Social media w Polsce i na świecie. Raport Digital 2023
Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia roku bez analizy najważniejszego (z mojej perspektywy) raportu na temat trendów w digitalu. Ilość czasu spędzanego w internecie, rodzaj odwiedzanych kanałów i charakter zachowań to coś, co warto znać, nim wpadnie się w wir komunikacyjnych działań. Dla mnie to swego rodzaju zbiór ważnych zaleceń, którymi zamierzam się z Tobą podzielić. Przed Tobą esencja z pełnego raportu Digital 2023 z naciskiem na media społecznościowe w Polsce.
Użytkownicy Internetu – czyli o wirtualnej przestrzeni słów kilka
Internet – ocean tak szeroki i głęboki, że na chwilę obecną skupia ponad 5 bilionów internautów na świecie (dla porównania światowa populacja to 8 bilionów). Z czego 4,76 bilionów to liczba użytkowników mediów społecznościowych.
W porównaniu z poprzednim rokiem (a tym samym raportem na 2022) to wzrost:
- o 98 mln – w przypadku liczby użytkowników Internetu
- o 137 mln – w przypadku liczby użytkowników mediów społecznościowych.
Czas, jaki świat przeznacza na surfowanie w Internecie to 6h 37 minut. Niby dużo, ale jednak mniej o całe 20 minut w porównaniu do roku poprzedniego.
Korzystanie z Internetu na świecie – jakie mamy powody?
Jest kilka powodów, dla których pływamy w internetowym oceanie. Są to m.in.:
- poszukiwanie informacji (57.8%)
- pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną (53.7%)
- bycie na bieżąco z wydarzeniami (50.9%)
- oglądanie wideo, tv show czy filmów (49.7%)
- poszukiwanie treści typu „how to do” (47.4%)
- poszukiwanie nowych pomysłów lub inspiracji (44.3%)
- research pod względem produktów i brandów (43.3%).
Dla mnie najciekawsze wydają się trzy ostatnie. Te motywacje już na starcie podpowiadają nam jakie treści warto przemycić do strategii komunikacji.
Korzystanie z mediów społecznościowych na świecie
Czas, jaki poświęca świat social mediom to 2h i 31 min. To o 3 minuty dłużej w porównaniu z poprzednim rokiem.
Co ciekawe, najliczniejszą grupę stanowią mężczyźni w wieku 20-29 lat (17%). Z kolei najmniej liczną mężczyźni powyżej 60 roku życia (4.2%).
Natomiast najwięcej dziennego czasu na social media poświęcają kobiety w wieku 16-24 lat (03:11), podczas gdy mężczyźni w wieku 55-64 lat (01:38) bywają w social mediach najrzadziej.
Social media na świecie – po co tam zaglądamy?
Według raportu świat zagląda do social mediów z kilku powodów. Są to m.in.:
Równocześnie jednak jesteśmy ciekawi co słychać u ulubionych (bądź jeszcze nieznanych) marek. Tak robi aż 49.5%! Sprawdź jeszcze, w jakim wieku użytkownicy najczęściej sprawdzają marki i na jakich platformach najczęściej je podglądają ⤵
źródło: datareportal.com
źródło: datareportal.com
Ranking ulubionych mediów społecznościowych na świecie
Na świecie korzystamy średnio z 7 platform społecznościowych. A najpopularniejsze media społecznościowe (najczęściej użytkowane) to:
Poniżej zamieszczam też screen tabeli z raportu, która pokazuje, z jakich jeszcze mediów społecznościowych korzystają internauci, będąc, np. użytkownikiem Facebooka czy YouTube.
źródło: datareportal.com
Najwięcej czasu spędzamy na YouTube? Niekoniecznie
Wiemy już, gdzie świat najczęściej zagląda, ale wciąż nie wiemy, na jakich platformach spędza najwięcej czasu. Po powyższym zestawieniu część z Was na pewno doznała malutkiego dreszczyku „a gdzie w zasadzie jest Twitter”? Spokojnie, jest i on, i choć nie znajduje się w pierwszej piątce, to i tak zasługuje na sporo uwagi. Zobaczcie sami ⤵
źródło: datareportal.com
Użytkownicy Internetu – jak to się ma w Polsce?
No dobrze, omówiliśmy już świat, więc czas zobaczyć jak sytuacja ma się w Polsce.
Nie przedłużając – w naszym kraju z internetu aktywnie korzysta 88.4% obywateli (36,68 mln). Z kolei średnia dzienna surfowania to 6h 42 min. Polacy najczęściej przeglądają internet za pośrednictwem smartfona – tak robi aż 93.6% osób. Natomiast 86% przegląda internet na komputerze.
Korzystanie z internetu na świecie – jakie mamy powody?
W Polsce mamy kilka powodów do surfowania w Internecie. Są to m.in.
- poszukiwanie informacji (70.4%)
- bycie na bieżąco z newsami i wydarzeniami (65.7%)
- pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną (60.8%)
- sprawdzanie produktów i marek (58.1%)
- wypełnianie wolnego czasu i ogólne przeglądanie (54.7%)
- poszukiwanie nowych pomysłów lub inspiracji (54%)
58.1% polskich użytkowników poszukuje w Internecie produktów i marek
Social Media w Polsce
Przejdźmy teraz do clue tego artykułu, a więc do użytkowników social mediów w Polsce. Ilu ich jest? 66.3% użytkowników (27,50 mln), którzy dziennie poświęcają im 2h 2 min.
Te ponad 2h to 30.3% czasu poświęcanego na dzienne surfowanie po internecie. Co więcej – czas ten 54.3% polskich internautów poświęca na sprawdzanie brandów! Ale o tym więcej za chwilę.
Media społecznościowe w Polsce – po co tam jesteśmy?
Podobnie jak przy korzystaniu z Internetu – do social mediów zaglądamy z kilku powodów. Poniżej najważniejsze z nich:
Dzięki tym danym po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że w social mediach nie ma miejsca na bylejakość contentu. Internauci chcą być inspirowani i popychani do konkretnych działań. A komunikacja brandów może to im umożliwić.
26.8% polskich użytkowników używa social mediów, by przeglądać content udostępniany przez marki
Ranking ulubionych mediów społecznościowych w Polsce
Czas przejść do najważniejszych mediów społecznościowych w Polsce.
Przede wszystkim – w naszym kraju korzystamy średnio z 6 platform społecznościowych. A ulubioną platformę społecznościową stanowi Facebook (34.6%).
Co ważne, Facebook jest ulubioną i najczęściej używaną platformą. Poza nim najczęściej korzystamy z:
A co z wideo?
Brak YouTube w rankingu mogło spowodować u niektórych dreszcze. Jednak spokojnie – tu nic się nie zmieniło. Wideo to wciąż jeden z najważniejszych formatów. A YouTube – jeden z najważniejszych kanałów.
Obecnie YouTube skupia 27.50 mln polskich użytkowników. Natomiast na jakikolwiek rodzaj wideo decyduje się aż 90.2% użytkowników (to wzrost o 4.4% w stosunku do zeszłego roku). Co więcej, YouTube jest nadal drugą, zaraz po Google, wyszukiwarką. A także drugą pod względem wyszukiwalności stroną.
I na koniec… Polacy w social mediach naprawdę lubią prześwietlać marki!
Tak jak zauważyłeś wcześniej – prześwietlanie brandów to jeden z powodów, dla których zaglądamy do Internetu czy social mediów. Jednak w raporcie digital 2023 Poland poszli o krok dalej, prezentując nam dokładnie, w jakich obszarach (platformach) zasięgamy podobnych informacji:
źródło: datareportal.com
Przyznam szczerze, że sama korzystam z Quory oraz wideo-blogów, przez co wyniki nie bardzo mnie zaskoczyły. Ale za to (ponownie!) utwierdziły w przekonaniu, gdzie szukać inspiracji i miejsca do komunikacji.
Podsumowanie, czyli najważniejsze wnioski
Uf, dobrnęliśmy do końca. I mam nadzieję, że podobnie jak i ja masz głowę pełną przemyśleń i wniosków! Te pierwsze pozostawię dla siebie (już nazbyt przedłużam 😉), ale drugimi chętnie się podzielę. Podsumujmy więc najważniejsze fakty z raportu i artykułu:
- W Polsce z Internetu aktywnie korzysta 88.4% obywateli, a w mediach społecznościowych jest 66.3% z nich.
- Dzienny czas poświęcony przez Polaków na surfowanie w Internecie to 6h 42 min, natomiast na social media to 2h 02 min.
- Polacy najczęściej przeglądają Internet za pośrednictwem smartfona – tak robi aż 93.6% osób. Natomiast 86% przegląda Internet na komputerze.
- YouTube jest nadal drugą wyszukiwarką po Google i drugą najczęściej wyszukiwaną (w Polsce) stroną w sieci.
- W Polsce korzysta się średnio z 6 platform społecznościowych. A ulubioną platformę społecznościową wciąż stanowi Facebook (34.6%).
- Najczęściej używane media społecznościowe w Polsce to Facebook, Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp, TikTok, Twitter, Snapchat, Pinterest, Skype, LinkedIn.
- Polacy uwielbiają wideo. Na taki format decyduje się aż 90.02% użytkowników (to o 4.4% więcej w stosunku do zeszłego roku). Najczęstsze rodzaje wideo, które oglądają Polacy to: muzyka (46.9%), memy lub viral wideo (33.2%), tutoriale lub „how to do” wideo (26%), livestream (25.9%), wideo edukacyjne (18.9%), recenzje produktów (17.6%).
- Powody, dla których Polacy zaglądają do social mediów to m.in. pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, czytanie nowych historii, wypełnianie wolnego czasu, poszukiwanie contentu (np. video), poszukiwanie inspiracji typu „how to do” czy „co kupić”, poszukiwanie produktów do zakupu oraz przeglądanie contentu udostępnianego przez marki.
- Polacy uwielbiają prześwietlać marki. Czynią to wielotorowo: poprzez social media, zadając pytania w Quorze czy na forach, czytając mikro blogi (tj. Twitter), przeglądając vlogi czy tablice na Pintereście.
- Nie wspomniałam Ci wcześniej jeszcze, że 23.4% Polaków słucha podcasty. Poświęca im 44 min swojego dziennego czasu i jest to wzrost aż o 18.9% w stosunku do zeszłego roku! Co ciekawe Polacy poświęcają też sporo swojego czasu na czytanie (mediów online’owych i drukowanych). I tu z kolei przeznaczają na to 1h 24 min dziennie, co daje wzrost o 7,7% w stosunku do zeszłego roku.