OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

skuteczny marketing

5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają

Czy sam produkt, dobry w Twoim odczuciu, to gwarant sukcesu? Niestety, ale muszę Cię zmartwić. Często ani sam produkt, ani usługa nie wystarczą. Musisz podjąć szereg działań marketingowych, które powiadomią klienta o Twojej firmie oraz produktach, jakie wprowadzasz na rynek. Jakie czynniki wpływają na efektywność promocji, na skuteczność kampanii? Ten artykuł wskaże Ci elementy skutecznego marketingu.

5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają.

Skuteczny marketing marki, to przede wszystkim konsekwencja i regularność działań marketingowych oraz ich cykliczna analiza. Nie wystarczy tworzyć. Musisz na bieżąco analizować i dostosowywać swoje działania marketingowe do tzw. real time. Musisz być otwarty i dać sobie przestrzeń na zmianę oraz działania nadprogramowe, które w odpowiednim czasie spełnią oczekiwania odpowiedniej grupy docelowej Twojej firmy.

Poznaj rodzaje skutecznego marketingu.

Poznaj rodzaje skutecznego marketingu.

Pierwsza zasada skutecznego marketingu

Silna i rozpoznawalna marka zawsze się obroni.

Czy wiesz, że tylko 30% Klientów wybiera markę ze względu na cenę? Strategia marketingowa to pierwszy krok do efektywnego marketingu i sprzedaży. Dzięki dokładnemu określeniu grupy docelowej oraz wyróżników i wartości marki, które są istotne dla odbiorcy, działania marketingowe będą dużo bardziej skuteczne. Takie działania marketingowe powinny przykuć uwagę Twoich potencjalnych klientów.

Skup się na działaniach marketingowych, które na celu będą miały zwiększenie rozpoznawalności Twojej firmy, wzbudzenie zaufania oraz promowaniu Twojego produktu. Wykorzystaj media społecznościowe, reklamę internetową, public relations. Wszystko to, co pomoże Ci dotrzeć do konkretnych odbiorców.

 

Druga zasada skutecznego marketingu

Zbuduj spójny wizerunek firmy.

Ludzie, wbrew swoim przekonaniom, podejmują decyzje zakupowe pod wpływem emocji. Nawet jeśli w głowie podają kilka racjonalnych powodów zakupu, to tak naprawdę najczęstszą przyczyną decyzji są korzyści emocjonalne, takie jak prestiż, bezpieczeństwo czy poczucie wyjątkowości.

W Polsce kluczowym czynnikiem nawiązania kontaktu z marką jest zaufanie. Badania Diagnoza Społeczna z 2015 roku wykazały, że 15% Polaków nie ufa komukolwiek spoza rodziny, co pokazuje, przed jakim wyzwaniem stoją firmy w swojej komunikacji z odbiorcami. Klient doświadcza marki w różnych punktach styku: strona www, mail, telefon, punkt sprzedaży, wizerunek handlowca itp. W ten sposób powstaje obraz w głowie odbiorcy.

Czy wiesz, że 75% wagi decyzji zakupowej spoczywa dziś na wrażeniu, jakie wywiera na konsumencie strona internetowa?

skuteczny marketing internetowy

Marketing internetowy to jedno z wielu działań skutecznego marketingu.

I. Marketing internetowy

Konsekwencja i cykliczność działań. Nie posiadaj strony internetowej, tylko ją prowadź.

Marketing internetowy to szerokie pojęcie. Bezwzględnie jednak wymaga ono systematyczności. Regularność publikacji treści, aktywność w mediach społecznościowych i inne działania online powinny być planowane i realizowane regularnie, aby utrzymać zainteresowanie klientów.

Posiadanie własnej strony internetowej jest kluczowe. Strona musi być aktualizowana, dostosowana do potrzeb klientów i zoptymalizowana pod kątem SEO.

Strona aktualizowana na bieżąco wspiera sprzedaż bezpośrednią i pozwala generować wartościowe leady, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywność sprzedaży produktów czy też usług. Coraz więcej firm znaczną część swojego procesu sprzedaży opiera o kontakt telefoniczny i działania internetowe (e-mail marketing, social media marketing, content marketing, lead generation, wiadomości sms).

Wizerunek firmy w internecie ma ogromne znaczenie. Klienci często szukają informacji online, zanim podejmą decyzję zakupu. Dlatego ważne jest dbanie o pozytywny wizerunek firmy w sieci, będzie kwestią kluczową dla sukcesu firmy.

 

II. Content marketing

Poznaj swoją grupę docelową „Klient nie chce kupić młotka, chce wbić gwóźdź”.

Pokaż Klientom, co zyskają, kupując Twój produkt bądź usługę. Zbuduj język korzyści Twojej marki w taki sposób, aby pokazał to, co Klient może zyskać w aspekcie ekonomicznym, funkcjonalnym i emocjonalnym.

Zrozumienie potrzeb i problemów grupy docelowej jest kluczowe. Treści marketingowe powinny skupiać się na rozwiązaniu tych problemów i prezentować korzyści produktu lub usługi. Przekazuj, co klient zyska, korzystając z Twojego produktu lub usługi. Pokazuj także konkretne rozwiązania problemów klientów.

 

Strategia komunikacji

Planuj strategię komunikacji, która prowadzi klientów przez lejki marketingowe. Treści powinny prezentować rozwiązania problemów, korzystając z unikalnych korzyści oferowanych przez Twoją firmę.

I najważniejsze, żeby pokazał sposób na rozwiązanie jego problemu.

PORADY:

1. Zobacz, jakie korzyści komunikuje konkurencja.
2. Zrób burzę mózgów w zespole sprzedażowo-marketingowym, by odkryć największe bolączki, problemy do rozwiązania i wyzwania klientów oraz znaleźć korzyści unikalne dla Twojej marki, które odpowiedzą na nie.
3. Rozpisz strategię komunikacji na lejki marketingowe. Zaplanuj ścieżkę prowadzenia klienta w taki sposób, aby Twoje treści przedstawiały koncepcje rozwiązania konkretnych problemów, w oparciu o unikalne korzyści, jakie możesz zaoferować tylko Twoja firma. Social media marketing sprawdzi się tu idealnie.

 

Influencer marketing

Wykorzystaj potencjał influencer marketingu, współpracując z osobami, które mają duże zaufanie i wpływ wśród Twojej grupy docelowej. Influencerzy mogą pomóc w zwiększeniu świadomości marki i budowaniu zaangażowania klientów. Skorzystaj z takiej formy reklamy.

Współpraca z influencerami, którzy cieszą się dużym zaufaniem i wpływem wśród Twojej grupy docelowej, może przynieść wiele korzyści dla Twojej marki.

Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć, aby lepiej zrozumieć, dlaczego influencer marketing może być tak skuteczny:

 1. Wiarygodność i zaufanie:Influencerzy, którzy są uważani za ekspertów w swojej dziedzinie lub cieszą się dużym zaufaniem swoich obserwatorów, mogą przekształcić to zaufanie na korzyść Twojej marki. Kiedy influencerzy polecają Twój produkt lub usługę, ich rekomendacje są postrzegane jako autentyczne i wiarygodne, co może skłonić innych do podjęcia działania.
 2. Zasięg i widoczność:Współpracując z influencerami o dużym zasięgu na platformach społecznościowych lub w swojej branży, możesz dotrzeć do nowych grup klientów, które mogą nie być świadome Twojej marki. Influencerzy mają zdolność przyciągania uwagi i generowania dużej ilości interakcji, co przekłada się na większą świadomość marki.
 3. Personalizacja przekazu:Influencerzy są w stanie dostosować przekaz do konkretnej grupy docelowej, co jest kluczowe w marketingu. Mogą tworzyć treści i komunikaty, które trafiają bezpośrednio do potrzeb i zainteresowań swoich obserwatorów, co zwiększa szanse na przekonanie ich do zakupu. Pomogą Ci w komunikowaniu się ze stałym oraz potencjalnie nowym klientem.
 4. Budowanie zaangażowania:Współpraca z influencerami może pomóc w budowaniu zaangażowania klientów. Influencerzy często prowadzą dialog z ich społecznością, odpowiadają na pytania i komentarze, co sprawia, że ich rekomendacje stają się bardziej interaktywne i angażujące.
 5. Kreowanie treści:Influencerzy są często kreatywni i mają umiejętność tworzenia atrakcyjnych treści. Współpraca z nimi może pomóc w generowaniu różnorodnych materiałów, takich jak recenzje, poradniki, filmiki, czy zdjęcia, które można wykorzystać w ramach content marketingu.
 6. Pomoc w budowaniu marki:Kiedy influencerzy współpracują z Twoją marką na stałe lub regularnie, mogą stać się swoistymi ambasadorami marki. To długoterminowe relacje, które pomagają w budowaniu pozytywnego wizerunku marki i lojalności klientów.

Wprowadzenie influencer marketingu do strategii content marketingowej może przynieść dodatkowy poziom zaangażowania klientów i zwiększyć zasięg Twojej marki. Zwłaszcza jeśli influencerzy są dobrze dobrani i autentycznie angażują się w promowanie Twojego produktu lub usługi.

Kluczowym elementem jest dobór influencerów, którzy pasują do Twojej marki i są autentyczni w swoich rekomendacjach. Współpraca z influencerami powinna być oparta na długoterminowej strategii i wspólnych celach, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

 

III. Bądź wiarygodny

Zbieraj opinie od zadowolonych Klientów.

Nie bój się prosić o opinię. Niestety z własnej inicjatywy Klienci najczęściej wystawiają opinie negatywne. Oczywiście są sytuacje, w których Klient jest tak zachwycony obsługą, że będzie chciał podzielić się swoimi wrażeniami z innymi. Jednak zdecydowana większość zadowolonych Klientów dzieli się opinią tylko w sytuacji, gdy ktoś o nią zapyta.

Dlaczego warto prosić o opinię? Rocznie wydajemy 25 miliardów złotych na produkty i usługi, które nam polecono. Po udanej sprzedaży zapytaj Klienta, czy może polecić Ci 2-3 firmy podobne do jego, do których możemy się odezwać.

 

IV. Zadbaj o reputację

Wizytówka Google

Stanowi ona kluczowy element skutecznego marketingu, umożliwiając firmom prezentację swojej oferty, zbieranie wiarygodnych opinii od klientów i budowanie zaufania online. Regularna aktualizacja i monitorowanie wizytówki Google jest ważnym krokiem w zarządzaniu online reputacją firmy i pozyskiwaniu nowych klientów.

To potężne, darmowe narzędzie do zarządzania online obecnością firmy. Wizytówka Google to profil Twojej firmy widoczny w wynikach wyszukiwania Google oraz na mapach.

Oto, dlaczego warto wykorzystać potencjał wizytówki Google w tym celu:

 1. Widoczność online:Wizytówka Google jest jednym z pierwszych elementów, które użytkownicy widzą, gdy szukają informacji o Twojej firmie lub podobnych usługach w Google. Dzięki temu Twoja firma staje się bardziej widoczna w sieci, co może przyciągać nowych klientów.
 2. Pełna informacja:Wizytówka Google umożliwia prezentację pełnej informacji o Twojej firmie, takie jak godziny otwarcia, dane kontaktowe, adres, opis usług, zdjęcia, linki do strony internetowej i wiele innych szczegółów. Dzięki temu potencjalni klienci mają dostęp do wszystkich istotnych danych na temat Twojej firmy.
 3. Opinie i oceny:Jednym z najważniejszych aspektów wizytówki Google jest sekcja opinii i ocen. Klienci mogą tam zostawiać recenzje i przypisywać oceny Twojej firmie. Pozytywne opinie i wysokie oceny działają jako potwierdzenie jakości usług i pomagają budować zaufanie wśród klientów.
 4. Wiarygodność:Opinie i oceny wizytówki Google są traktowane jako wiarygodne źródło informacji przez potencjalnych klientów. Badania pokazują, że ludzie często kierują się recenzjami innych osób przed podjęciem decyzji zakupowej. Dlatego zbieranie pozytywnych opinii może znacząco wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy.
 5. Interakcja z klientami:Wizytówka Google umożliwia interakcję z klientami w czasie rzeczywistym. Możesz odpowiadać na recenzje, dziękować za pozytywne opinie lub rozwiązywać ewentualne problemy. To daje możliwość budowania pozytywnych relacji z klientami.
 6. Statystyki i analizy:Dostępne narzędzia do monitorowania statystyk, takich jak liczba wyświetleń profilu, liczba kliknięć w stronę internetową, czy lokalizacje, z których pochodzą użytkownicy. To pozwala na lepsze zrozumienie, jak użytkownicy znajdują Twoją firmę i jakie informacje ich interesują.
 7. Bezpłatne narzędzie:Wizytówka Google jest bezpłatnym narzędziem oferowanym przez Google, co oznacza, że ​​możesz skorzystać z jej potencjału bez dodatkowych kosztów.

V. Mierz i analizuj działania

Ustalając cele, pamiętaj, by były one łatwe do sformułowania, mierzalne, osiągalne, istotne, określone w czasie.
Każdy cel marketingowy, powinien mieć nadany miernik efektywności, dzięki któremu w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy zbliżasz się do jego realizacji, czy oddalasz.

Ustal cele marketingowe, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.

Każdy cel marketingowy powinien być powiązany z miernikiem efektywności, który pozwala na ocenę osiągniętych wyników.

Regularnie analizuj wyniki działań marketingowych i dostosowuj strategię na podstawie uzyskanych danych.

co obejmuje marketing w firmie?

Co obejmuje marketing w firmie?

Podsumowując ten artykuł.

Skuteczny marketing to złożony proces, który obejmuje wiele różnych elementów. Odpowiednio wykorzystywane narzędzia i strategie mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu Twojego biznesu. Marketing mix, znasz to pojęcie? Nie bój się łączyć i wykorzystywać wszystkich znanych Ci technik i rodzajów marketingu.

Próbuj, analizuj, działaj.

Chcesz wprowadzić w swojej firmie skuteczny marketing?

  Porozmawiajmy!

  Nasz ekspert zupełnie bezpłatnie podpowie możliwe rozwiązania. Kto wie, może to przedsmak wspaniałej współpracy?

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196