OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają

Takiego scenariusza chyba nikt nie przewidział. Jednak marki, które mają strategię i podejmują długofalowe działania, nawet w tak trudnej sytuacji odnajdą się lepiej niż te, które działają na bieżąco, chaotycznie i bez planu.

Silna i rozpoznawalna marka zawsze się obroni

Czy wiesz, że tylko 30% Klientów wybiera markę ze względu na cenę? Strategia marketingowa to pierwszy krok do efektywnego marketingu i sprzedaży. Dzięki dokładnemu określeniu grupy docelowej oraz wyróżników i wartości marki, które są istotne dla odbiorcy, działania marketingowe będą dużo bardziej skuteczne.

Zbuduj spójny wizerunek firmy

Ludzie, wbrew swoim przekonaniom, podejmują decyzje zakupowe pod wpływem emocji. Nawet jeśli w głowie podają kilka racjonalnych powodów zakupu, to tak naprawdę najczęstszą przyczyną decyzji są korzyści emocjonalne, takie jak prestiż, bezpieczeństwo czy poczucie wyjątkowości.

W Polsce kluczowym czynnikiem nawiązania kontaktu z marką jest zaufanie. Badania Diagnoza Społeczna z 2015 roku wykazały, że 15% Polaków nie ufa komukolwiek spoza rodziny, co pokazuje przed jakim wyzwaniem stoją firmy w swojej komunikacji z odbiorcami.

Klient doświadcza marki w różnych punktach styku: www, mail, telefon, punk sprzedaży, wizerunek handlowca itp. W ten sposób powstaje obraz w głowie odbiorcy. Czy wiesz, że 75% wagi decyzji zakupowej spoczywa dziś na wrażeniu, jakie wywiera na konsumencie strona internetowa (źródło: HubSpot)?

Oto 5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają:

I. Nie posiadaj strony internetowej, tylko ją prowadź

Strona aktualizowana na bieżąco wspiera sprzedaż bezpośrednią i pozwala generować wartościowe leady, co ma bezpośrednie przełożenia na efektywność sprzedaży. Coraz więcej firm znaczną część swojego procesu sprzedaży opiera o kontakt telefoniczny i działania internetowe (e- mail marketing, social selingcontent marketing, lead generation). W tym przypadku wizerunek w internecie będzie kwestią kluczową dla sukcesu firmy.

PORADY:

1. Rozpisz wszystkie punkty styku Klienta z marką.
2. Sprawdź spójność przekazu.
3. Zaplanuj poprawę elementów, które są niespójne ze strategią marki.
4. Zleć audyt marki firmie zewnętrznej. Świeże spojrzenie i dystans są niezbędne w tego typu przedsięwzięciach.

II. „Klient nie chce kupić młotka, chce wbić gwóźdź”

Pokaż Klientom co zyskają, kupując Twój produkt bądź usługę. Zbuduj język korzyści Twojej marki w taki sposób, aby zawierał, to co Klient może zyskać w aspekcie ekonomicznym, funkcjonalnym i emocjonalnym oraz pokazał sposób na rozwiązanie jego problemu.

PORADY:

1. Zobacz, jakie korzyści komunikuje konkurencja.
2. Zrób burzę mózgów ze swoim zespołem, by znaleźć korzyści unikalne dla Twojej marki.
3. Rozpisz strategię komunikacji wyróżników marki z podziałem na kanały.

III. Zbieraj opinie od zadowolonych Klientów

Stwórz proste i dostępne narzędzia do zbierania opinii. Nie bój się prosić o opinię. Niestety z własnej inicjatywy Klienci najczęściej wystawiają opinie negatywne. Oczywiście są sytuacje, w których Klient jest tak zachwycony obsługą, że będzie chciał podzielić się swoimi wrażeniami z innymi. Jednak zdecydowana większość zadowolonych Klientów dzieli się opinią tylko w sytuacji, gdy ktoś o nią zapyta.

Dlaczego warto prosić o opinię? Rocznie wydajemy 25 miliardów złotych na produkty i usługi, które nam polecono. Po udanej sprzedaży zapytaj Klienta, czy może polecić Ci 2-3 firmy podobne do jego, do których możemy się odezwać.

PORADY:

1. Wybierz narzędzie do zbierania opinii.
2. Opracuj system zachęcający Klientów do dzielenia się opinią.
3. Zapytaj swoich klientów o polecenie.

IV. Zadbaj o reputację

Twoja reputacja wyprzedza działania marketingowe.Czy wiesz, że dobra obsługa po sprzedażowa niezadowolonego Klienta, często kończy się zdobyciem jego lojalności?

PORADY:

1. Opracuj standardy postępowania w reakcji na negatywną opinię.
2. Zaplanuj komunikację po sprzedażową.
3. Zadbaj o proklienckie podejście do reklamacji.

V. Mierz i analizuj działania

Ustalając cele, pamiętaj, by były one łatwe do sformułowania, mierzalne, osiągalne, istotne, określone w czasie.
Każdy cel marketingowy, powinien mieć nadany miernik efektywności, dzięki któremu w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy zbliżasz się do jego realizacji, czy oddalasz.

PORADY:

1. Sprawdź, ile klientów pozyskałeś z poszczególnych działań marketingowych.
2. Ustal mierniki efektywności.
3. Ustal, jak często będziesz analizować wyniki.

Podsumowując: w sytuacji kryzysu na pewno warto zadziałać dwutorowo.
1. Szybko dostosować działania do bieżących wydarzeń – o czym możesz poczytać TUTAJ.
2. Dokonać analizy strategii marki i dopracować ją pod kątem wyjątkowych sytuacji.

Co dopisał(a)byś do powyższej listy?