OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Spójna identyfikacja wizualna

Co zyskasz dzięki spójnej identyfikacji wizualnej?

Spójna identyfikacja wizualna sprawia, że odbiorca, widząc komunikaty Twojej marki w różnych miejscach, potrafi je połączyć i przypisać do nadawcy. Jednak aktualne trendy w kierunku marketingu wielokanałowego stanowią nie lada wyzwanie dla firm (w tym również opakowania). Eksperci bardzo podkreślają znaczenie spójności doświadczeń klienta z marką w każdym punkcie styku. Osobiście nie wyobrażam sobie sprostania tym wymaganiom bez systemu identyfikacji wizualnej, który pomaga zachować spójność komunikacji. Dlatego też dzisiejszym wpisem chcę Ci dostarczyć zarówno teoretycznej wiedzy na temat identyfikacji wizualnej, jak i podpowiedzieć jak praktycznie wdrożyć ją u siebie w firmie. Z kolei dla przekonania sceptyków przygotowałam listę powodów, dla których warto stworzyć system identyfikacji marki. Natomiast wartością dodaną będą przykłady naszych realizacji.

Spis treści

 1. Czym jest identyfikacja wizualna.
 2. Po co firmie identyfikacja?
 3. Rola identyfikacji wizualnej w procesie budowania marki (brandingu).
 4. Elementy identyfikacji wizualnej – co składa się na tożsamość wizualną?
 5. Cechy dobrej identyfikacji wizualnej.
 6. Spójna identyfikacja wizualna – jakie korzyści?
 7. Ile kosztuje system identyfikacji wizualnej?
 8. Co to jest system identyfikacji wizualnej?

 

Czym jest identyfikacja wizualna

 

🔶 Identyfikacja wizualna to wszystkie elementy budujące i komunikujące tożsamość wizualną marki.

Jest bardzo istotnym elementem procesu budowania marki (brandingu) i ma bezpośredni wpływ na kreowanie wizerunku marki w głowach odbiorców. To spójność identyfikacji wizualnej w każdym punktu styku klienta z marką daje rozpoznawalność i zapewnia łączność między różnymi elementami komunikacji marki. Konkretnie rzecz ujmując, odbiorca jest w stanie pokojarzyć, że to, co widział w social mediach, na billboardzie, a teraz widzi w artykule eksperckim na blogu firmowym, to ta sama marka.

Co to jest identyfikacja wizualna?

Po co firmie spójna identyfikacja wizualna?

🔶 Identyfikacja wizualna służy do:

 1. Identyfikowania –  identyfikacja wizualna ułatwia odbiorcom komunikatów pozwiązywanie różnych komunikatów w całość i przyporządkowywanie je do danej marki, czyniąc ją rozpoznawalną.
 2. Wyróżniania – identyfikacja wizualna pomaga wyróżnić się na tle konkurencji.
 3. Komunikacji –  elementy grafiki wspierają komunikat,  który chcemy przekazać.

 

Rola spójnej identyfikacji wizualnej w procesie budowania marki (brandingu)

 

System identyfikacji wizualnej jest jednym ze składowych brandingu i podstawowym elementem budowania tożsamości wizualnej marki. Pozostałe elementy to strategia marki, nazwa i logo.

Z kolei sam branding to proces budowania marki, czyli nadawania firmie wyjątkowych cech i wartości. Pomagają one odbiorcom identyfikować się z nią.

Miarą dobrego brandingu jest zatem świadomość marki, czyli fakt, że odbiorcy znają markę i wiedzą, jaki problem pomaga im rozwiązać.

 

🍊 przykład

Niezawodny samochód? Toyota.

Piwo na imprezę z przyjaciółmi w zależności od wieku i imprezy? Lech lub Heineken 😉

Co to jest branding?

Drugim wskaźnikiem sukcesu brandingu jest rozpoznawalność marki, czyli… ile osób zapytanych o znajomość marki potwierdza jej znajomość. 😀

Na rozpoznawalność bardzo mocno składa się spójność, która jest podstawowym czynnikiem decydującym o skuteczności brandingu. Dlaczego tak? Ponieważ tylko spójność pomiędzy identyfikacją wizualną marki a komunikatami marketingowymi (i najważniejsze realnymi doświadczeniami klienta z marką!) daje marce i rozpoznawalność i świadomość i tak ważną wiarygodność.

Dlatego też tworząc obietnicę marki lepiej obiecać mniej i pozytywnie zaskoczyć klientów dając więcej, niż obiecać więcej i nie spełnić ich oczekiwań. Z drugiej jednak strony każdej marce zdarzają się mniejsze lub większe wpadki, natomiast kluczowe dla jej wizerunku jest to, jak sobie z nimi poradzi.

 

Proces brandingu krok po kroku:

🔶 Krok 1:  strategia marketingowa

🔶 Krok 2:  nazwa marki

🔶 Krok 3: logo

🔶 Krok 4: klucz wizualny

🔶 Krok 5: system identyfikacji wizualnej.

 

Elementy identyfikacji wizualnej – co składa się na tożsamość wizualną?

W wielkim skrócie elementy identyfikacji wizualnej to: 

🔶 Logo – znak graficzny marki

🔶 Kolorystyka – określone zestawienie kolorów wyróżniających i dopełniających

🔶 Typografia – zarówno wybór fontu (np. prosty, ozdobny, nowoczesny, tradycyjny), jak i przypisanie odpowiednich wielkości do rodzaju nagłówków i treści

🔶 Klucz wizualny – zbiór, układ powtarzających się elementów graficznych charakterystycznych dla marki, aplikowany na wszystkie nośniki komunikacji / punkty styku klienta z marką.

Cechy dobrej identyfikacji wizualnej

Natomiast cechy dobrej identyfikacji wizualnej to: 

🔶 Spójność – najważniejsza cecha identyfikacji wizualnej; tylko konsekwentnie powtarzane elementy graficzne dają możliwość identyfikowania komunikatu z nadawcą i pozwiązywania w całość.

🔶 Zaplanowanie, klarowność – tylko identyfikacja oparta o strategię marki (a w szczególności o wartości marki, głos marki, archetyp i kluczowy przekaz) pomoże nam zbudować silną i rozpoznawalną markę. W Grupie Infomax rekomendacje wizualne są częścią strategii komunikacji marki, które następnie przekładamy na klucz wizualny i system identyfikacji wizualnej. Całość natomiast zamykamy w brandbooku, który jest podstawą dla jakichkolwiek dalszych działań.

🔶 Elastyczność – daje możliwość rozwoju i aplikacji na nowe pola komunikacji, które wcześniej nie były przewidziane w systemie identyfikacji wizualnej.

🔶 Łatwość w aplikacji – zbyt trudna i złożona identyfikacja wizualna może powodować brak spójności w projektach, a jak wspominałam – to właśnie spójność jest kluczową cechą dobrej identyfikacji. wizualnej.

 

Spójna identyfikacja wizualna – jakie korzyści?

Skoro już wiesz, czym jest identyfikacja wizualna, jakie są jej składowe, a także jakie posiada cechy – czas przejść do korzyści. Są nimi przede wszystkim: 

🔶 Wzrost wartości postrzeganej – odbiorcy widzą różnicę między Twoją marką a innymi markami konkurencyjnymi. Oznacza to, że Twoja firma może z powodzeniem pracować na wyższej marży.

🔶 Wzrost świadomości marki – tylko spójna identyfikacja pomaga skutecznie docierać z przekazem marketingowym do ludzi i daje możliwość powiązania komunikatów marki z różnych miejsc w spójną całość. Efektem jest lepsze zrozumienie obietnicy marki.

🔶 Mniejsze wydatki na reklamę i marketing spójna identyfikacja wizualna i komunikacja, to lepsze dotarcie do odbiorców. Już na początkowym etapie wdrażania systemu identyfikacji wizualnej zobaczysz różnicę. Natomiast kluczowym celem jest zbudowanie tak silnej i rozpoznawalnej marki, by z czasem móc znacząco ograniczyć wydatki na marketing lub nawet przesunąć budżet tylko w kierunku budowania lojalności klientów, a nie pozyskiwania nowych.

🔶 Oszczędność na projektowaniu – system identyfikacji jest zdecydowanie inwestycją, a nie kosztem. Przede wszystkim – raz zainwestowane pieniądze w spójne projekty graficzne, pozwolą Ci przez lata nie płacić za koncepcję graficzną, która notabene jest najdroższa. W rezultacie – w kolejnych projektach płacisz tylko za dopasowanie/montaż klucza wizualnego na nowym polu eksploatacji, a nie za zupełnie nową grafikę. 

 

Co to jest system identyfikacji wizualnej?

Obok identyfikacji wizualnej jest jeszcze system identyfikacji wizualnej. To księga, w której opisane są wszystkie elementy identyfikacji wizualnej marki.

Jednak to nie wszystko! Znajdziesz w niej również zasady i przykłady ich aplikacji na wszystkie punkty styku klienta/odbiorcy z marką. Pochodzą one zarówno z obszarów offline jak i online, a konkretniej są nimi:

🔶 wzory materiałów firmowych, akcydensów ( wzory dokumentów, wizytówki, papier firmowy, koperty itp.)
🔶 wzory reklam i innych materiałów promocyjnych
🔶 projekty opakowań
🔶 strona internetowa

🔶 grafiki do social mediów i wszystkich komunikatów w marketingu internetowym
🔶 szablony maili wewnętrznych i zewnętrznych
🔶 wystrój siedziby i wnętrza firmy
🔶 oznakowanie pojazdów
🔶 ubiór pracowników
i wiele, wiele innych 😊

 

Ile kosztuje system identyfikacji wizualnej?

Dobrze, wszystkie kwestie teoretyczne mamy już za sobą, zatem czas przejść do konkretów. Tyle już się dowiedziałeś o identyfikacji wizualnej, że pewnie nurtuje Cię już tylko jedno pytanie – a ile to wszystko kosztuje?

Odpowiem jak typowy marketer – to zależy. A podstawą do tego jest kilka kluczowych składowych.

Identyfikacja wiuzalna firmy

Powtórzę raz jeszcze – warto myśleć o identyfikacji jako inwestycji w markę. Po prostu, planując budżet na identyfikację wizualną, zastanów się, czy masz bazę do jego przemyślanego zaprojektowania. Musisz wiedzieć, że bez strategi marketingowej, opartej na dogłębnej analizie rynku i marki, trudno o przemyślaną koncepcję.

W naszej agencji pierwszym krokiem w budowaniu systemu identyfikacji wizualnej jest pytanie o strategię marki. Natomiast drugim – jest aktualizacja strategii bądź jej budowa.

Strategia marketingowa w naszej agencji to 6-8 tygodni pracy zespołu ekspertów. W jego skład wchodzi strateg, contentowiec, grafik, koordynator projektu, specjalista Social Media Marketing, pozycjoner oraz zespół sprzedażowo – marketingowy po stronie Zamawiającego.
Dopiero wypracowane na bazie strategii rekomendacje wizualne (a także filary marki, główna idea, kanały komunikacji i wszystkie punkty styku klienta z marką) – pozwalają nam przystąpić do prac nad identyfikacją wizualną marki.

Co się składa na koszt identyfikacji wizualnej? 

Na koszt identyfikacji wizualnej składa się logo i klucz wizualny, w ramach którego otrzymujesz opis elementów znaku, zasady użycia na określonych tłach, pola ochronne, a także dopuszczalne i niedopuszczalne wersje kolorystyczne. Natomiast ostateczna cena systemu identyfikacji wizualnej (lub w bardziej rozbudowanej formie, czyli brandbooka) w głównej mierze zależy od ilości i różnorodności projektów, co wypływa z tego jak szeroko komunikuje się marka i ile ma punktów styku.

Zamów bezpłatną konsultację

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co mówi Twoja identyfikacja wizualna i czy faktycznie jest spójna – umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Wystarczy, że zostawisz swój numer telefonu i mail w formularzu kontaktowym pod wpisem!

Skontaktuję się z Tobą, by odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Natomiast w kolejnym kroku zarekomenduję działania, które pomogą uspójnić Twój wizerunek.

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196

   

   

  Jeśli w marketingu stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Ta maksyma towarzyszy mi w pracy zawodowej i napędza do działania. Pasja, entuzjazm i zaangażowanie, to nieodłączne elementy mojego życia zawodowego i prywatnego. Po wielu latach pracy jako marketingowiec B2B, B2C I B2BB2C zdecydowałam się na pracę w Agencji Reklamowej Grupa Infomax, w której zajmuję się tworzeniem strategii, brandingiem i doradztwem marketingowym. Krótko mówiąc: tworzę i leczę marki ;)