OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

projektowanie opakowań

Projektowanie opakowań – podstawowe zagadnienia

W obecnych czasach – różnorodności branży, marek, mnogości towaru ciasno zalegającego na półkach sklepowych oraz możliwości technologicznych – trudno jest przecenić rolę dobrze zaprojektowanego opakowania. Bo opakowanie to nie tylko ochrona i umożliwienie (względnie) bezpiecznego transportu oraz eksponowanie jego zawartości. Zaprojektowane w odpowiedni sposób, ciekawe, oryginalne – daje możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji. Dobrze zaprojektowane opakowanie sprawia, że potencjalny konsument chce kupić dany produkt. Ponadto, przemyślana grafika konsekwentnie stosowana na opakowaniach, będąca elementem key visuala marki, pomaga budować wizerunek marki i sprawia, że jest lepiej kojarzona czy zapamiętywana.

 

WYRÓŻNIJ SIĘ

Popularne w marketingu jest określenie „Wyróżniaj się albo zgiń„, które pochodzi od tytułu słynnej książki Jack’a Trout’a (wyd. w 2000 r.). Wiadomo już, że oryginalny projekt opakowania jest ważnym czynnikiem wyboru klienta, gdyż nie tylko wyróżnia się spośród innych, ale także jest dłużej zapamiętywane. Wbrew pozorom, stworzenie takiego opakowania nie wymaga wysokich, dodatkowych kosztów technologicznych, a sam projekt nie musi być bardzo złożony i przeładowany grafiką. Często wystarczy dobrze eksponowane logo, odpowiedni dobór dominującego koloru, chwytliwy slogan i ciekawy, prosty motyw graficzny. Ważne też jest pamiętanie, że każda firma posiada swój system identyfikacji wizualnej i należy wziąć go pod uwagę. O tym jak bardzo to ważne i co możesz zyskać, dzięki spójności piszemy w TYM artykule.

 

DESIGN OPAKOWAŃ

Design opakowań jest pojęciem złożonym, które uwzględnia wiele kwestii z różnych dziedzin. Istotny jest rodzaj produktu i to, jakie jest jego przeznaczenie. Trzeba mieć na uwadze, że inaczej pakowany będzie produkt lekki, niewielkich rozmiarów i bardzo delikatny, a inaczej produkt wielkogabarytowy o dużej wadze. Kwestia produkcji opakowań również jest na tym etapie ważna i należy wziąć ją pod uwagę.

Projektując opakowanie należy mieć niezbędną wiedzę nt. specyfiki branży i wartości marki, np. marka działająca w sektorze szeroko rozumianej ekologii będzie sięgać po rozwiązania zarówno technologicznie (np. projektowanie opakowań kartonowych z recyklingu), jak i wizualnie (różne motywy „eko”, wykorzystanie różnych odcieni zieleni) łatwo identyfikujące tę właśnie branżę.
Nie bez znaczenia jest docelowe miejsce sprzedaży i ekspozycji – inaczej prezentowane będą produkty w halach wielkopowierzchniowych, a inaczej w małych sklepach.

Bardzo ważne jest także określenie grupy docelowej uwzględniającej np. wiek, płeć, utożsamianie się z jakąś subkulturą czy dokonywanie zakupu w ramach realizowania własnych pasji – inaczej będziemy projektować opakowanie dedykowane seniorowi, a inaczej nastolatkowi jeżdżącemu na deskorolce. Według innych kryteriów będziemy projektować opakowanie szminki, a według zupełnie innych opakowanie wiertarki.

Dodatkowym kryterium wpływającym na projekt opakowania produktu może być wartość samego produktu. W tym przypadku charakter opakowania powinien kojarzyć się z czymś wyjątkowym i luksusowym (np. poprzez tworzenie linii Premium, Gold, Platinium itd.).

 

PROJEKTOWANIE OPAKOWAŃ – KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD

1. Bezpieczeństwo
Projektując opakowanie produktu należy pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale i tej podstawowej, „pierwotnej” funkcji jaką jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku delikatnych produktów jak np. produkty szklane.

2. Funkcjonalność
Kolejną podstawową cechą dobrego opakowania, które trzeba uwzględniać przy projektowaniu jest jego funkcjonalność oraz zapewnienie wygodnego użytkowania.

3. Kolorystyka
Dobór odpowiedniej kolorystyki jest bardzo ważnym elementem dobrego projektu opakowania. Kolory to emocje, a każdy projektant powinien dobrze znać asocjacje psychologiczne kolorów, by dobierać je stosownie do branży, charakteru marki czy grupy docelowej klientów, dla których przeznaczonej jest opakowanie.

4. Typografia
Podobnie jak kolory, tak i różne kroje pisma mogą wywoływać określone emocje i skojarzenia. Obecnie bardzo łatwo możemy sięgać po różnorodne, najbardziej finezyjne kroje czcionek – także te darmowe. Nie zapominajmy przy tym jednak o podstawowej funkcji tekstu, jaką jest funkcja informacyjna oraz jego czytelność przy wszelkich opisach, parametrach, specyfikacjach itd. Lepiej być „prostszym” i zrozumiałym, niż niezidentyfikowanym.

5. Logo
To bezwzględnie najważniejszy element graficzny na opakowaniu identyfikujący markę.
Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią czytelność i rozpoznawalność poprzez odpowiednie proporcje czy obszar ochronny, jednocześnie uwzględniając fakt, iż opakowania mogą być różnie eksponowane i układane.

6. Współczesny design

Współczesne projektowanie opakowań to często fusion różnych stylów, czy też śmiałe sięganie po rozwiązania nieszablonowe. Jednak w ostatnich latach najwyraźniej wybrzmiewa prostota i minimalizm.

Najczęściej spotykane projekty opakowań to:

– projekty minimalistyczne,

– projekty luksusowe,

– projekty w stylu Vintage,

– projekty abstrakcyjne,

– projekty nowoczesne,

– projekty ekologiczne.

Projekty minimalistyczne

Minimalistyczne projekty opakowań wykorzystują najprostsze formy oraz nieskomplikowane kompozycje, a myślą przewodnią jest funkcjonalność oraz prostota. Często po tę formę projektowania pakowań sięga się kiedy zależy nam na elegancji opakowania. Korzenie takiej stylistyki sięgają do projektowania wnętrz w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie aktualnie inspiracje czerpane są głównie z Japonii oraz krajów skandynawskich.

Minimalistyczne projekty opakowań nie są jednak łatwymi projektami. Wbrew pozorom osiągnięcie lekkiej, prostej, eleganckiej i funkcjonalnej harmonii na opakowaniu może być bardzo czasochłonne. Problemy mogą się mnożyć na poziomie prawie niezauważalnych, acz istotnych detali.

 

Projekty luksusowe

Projektowanie opakowań luksusowych jest szerokim zagadnieniem, ponieważ często wykorzystuje się w nim kilka różnych stylów. Nierzadko ważny jest tu przemyślany dobór wysokiej jakości materiałów. Wykorzystanie i łączenie odpowiedniej kolorystyki (np. czerni z kolorem złotym, grafitu z kolorem srebrnym itd.) oraz stosowanie specjalnych wykończeń takich jak lakiery ozdobne (lakier wypukły, lakier piaskowy), hot-stampingu czy Liquid Metalu. Starannie dobrane wykończenia przy oszczędnej i przemyślanej grafice mogą tworzyć bardzo satysfakcjonujące i eleganckie rozwiązania projektowe.

Projekty w stylu Vintage

W ostatnim czasie popularnym trendem w projektowaniu opakowań (i nie tylko) stała się także stylistyka vintage. Taka stylistyka ma wzbudzać u klienta konkretne skojarzenia i wspomnienia związane z minionym już czasem. Nierzadko taki sposób projektowania służy zasugerowaniu klientowi, że dana marka lub produkt istnieje na rynku już od dłuższego czasu. Styl ten popularny jest np. w branży spożywczej czy kosmetycznej.

 

Projekty abstrakcyjne

Abstrakcyjne projektowanie opakowań znajduje zastosowanie np. w przypadku oryginalnych, charakterystycznych i wyróżniających się marek oraz produktów. Sięgając po ten właśnie styl, należy być bardzo rozważnym. Są branże, gdzie taki styl zupełnie się nie sprawdzi i okaże się niezrozumiały, np. w branży farmaceutycznej.

W projektowaniu abstrakcyjnym śmiało wykorzystuje się różnego rodzaju kształty, geometrie, struktury linearne. Mają one odpowiednio stymulować wyobraźnię i wpływać na emocje klienta.

Można powiedzieć, że projekty abstrakcyjne „lubią” współczesne technologie wykończeniowe. Można do nich zaliczyć np. lakier wybiórczy, ozdobne folie czy Liquid Metal. Grafika dobrze się z nimi komponuje i mogą tworzyć bardzo ciekawe wizualnie rozwiązania.

 

Projekty nowoczesne

Nowoczesna stylistyka opakowań to najczęściej wykorzystanie kilku stylów w jednym projekcie graficznym. Najczęściej występuje połączenie minimalizmu ze stylem luksusowym oraz/lub vintage.

Nowoczesne projekty graficzne to często również nowe, niestandardowe i śmiałe rozwiązania. Są one czerpane np. z konkretnych branży, dziedzin nauki i wiedzy czy dyscyplin sportowych.

 

Projekty ekologiczne

Ekologiczne projekty opakowań to tak naprawdę odzwierciedlenie trendów PRO EKO w naszym życiu w ostatnich latach. To nawiązanie i wpisanie się w ochronę środowiska, odnawialne źródła energii, biodegradację odpadów, recykling itd.

W projektowaniu ekologicznym często rezygnuje się z pełnych kolorów i wyszukanych, licznych elementów wykończeniowych.

Grafikę nawiązującą do szeroko rozumianej ekologii, nierzadko bardzo prostą i minimalistyczną, przeważnie w jednym kolorze, nanosi się bezpośrednio na samo opakowanie, które najczęściej wykonane jest z tektury falistej. Coraz częściej spotyka się również inne organiczne materiały degradowalne takie jak włókna jutowe lub kukurydziane.

Jeśli i Ciebie interesuje temat projektowania opakowań zachęcamy do odwiedzenia naszych stron poświęconych projektowaniu graficznemu oraz opakowaniom – w każdej formie. Więcej informacji z zakresu projektowania znajdziesz TUTAJ.

Jeśli jednak zaczynasz nowy projekt i szukasz kogoś kto zająłby się projektowaniem opakowań – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami >>>