OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

projektowanie opakowań

Projektowanie opakowań – podstawowe zagadnienia

W obecnych czasach – różnorodności branży, marek, mnogości towaru ciasno zalegającego na półkach sklepowych oraz możliwości technologicznych – trudno jest przecenić rolę dobrze zaprojektowanego opakowania.

Bo opakowanie to nie tylko ochrona i umożliwienie bezpiecznego transportu oraz eksponowanie jego zawartości. Opakowania zaprojektowane w odpowiedni sposób, ciekawe, oryginalne – dają możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji. Dobrze zaprojektowane opakowanie sprawia, że potencjalny konsument chce kupić dany produkt. Ponadto przemyślana grafika konsekwentnie stosowana na opakowaniach, będąca elementem key visual marki, pomaga budować wizerunek marki i sprawia, że jest lepiej kojarzona czy zapamiętywana.

Jak sam widzisz opakowania produktów, a co z tym mocno związane projektowanie opakowań jest szczególnie ważne. Poniżej dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas szykowania swoich pierwszych projektów opakowań.

 

OPAKOWANIA PRODUKTÓW

Wyróżnij swój projekt!

Popularne w marketingu jest określenie Wyróżniaj się albo zgiń, które pochodzi od tytułu słynnej książki Jack’a Trout’a (wyd. w 2000 r.). Wiadomo już, że oryginalny projekt opakowania jest ważnym czynnikiem wyboru klienta, gdyż nie tylko wyróżnia się spośród innych, ale także jest dłużej zapamiętywane. Wbrew pozorom, stworzenie takich projektów opakowań nie wymaga wysokich, dodatkowych kosztów technologicznych, a sam projekt nie musi być bardzo złożony i przeładowany grafiką.

Często wystarczy dobrze wyeksponowane logo firmy, odpowiedni dobór dominującego koloru, chwytliwy slogan i ciekawy, prosty motyw graficzny przygotowany przez Twoich grafików.

Ważne! pamiętaj, że każda firma posiada swój system identyfikacji wizualnej i należy wziąć go pod uwagę.

O tym jak bardzo jest to istotne i co możesz zyskać, dzięki spójności piszemy w TYM artykule.

 

DESIGN

Projektowanie opakowań

Design opakowań jest pojęciem złożonym, które uwzględnia wiele kwestii z różnych dziedzin.

Istotny jest rodzaj produktu i to, jakie jest jego przeznaczenie. Trzeba mieć na uwadze, że inaczej opakowany będzie produkt lekki, niewielkich rozmiarów i bardzo delikatny, a inaczej produkt wielkogabarytowy o dużej wadze. Inaczej zaprojektujemy opakowanie dla różnego rodzaju produktu, np. dla tych istotnych w przemyśle spożywczym.

Kwestia produkcji opakowań również jest na tym etapie ważna i należy wziąć ją pod uwagę. Projektując opakowanie, należy mieć niezbędną wiedzę nt. specyfiki branży i wartości marki, np. marka działająca w sektorze szeroko rozumianej ekologii będzie sięgać po rozwiązania zarówno technologicznie, np. projektowanie opakowań kartonowych z recyklingu, materiały biodegradowalne, jak i te wizualnie, np. różne motywy „eko”, wykorzystanie różnych odcieni zieleni, łatwo identyfikujące tę właśnie branżę.

WAŻNE! Jeśli firma jest w posiadaniu strategii marketingowej, warto zerknąć do niej właśnie na tym etapie tworzenia projektów opakowań.

Nie bez znaczenia jest docelowe miejsce sprzedaży i ekspozycji – inaczej prezentowane będą produkty w halach wielkopowierzchniowych, a inaczej w małych sklepach. Różne są oczekiwania zarówno Klienta jak i konsumenta.

Bardzo ważne jest także określenie grupy docelowej uwzględniającej np. wiek, płeć, utożsamianie się z jakąś subkulturą czy dokonywanie zakupu w ramach realizowania własnych pasji – inaczej będziemy projektować opakowanie dla różnych odbiorców, np. te dedykowane seniorowi, a inaczej nastolatkowi jeżdżącemu na deskorolce. Według innych kryteriów będziemy projektować opakowanie szminki, które ma być atrakcyjne wizualnie, a według zupełnie innych opakowanie wiertarki. Wszystko z uwzględnieniem cech naszych konsumentów.

Dodatkowym kryterium wpływającym na projekt opakowania produktu może być wartość samego produktu. W tym przypadku charakter opakowania powinien kojarzyć się z czymś wyjątkowym i luksusowym (np. poprzez tworzenie linii Premium, Gold, Platinium itd.).

KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD W PROJEKTOWANIU OPAKOWAŃ

Bezpieczeństwo

Projektując opakowanie produktu, należy pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale i tej podstawowej, „pierwotnej” funkcji, jaką jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku delikatnych produktów jak np. produkty szklane. Należy wziąć pod uwagę kwestię wysyłki produktów, wszelkich jej zabezpieczeń.

 

Funkcjonalność

Kolejną podstawową cechą dobrego opakowania, które trzeba uwzględniać przy projektowaniu, jest jego funkcjonalność oraz zapewnienie wygodnego użytkowania. Ważną kwestią będzie tu między innymi kształt opakowania produktów.

 

Kolorystyka

Dobór odpowiedniej kolorystyki jest bardzo ważnym elementem dobrego projektu opakowania. Kolory to emocje, a każdy projektant powinien dobrze znać asocjacje psychologiczne kolorów, by dobierać je stosownie do branży, charakteru marki czy grupy docelowej klientów, dla których przeznaczonej jest opakowanie. Nietuzinkowe opakowanie może być kluczem do sukcesu marki.

 

Typografia

Podobnie jak kolory, tak i różne kroje pisma mogą wywoływać określone emocje i skojarzenia. Obecnie bardzo łatwo możemy sięgać po różnorodne, najbardziej finezyjne kroje czcionek – także te darmowe. Nie zapominajmy przy tym jednak o podstawowej funkcji tekstu, jaką jest funkcja informacyjna oraz jego czytelność przy wszelkich opisach, parametrach, specyfikacjach itd. Lepiej być „prostszym” i zrozumiałym, niż niezidentyfikowanym. Pamiętaj o spójności, również etykiet.

 

Logo firmy

To bezwzględnie najważniejszy element graficzny na opakowaniu identyfikujący markę.
Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią czytelność i rozpoznawalność poprzez odpowiednie proporcje czy obszar ochronny, jednocześnie uwzględniając fakt, iż opakowania mogą być różnie eksponowane i układane. Praca grafików jest na tym etapie szczególnie ważne. Ich doświadczenia oraz próby projektów opakowań mogą okazać się szczególnie pomocne.

 

Współczesny design opakowań

Współczesne projektowanie opakowań to często fusion różnych stylów, czy też śmiałe sięganie po rozwiązania nieszablonowe. Jednak w ostatnich latach najwyraźniej wybrzmiewa prostota i minimalizm.

Najczęściej spotykane projekty opakowań to:

– projekty minimalistyczne,

– projekty luksusowe,

– projekty w stylu Vintage,

– projekty abstrakcyjne,

– projekty nowoczesne,

– projekty ekologiczne.

 

Projekty minimalistyczne

Minimalistyczne projekty opakowań wykorzystują najprostsze formy oraz nieskomplikowane kompozycje, a myślą przewodnią jest funkcjonalność oraz prostota. Często po tę formę projektowania pakowań sięga się kiedy zależy nam na elegancji opakowania. Projektanci opakowań sięgają korzeni takiej stylistyki w projektowaniu wnętrz w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie aktualnie inspiracje czerpane są głównie z Japonii oraz krajów skandynawskich.

Minimalistyczne projekty opakowań nie są jednak łatwymi projektami. Wbrew pozorom osiągnięcie lekkiej, prostej, eleganckiej i funkcjonalnej harmonii na opakowaniu może być bardzo czasochłonne. Problemy mogą się mnożyć na poziomie prawie niezauważalnych, acz istotnych detali. Trzeba się skupić na każdym elemencie opakowania.

 

Projekty luksusowe

Projektowanie opakowań luksusowych jest szerokim zagadnieniem, ponieważ często wykorzystuje się w nim kilka różnych stylów. Nierzadko ważny jest tu przemyślany dobór wysokiej jakości materiałów. Wykorzystanie i łączenie odpowiedniej kolorystyki (np. czerni z kolorem złotym, grafitu z kolorem srebrnym itd.) oraz stosowanie specjalnych wykończeń takich jak lakiery ozdobne (lakier wypukły, lakier piaskowy), hot-stampingu czy Liquid Metalu. Starannie dobrane wykończenia przy oszczędnej i przemyślanej grafice mogą tworzyć bardzo satysfakcjonujące i eleganckie rozwiązania projektowe. Świetnym przykładem mogą tu być projekty opakowań kosmetyków najwyższej półki.

 

Projekty w stylu Vintage

W ostatnim czasie popularnym trendem w projektowaniu opakowań (i nie tylko) stała się także stylistyka vintage. Taka stylistyka ma wzbudzać u klienta konkretne skojarzenia i wspomnienia związane z minionym już czasem. Nierzadko taki sposób projektowania służy zasugerowaniu klientowi, że dana marka lub produkt istnieje na rynku już od dłuższego czasu. Styl ten popularny jest np. w branży spożywczej czy kosmetycznej.

 

Projekty abstrakcyjne

Abstrakcyjne projektowanie opakowań znajduje zastosowanie np. w przypadku oryginalnych, charakterystycznych i wyróżniających się marek oraz produktów. Sięgając po ten właśnie styl, należy być bardzo rozważnym. Są branże, gdzie taki styl zupełnie się nie sprawdzi i okaże się niezrozumiały, np. w branży farmaceutycznej. W projektowaniu abstrakcyjnym śmiało wykorzystuje się różnego rodzaju kształty, geometrie, struktury linearne. Mają one odpowiednio stymulować wyobraźnię i wpływać na emocje klienta.

Można powiedzieć, że projekty abstrakcyjne „lubią” współczesne technologie wykończeniowe. Można do nich zaliczyć np. lakier wybiórczy, ozdobne folie czy Liquid Metal. Grafika dobrze się z nimi komponuje i mogą tworzyć bardzo ciekawe wizualnie rozwiązania, którymi konsumenci będą zachwyceni.

 

Nowoczesny projekt opakowania

Nowoczesna stylistyka opakowań to najczęściej wykorzystanie kilku stylów w jednym projekcie graficznym. Najczęściej występuje połączenie minimalizmu ze stylem luksusowym oraz/lub vintage.

Nowoczesne projekty graficzne to często również nowe, niestandardowe i śmiałe rozwiązania. Są one czerpane np. z konkretnych branży, dziedzin nauki i wiedzy czy dyscyplin sportowych.

 

Projekty opakowań ekologicznych

Ekologiczne projekty opakowań to tak naprawdę odzwierciedlenie trendów PRO EKO w naszym życiu w ostatnich latach. To nawiązanie i wpisanie się w ochronę środowiska, odnawialne źródła energii, biodegradację odpadów, recykling itd.

W projektowaniu ekologicznym często rezygnuje się z pełnych kolorów i wyszukanych, licznych elementów wykończeniowych.

Grafikę nawiązującą do szeroko rozumianej ekologii, nierzadko bardzo prostą i minimalistyczną, przeważnie w jednym kolorze, nanosi się bezpośrednio na samo opakowanie, które najczęściej wykonane jest z tektury falistej. Coraz częściej spotyka się również inne organiczne materiały degradowane takie jak włókna jutowe lub kukurydziane.

Podsumowanie

Jeśli i Ciebie interesuje temat projektowania opakowań, zachęcamy do odwiedzenia naszych stron poświęconych projektowaniu graficznemu oraz opakowaniom – w każdej formie. Więcej informacji z zakresu projektowania znajdziesz TUTAJ.

Jeśli jednak zaczynasz nowy projekt i szukasz kogoś, kto zająłby się projektowaniem opakowań – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami >>>