OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Opakowania produktów - różne rodzaje

Marka świetnie zapakowana – przegląd najciekawszych opakowań produktów

Każdy przedsiębiorca będący producentem czy też dystrybutorem produktu pod własną marką, staje w pewnym momencie rozwoju firmy przed poważną decyzją – w jakiej formie dostarczyć swój produkt do odbiorcy. Na pewno spotkaliście się z tym, że towar zakupiony przez Internet znajdował się w przypadkowej paczce (np. kosmetyki w kartonie po butach). Oczywiście, trzeba zrozumieć, że początki każdego biznesu są trudne, ale jak wiadomo szczegóły mają znaczenie. A takim właśnie, na pozór mało istotnym, szczegółem są opakowania.

Rodzaje opakowań

Opakowania produktów mogą być różne. Począwszy od prostych rozwiązań, takich jak koperty, obwoluty czy zwykłe pudełka kartonowe, po wyszukane konstrukcje z kreatywną grafiką i uszlachetnieniami druku. Ciekawe opakowania produktów wcale nie muszą być drogie. Liczy się jedno – pomysł. Nawet najprostsze opakowanie z odpowiednią grafiką spójną z firmowym brandem będzie lepszym rozwiązaniem, niż zwykły pakunek.

Warto również wziąć pod uwagę jak chcemy dostarczyć produkt. Liczą się trzy aspekty:

• bezpieczeństwo dostawy,
• funkcjonalność opakowania,
• wartość wizualna opakowania zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Co ciekawe, nawet jeśli produkt czy też gadżet, książka lub kalendarz nie wymagają specjalnego (o)pakowania, bo na przykład są dostarczane bezpośrednio w ręce odbiorcy, to zdecydowanie lepiej jest zastosować choćby dodatek w postaci obwoluty, która podnosi wartość przedmiotu w oczach odbiorcy.

 

Wartość produktu, a opakowanie

Im produkt jest cenniejszy dla odbiorcy tym ma on większe oczekiwania. Szczególnie istotne jest określenie grupy docelowej naszego produktu. Inaczej zaprojektujemy opakowania produktu dla kobiet, dzieci czy mężczyzn. Liczą się m.in. wiek, płeć czy miejsce zamieszkania odbiorców (użytkowników) naszych produktów. Istotny jest również czas dotarcia do odbiorcy i rodzaj środka transportu. Właśnie takie całościowe spojrzenie pozwala na kreowanie marki i wzmocnienie wizerunku w oczach odbiorców w tak prozaicznym – wydawałoby się – aspekcie jak dostawa towaru. Tak kompleksowego podejścia oczekują nasi Klienci i doceniają wszelkie detale. Co więcej, jest to jeden ze sposobów na przywiązanie Klienta do marki.

 

Opakowania z efektem wow

Niebanalne opakowania zazwyczaj dodatkowo eksponują produkt poprzez stosowanie odpowiednich wkładek dostosowanych do zawartości – tak, aby po otwarciu wywołać efekt wow. Nie dość, że pudełko jest przemyślane, to dodatkowo widać, że producent dba o bezpieczne dostarczenie zawartości, a więc szanuje Klienta i jego czas.

Dodatkowo, proste i przystępne cenowo zabiegi wnoszą opakowania produktów na wyższy poziom. Wystarczy dostosować wygląd opakowania do zawartości odpowiednią grafiką czy dodatkiem okolicznościowym np. w zależności od pory roku czy konkretnego święta. Sprytnie dobrana naklejka czy obwoluta mogą zmienić postrzeganie marki przez Klienta, który poczuje się wyjątkowo.

 

Przykładowe opakowania naszego autorstwa: