OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Spójna identyfikacja wizualna

Co zyskasz dzięki spójnej identyfikacji wizualnej?

Spójna identyfikacja wizualna sprawia, że odbiorca, widząc komunikaty Twojej marki w różnych miejscach, potrafi je połączyć i przypisać do nadawcy. Jednak aktualne trendy w kierunku marketingu wielokanałowego stanowią nie lada wyzwanie dla firm (w tym również opakowania). Eksperci bardzo podkreślają znaczenie spójności doświadczeń klienta z marką w każdym punkcie styku. Osobiście nie wyobrażam sobie sprostania tym wymaganiom bez systemu identyfikacji wizualnej, który pomaga zachować spójność komunikacji. Dlatego też, dzisiejszym wpisem chcę Ci dostarczyć teoretycznej wiedzy na temat przekazu wizualnego marki i podpowiedzieć jak praktycznie wdrożyć ją u siebie w firmie. Z kolei dla przekonania sceptyków przygotowałam listę powodów, dla których warto stworzyć system identyfikacji marki. Natomiast wartością dodaną będą przykłady naszych realizacji.

Spis treści

 1. Czym jest identyfikacja wizualna marki?
 2. Po co firmie identyfikacja wizualna marki?
 3. Rola identyfikacji wizualnej w procesie budowania marki (brandingu).
 4. Jakie są elementy posiada identyfikacja wizualna frrmy – co składa się na tożsamość?
 5. Co cechuje dobrą identyfikację wizualną?
 6. Spójna identyfikacja wizualna marki – jakie korzyści?
 7. Ile kosztuje system identyfikacji wizualnej?
 8. Co to jest system identyfikacji wizualnej marki (SIW) i jakie są jej elementy?

Czym jest identyfikacja wizualna marki?

🔶 Identyfikacja wizualna to wszystkie elementy budujące i komunikujące tożsamość wizualną marki.

Jest bardzo istotnym elementem procesu budowania marki (brandingu) i ma bezpośredni wpływ na kreowanie wizerunku marki w głowach potencjalnych klientów. To spójność identyfikacji wizualnej firmy w każdym punktu styku klienta z marką (nie tylko na stronie internetowej) daje rozpoznawalność i zapewnia łączność między różnymi elementami komunikacji marki. Dzięki spójności przekazu wizualnego odbiorca jest w stanie skojarzyć, że to, co widział w social mediach, na billboardzie, a teraz dostrzega w artykule eksperckim na blogu firmowym, to ta sama marka.

Co to jest identyfikacja wizualna?

Po co firmie spójna identyfikacja wizualna marki?

🔶 Identyfikacja wizualna służy do:

 1. Identyfikowania –  spójna identyfikacja wizualna firmy ułatwia odbiorcom komunikatów pozwiązywanie różnych komunikatów w całość i przyporządkowywanie je do danej marki, czyniąc ją rozpoznawalną na zasadzie skojarzeń.
 2. Wyróżniania – elementy identyfikacji wizualnej firmy pomagają wyróżnić się na tle konkurencji.
 3. Komunikacji – komunikat wizualny marki wspiera całość przekazu, który chcemy dać odbiorcy.

 

Rola spójnej identyfikacji wizualnej w procesie budowania marki (brandingu)

System identyfikacji wizualnej jest jednym ze składowych brandingu, czyli zestawu konkretnych elementów działań marketigowych pozwalających zbudować wiarygodną markę. To zaraz obok strategii marketingowej podstawowy komponent procesu budowania marki, czyli nadawania firmie wyjątkowych cech i wartości. Pomagają one odbiorcom identyfikować się z nią.

Miarą dobrego brandingu jest zatem świadomość marki, czyli fakt, że odbiorcy znają markę i wiedzą, jaki problem pomaga im rozwiązać.

To również element skojarzenia dobrze zaprojektowanego elementu graficznego, np. stworzenia logo marki, z właściwym przekazem i ofertą firmy.

 

🍊 przykład:

Niezawodny samochód? Toyota.

Piwo na imprezę z przyjaciółmi w zależności od wieku i imprezy? Lech lub Heineken 😉

Co to jest branding?

Drugim wskaźnikiem sukcesu brandingu jest rozpoznawalność marki. Mówiąc w skrócie: ile osób zapytanych o znajomość marki potwierdza jej znajomość.😀

Na rozpoznawalność bardzo mocno składa się spójność komunikacji, która jest podstawowym czynnikiem decydującym o skuteczności brandingu.

Dlaczego? Ponieważ tylko spójność pomiędzy identyfikacją wizualną marki a komunikatami marketingowymi (i najważniejsze realnymi doświadczeniami klienta z marką!) daje marce i rozpoznawalność, i świadomość, i tak ważną wiarygodność.

Proces brandingu krok po kroku:

🔶 Krok 1: Stworzenie strategia komunikacji marki.

🔶 Krok 2: Nadanie marce nazwy (naming).

🔶 Krok 3: Zaprojektowanie tożsamego logotypu.

🔶 Krok 4: Sprecyzowanie klucza wizualnego (key visual).

🔶 Krok 5: Stworzenie całości elementów spójnego systemu identyfikacji wizualnej.

 

Jakie są elementy posiada identyfikacja wizualna firmy – co składa się na tożsamość?

W wielkim skrócie elementy spójnej identyfikacji wizualnej, które powinny być używane w materiałach marketingowych to: 

🔶 Logo – znak graficzny marki, używany we wszystkich kanałach komunikacji (np. w mediach społecznościowych), to pierwszy element rozpoznawany przez odbiorców, 

🔶 Kolorystyka – określone zestawienie kolorów wyróżniających na tle konkurencji i kolorów używanych jako dopełniające,

🔶 Typografia – wybór konkretnego kroju fontu oraz przypisanie odpowiednich wielkości do rodzaju nagłówków i treści wbrew pozorom ma ogromny wpływ na spójną identyfikację wizualną,

🔶 Klucz wizualny – zbiór, układ powtarzających się elementów graficznych charakterystycznych dla marki, aplikowany na wszystkie nośniki komunikacji i punkty styku potencjalnych klientów z marką.

 

Co cechuje dobrą identyfikację wizualną?

Skuteczna identyfikacja wizualna jest kluczowym elementem budowania wiarygodności marki, stanowi jej ogromną przewagę konkurencyjną. Pośród jej najważniejszych cech należy wyróżnić: 

🔶 Spójność identyfikacji wizualnej – to najważniejsza cecha mówiąca o wizerunku przedsiębiorstwa. Warto sobie uświadomić, że tylko konsekwentnie powtarzane elementy identyfikacji wizualnej pozytywnie wpływają na właściwe zrozumienie komunikatu przez nadawcę i jego umiejętność powiązania komunikacji w całość przekazu. Spójność określa jakie cechy należy uwzględnić mając na uwadze projekty graficzne, jak na przykład logo firmowe, wizytówki, foldery, reklamy, ale także stronę internetową. Czyli wszystkie elementy graficzne mające wpływ na komunikację wizualną marki i jej rozpoznawalność.

🔶 Zaplanowanie, klarowność – tylko identyfikacja oparta o strategię marki (a w szczególności o wartości marki, głos marki, archetyp i kluczowy przekaz) pomoże nam zbudować silną i rozpoznawalną markę. W Grupie Infomax rekomendacje wizualne są częścią strategii komunikacji marki, które następnie przekładamy na klucz wizualny i spójny system identyfikacji wizualnej. Całość natomiast zamykamy w brandbooku, który jest podstawą dla dalszych działań.

🔶 Elastyczność – daje możliwość rozwoju i aplikacji elementów graficznych na nowe pola komunikacji, które wcześniej nie były przewidziane, a które pomogą pozyskać nowych klientów.

🔶 Łatwość w aplikacji – zbyt trudna i złożona identyfikacja wizualna może powodować brak spójności w projektach, a jak wspominałam to właśnie spójność jest kluczową cechą dobrej identyfikacji wizualnej.

 

Spójna identyfikacja wizualna – jakie korzyści?

Skoro już wiesz, co mam na myśli określając spójną identyfikację wizualną, jakie są jej składowe, a także jakie posiada cechy, czas przejść do korzyści. Co zatem daje opracowanie identyfikacji wizualnej?

🔶 Wzrost wartości postrzeganej

– odbiorcy widzą różnicę między Twoją marką a innymi markami konkurencyjnymi. Oznacza to, że Twoja firma może wykazywać przewagę na tle konkurencji z powodzeniem pracować na wyższej marży.

🔶 Wzrost świadomości marki

tylko spójna identyfikacja wizualna firmy pomaga skutecznie docierać z przekazem marketingowym do potencjalnych klientów i daje możliwość powiązania komunikatów marki z różnych miejsc w spójną całość. Efektem tak kreowanego wizerunku firmy (np. właściwego używania stworzonego logo, tworzenia prawidłowego przekazu wizualnego w mediach społecznościowych) jest lepsze zrozumienie obietnicy marki.

🔶 Mniejsze wydatki na reklamę i marketing

spójna identyfikacja wizualna firmy i komunikacja, to lepsze dotarcie do odbiorców. Już na początkowym etapie wdrażania systemu identyfikacji wizualnej zobaczysz różnicę. Natomiast kluczowym celem jest zbudowanie tak silnej i rozpoznawalnej marki, by z czasem móc znacząco ograniczyć wydatki na marketing lub nawet przesunąć budżet tylko w kierunku budowania lojalności klientów, a nie pozyskiwania nowych.

🔶 Oszczędność na projektowaniu

– opracowanie spójnego systemu identyfikacji wizualnej firmy jest zdecydowanie inwestycją, a nie kosztem. Przede wszystkim  raz zainwestowane pieniądze w spójne projekty graficzne, pozwolą Ci przez lata nie płacić za koncepcję graficzną, która notabene jest najdroższa. W rezultacie  w kolejnych projektach płacisz tylko za dopasowanie/montaż klucza wizualnego na nowym polu eksploatacji, a nie za zupełnie nową grafikę. 

 

Co to jest system identyfikacji wizualnej marki (SIW) i jakie są jej elementy?

Obok identyfikacji wizualnej ważnym pojęciem jest system identyfikacji wizualnej firmy, nazywany również corporate identity.

SIW o zbiór założeń, w którym opisane są wszystkie elementy spójnej identyfikacji wizualnej marki.

W księdze identyfikacji wizualnej znajdziesz również zasady kreowania wizerunku firmy i przykłady aplikacji graficznych pokazane na wszystkich punktach styku klienta, odbiorcy z marką. Pochodzą one zarówno z obszarów offline jak i online, a konkretniej są nimi:

🔶 wzory materiałów firmowych, akcydensów (dokumenty, wizytówki, papier firmowy, koperty itp.),
🔶 przykłady reklam i innych materiałów promocyjnych,
🔶 projekty opakowań,
🔶 strona internetowa,
🔶 grafiki do social mediów i wszystkich komunikatów w marketingu internetowym,
🔶 szablony maili wewnętrznych i zewnętrznych,
🔶 spójne elementy wystroju wnętrza firmy i obrandowania siedziby,
🔶 sposób oznakowanie pojazdów,
🔶 dress code pracowników

i wiele, wiele innych 😊

 

Ile kosztuje system identyfikacji wizualnej?

Dobrze, wszystkie kwestie teoretyczne mamy już za sobą, zatem czas przejść do konkretów wyróżnienia Twojej marki. Tyle już się dowiedziałeś o spójnej identyfikacji, że pewnie nurtuje Cię już tylko jedno pytanie: a ile to wszystko kosztuj?

Odpowiem jak typowy marketer: to zależy. A podstawą do tego jest kilka kluczowych składowych.

Identyfikacja wiuzalna firmy

Przypomnę raz jeszcze: warto myśleć o identyfikacji marki jako o inwestycji. Po prostu, planując budżet na stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej Twojej marki, zastanów się, czy masz bazę do jego przemyślanego zaprojektowania. Musisz wiedzieć, że bez strategii komunikacji, opartej na dogłębnej analizie rynku i marki, trudno o przemyślaną koncepcję działań.

W naszej agencji pierwszym krokiem w budowaniu spójnego systemu identyfikacji wizualnej jest pytanie o strategię marki. Natomiast drugim jest aktualizacja tej strategii, bądź jej budowa.

Strategia marketingowa w naszej agencji to 6-8 tygodni pracy zespołu ekspertów. W jego skład wchodzi strateg, contentowiec, grafik, koordynator projektu, specjalista social media oraz pozycjoner. Ze strony Zamawiającego delegowani są niezbędni specjaliści z zespołu sprzedażowo-marketingowego.
Dopiero wypracowane na bazie strategii rekomendacje wizualne (a także filary marki, główna idea, kanały komunikacji i wszystkie punkty styku klienta z marką), pozwalają nam przystąpić do prac nad spójną identyfikacją wizualną marki.

Co się składa na koszt, który określ identyfikację wizualną? 

Na koszt identyfikacji wizualnej składa się logo i klucz wizualny, tzw. key visual. W ramach tego pakietu otrzymujesz również księgę znaku opisującą jego elementy, zasady użycia na określonych tłach, pola ochronne, a także dopuszczalne i niedopuszczalne wersje kolorystyczne. Ostateczna cena systemu identyfikacji wizualnej (lub w bardziej rozbudowanej formie, czyli brandbooka) zależy od ilości i różnorodności przygotowanych szablonów projektów pokazujących, jak powinien być kreowany wizerunek przedsiębiorstwa. Ich przygotowanie definiuje ilość punktów styku klienta z marką oraz pola, na których ta komunikacja się odbywa.

 

Zamów bezpłatną konsultację

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co mówi Twoja identyfikacja wizualna, czy jest spójna i czy mając na uwadze komunikat wysyłany do klientów buduje ich zaufanie, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Wystarczy, że zostawisz swój numer telefonu i mail w formularzu kontaktowym pod wpisem!

Skontaktuję się z Tobą, by odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. A w kolejnym kroku zarekomenduję działania, które sprawią, że Twój wizerunek będzie spójny.

  Lub zadzwoń bezpośrednio:
  +48 660 460 196

   

  Skuteczna identyfikacja wizualna firmy odgrywa szczególne znaczenie w budowaniu rozpoznawalności marki. Spójna identyfikacja wizualna firmy, obejmująca elementy identyfikacji wizualnej, takie jak logo firmy, stanowi kluczowy element wyróżnienia marki na rynku. Poprzez konsekwentne stosowanie elementów wizualnych wewnątrz firmy oraz na materiałach marketingowych, firma buduje zaufanie klientów i kreuje spójny wizerunek. Dbałość o spójność identyfikacji wizualnej firmy przekłada się na skuteczność działań marketingowych, umacniając tym samym ich zaufanie do marki.

  Jeśli w marketingu stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Ta maksyma towarzyszy mi w pracy zawodowej i napędza do działania. Pasja, entuzjazm i zaangażowanie, to nieodłączne elementy mojego życia zawodowego i prywatnego. Po wielu latach pracy jako marketingowiec B2B, B2C I B2BB2C zdecydowałam się na pracę w Agencji Reklamowej Grupa Infomax, w której zajmuję się tworzeniem strategii, brandingiem i doradztwem marketingowym. Krótko mówiąc: tworzę i leczę marki ;)