OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

folder wizerunkowy firmowy

Folder wizerunkowy – jak go przygotować?

Folder wizerunkowy to jeden z materiałów reklamowych, jakie firma powinna posiadać ponieważ jest to znakomity sposób na zaprezentowanie firmy. Nie trzeba ograniczać się do krótkich haseł czy sloganów, a grafika jest znacznie bogatsza niż przy ulotce czy banerze na stronie firmowej. Wygląd folderu wizerunkowego to wizerunek przedsiębiorstwa.

O czym należy pamiętać podczas tworzenia folderu wizerunkowego?

Aby folder wizerunkowy odniósł sukces i był przydatny trzeba go odpowiednio przygotować. Z pewnością najważniejszą zasadą przygotowania folderu wizerunkowego to zaprojektowanie go zgodnie z obowiązującą identyfikacją wizualną. Umieszczenie logo oraz wykorzystanie charakterystycznych motywów graficznych jest niezbędne. Stylistyka zaprojektowania i wykonania folderu powinna być też spójna z innymi materiałami reklamowymi firmy.

Ciekawy design to sposób na przykucie uwagi czytelnika, dlatego warto zastanowić się jaki komunikat chcemy przekazać i jakie obrazy do tego wykorzystać. Ze względu na chroniczny brak czasu i spieszących się ludzi – im mniej będzie tekstu tym lepiej. Dzisiaj świat czyta obrazem! Tylko najistotniejsze treści wyeksponuj i umieść w folderze.

Warto też określić grupę docelową, której będziemy prezentować folder. Inaczej wykonamy folder skierowany do dużych korporacji, a w inny sposób zaprojektujemy materiał reklamowy skierowany do pojedynczych konsumentów. Charakter grafik czy języka oraz odpowiednio dobrane informacje zwiększą szanse na zainteresowanie odbiorcy.

 

Co powinno się znaleźć w folderze?

Folder wizerunkowy to prezentacja firmy, dlatego powinny znaleźć się w nim skompresowane i wypunktowane informacje. Zdecydowanie treść powinna być merytoryczna. Folder świetnie będzie wyglądał uzupełniony zdjęciami. Jak napisałam wcześniej, bloki tekstu nie sprawdzają się. To dzięki lekkiej treści i dodatkowym zdjęciom łatwiej będzie poruszać się po folderze i odnaleźć odpowiednie informacje.

Wizja oraz misja firmy również powinny znaleźć się w folderze. Misja, wizja i wartości firmy to podstawa funkcjonowania firmy, które przynoszą firmie korzyści. Przedstawienie ich w folderze wizerunkowym pozwoli odbiorcy znaleźć „coś więcej” poza ofertą. To poczucie sensu i odnalezienie ich satysfakcji.

Nie możemy zapomnieć o takich informacjach jak wielkość firmy oraz oferta. Oferowane przez nas produkty i usługi to moment kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o to w jaki sposób zostanie ona przedstawiona. Sama informacja, produkt czy usługa nie jest wystarczająca do odniesienia sukcesu. Idealne miejsce na konkrety i możliwość wykorzystania zasady opisu Cecha – Zaleta – Korzyść.

W folderze wizerunkowym możemy przedstawić również historię firmy. Świetnym narzędziem do tego będzie oś czasu, na której możemy nanieść również kamienie milowe. Dzięki temu pokażemy jak nasza firma się rozwijała na przestrzeni lat. Należy jednak pamiętać – wszystkie najważniejsze fakty należy opisać krótko i zwięźle.

Funkcje folderu wizerunkowego

Jak już zostało napisane – folder wizerunkowy ma za zadanie zaprezentować profesjonalnie naszą firmę, dlatego bardzo często wykorzystywany jest do pozyskania nowych klientów. Jest to świetny materiał reklamowy na takie spotkania – zawiera wszystkie najistotniejsze informacje, przedstawia naszą firmę, pozwala otworzyć rąbek tajemnicy na temat funkcjonowania naszej firmy. Co więcej, po takim spotkaniu będzie to znakomity materiał aby zostawić coś po sobie.

Ważnym aspektem folderu wizerunkowego jest przedstawienie podstawowych informacji naszym partnerom biznesowym. Ze względu na coraz mniej czasu, potencjalni kontrahenci nie mają go zbyt wiele aby zapoznawać się z naszą stroną firmową w poszukiwaniu niezbędnych informacji.

Pamiętajmy również, że wizerunkowa funkcja folderu to wizytówka naszej firmy, która może być dystrybuowana na targach, konferencjach czy szkoleniach.

Dzięki promocji folderu wizerunkowego, możemy zdobyć więcej klientów i pozyskać ich zaufanie. Przybliżyć im naszą firmę, rozwiązać strach przed zakupem czy też rozwiać wątpliwości. Dobrze zaprojektowany folder wizerunkowy to wiarygodność, niezawodność jakość i autentyczność, dlatego mimo ery cyfryzacji nadal jest to forma niezbędna i wciąż aktualna.

Wygląd ma znaczenie

Opisałam już najistotniejsze elementy projektowania folderu oraz najważniejsze informacje jakie powinien zawierać. Pozostała jeszcze do omówienia kwestia wyglądu folderu. Folder może przyjąć najróżniejszy format, od niekonwencjonalnego kwadratu po format A4 w orientacji poziomej. Oczywiście wybór formatu powinien być uzależniony w dużej mierze od tego co znajduje się w środku.

Folder wizerunkowy może przyjąć formę broszury szytej zeszytowo lub katalogu klejonego (opcja bardziej ekskluzywna). Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniego papieru i jego gramatury. Najwięcej możliwości dadzą nam papiery kredowe, które ładnie się prezentują i dobrze przyjmują kolor. Zdjęcia i kolorowe grafiki wyjdą bardzo dobrze na takim papierze.

Jeśli chcemy aby folder zrobił wrażenie, możemy zainwestować w uszlachetnienia. Szczególnie w tym zakresie polecam wykorzystanie okładki. To ona idzie na pierwszy rzut i to właśnie jej wygląd może zadecydować czy ktoś zajrzy do środka. Zainteresowanie mogą przyciągnąć takie uszlachetnienia druku jak lakier UV czy też bardziej wypukły – 3D. Inne uszlachetnienia, które warto zastosować to lakier Liquid Metal – wypukła metalizowana folia. Do wyboru mamy kilkanaście kolorów, więc z pewnością znajdzie się coś odpowiedniego. Okładkę warto uszlachetnić folią, aby zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi. Pozwoli to też na dłuższe jej użytkowanie.

Im ciekawiej będzie wykonany folder tym większe wzbudzi zainteresowanie. Zachęcisz również w ten sposób do zapoznania się z jego treścią. Na pewno wykonany w ten sposób folder wizerunkowy będzie sprzyjać biznesowemu partnerstwu i zachęci do współpracy.