OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

trendy graficzne 2023

Trendy graficzne 2023. Co będzie królowało w 2023?

Każdy nowy rok przynosi ze sobą coś nowego. W roku 2023 nie będzie inaczej. Wspólnie poznajmy prognozy projektowania graficznego tego roku. Jakie będą trendy graficzne 2023? Po czasie wyciszenia, prostych projektów stawiających na minimalizm i neutralne kolory, nowa rzeczywistość zaczyna domagać się wyrazistości. 2023 rok to czas odważnych projektów – wprowadzimy w nie więcej optymizmu, kolorów i szaleństwa! Wchodząc w 2023 rok, pojawiają się nowe trendy, które będą kształtować sposób, w jaki podchodzimy do projektowania treści i komunikacji wizualnej. W tym artykule przedstawimy kilka tych, które naszym zdaniem godne są uwagi, trendów tego roku. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym grafikiem, czy dopiero zaznajamiasz się z branżą, trendy te mogą być dużą dawką inspiracji!

Gradienty, tekstury i ziarno

Flat design ustąpi miejsca efektom, jakich jeszcze świat nie widział. Rok 2023 to zapowiedź lejących się, zwariowanych, nieco psychodelicznych gradientów, które z całą pewnością zawładną kreacją produktów i identyfikacji wizualnych oraz grafik bogatych w ziarno i tekstury.

 

Płynące gradienty

Płynące gradienty

Uwidaczniają się trendy nadchodzące w 2023 roku z wykorzystaniem ziarna, szumu i tekstury w projektach graficznych. Ten trend polega na dodaniu dodatkowego poziomu głębi i wymiarowości do projektu. Tekstury ziarna i szumu mogą być używane do dodania staromodnego lub zabytkowego wyglądu do projektu, jednocześnie zachowując jego nowoczesność.

Tekstura jest używana do dodania jakości dotykowej do projektu, czyniąc go bardziej interesującym i wciągającym. Jest to ten trend idealny dla firm, które pragną stworzyć luksusowy wizerunek swojej marki.

 

Trendy graficzne 2023

Trendy graficzne 2023

Tekstura matowego szkła

Każdy rok charakteryzuję się coraz to innymi teksturami, przedstawionymi w różne sposoby, które spotykać możemy w reklamach, broszurach, witrynach i banerach. W 2023 roku zapadnie moda na teksturę matowego szkła, kojarzonego z luksusem i prestiżem.

Gradienty jak nigdy wcześniej odegrają kluczową rolę w tworzeniu projektów graficznych. Żaden projekt bez delikatnego gradientu się nie obejdzie. Zdecydowanie nie są one przestarzałe i nadal są wielkim trendem.

Zamierzony efekt możemy uzyskać, wykorzystując folię holograficzną oraz technologię Liquid Metal w postaci metalizowanej folii wypukłej. Więcej na temat uszlachetnień przeczytasz TUTAJ.

Efekt WOW

Określenie efektu wow przewija się w graficznym świecie od dawna. W tym roku odegra on kluczową rolę w budowaniu wizerunku marki. Efekt wow najczęściej kojarzy się z przerostem formy oraz nadużyciem efektów i ich zbytnim nakładaniem. Wyzwanie dla projektantów polega na tym, aby coś, co uważano za zbyteczne przekuć w nową modę, która zgodnie ze sztuką projektowania będzie czytelna i łatwa w odbiorze przez klientów.

 

Efekt wow - przyciągnięcie uwagi odbiorcy

Efekt wow – przyciągnięcie uwagi odbiorcy

Minimalizm w formie, maksymalizm w kolorystyce

Minimalizm od dłuższego czasu wybija się na prowadzenie w grafice. Powrót do podstawowej, maksymalnie uproszczonej formy to jeden z najważniejszych trendów dekady. Natomiast nowością, zauważalną w roku 2023 jest uzupełnienie tego minimalistycznego nurtu o bogatą paletę barw.

Jasne i odważne kolory

Jasne i odważne kolory będą nadal popularne w 2023 roku. Ten trend jest idealny dla firm, które chcą stworzyć wesoły i radosny wizerunek. Kolory te dodają emocji i energii do projektu lub brandingu, dzięki czemu marka ożywa na ekranie.

Zobaczymy również wiele projektów, które zawierają nostalgiczne elementy i palety kolorów. Trend ten będzie królować w firmach, które chcą wykorzystać nostalgię konsumentów. Połączenie jasnych kolorów z nostalgią w stylu retro to podwójny sukces, jeśli chodzi o łączenie tych trendów w projektowaniu graficznym. Jest to kolejny naprawdę zabawny trend w projektowaniu graficznym do wypróbowania w 2023 roku, zwłaszcza jeśli przyzwyczaiłeś się do używania wyciszonych schematów kolorów w przeszłości.

Ten trend może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby wypchnąć Cię ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś nowego i ekscytującego! Idealny dla firm, które chcą dodać odrobinę elegancji i wyrafinowania do swojej pracy.

Typ inspirowany secesją często charakteryzuje się ozdobnymi i zawiłymi wzorami, co czyni go idealnym dla luksusowych marek lub projektów projektowych wysokiej klasy. Podobnie jak czcionki szeryfowe robią wielki powrót w 2023 roku, dlatego czcionki i projekty inspirowane secesją będą wyróżniać się w nadchodzącym roku.

Trendy graficzne 2023

Trendy graficzne 2023

Kolor roku 2023 według Instytutu Pantone

Viva Magenta 18-1750, bo taką nazwę nosi kolor 2023 roku, symbolizować ma połączenie przeszłości z przyszłością, ale również dodawać energii.

„Jest odważny, nieustraszony, przedstawia optymizm i radość – a wiemy, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy.”

Intensywne kolory pozwalają na wprowadzenie emocji i energii do subtelnych, oszczędnych w formie kreacji, co z pewnością przypadnie do gustu markom chcącym się kojarzyć z takim właśnie stylem.

Trendy graficzne - kolor Viva Magenta 18-1750

Trendy graficzne – kolor Viva Magenta 18-1750

Geometryczne wzory

Zobaczymy wiele czystych, minimalistycznych projektów, które zawierają geometryczne kształty. Ten trend będzie prawdopodobnie popularny zarówno wśród firm, jak i konsumentów, ponieważ nadaje nowoczesny i profesjonalny wygląd. Będzie on szczególnie popularny wśród klienta, który zechce przekazać poczucie stabilności i niezawodności.

Projektanci często używają geometrycznych kształtów do tworzenia logo i innych materiałów brandingowych, aby dodać ciekawy twist do zwykłego, często banalnego logo lub zestawu marki.

Projekt Sweety & Co. doskonałym przykładem wykorzystania kształtów w identyfikacji wizualnej

Projekt Sweety & Co. doskonałym przykładem wykorzystania kształtów w identyfikacji wizualnej

Połączenie stylu 3D z 2D

Tu jak w wielu innych dziedzinach zagra zabawa kontrastem. Na pierwszym planie kolorowa grafika 3D przenikająca w płaskie elementy graficzne. To efekt, który obecny jest w projektach od lat i przez wiele kolejnych będzie trendem w projektowaniu.

W trendach na 2023 rok nie będziemy włączać trójwymiarowych logotypów; ich los jest wciąż niepewny. Trudno odpowiedzieć na pytanie jaki kierunek będą miały płaska stylistyka czy projekty 3D. Projektanci mają niejednoznaczne podejście do wyboru logo w tym formacie, więc istnieją dwa wektory do rebrandingu.

Ten trend jest inspirowany rzeźbami i instalacjami ożywionymi w formie cyfrowej. W 2023 będziemy mogli zobaczyć projekty wykorzystujące abstrakcyjne elementy 3D, które przyciągają wzrok i angażują, zarówno poprzez wykorzystanie modeli 3D, animacji, czy wirtualnej rzeczywistości.

Identyfikacje wizualne na stronach internetowych

Identyfikacje wizualne na stronach internetowych

Organiczne kształty i wzory

Organiczne kształty i wzory nadal będą popularne w 2023 roku. Często są one wykorzystywane do tworzenia logo, materiałów brandingowych i innych elementów tożsamości korporacyjnej. W tym roku będziemy obserwować stały trend naturalnych wzorów i tekstur w projektach graficznych.

Widać to w popularności tekstur słojów drewna, tekstur kamienia i innych organicznych wzorów. Ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał, ponieważ projektanci starają się tworzyć bardziej naturalne i ziemiste projekty. Projektanci coraz częściej wykorzystują organiczne kształty i formy, aby stworzyć projekty, które sprawiają wrażenie bardziej naturalnych i organicznych.

Grafiki - naturalne, klasyczne projekty.

Grafiki – naturalne, klasyczne projekty.

Podsumowanie.

Świat projektowania graficznego ciągle się zmienia i ewoluuje. Obserwujemy pojawianie się wielu nowych trendów, takich jak wykorzystanie pasteli i jasnych kolorów oraz organicznych kształtów i wzorów. Niektóre z wymienionych powyżej trendów kontynuują obecne tendencje, podczas gdy inne są zupełnie nowe i innowacyjne.

Nie ma jednego „najpopularniejszego” trendu w projektowaniu graficznym. Różne firmy będą skłaniać się ku różnym trendom, w zależności od ich potrzeb i preferencji. Natomiast warto zauważyć, że wszystkie dane zgodnie pokazują, że firmy coraz częściej lokują coraz większe środki finansowe na opracowania graficzne swoich stron internetowych, czy też identyfikacji wizualnej.

Rewolucyjny nastrój społeczeństwa, do którego przyczynił się kryzys ekonomiczny, jak również rosnące nastroje antykapitalistyczne i antymonarchistyczne, może odbić się również na designie. Graficy muszą stawić czoła nowym oczekiwaniom, wydobyć z siebie jeszcze więcej kreatywności. Z pewnością, według nadchodzących trendów ten i kolejny rok zaowocują eksperymentowaniem, łączeniem form dotąd niełączonych i uważanych za passe.