OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Jak efektywnie prowadzić fanpage na Facebooku?

O olbrzymim potencjale marketingowym Facebooka pisaliśmy niespełna dwa miesiące temu. Jak jednak prawidłowo prowadzić konto firmowe, aby dało się lubić i zyskało sporą uwagę? Podpowiedź znajduje się w 7 sprawdzonych regułach na efektywny i spójny fanpage:

1. Zadbaj o uzupełnienie profilu swojej marki

Po założeniu firmowego profilu warto uzupełnić wszystkie widoczne luki, a wgranie avatara czy zdjęcia w tle to tylko wstępne formalności. W dalszej kolejności dobrze jest podać firmowy adres (o ile istnieje), numer kontaktowy, a także odnośniki do stron powiązanych z marką (strona www, wirtualne portfolio, onepage wydarzenia, itd.). Niemniej ważne jest uzupełnienie prawej kolumny Facebooka, gdzie możesz przybliżyć historię powstania firmy i utworzyć ogólne, dobre wrażenie.

 

2. Utrzymaj spójną identyfikację wizualną

Identyfikacja wizualna to szalenie ważny aspekt każdego fanpage’a. Dlaczego? Bo odpowiednio zaplanowana budzi natychmiastowe skojarzenia z marką. Dajmy na to – wszystkim znane przedsiębiorstwo meblowe IKEA buduje swoją komunikację na prostym i wyraźnym przekazie, gdzie główną rolę odgrywa wyraźny font i logo umieszczone w lewym górnym rogu. Natomiast wszystkim znana marka Krakus stawia na promocję swoich kultowych ogórków, przedstawianych na niebieskim (nawiązującym do loga) tle.

 

3. Nie zapominaj o prawidłowych wymiarach

Facebook, jako całkowicie autonomiczna platforma, stawia przed użytkownikami określone wymagania. Dotyczą one szczególnie wymiarów zamieszczanych grafik, a jeszcze do niedawna miały także związek z wielkością umieszczanego na nich tekstu. Nieodpowiednio dobrane wymiary ilustracji mogą ciąć zasięgi lub zwyczajnie wyświetlać się w nieprawidłowy sposób. Aby temu zapobiec warto przed publikacją śledzić aktualne parametry grafik.

 

4. Publikuj regularnie korzystając z przydatnych narzędzi do planowania treści

W publikowaniu treści ważne są dwa aspekty – regularność i odpowiednia strategia. W tym celu dobrze jest już wcześniej (np. tydzień lub miesiąc przed) zaplanować o czym będziemy pisać i przydzielić temu odpowiednie ramy czasowe. W planowaniu tym pomóc może szereg narzędzi, tj. Creator Studio od Facebooka, Hootsuite czy Buffer. Dodatkowo, w ustalaniu treści warto wziąć pod uwagę wszystkie nietypowe święta, a także wydarzenia i nowości dostępne w ofercie. Ważny jest też RTM (Real Time Marketing), a więc reakcja na głośne akcje bezpośrednio związane z branżą, w której działamy.

 

5. Twórz posty zachęcające do działania i stale poszerzaj grupę odbiorców

To już nie te czasy, kiedy reklama mogła być nachalna i pełna wrzeszczących sloganów. Teraz najlepiej sprzedaje się to, co z pozoru na reklamę w ogóle nie wygląda i jest przedstawione w ciekawy i nietypowy sposób.

Takie, delikatne zareklamowanie jest szczególnie doceniane przez użytkowników sieci, którzy poszukują w niej inspiracji i przykładów praktycznych rozwiązań. Za pomocą rozmaitych narzędzi z pozoru zwyczajny post może zostać opatrzony statycznym zdjęciem, infografiką, ciekawym gifem czy krótkim filmem. Można też zawrzeć w nim ważne pytanie czy zrobić ankietę i tylko czekać na odzew pobudzonej do działania społeczności.

Przykład z prowadzonego przez nas fanpage’a

 

6. Każda opinia jest ważna – nawet ta, która pozostawia wiele do życzenia

Działając w SM trzeba pamiętać o jednym – nigdy nie zamiataj niczego pod dywan. Każdy zaistniały kryzys należy szybko zażegnać i bynajmniej nie poprzez usunięcie negatywnego komentarza. W internecie nic nie ginie, o czym przekonało się setki firm usuwając niewygodne opinie użytkowników. To tak zwany efekt Streisand, który mówi, że “im bardziej chcesz coś ukryć, tym bardziej inni będą drążyć”, dlatego dla własnego bezpieczeństwa nie warto usuwać komentarzy, a jedynie reagować, pozostawiając tym samym pole do dialogu.

Przykład usunięcia komentarza przez Netię

 

7. Pamiętaj o standardach społeczności Facebooka

Standardy Społeczności Facebooka to zbiór zasad, którymi powinien kierować się każdy właściciel przy prowadzeniu fanpage’a. Nieznajomość tych reguł może przynieść poważne kłopoty w postaci zawieszenia lub całkowitego zablokowania konta. Aby temu zapobiec warto poświęcić chwilę i zapoznać się z pełną treścią dokumentu lub już teraz złapać garść najistotniejszych informacji.

 

Facebook całkowicie zabrania publikowania i promowania:

 • treści zawierających lub sugerujących nagość (wyjątkiem od tej zasady jest zamieszczanie grafik przedstawiających nagie posągi),
 • treści wulgarnych, obraźliwych i drastycznych, a także odnoszących się do cech odbiorców, ich rasy, orientacji seksualnej czy wyznania,
 • treści zawierających sensacyjne sformułowania,
 • treści powiązanych z alkoholem, narkotykami, wyrobami tytoniowymi i e-papierosami (wyjątkiem od tej zasady są kampanie przeciwko uzależnieniom),
 • tekstów i grafik, które w sposób bezpośredni odnoszą się do wyglądu odbiorcy, naruszają jego poczucie atrakcyjności czy własną wartość. Niedopuszczalne są też treści, które sugerują, że odbiorca powinien coś w sobie zmienić,
 • suplementów diety,
 • produktów służących zdrowiu,
 • produktów i akcesoriów dla dorosłych,
 • środków antykoncepcyjnych (wyjątkiem od tej zasady jest ukazanie ich w kontekście świadomego planowania rodziny, a nie uzyskiwania jakiejkolwiek przyjemności),
 • broni,
 • fajerwerków i petard,
 • podróbek, bądź imitacji produktów, znanych marek.