Jak zaprojektować dobre logo i jak duże ma to znaczenie
Ludzkość od tysięcy lat wykorzystuje znaki, symbole oraz mniej lub bardziej złożone obrazy celem przekazania różnych informacji, utrwalania ważnych wydarzeń, wierzeń religijnych, obrzędów – jednym słowem komunikowania się. Mimo upływu czasu, ewolucji człowieka i postępu cywilizacyjnego rola, funkcja i siła oddziaływania znaku nie zmalały, mało tego, wydaje się, że różnorodność współczesnych mediów jeszcze bardziej utrwala ich znaczenie.
Czy logo w ogóle jest potrzebne?
Nasz mózg nieustannie przetwarza i interpretuje różne znaki i obrazy. Ponad 2/3 informacji pozyskujemy zmysłem wzroku, dlatego kluczowa w projektowaniu dobrego logo jest psychologia projektowania (wiedza nt. tego jaki wpływ na psychikę odbiorcy/klienta mają kolory, litery i kształty). Profesjonalnie zaprojektowane logo wpływa na to czy będziemy postrzegani jako eksperci czy amatorzy.
Dobrze zaprojektowane logo buduje wizerunek firmy i marki. Wpływa pozytywnie na emocje odbiorcy (czyt. klienta), wyróżnia się spośród innych, sprawia, że będzie szybko zapamiętane, odpowiednio kojarzone i od pierwszej chwili wzbudzi zaufanie. Jeżeli ktokolwiek uważa, że to przesada czy marketingowy, niewiele znaczący potok słów, niech sam odwoła się do własnych doświadczeń zakupowych, skojarzeń z czołowymi markami, które od wielu lat są kojarzone w różnych dziedzinach naszego życia (np. Coca-Cola, Nike, Sony, Rolls-Royce, Snickers itd.).
Źle, nieprofesjonalnie zaprojektowane logo w najlepszym przypadku pozostanie niezauważone, w najgorszym – stanie się przeszkodą w rozwoju firmy (marki) i może trwale zachwiać jej wizerunkiem marketingowym.
Dobre logo – 6 głównych cech
Niezależnie od branży, zasięgu, medium funkcjonowania czy targetu biznesowego dobre logo powinno być:
- wyróżniające się,
- proste,
- ponadczasowe,
- zapamiętywalne,
- uniwersalne,
- oryginalne.
Ponadto, nie należy zapominać, że dobre logo powinno być skalowalne i użyteczne czyli równie dobrze, czytelnie wyglądać zarówno na ekranie smartfona, jak i na wielkoformatowej reklamie zewnętrznej.
6 głównych zasad projektowania logo dla początkujących
1. Ogranicz liczbę krojów pisma do dwóch – to naprawdę wystarczy. Większa ilość krojów pisma nie tylko nie ułatwia stworzenia dobrego logo, ale może sprawić, że będzie mało czytelne i proste, niewystarczająco uniwersalne i słabo zapamiętywalne.
2. Zrezygnuj ze wszystkich elementów, które nie są niezbędne. Szczególnie warto o tym pamiętać, kiedy w jednym logo chcemy zawrzeć wiele pomysłów. To częsty błąd.
3. Ogranicz liczbę kolorów do trzech, a wcześniej poznaj dokładnie psycho-fizyczne asocjacje kolorów.
4. Dobre logo powinno być czytelne. Musi równie dobrze wyglądać znacznie pomniejszone, jak i powiększone, na różnych nośnikach (smartfon, okładka kalendarza, wielkoformatowa reklama zewnętrzna, tłoczenie w różnych materiałach itd.), zarówno w bieli jak i czerni.
5. Od początku projektowania, pamiętaj, że dobre logo powinno być łatwo zapamiętywalne, bo tylko ułamki sekund (dosłownie) decydują o naszej emocjonalnej ocenie znaku.
6. Unikaj gotowych rozwiązań i elementów ogólnie dostępnych w internecie, gdyż jest to nie tylko mało oryginalne i nieetyczne. Efekty takiej pracy często są śmieszne i zwyczajnie brzydkie, a w skrajnym przypadku taki „projekt” to zwyczajny plagiat.
Poza tym, w swej projektowej pracy bądź odważny, kreatywny, inspiruj się otaczającym Cię światem, nie bój się sięgać do wiedzy z różnych dziedzin. Niech praca daje Ci jak najwięcej radości i satysfakcji z tworzenia czegoś naprawdę ważnego, dobrego i potrzebnego 🙂
Zagadnienia dot. projektowania różnego rodzaju znaków graficznych, w tym dobrego logo firmy czy marki, ich znaczenia w dzisiejszym jakże różnorodnym i dynamicznie zmieniającym się świecie są zagadnieniami obszernymi, a powyższy tekst porusza ogólnikowo tylko wybrane, najważniejsze kwestie i może być traktowany jako wprowadzenie do omawianych w nim tematów.
TUTAJ możesz zobaczyć przykłady logo, które zaprojektowaliśmy.