OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

strategia marketingowa firmy

Kompleksowa obsługa Optyk Studio

Dwie zwariowane osobowości, które i w małżeństwie i w biznesie, tworzą ze sobą spójną całość. Tak w skrócie możemy opisać zakład optyczny Optyk Studio, z którym mamy przyjemność pracować od listopada 2020 roku.

Klient: Optyk Studio

Cel: kompleksowa obsługa (SM: Facebook, Instagram, YouTube; wizytówka Google, strona www, video marketing, materiały offline, nowy key visual)

 

Optyk Studio to bielski zakład optyczny cieszący się lokalnym uznaniem. Firma, oprócz salonu, posiada także sklep internetowy, w którym aktywnie prowadzi sprzedaż, a w sekcji blogowej dzieli się wpisami eksperckimi. Jest również aktywna w social mediach, gdzie stale prezentuje najmodniejsze oprawy, a także komunikuje o ciekawostkach ze świata optyki i aktualnych eventach oraz promocjach. To pierwszy tak kompleksowy projekt w naszych szeregach, z którego już teraz jesteśmy niezmiernie dumni.

 

W toku naszej współpracy z salonem optycznym Optyk Studio zajmujemy się:

  • mediami społecznościowymi Klienta (tj. Facebook, Instagram, YouTube)
  • realizowaniem kampanii reklamowych w FB & Instagram Ads
  • aktualizowaniem wizytówki Google
  • moderowaniem i odświeżaniem strony www (sklep-optykstudio.pl)
  • tworzeniem nowej identyfikacji wizualnej
  • video marketingiem (na potrzeby kanału na YT)
  • influencer marketingiem (na potrzeby akcji promocyjnych)
  • realizacją materiałów offline (ulotki, vouchery).

 

Początki współpracy

Pod koniec 2020 roku właściciele Optyk Studio szukali agencji, która pomogłaby w zintegrowanych, marketingowych działaniach. Chodziło o prowadzenie takich kanałów jak Facebook, Instagram czy YouTube, a także stałe aktualizowanie wizytówki Google. W grę wchodziło także uspójnienie wizerunku marki, a więc opracowanie key visuala, którego do tej pory firma nie posiadała. Jego przygotowanie nie należało do najłatwiejszych, jednak ostatecznie udało się wyłonić zwycięski projekt.

W momencie przyjęcia przez nas zlecenia, Optyk Studio już kojarzył się z konkretnym kolorem – fioletem, który występował w takich elementach jak logo, poszczególnych grafikach, przyciskach na stronie, a nawet na ścianach salonu. Nie był on jednak doprecyzowany i występował w wielu odcieniach. Musieliśmy go zatem uspójnić i dopasować do… jednego właściciela!

Tak, dokładnie taki był nasz plan na nowy key visual – dwa kolory, dopasowane do Pani Marty i Pana Rafała. Z racji tego, że fiolet kojarzy się raczej bardziej kobieco, przypisaliśmy go do właścicielki salonu, a dla właściciela wprowadziliśmy coś nowego, w postaci energetycznego pomarańczu.

Tym, co nam przyświecało przy opracowywaniu nowej identyfikacji była energia i wyraziste osobowości właścicieli. Co ważne: na grafikach oprócz nowych kolorów pojawił się też istotny element: soczewka. I ta od tego momentu stale przewija się przez wszystkie projekty graficzne.

obsługa social media

 

 

Media społecznościowe

Dla Optyk Studio prowadzimy trzy kanały: Facebook, Instagram oraz YouTube. W przypadku Facebooka publikujemy trzy posty tygodniowo, a w przypadku Instagrama – dwa. Posty są zorganizowane tematycznie  – dotyczą najnowszych kolekcji, nowych marek, aktualnych promocji czy eventów planowanych przy okazji ważnych świąt (Dzień Kobiet, Dzień Babci, Dzień Dziadka, urodziny salonu itp.). Istotnym elementem tej komunikacji są też wprowadzone przez nas cykle: #OkiemMarty i #OkiemRafała, w których właściciele przedstawiają wybrane przez siebie modele.

Komunikując do internautów, mówimy jako Optyk Studio, a więc nie jako Marta czy Rafał. Jest to zabieg jak najbardziej świadomy, gdyż na wygląd firmy wpływają nie tylko właściciele, ale i pracownicy, którzy od wielu lat są związani z firmą.

Co do Youtube’a – tutaj publikujemy jeden film w miesiącu, a tematy wyłaniamy na podstawie najnośniejszych fraz w internecie (tj. okulary dla kierowców, okulary z nakładkami, trendy 2021). Filmy są dosyłane przez właścicieli w postaci pociętego materiału, a następnie przez nas: montowane i urozmaicane czołówką, muzyką czy tematycznymi planszami. Są to treści stricte poradnikowe, przedstawiające aktualną ofertę oraz filmy dotyczące chorób oczu. Te ostatnie zamknęliśmy w cyklu #Przejrzyjnaoczy, gdzie właścicielka (swoją drogą dyplomowana optometrystka i ortoptystka) opowiada o rutynowych badaniach, wadach czy zagrożeniach wynikających z zaniedbań wzroku.

 

Strona www oparta na Shoperze

Sklep internetowy Optyka stale aktualizujemy i udoskonalamy. Do naszych zadań należy: odświeżanie banerów, wprowadzanie promocji, urozmaicanie stron, aktualizowanie bloga czy umieszczanie dodatkowych funkcjonalności. Wrzucaniem nowych produktów i realizacją zamówień zajmuje się Klient. My jedynie odpowiadamy za „wizualną” część sprzedaży, a więc dbamy o to, aby tło było wyczyszczone, a wgrywane zdjęcia – dobrej jakości.

Jeśli chodzi o aktualizowanie bloga to zawsze wsad merytoryczny mamy od Klienta. Sami zajmujemy się redagowaniem i formatowaniem tekstu, a każdy post blogowy jest dopełnieniem do filmów zamieszczanych na YT. Z kolei dodatkowe funkcjonalności wprowadzamy zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. W tej kwestii bardzo mocno wsłuchujemy się w potrzeby Klienta, a także przyglądamy się aktualnym trendom/wymogom, które podpowiada nam rynek.

Z kolei banery planujemy równolegle z komunikacją. A więc, jeśli w połowie maja zapowiadamy promocję o danej marce, to w obrębie sklepu również o tym komunikujemy. Ważne są też wprowadzone przez nas banerki pt. Kolekcje Marty i Kolekcje Rafała. To w tym miejscu Klienci mogą zapoznać się z osobowością właścicieli, a także odkryć najbardziej nietuzinkowe oprawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że projekt pod hasłem „Optyk Studio” jeszcze na długo będzie z nami. To naprawdę świetny przykład dobrej relacji agencja-Klient. Jeśli i Ty szukasz współpracy z agencją, która pokieruje działaniami marketingowymi Twojej firmy jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.