OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

czasopisma i biuletyny firmowe

Custom publishing – o co kaman?

Custom publishing to narzędzia marketingowe, wykorzystujące techniki wydawnicze w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. W zakres ten wchodzi pozyskiwanie klientów, budowanie lojalności, zwiększenie świadomości marki i jej wzmacnianie. O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czym właściwie jest custom publishing

Custom publishing to nic innego jak specjalistyczne treści kierowane do naszych klientów lub pracowników. Pozwalają one być na bieżąco z nowinkami w danej branży oraz działaniami i zmianami, które zachodzą w firmie. Wydajemy firmowe czasopismo lub gazetkę, aby wesprzeć główne aktywności w np. marketingu, employer brandingu czy komunikacji wewnętrznej.
W zakresie custom poblishngu możemy wyróżnić: magazyny tradycyjne (papierowe), katalogi, książki czy newslettery. Artykuły, filmy czy zdjęcia również zaliczają się do custom publishing.

Jak możemy wykorzystać czasopismo lub gazetkę firmową

Przykładowo: produkujemy eko kosmetyki i przywiązujemy do komunikacji bardzo dużą wagę. Decydując się, na wydanie czasopisma nie robimy tego, by zarabiać na sprzedaży. Naszym pierwszym i głównym celem będzie budowanie świadomości o eko kosmetykach, korzyściach i atutach. Dzięki czasopismu będziemy również budować relacje z odbiorcami. Poprzez takie działania będziemy kształtować ich świadomość dotyczącą ekologicznych rozwiązań i produktów. W perspektywie czasu przełoży się to na budowę i postrzeganie naszej marki na rynku. Ostatecznie nastąpi wzrost zainteresowania naszym produktem, a nasza sprzedaż wzrośnie.
Natomiast jeśli mowa o gazetkach firmowych – ich zadanie jest podobne. Taka gazetka powinna integrować zespół oraz powodować wzrost ich zaangażowania. Co więcej, w gazetce firmowej znajdziemy najnowsze aktualności, przyszłe plany i najbliższe wydarzenia. Dzięki gazetce firmowej nastąpi sprawny przepływ informacji. Twój pracownik będzie wiedział o tym co się w firmie dzieje ważnego, jakie następują zmiany lub jaki sukces został osiągnięty wspólną pracą.

 

Nowoczesny custom publishing

W dobie wszechobecnego internetu i działań w sieci działania marketingowe przybrały formę cyfrową. Custom publishing również musiał się zmienić, by nie zostać w tyle. I tym sposobem obok tradycyjnych papierowych wersji czasopism, magazynów firmowych oraz gazetek pracowniczych powstały wersje cyfrowe. Wśród nich można wymienić newslettery, akcje mailingowe czy magazyny internetowe. Wysyłane one są zarówno do klientów, jak i również do pracowników.

 

Własny zespół czy praca z agencją?

Jeśli sam zdecydujesz się na stworzenie materiału custom publishing, staniesz się jednocześnie wydawcą. Powinieneś powołać specjalny zespół wewnątrz firmy, który będzie odpowiedzialny za to zadanie. Staniesz przed wyzwaniem powołania pracowników do tego zespołu. Będziesz potrzebować redaktora naczelnego, autorów tekstów, edytorów, korektorów i osób odpowiedzialnych za grafikę.

Jest też druga opcja: możesz znaleźć agencję, która Ci w tym pomoże. Specjalizująca się w tym agencja wie jak do tego podejść i posiada do tego odpowiednie zaplecze (np. studio graficzne). W zależności od tego, w jakim stopniu chcesz uczestniczyć w wydaniu, możesz umówić się na konkretny zakres obowiązków agencji. Jeśli masz pracowników chętnych do napisania tekstów – agencja zajmie się ich korektą. Możesz też zlecić agencji pracę od A do Z. Wszystko zależy od chęci, zaangażowania i czasu, jaki Ty i Twoi pracownicy możecie na to poświęcić. Więcej szczegółów możesz znaleźć na naszej dedykowanej stronie poświęconej wydawnictwu ustom publishing.

Podsumowanie

Bez względu czy samodzielnie podejmiesz się tworzenia custom publishing, czy zlecisz to agencji, pomoże Ci to budować pozytywny wizerunek Twojej marki oraz firmy. Wzbudzisz w Twoich klientach lojalność i przywiązanie. Osiągniesz przewagę konkurencyjną i sprawisz, że będziesz postrzegany jako ekspert w swojej branży.