczba pozostawała na podobnym poziomie. Największym zainteresowaniem cieszą się wizyty w Nikiszowcu – osiedlu górniczym o ponad 100-letniej tradycji, uznanym przez Prezydenta RP za pomnik historii. Wielu gości z zagranicy przyjeżdża też do Katowic w okresie wakacyjnym, by wziąć udział w cyklicznych festiwalach, np. OFF Festivalu czy festowalu Tauron Nowa Muzyka. Dzięki popularności m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego odwiedzają nas przedstawiciele rządów innych państw, struktur Unii Europejskiej czy zagraniczni przedsiębiorcy. Ważnym elementem podnoszącym atrakcyjność Katowic jest konsekwentne promowanie miasta jako destynacji spotkań biznesowych. Najnowocześniejsze centrum kongresowe (Międzynarodowe Centrum Kongresowe) skutecznie nam w tym pomaga.

Bardzo dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za dalszy rozwój naszego miasta!

Na koniec kilka zdjęć odmienionych Katowic. Za ich udostępnienie dziękujemy Urzędowi Miasta.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.

Komentarzy

 • 30 maja 2016

  Faktycznie Katowice się zmieniają. Już odchodzi w zapomnienie myślenie, że jest to tylko betonowe miasto ze spodkiem na środku. Tak trzymać 🙂

 • Aga

  30 maja 2016

  Muszę w koñcu dojechać do Katowic 🙂

  • Webska

   20 czerwca 2016

   Zapraszamy! 🙂

 • 4 czerwca 2016

  Katowice się zmieniają – od kilku lat to obserwowałam pracując w Katowicach.
  Marzy mi się, aby i podobne pozytywne zmiany zaszły w moim mieście, Bytomiu. Mieście z historią i wieloma zabytkami.

 • 16 czerwca 2016

  To niesamowite jak w ciągu ostatnich kilku lat Katowice zmieniły się na plus 🙂 Niewiele pozostało z tego szarego, brzydkiego miasta, jakim były parę lat temu.

 • 16 czerwca 2016

  Wyprowadziłem się z Katowic niespełna 3 lata temu. Za każdym razem jednak, gdy odwiedzam to miasto widzę kolejną inwestycje, kolejny plac budowy i coraz większą ilość imprez kulturalnych. Tak trzymać!

Sorry, the comment form is closed at this time.