OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

czasopisma branżowe i firmowe

Czasopismo branżowe i firmowe, czyli jak trafić na łamy gazet

Czasopismo branżowe czy firmowe należą do obszaru custom publishing. Powstają po to, aby budować relacje, świadomość i wiedzę. Wydawane po to, aby być blisko klienta. Jak to się dzieje, że dana firma decyduje się na wydanie takiej publikacji? Jak to zrobić? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Krótko o custom publishing

Custom publishing jest przede wszystkim narzędziem marketingowym. Działa pod przykrywką wydawniczą w celu zbudowania prestiżu swojej marki, umacniania swojej pozycji w oczach aktualnych Klientów. Pomaga w budowaniu świadomości marki. Custom publishing w firmie będzie służył jako sposób komunikacji z pracownikami czy też podmiotami powiązanymi z danym podmiotem. Firmowe czasopisma służą jako świetny sposób do komunikacji, motywowania czy też informowania. Zakres jest nieskończenie szeroki. To od Ciebie zależy jakie informacje zawrzesz w takiej gazetce i jaki będzie jej cel. Najczęściej gazetka firmowa stanowi pierwsze źródło informacji o firmie. Z niej poinformujesz pracowników co aktualnie dzieje się w firmie czy też, jakie są najbliższe plany.

Pomyśl o korzyściach czasopisma branżowego

Custom publishing jest przede wszystkim narzędziem marketingowym. Działa pod przykrywką wydawniczą w celu zbudowania prestiżu swojej marki, umacniania swojej pozycji w oczach aktualnych Klientów. Pomaga w budowaniu świadomości marki. Custom publishing w firmie będzie służył jako sposób komunikacji z pracownikami czy też podmiotami powiązanymi z danym podmiotem.
W dobie mediów społecznościowych można zadać sobie pytanie, czy warto i jakie korzyści mogą z tego płynąć? Oczywiście, że warto, bo dywersyfikacja działań marketingowych pozwoli uniknąć nam grzechu zaniechania. Pozwoli również dotrzeć do szerszej grupy z naszym przekazem. Jeśli mówimy o czasopismach branżowych, to możemy być pewni, że odbiorca poświęci nam czas. Jesteśmy zasypywani tysiącami wiadomościami z różnych stron.
Dlatego custom publishing pozwoli skutecznie na koncentrację danej osoby na naszym przekazie. Dajemy coś namacalnego. Coś, czego ktoś nie pominie, odsiewając kolejne maile, mailingi, newslettery. Kiedyś się do nich zapisał, ale już nie pamięta dlaczego. Nie wpadniemy też do spamu.
custom publishing, wydawnictwo
czasopisma branżowe dla instytucji

 

Krok pierwszy: określ grupę docelową i przekaz

Jeśli już zdecydujesz się na wydanie Twojego firmowego czasopisma to w pierwszej kolejności, musisz ustalić grupę docelową. W następnym kroku, jaki chcesz zamieszczać przekaz i jaki ma być jego cel. Np. producent akumulatorów nie będzie prowadził komunikacji tak, aby sprzedawać detalicznie pojedynczych sztuk. Będzie mu zależało na budowaniu marki i jej prestiżu w oczach swoich partnerów biznesowych.

Innym przykładem może być duży zakład z branży automotive. Tutaj przekaz nie będzie służył sprzedaży czy też budowaniu marki (choć może). Natomiast będzie formą gazetki pracowniczej, która ma służyć do komunikacji wewnętrznej, motywacji czy też integracji zespołu.

 

 

Krok drugi: zespół

Drugim krokiem w temacie czasopism firmowych jest budowa zespołu. Będzie on odpowiedzialny za Twój projekt wydawniczy. Taki zespół powinien składać się z redaktora naczelnego, autorów tekstów, korektora oraz grafika. Jaki widać jest to całkiem spora liczba osób o konkretnych umiejętnościach merytorycznych.
Może okazać się, że wyzwanie stworzenia własnego zespołu jest trudniejsza, niż Ci się wydawało. Ale nie martw się i na pewno nie porzucaj projektu! Zawsze możesz skorzystać z doświadczenia kogoś, kto takich projektów zrealizował więcej. Do Twojej dyspozycji jesteśmy my – Grupa Infomax. Posiadamy niezbędną wiedzę, doświadczenie i zespół specjalistów. Razem możemy osiągnąć więcej.

Krok trzeci: wiedza

Pisma branżowe dzielą się na dwa rodzaje: hobbystyczne i specjalistyczne. Niemniej jednak oba te rodzaje są źródłem fachowej wiedzy. Budzą zaufanie swoją zawartością merytoryczną. Powodują, że czytelnik z przyjemnością powraca do danego tytułu. Dlatego o ile gazetki czy czasopisma firmowe skupiają się głównie wokół Twojej firmy, tak czasopismo branżowe funkcjonuje nieco inaczej. Tutaj chodzi o przekazanie konkretnej dawki wiedzy. Mogą to być również branżowe aktualności, nowinki technologiczne czy wywiad z osobą specjalistą w danej branży.

Podsumowanie

W ramach custom publishingu możesz wydać gazetkę firmową, lokalną czy czasopismo branżowe. Ważne, żebyś miał konkretny plan. Do kogo ma być skierowane dane wydawnictwo, jaki ma mieć przekaz i co chcesz osiągnąć. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz skorzystać z naszego doświadczenia. Pomożemy Ci ustalić plan działania i połączymy je w jedną całość!