OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

jak prawidłowo przygotować artykuły eksperckie

Jak prawidłowo przygotować artykuły eksperckie?

W dzisiejszym świecie każdy z nas stara się być ekspertem w swojej dziedzinie. Jednak nie każdy z nas wie, jak zrobić to dobrze i zyskać tym samym czytelników, czy odbiorców. Dobre artykuły eksperckie są jak jego autor – na wagę złota.

Czym są artykuły eksperckie?

Artykuły eksperckie to teksty pisane przez ekspertów z różnych dziedzin, chcących podzielić się swoją wiedzą z innymi. Mogą je również przygotowywać osoby, które, opierając się na materiałach ekspertów, starają się przybliżyć szerszej publiczność konkretną tematykę. Takie artykuły są rzetelne, wiarygodne i mają wysoką wartość merytoryczną.

Zawsze obszernie i wyczerpująco opisują wybrane zagadnienia, dostarczają czytelnikom interesujących informacji i zachęcają do zagłębienia się w dany temat. Czasami publikowane są w prasie, a czasami udostępnia się je w Internecie – zawsze jednak stanowią cenne źródło wiedzy.

Zasady pisania artykułów eksperckich

Stworzenie artykułu eksperckiego dobrej jakości wymaga odpowiednich przygotowań. Oto najważniejsze kroki, które należy przedsięwziąć:

  1. Pisanie artykułu eksperckiego zaczyna się od wybrania tematu. Poruszane zagadnienie może być mniej lub bardziej niszowe, najważniejsze, aby było ciekawe – wtedy na pewno znajdzie odbiorców.
  2. Kolejny etap to zebranie materiału (tak zwany research). Materiał musi być zweryfikowany, ponieważ tylko w oparciu o prawdziwe informacje będziemy mogli napisać wartościowy tekst. Najlepiej bazujmy na ekspertach pracujących w naszej firmie lub stałych współpracownikach. Inna opcja to stworzenie listy potencjalnych ekspertów, do których mamy „dojście”, a następnie przeprowadzenie z nimi wywiadu.
  3. Jeśli chcemy wzbudzić ciekawość w czytelnikach, a nie ich zanudzić, postarajmy się, aby artykuł wnosił coś nowego do dyskusji. Nie powielajmy utartych schematów i nie powtarzajmy wyświechtanych frazesów. Warto postawić na oryginalność – czytelnicy na pewno to docenią.
  4. Przy tworzeniu artykułu eksperckiego należy także zadbać o obiektywizm. Nie można przedstawiać argumentów tylko jednej strony, bo przecież każdy medal ma dwie strony, a nam zależy na rzetelności.
  5. W przypadku tekstów publikowanych gościnnie w innych serwisach lub na blogach, trzeba szczególną uwagę zwrócić na ich dobór. Po pierwsze, muszą to być strony cieszące się dobrą opinią, które nie zaszkodzą naszemu wizerunkowi i nie poddadzą w wątpliwość naszej wiarygodności. Po drugie, ich tematyka musi odpowiadać tematyce artykułu – inaczej tekst trafi do niewłaściwej grupy odbiorców i zostanie po prostu zignorowany.

Unikając tych błędów i stosując się do powyższych wskazówek można stworzyć wysokiej jakości artykuł ekspercki, który przyniesie wiele korzyści.

 

Artykuły eksperckie – kto powinien je przygotowywać?

Jeśli mamy lekkie pióro, podstawową wiedzę dotyczącą SEO oraz odpowiednią ilość czasu (research, napisanie oraz korekta artykułu to co najmniej kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin pracy – w zależności od tematyki oraz długości tekstu) możemy przygotować artykuł ekspercki samodzielnie. Inna opcja to zlecenie go profesjonalnym copywriterom lub agencji reklamowej. Wtedy najlepiej przygotować wsad merytoryczny, na bazie którego copywriter stworzy treści, które pokochają zarówno czytelnicy, jak i wyszukiwarka Google. Trzecim rozwiązaniem jest artykuł ekspercki w formie wywiadu – w wielu sytuacjach może być to najciekawsza i najprostsza w realizacji forma.

 

Dlaczego warto pisać artykuły eksperckie?

„Pisanie artykułów eksperckich nie jest łatwe i zajmuje trochę czasu, ale przynosi korzyści, chociażby dlatego, że przyciąga do naszej strony nowych czytelników zainteresowanych danym zagadnieniem i szukających ciekawych informacji” – odpowiada Alicja Polewko, Copywriter & Social Media Specialist. – „Tym samym stanowi efektywny element strategii marketingowej, który będzie jeszcze bardziej skuteczny, jeśli umieścimy w tekście odpowiednie słowa kluczowe”.

>Z punktu widzenia pozycjonowania pomocna będzie także współpraca z innymi serwisami i blogami. Publikując na nich gościnnie artykuły eksperckie zyskujemy linki zwrotne do naszej witryny, a to pozwoli podnieść jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu nasza marka zwiększy zasięgi, stanie się bardziej rozpoznawalna i zyska dobrą opinię.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.