OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

social media a pozycjonowanie

Czy Social Media wzmacniają pozycjonowanie?

O wpływie Social Media na pozycjonowanie mówiono od dawna. Zagadnienie jest trudne – Google nie lubi dzielić się wiedzą na ten temat; a specjaliści zajmujący się SEO spierają się co do przekładalności działań w mediach społecznościowych, na wsparcie pozycjonowania. Ten temat zanalizowali m.in. specjaliści z Rank Active. 

Ich wnioski można streścić tak: choć marketing w Social Media nie wpływa bezpośrednio i wyraźnie na SEO, to pośrednie (trudne do mierzenia) korzyści są na tyle cenne, że warto je zrozumieć.

Korzyści SEO z działań w Social Media

  • zwiększenie ruchu na stronie,
  • poprawa widoczności w sieci,
  • lepsza rozpoznawalność marki,
  • większy autorytet firmy w Google,
  • budowa lojalności = zwiększanie konwersji,

Warto zatrzymać się, by omówić szerzej ostatni punkt. Wszelkie teksty na blogu firmowym, grafiki i infografiki udostępnianie w mediach społecznościowych są szansą na:

  1. Przechwycenie uwagi potencjalnego klienta.
  2. Przejście na stronę/landing page.
  3. Konwersje.

Patrzmy szeroko

Choć może się wydawać, że nie ma przełożenia działań w Social Media na pozycjonowanie, to przy wnikliwszej analizie tematu dostrzeżemy sporo korzyści wynikających z prowadzenia profili firmowych na Facebooku, Twitterze czy LinkedInie.

Często trudno o dokładne wyłapywanie i mierzenie zysków (np. wizerunkowych) przynoszonych przez profile społecznościowe. Mimo to warto mieć je na uwadze wtedy, gdy zastanawiamy się czy i ile budżetu/czasu przeznaczyć na równoległe rozwijanie SEO i Social Media Marketingu. Pamiętajmy też, że czasem pomylimy skutki z przyczynami.

Gdzie przyczyna, a gdzie skutek?

Na przykład: kiedy klient zauważy nas po raz pierwszy w Social Media (niekoniecznie wchodząc w interakcję), a później trafi do nas, wchodząc w odnośnik do naszej strony www wyszukiwarce – Jak wtedy oszacować, który element (SEO czy SM Marketing) był ważniejszy? Idealna sytuacja to traktowanie wszystkich działań jako krzyżujących się obszarów działalności, tworzących efekt synergii.

Statystyki dostarczane nam przez systemy reklamowe platform, z których korzystamy w połączeniu z Analyticsem (i na przykład pikselem Facebooka) ułatwią nam wyłapywanie efektów pracy w mediach społecznościowych, ponadto będą dawać nam pakiety danych o naszych klientach i zainteresowaniu poszczególnymi materiałami. A przecież lepsze poznanie grupy docelowej to świetna baza do lepszego dopasowania oferty i komunikatów reklamowych.