OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Webwriting – 3 zasady pisania tekstów internetowych ✒️

Ostatnio pisaliśmy o korzyściach wynikających z prowadzenia bloga firmowego. Kiedy wiemy już dlaczego, warto zadać sobie pytanie jak prowadzić własny content marketing. Pierwsza rzecz, którą należy sobie uświadomić to fakt, że internauci mają specyficzne nawyki, wymuszające nowy sposób pisania tekstów.

Webwriting to zbiór zasad dotyczących stylu tworzenia treści dopasowanego do internetu. Stosujemy się do nich z prostego powodu: tekst umieszczony w sieci ginie w zalewie memów z kotkami, chmarze bezużytecznych informacji  i clickbaitowych nagłówków.

E-czytelnik nie ma czasu na dokładne analizy – przecież czekają na niego wiadomości na Messengerze i nowe filmiki na YouTube – dlatego właśnie musimy zawalczyć o jego uwagę (dbając o lekkość tekstu, by nie wymagać zbyt dużego skupienia 😉 ).

1)Odwrócona piramida informacji

Badacze z Nielsen Norman Group stwierdzili, że 79% czytelników stron internetowych „skanuje” treści, a tylko 16% czyta całe artykuły. Internauta jest niecierpliwy i mało skoncentrowany – nie ma czasu na dogłębne zapoznanie się z naszym tekstem, dlatego najważniejsze informacje powinniśmy podać natychmiast.

Najwięcej uwagi poświęcamy treści na samej górze strony, następnie skupiamy wzrok na lewej krawędzi strony. Im dalej patrzymy, tym mniejsza jest nasza koncentracja – tor naszego wzroku po tekście przypomina literę F.

Dlatego najważniejsza i najciekawsza treść powinna wylądować na początku tekstu. Jeżeli przykujemy uwagę czytelnika pierwszym akapitem, wzrasta szansa, że zapozna się on z resztą materiału.

odwrócona piramida heatmapa

2)Polub nagłówki ?

Wiele bodźców rozprasza internautów. Dlatego należy ułatwić im skanowanie tekstu poprzez zwiększanie jego przejrzystości. Tekst:

  • podzielony na akapity,
  • zawierający śródtytuły,
  • urozmaicony wyliczeniami.

Czyta się szybciej. Nagłówki ułatwiają koncentrację i wyłapanie interesujących nas informacji. Akapity pozwalają oszukać umysł, sprawiając, że artykuł staje się lżejszy – mamy wrażenie, że tekstu jest mniej.

3)Nie lej wody

Długie, rozbudowane zdania i ciągnące się w nieskończoność akapity to słaby pomysł. Tekst umieszczany na stronie internetowej lub blogu powinien być maksymalnie konkretny. Po prostu… nie zanudzajmy.

Stosowanie powyższych zasad z pewnością zwiększy atrakcyjność naszych tekstów pisanych do internetu. Wysoka czytelność zwiększy nasze szanse na zdobycie uwagi internauty, a to daje szanse na zbudowanie trwalszych więzi z czytelnikiem, który w przyszłości może stać się naszym klientem.

Oczywiście dobrych praktyk webwritingu jest więcej. Na dobry początek próbujmy wprowadzić w życie powyższe. Styl pisania do internetu jest na tyle specyficzny, że do wyrobienia właściwej formy potrzebny jest czas i praktyka. Z każdym kolejnym tekstem  powinno być coraz lepiej.