OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Projektowanie opakowań

Projektowanie opakowań – podstawowe zagadnienia

W obecnych czasach – różnorodności branży, marek, mnogości towaru ciasno zalegającego na półkach sklepowych oraz możliwości technologicznych – trudno jest przecenić rolę dobrze zaprojektowanego opakowania. Bo opakowanie to nie tylko ochrona i umożliwienie (względnie) bezpiecznego transportu oraz eksponowanie jego zawartości. Dobrze zaprojektowane, ciekawe, oryginalne – daje możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji i sprawia, że potencjalny konsument chce kupić dany produkt. Ponadto, przemyślana grafika konsekwentnie stosowana na opakowaniach, będąca elementem key visuala marki, pomaga budować wizerunek marki i sprawia, że jest lepiej kojarzona czy zapamiętywana.

 

WYRÓŻNIJ SIĘ

Popularne w marketingu jest określenie „Wyróżniaj się albo zgiń„, które pochodzi od tytułu słynnej książki Jack’a Trout’a (wyd. w 2000 r.). Wiadomo już, że oryginalny projekt opakowania jest ważnym czynnikiem wyboru klienta, gdyż nie tylko wyróżnia się spośród innych, ale także jest dłużej zapamiętywane. Wbrew pozorom, stworzenie takiego opakowania nie wymaga wysokich, dodatkowych kosztów technologicznych, a sam projekt nie musi być bardzo złożony i przeładowany grafiką. Często wystarczy dobrze eksponowane logo, odpowiedni dobór dominującego koloru, chwytliwy slogan i ciekawy, prosty motyw graficzny.

 

DESIGN OPAKOWANIA

Design opakowania jest pojęciem złożonym, które uwzględnia wiele kwestii z różnych dziedzin. Istotny jest rodzaj produktu i to, jakie jest jego przeznaczenie. Trzeba mieć na uwadze, że inaczej pakowany będzie produkt lekki, niewielkich rozmiarów i bardzo delikatny, a inaczej produkt wielkogabarytowy o dużej wadze.

Projektując opakowanie należy mieć niezbędną wiedzę nt. specyfiki branży i wartości marki, np. marka działająca w sektorze szeroko rozumianej ekologii będzie sięgać po rozwiązania zarówno technologicznie (np. projektowanie opakowań kartonowych z recyklingu), jak i wizualnie (różne motywy „eko”, wykorzystanie różnych odcieni zieleni) łatwo identyfikujące tę właśnie branżę.
Nie bez znaczenia jest docelowe miejsce sprzedaży i ekspozycji – inaczej prezentowane będą produkty w halach wielkopowierzchniowych, a inaczej w małych sklepach.

Bardzo ważne jest także określenie grupy docelowej uwzględniającej np. wiek, płeć, utożsamianie się z jakąś subkulturą czy dokonywanie zakupu w ramach realizowania własnych pasji – inaczej będziemy projektować opakowanie dedykowane seniorowi, a inaczej nastolatkowi jeżdżącemu na deskorolce. Według innych kryteriów będziemy projektować opakowanie szminki, a według zupełnie innych opakowanie wiertarki.

Dodatkowym kryterium wpływającym na projekt opakowania produktu może być wartość samego produktu. W tym przypadku charakter opakowania powinien kojarzyć się z czymś wyjątkowym i luksusowym (np. poprzez tworzenie linii Premium, Gold, Platinium itd.).

 

PROJEKTOWANIE OPAKOWAŃ – KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD

1. Bezpieczeństwo
Projektując opakowanie produktu należy pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale i tej podstawowej, „pierwotnej” funkcji jaką jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku delikatnych produktów jak np. produkty szklane.

2. Funkcjonalność
Kolejną podstawową cechą dobrego opakowania, które trzeba uwzględniać przy projektowaniu jest jego funkcjonalność oraz zapewnienie wygodnego użytkowania.

3. Kolorystyka
Dobór odpowiedniej kolorystyki jest bardzo ważnym elementem dobrego projektu opakowania. Kolory to emocje, a każdy projektant powinien dobrze znać asocjacje psychologiczne kolorów, by dobierać je stosownie do branży, charakteru marki czy grupy docelowej klientów, dla których przeznaczonej jest opakowanie.

4. Typografia
Podobnie jak kolory, tak i różne kroje pisma mogą wywoływać określone emocje i skojarzenia. Obecnie bardzo łatwo możemy sięgać po różnorodne, najbardziej finezyjne kroje czcionek – także te darmowe. Nie zapominajmy przy tym jednak o podstawowej funkcji tekstu, jaką jest funkcja informacyjna oraz jego czytelność przy wszelkich opisach, parametrach, specyfikacjach itd. Lepiej być „prostszym” i zrozumiałym, niż niezidentyfikowanym.

5. Logo
To bezwzględnie najważniejszy element graficzny na opakowaniu identyfikujący markę.
Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią czytelność i rozpoznawalność poprzez odpowiednie proporcje czy obszar ochronny, jednocześnie uwzględniając fakt, iż opakowania mogą być różnie eksponowane i układane.

6. Współczesny design
Współczesne projektowanie opakowań to często fusion różnych stylów czy też śmiałe sięganie po nieszablonowe rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że w ostatnich latach najwyraźniej wybrzmiewa prostota i minimalizm, która skutecznie potrafi skraść uwagę klienta.