RGB, CMYK, Pantone – dlaczego to takie ważne?
Swoją przygodę z poligrafią zaczynałam w drukarni. Później pracowałam jako account w agencji reklamowej. Obecnie łączę stanowisko handlowe z marketingowym. Dlatego wiem, jak ważne są pojęcia określające kolorystykę: RGB, CMYK, Pantone. Proponując materiały reklamowe swoim klientom, muszę wiedzieć, jakie są ich oczekiwania i jakimi materiałami dysponują. Wtedy wiem, jakie mamy możliwości i co mogę im zaproponować. Jednocześnie artykuł ten skierowany jest do managerów i specjalistów marketingu. To oni decydują jakie projekty powstają. Zatem posługiwanie się tymi pojęciami często przysparza niemałych problemów, dlatego warto o tym przypomnieć.
Zacznijmy od RGB – grafiki cyfrowe
RGB to skala kolorów przewidziana dla grafik cyfrowych, wyświetlanych na telefonach, tabletach czy laptopach. Tak naprawdę jest to skrót od angielskich kolorów Red, Green, Blue. Są to podstawowe kolory, które po zmieszaniu się tworzą pełną gamę barw pochodnych. Przyjrzyj się monitorowi naprawdę z bliska. Może uda Ci się dostrzec, że kolor biały składa się tak naprawdę z trzech położonych blisko siebie kropek: czerwonej, niebieskiej i zielonej. W zależności od tego, która jaśniej będzie świeciła, nasze oko będzie odbierać inną barwę. To ciekawe, że po zmieszaniu tych kolorów nie uzyskamy koloru czarnego, a właściwie brak koloru.
CMYK – kolorystyka wykorzystywana w druku
Jeśli trzeba coś zaprojektować do druku, to najczęściej wykorzystuje się właśnie skalę kolorystyczną CMYK. Jej nazwa to pierwsze litery od kolorów: Cyan, Magenta, Yellow, Key color (black). W czasie drukowania dochodzi do mieszania kolorów, co pozwala nam na uzyskanie wielu kolorów pochodnych.
Pantone – dokładnie taki sam
Pantone to paleta kolorów jednolitych. Są one przygotowywane wcześniej i nie powstają w wyniku mieszania farb drukarskich przy nanoszeniu druku na papier. Przy wyborze koloru Pantone to gwarancja uzyskania tego samego koloru, bez względu na to, jaka drukarnia drukuje. Można powiedzieć, że jest to kolor idealny. Często to korporacje decydują się na wykorzystanie koloru Pantone, aby ich kolor był niepowtarzalny i identyczny na wszystkich materiałach reklamowych (np. Orange).
Warto również zwrócić uwagę, że takie kolory jak złoty, srebrny występują jedynie w kolorach Pantone. Ta reguła również obejmuje pozostałe kolory metaliczne oraz fluorescencyjne. Ważne jest, aby pamiętać o tym przy zlecaniu druku, żeby przez przypadek nie rozcmykować takich kolorów.
To, co może być dla nas pomocne przy tej kolorystyce to wzorniki pantone. Trzeba jednak pamiętać, że są dwa rodzaje:
- kolory pantone na papierach powlekanych,
- kolory pantone na papierach niepowlekanych.
Dzięki takiej pomocy będziemy wiedzieć, jak dany kolor wygląda na poszczególnym papierze.
RGB, CMYK, Pantone – dlaczego to takie ważne?
Pojęcia RGB, CMYK i Pantone to podstawowa wiedza w branży reklamowo-poligraficznej. Dzięki niej unikniesz wpadek, rozczarowania i błędnych decyzji. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie dotyczące tych pojęć:
- Przy kolorach Pantone zawsze pod uwagę brany jest druk offsetowy, dlatego jeśli rozpatrujesz, aby kolor ten znalazł się na wizytówkach lub folderach Twojej firmy, musisz pamiętać, że przy zleceniu małej ilości wycena druku wyjdzie całkiem spora.
- Jeśli zajdzie taka potrzeba kolory Pantone można rozcmykować, tzn. wykonać konwersję koloru Pantone na Cmyk. Trzeba jednak pamiętać, że jest to odwzorowanie koloru i może ono odbiegać od wybranego koloru Pantone i nie we wszystkich kolorach znajdzie to zastosowanie, najzwyczajniej w świecie możesz się rozczarować,
- Kolory RGB nie znajdują odwzorowania w druku, dlatego trzeba o tym pamiętać na etapie projektowania oraz przesyłania ich do druku,
- Jeśli chcemy się upewnić, jak kolory wyjdą w druku można zamówić proof,
- Chcąc wykorzystać konkretny kolor Pantone podaje się numer koloru — znajdziesz go na wzorniku kolorów Pantone,
- Jako marketingowiec kiedy zlecasz przygotowanie grafiki, zawrzyj informację czy grafika ta będzie wykorzystywana wyłącznie cyfrowo, czy będzie drukowana — to wiele ułatwi grafikowi i Tobie.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że teraz znasz już różnice i wiesz, na czym one polegają. Są one znaczące i bardzo ważne już w procesie projektowania. Nasze studio graficzne z chęcią pomoże przygotować dla Ciebie i Twojej firmy dowolne projekty. Jako że posiadamy własny park maszynowy, nasi graficy doskonale znają parametry przygotowania do druku.
Zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami >>>