Wyzwanie Nowy Rok - lepsza marka!
24 dni. Codziennie nowe zadania i porady. Dołącz!
Strategia marketingowa
01 Strategia marketingowa jest podstawą brandingu i skutecznego marketingu. Bez niej trudno o dobre planowanie, przemyślane działania, nie mówiąc o mierzeniu skuteczności. W tym tygodniu podpowiemy Ci, jak samodzielnie sprawdzić, jaka jest kondycja Twojej marki na tle konkurencji i czy masz bazę do budowania skutecznego marketingu.
1 XII - podsumowanie tegorocznych działań marketingowych
Monitoruj i analizuj efektywność dotychczasowych działań – brak takiej analizy to jeden z podstawowych błędów marketingowych. Analiza przynosi odpowiedzi, a czasami po prostu umożliwia zadanie właściwych pytań. Analiza to również podstawa planowania, gdyż pomaga rzetelnie rozpisać przyszłe cele/plany/zadania.
Zadanie 1: spisz działania marketingowe, które zrealizowałeś w tym roku i skreśl te, które nie były trafione.
Dla nas bardzo czytelny jest układ tabelaryczny. Najczęściej takie podsumowania zestawiam w Excelu 🙂 Przykład znajdziesz pod tym linkiem. Wiem, że nie każdy trawi ten program, dlatego wybierz format, jaki Ci odpowiada.
2 XII - ważne wydarzenia w 2022 roku
Zastanów się jakie wydarzenia w 2022 roku są dla firmy najistotniejsze (np. jubileusz, rocznica przeniesienia się do nowej siedziby, część pracowników obchodzi 10/20-lecie pracy itp.) i zaplanuj wstępne działania marketingowe. Dodatkowo, odpowiednio wcześnie zamówisz potrzebne materiały reklamowe.
Zobacz nasze wpisy o organizacji jubileuszu.
-> Działania marketingowe związane z jubileuszem
-> Logo jubileuszowe – pomyśl o nim odpowiednio wcześniej
-> Organizacja jubileuszu firmowego – wywiad z menadżerem Resortu Strzelnica
3 XII - sprawdź kondycję Twojej marki
Aby sprawdzić kondycję marki, musisz sprawdzić:
- Obietnicę marki. Jaka jest obietnica Twojej marki?
- Wiarygodność marki. W jaki sposób uwiarygadniasz obietnicę marki? Wypisz swoje powody do wiary (RTB).
- Czy Twoja strategia jest skuteczna. Sprawdzisz to pytając zespół, jaką macie strategię marketingową. Pamiętaj – strategia jest skuteczna wtedy, gdy każdy pracownik ją zna i stosuje!
4 XII - zrób analizę konkurencji
Przeprowadzając analizę konkurencji, weź pod lupę:
1. Co obiecują w komunikacji marki konkurencyjne. Jakie wartości firmy wyraża obietnica marki.
2. RTB, czyli jak konkurencja uwiarygadnia obietnicę ich marki?
3. Które kanały komunikacji są najlepszymi żródłem ruchu na stronę www i konwersji w postaci np. wypełniony formularzy, pobrań katalogów.
4. Sprawdź, czy Twoje działania marketingowe układają się w czytelną ścieżkę prowadzenia klienta, która wzywa go do kolejnych akcji, czego efektem jest założona konwersja.
5 XII - przeprowadź audyt komunikacji marki
Audyt przeprowadzisz poprawnie, poruszając się zgodnie z punktami:
1.Sprawdź spójność na wszystkich punktach styku. Wypisz wszystkie punkty styku off i on i sprawdź, jak wygląda w nich komunikacja
2. Sprawdź jak pozycjonuje się nazwa Twojej firmy. Sprawdź opinie o firmie
3. Przeanalizuj wartości i zobacz czy oddaje je identyfikacja wizualna. Te dwa elementy wpływają na tożsamość marki
4. USP, ESP – sprawdź czy wyraźnie wybrzmiewają
5. Sprawdź w jakich kanałach jesteś i jakie kanały są najlepszym źródłem ruchu
6. Przeanalizuj ścieżkę prowadzenia klienta między kanałami. Przyjrzyj się jakie jest CTA na Twojej stronie
7.Skoro punkt 6 już masz za sobą – zobacz czy CTA jest dostosowane do etapu na jakim jest użytkownik
8.Zobacz jak inni poruszają się po stronie. Poproś osoby z zespołu o pomoc i sprawdź czy w sposób porawny podążają za komunikatami na stronie.
Pomocny może się okazać nasz Infomaxowy Narzędziownik część I, który możesz pobrać zupełnie bezpłatnie tutaj
Oraz wpis naszego #Teaminfomax
5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają
6 XII - poznaj grupę docelową
Aby kierować właściwe komunikaty – musisz znać swoją grupę docelową.
Poznaj nasze tipy na jej lepsze zrozumienie:
1. Wizyta z handlowcem u klienta. Spotkania z kleintami są skarbnicą insightów i contentu dla marketingowca. Zaplanuj wizytę podsumowującą rok z handlowcem
2. Porozmawiaj z handlowcami o potrzebach/wyzwaniach klientów.
3. Przeprowadź segmentację klientów na podstawie ankiet.
7 XII - przygotuj content plan
Punktem wyjścia do stworzenia content planu jest strategia lub grupa docelowa i język komunikacji. Na ich podstawie:
1) Sprawdzamy co robi konkurencja.
2) Sprawdzamy frazy kluczowe zgodne z branżą (np. w Senuto).
3) Na podstawie fraz wyciągamy najczęstsze potrzeby.
4) Na końcu tworzymy tematy (w ich tworzeniu pomoże nam narzędzie Answer The Public)
Zaplanuj content plan na cały przyszły rok z rozbiciem na miesiące, tematy i frazy kluczowe. Weź pod uwagę sezonowość, tak, by content, który stworzysz, odpowiadał potrzebom w czasie. Pamiętaj – nie zamykaj content planu tylko na bloga! Blog to tylko element całej komunikacji, więc zadbaj o pełną ścieżkę komunikacji.
Kliknij przycisk poniżej, by przeczytać więcej o strategii marketingowej
Marketing internetowy
02 Marketing internetowy to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi marketingu. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci. Marketing internetowy to działania i strategie wspierające sprzedaż usług i produktów, a także kreowanie pozytywnego wizerunku firmy za pośrednictwem Internetu. W tym tygodniu podpowiemy Ci jak poprowadzić swoje działania, by odróżnić się w internetowym świecie od konkurencji. Dowiesz się też jak mierzyć skuteczność swoich działań.
8 XII - szukaj i inspiruj się innymi firmami
Sprawdź jakie działania marketingowe prowadzi Twoja konkurencja. Być może jesteś w stanie wprowadzić coś podobnego w Twojej firmie, a może nawet lepszego! Inspiruj się jednak działaniami nie tylko w swojej branży. Zobacz jak działają marketingowo firmy w Polsce i za granicą. pamiętaj — inspiracje są ważne, ponieważ wprowadzają powiew świeżości. Podkreślają również, że jesteśmy nowocześni i nadążamy za trendami.
9 XII - zoptymalizuj stronę www pod SEO
Zleć audyt strony www i zaplanuj wdrożenie poprawek najlepiej do końca roku. Jeśli nie zdążysz — postaraj się, by zdarzyło się to w pierwszych miesiącach roku. Z kolei, jeśli nie masz budżetu na zlecenie audytu — możesz w uproszczonej formie wykonać go samodzielnie. Skorzystaj z naszej Infomaxowej checklisty. Kliknij tutaj
10 XII - zoptymalizuj stronę pod konwersję
Optymalizacja strony pod kątem konwersji to analiza zachowań i realizacji celów/zdarzeń w raportach Google Analytics oraz na podastawie narzędzi typu mapy cieplne strony (przykładem jest np. Hotjar). Wyniki z takiej analizy pozwalają nam lepiej zrozumieć działania użytkowników na stronie. Analizując dowiadujemy się m.in.: gdzie klikają, ile czasu spędzają na stronie, jak głęboko wchodzą w strukturę strony oraz jak realizują ustalone w regułach konwersji cele. Jak poprawnie zbadać ich zachowania? Przeczytaj pierwszą część naszego narzędziownika, skąd dowiesz się jak ustawiać najprostsze cele –> link
Co można zrobić w ramach optymalizacji?
1) Przede wszystkim ustal czym jest dla Ciebie konwersja. Pamiętaj też, że warto dopasować konwersję do poziomu lejka ( na ile klient wszedł w interakcję z marką) i na jakim etapie świadomosci marki jest. przykład: klient poszukuje rozwiązania swojego problemu, więc wpisuje zapytanie do wyszukiwarki Google -> w wynikach wyszukiwania na jednej z pierwszych 3-5 pozycji pojawia się Twój wpis -> użytkownik przechodzi na stronę wpisu i najpierw sprawdza spis treści; jeśli go nie ma – scrolluje, żeby zobaczyć czy wpis faktycznie zawiera interesujący go temat -> w następnym kroku zaczyna czytać. Na podstawie powyższego przykładu widzisz, że pierwszy cel odnośnie konwersji dla wpisu blogowego może być naprawdę prosty, jak i mocno zaawansowany. Przykładami konwersji może być: – przescrollowanie całej postrony – czas powyżej x (w odniesienu do średniej czasu we wpisach blogowych lub najlepszych wpisów) – przejście do powiązanego tematycznie wpisu – wypełnienie formularza kontaktowego – przejście na stronę kontaktu – zapis do newslettera (jeśli umieścisz we wpisie widget typu Chcesz oyrzymywac więcej tego typu artykułów? Zostaw e-mail, a raz w miesiącu otrzymasz listę wpisów w tym temacie). – wykonanie wezwania do działania (CTA) (np. CTA zachęcające do głębszkego zanurzenia się w markę; przykładem są tu wszelkiego rodzaju aktywatory, takie jak darmowa konsultacja, poradniki, katalogi, e-booki, bezpłatne próbki, audyty, webinary.
2) W kolejnym kroku skonfiguruj cele konwersji w Google Analytics.
3) Jeśli wyniki realizacji danego celu konwersji są niesatysfakcjonujące, wprowadź optymalizację np. Strona główna: – ile czasu po wejściu na stronę użytkownik potrzebuje, aby dowiedzieć się czym się zajmujesz i dlaczego warto z Tobą współpracować Call to action – treść na przycisku- CTA czy faktycznie zachęca do podjęcia akcji przez uzytkowanika – widoczność CTA- czy kolor przycisku zwraca uwagę – czy dla każdej strony masz zaplanowane jedno główne CTA? Czytelność strony/wpisu – spis treści – nagłówki – treści podzielone na krótkie akapity – proste zdania – dopełnienie terści ciekawą ikonografiką, video, podcastem Wiarygodność: – czy Twoja strona zawiera opinie lub case study, które uwiarygadniają to co obiecujesz w ramach wspołpracy swoim klientom
11 XII - sprawdź poprawność e-mail marketingu
Przeprowadź analizę skuteczności.
Sprawdź zgody w bazie, usiądź nad bazą do wysyłki newsletterów, popracuj nad automatyzacją, prześledź narzędzia do budowania bazy klientów.
12 XII - wzbogać swoje narzędzia marketingowe
Znajdź narzędzia, które pomogą Ci mierzyć skuteczność Twoich działań. Porównaj je ze sobą i wybierz te, które z pewnością ułatwią Ci pracę
13 XII - ustal cele i mierniki
Wskaźniki sprzedażowe sa kluczowe dla oceny skuteczności marketingu (obrót, marża, ROI, średnia transakcja), jednak nie są jedyne. Jest wiele innych celów i mierników na wyższych etapach lejka marketingowego. Pamiętaj! Żeby sprzedawać najpierw trzeba dotrzeć z komunikatem do odbiorców i zbudować świadomość marki (czym się zajmuje, co ją wyróżnia i dlaczego tą markę mam wybrać). Zawsze w tej kolejności i nigdy odwrotnie.
14 XII - efektywna praca zdalna
Home office to zarówno udogodnienie, jak i wyzwanie. W nowym roku m.in. poćwicz nad:
1) Planowaniem — stwórz listy „TO DO” i pamiętaj — na dany dzień przydzielaj sobie tylko tyle zadań ile jesteś w stanie zrobić
2) Podziałem obowiązków — zaplanuj kiedy jesteś w pracy, a kiedy w domu (odkurzanie, pranie, gotowanie)
3) Rozpraszaczami — przerzuć myślenie na tryb zadaniowy i ogranicz korzystanie z social mediów (no, chyba że akurat pracujesz nad komunikacją dla klienta ;))
4) Znalezieniem odpowiedniego miejsca — znajdź ciche i wygodne miejsce do pracy.
Więcej przeczytasz w naszym wpisie. Śmiało, częstuj się 🙂 tutaj
Kliknij przycisk poniżej, by przeczytać więcej o marketingu internetowym
Komunikacja marketingowa
03 Komunikacja marketingowa wymaga konsekwencji i kreatywności. Może to zabrzmi dziwnie, ale dokładnie tak jest :). Konsekwencja powinna przejawiać się w spójności komunikatów marketingowych i treści wizualnych z założeniami strategii komunikacji marki. Pozwala to budować określony wizerunek marki w głowie klientów.
Z drugiej strony istnieje potrzeba ogromnej kreatywności, by nie popaść w monotonię i utrzymać zaangażowanie odbiorców. Potrzebny też jest analityczny umysł, który pomoże wyłapać wszystko, co nie działa.
W ostatnim tygodniu naszego wyzwania przygotowaliśmy dla Ciebie zadania, które zmobilizują Cię do pracy nad jakością komunikacji Twojej marki. Przyjrzyj się im uważnie i pozwól się zapamiętać.
15 XII - zacznij efektywny content marketing
Aby działać efektywnie, musisz wziąć pod uwagę trzy kwestie:
1 budżet i czas na dystrybucje
2. recykling treści
3. powiązane treści
Sukces content marketingu nie zależy bowiem jedynie od chwytliwego tematu i dobrego copywritingu. Nie można zapominać o odpowiedniej dystrybucji treści.
Nie popełniaj bardzo częstego błędu marketingowca, jakim jest przeznaczenie kilku, a nawet kilkunastu godzin np. na stworzenie szczegółowego tekstu na blogu, a następnie 10 minut na udostępnienie artykułu na Facebooku czy LinkedInie. Zadbaj o szeroką dystrybucję treści w sieci (mailing, płatne reklamy, udostępnianie tekstów na grupach w mediach społecznościowych oraz przez współpracowników). Pamiętaj również, że nie zawsze musisz tworzyć nowe treści. Niekiedy wystarczy wrócić do starych artykułów i rozbudować je zgodnie z najnowszymi wymaganiami Google. I oczywiście nie zapominaj o linkowaniu zewnętrznym i wewnętrznym!
16 XII - kiedy ostatni raz aktualizowałeś swój fanpage?
Sprawdź, czy wszystkie dane na fanpagu są aktualne.
Check lista:
1) Cover photo i zdjęcie profilowe – sprawdź czy wymiary są poprawne, czy zdjęcie w tle nie przycina się niefortunnie na telefonie i czy jakość wgranych zdjęć jest odpowiednia; Zadbaj o to, by cover photo i avatar wagą nie przekraczały 100 kB
2) Sekcja „Informacje” i skrócony opis – sprwadź czy masz uzupełnioną całą sekcję „Informacje”. Do sprawdzenia masz: godziny otwarcia lokalu, adres, telefon, e-mail i link do strony www. Dobrze jest też dokładnie określić specyfikę działalności firmy w opisie, bo nie każda nazwa marki na to wskazuje. Jesli Twojemu opisowi tego brakuje – popraw go.
3) Kolejność zakładek – sprawdź jak układają się zakładki na Twoim fp. Dla przykładu – zakładka „Wydarzenia” na początku fp jest zupełnie zbędna, jeśli tworzysz je rzadko lub… w ogóle ich nie tworzysz. Kolejność zakładek zmienisz wchodząc w ustawienia, a następnie w „Szablony i Karty”.
4) Kategoria i tagi tematyczne – wybór odpowiedniej kategorii strony jest naprawdę istotny, gdyż wpływa na algorytmy Facebooka. Jak to działa? Jeśli Twoja firma pozycjonuje się w kategorii „Moda i zakupy” to użytkownikowi, który polubi, dajmy na to „Reserved”, pojawi się w proponowanych.
5) Adres URL fanpage’a – sprawdź czy jest unikalny i łatwo zapamiętywalny. Jeśli wygląda mniej więcej tak https://www.facebook.com/Czuj%C4%99-widz%C4%99-s%C5%82ysz%C4%99 to jest do zmiany. Nazwę zmienisz wchodząc w ustawienia, a następnie w „Informacje o firmie”.
6) Content – sprawdź czy nie jest monotonny. Jeśli jest – dodaj mu odrobiny świeżości. Pomogą Ci w tym narzędzia, które poznasz w kolejnym dniu wyzwania. Przyjrzyj się też czy publikowane treści mają odpowiednią ścieżkę czy są zwyczajnie… postami bez celu
7) Opinie – sprawdź czy na wszystkie odpowiedziałeś. Pamiętaj – interakcja jest kluczowym elementem prowadzenia fanpage’a. Nie bądź anonimowy, bądź ludzki.
8) CTA – sprawdź czy masz dobrze skonfigurowany przycisk
17 XII - nieco dokładniej przyjrzyj się statystykom w SM i zacznij wyciągać wnioski. Zobacz czy cel główny został osiągnięty.
Zjrzyj do statystyk. Jednak sprawdzaj tylko te dane, które są zgodne z osiągnięciem założonego celu. Analizuj, interpretuj i wyciągaj słuszne wnioski. Statystyka to kluczowy element socialowych działań, który szybko oceni ich zasadność. Podchodząc jednak do ich sprawdzania, miej z tyłu głowy, że to nie tylko sucha statystyka. To umiejętność analizowania, interpretowania i wyciągania słusznych wniosków. Zastanawiasz się jak zrobić to dobrze? Zajrzyj do naszego narzędziownika –> narzędziownik cz. 2 i zacznij skuteczniej działać 🙂
18 XII - poszukaj inspiracji na posty
Poszukaj w sieci 3 pomysłów na posty, przełóż je na swoje i wprowadź odrobinę świeżości na wall swojej marki.
Pamiętaj, by nie kopiować, a jedynie się inspirować.
Ponadto, szukaj inspiracji nie tylko w swojej branży, ale i w tej zupełnie z Tobą niezwiązaną.
To jeszcze lepsze pole do tego, by się zainspirować.
19 XII - przeanalizuj konkurencję w social mediach
Sprawdź które posty cieszyły się największym zaangażowaniem, jaki format był najczęściej wykorzystywany i jakie akcje przewinęły się przez cały rok. Pomoże Ci to w zaplanowaniu przyszłorocznych działań.
Analizę w SM możesz przeprowadzić dwojako: darmowymi sposobami lub poprzez płatne narzędzia, takie jak BRAND24 czy NapoleonCat.
Jeśli Twoja firma posiada to drugie – większość wysiłku masz z głowy. Natomiast jeśli nigdy nie korzystałeś z tego narzędzia możesz pobrać jego testową wersję i zobnaczyć jak bardzo ułatwia życie. Z kolei jeśli chodzi o darmowe sposoby, zdradzimy Ci na co szczególnie zwrócić uwagę. Zerknij na poniższą chceck listę i zgodnie z jej kolejnością prześledź konkurencję:
1) Miejsca – sprawdź w jakich kanałach działa
2) Prześledź wall FB/ Li lub ścianę IG – taka prosta czynność pomoże Ci prześledzić formaty i tematykę postów, a także wskaże na najbardziej nośne z nich
3) Płatne kampanie – zobacz czy planuje i jak planuje płatne kampanie. Aby to sprawdzić wejdź na fanpage’a swojej konkurencji i po jego lewej stronie odszukaj „Transparentność strony”. Kilkając w „wyświetl wszystko” będziesz mógł przejść do biblioteki reklam, gdzie znajdziesz całą wiedzę na temat przeprowadzonych przez konkurencję kampanii.
4) Prześledź działania – sprawdź częstotliwość konkursów, ich charakter, a także charakter wielu innych wydarzeń.
5) Zaangażowanie – zobacz jaką społeczność ma konkurencja.
Zaangażowaną czy raczej bierną? Zobacz czy częściej lajkuje, komentuje, a może udostępnia?
20 XII - wzbogać swoje narzędzia social media o dwa kolejne
Znajdź narzędzia, które pomogą Ci w tworzeniu ciekawego contentu.
W internecie aż roi się od różnych artykułów na temat narzędzi SM. Pomagają one urozmaicić content poprzez ciekawe animacje czy też infografiki. Sami korzystamy z co najmniej kilku w tym zakresie, a są nimi: – InShot – bardzo pomocne narzędzie do tworzenia filmików z wideo i zdjęć, – Quik – to aplikacja również ułatwiająca montaż wideo. Jednak tej używamy przeważnie do filmów składających się wyłącznie ze zdjęć – Pixaloop – ciekawe narzędzie do tworzenia animacji. Z jego pomocą można w szybki sposób poruszyć wybrany przez nas element – GIF Maker – aplikacja do tworzenia gif-ów – IMG online – strona www, gdzie w łatwy sposób możemy podzielić zdjęcie na kawałki
21 XII - ustal cele na kolejny rok do swoich socialowych działań
Wyznacz cel główny, a także cele wspomagające, które pomogą w jego osiągnięciu.
Tak naprawdę cel powinieneś znać już od momentu pojawienia się w social mediach. Po prostu, w działaniach online nie ma miejsca na przypadkowe ruchy. Pamiętaj, by kolejne cele wyznaczać według koncepcji SMART, a więc tak, by były one skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Tylko tak sformułowane mogą być zrealizowane. Poniżej przedstawiamy Ci jak wyznaczać cel główny, a także cele wspomagające. Możesz je skopiować, jeśli uznasz je za przydatne lub przekształcić na swoje:
1) CEL GŁÓWNY – zwiększenie świadomości marki;
CEL WSPOMAGAJĄCY – dotarcie i pozyskanie nowych obserwatorów (na każdy miesiąc/kwartał/półrocze ustalamy konkretną ilość dodatkowych obserwujących, których chcielibyśmy pozyskać);
2) CEL GŁÓWNY — zwiększenie odwiedzin klientów;
CEL WSPOMAGAJĄCY – pozyskanie stałych i wiernych marce ambasadorów oraz dotarcie z komunikatem do nowych użytkowników (na każdy miesiąc/kwartał półrocze/ustalamy konkretną ilość odwiedzających klientów);
3) CEL GŁÓWNY – stworzenie zaangażowanej społeczności;
CEL WSPOMAGAJĄCY – uzyskanie większej ilości polubień, komentarzy czy udostępnień pod postami.
22 XII - zaplanuj komunikację do końca roku. No co, w końcu święta za pasem 😉
Skorzystaj z narzędzi do planowania (np. z creator studio) i stwórz harmonogram postów do końca roku.
Najprostszym (i najpopularniejszym) programem do planowania postów na FB oraz IG jest Creator Studio. Jest jednak o wiele więcej różnych narzędzi, które umożliwiają zarządzanie treścią nie tylko w tych platformach: – Buffer – HootSuite – PostPlanner – Kontentino – Planoly
23 XII - prześledź raz jeszcze wszystkie zadania
Trenuj celebrowanie swoich nawet najmniejszych sukcesów.
Zrób napar z owoców (w tym i z pomarańczy 😉), odhacz wszystkie wykonane zadania i delektuj się tą chwilą.
24 XII - wyłącz komputer, telefon i wszystkie możliwe urządzenia
Na ten dzień pozostań po prostu offline i ciesz się wyjątkowym czasem z rodziną. Wesołych Świąt!
Kliknij przycisk poniżej, by przeczytać więcej o komunikacji marketingowej
Spragniony współpracy?
Spróbuj, korzystając z bezpłatnej konsultacji
Bezpłatna konsultacja marketingowa
W marketingu nie ma schematów, które działają zawsze i u każdego, dlatego projektujemy indywidualne rozwiązania — dostosowane do potrzeb oraz celów danej firmy. Zamów konsultację, a nasz ekspert zupełnie bezpłatnie podpowie możliwe rozwiązania. Kto wie, może to przedsmak owocnej współpracy?