OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

social media w polsce i na świecie

Social media w Polsce i na świecie. Raport Digital 2023

Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia roku bez analizy najważniejszego (z mojej perspektywy) raportu na temat trendów w digitalu. Ilość czasu spędzanego w internecie, rodzaj odwiedzanych kanałów i charakter zachowań to coś, co warto znać, nim wpadnie się w wir komunikacyjnych działań. Dla mnie to swego rodzaju zbiór ważnych zaleceń, którymi zamierzam się z Tobą podzielić. Przed Tobą esencja z pełnego raportu Digital 2023 z naciskiem na media społecznościowe w Polsce.

Użytkownicy Internetu – czyli o wirtualnej przestrzeni słów kilka

Internet – ocean tak szeroki i głęboki, że na chwilę obecną skupia ponad 5 bilionów internautów na świecie (dla porównania światowa populacja to 8 bilionów). Z czego 4,76 bilionów to liczba użytkowników mediów społecznościowych.

W porównaniu z poprzednim rokiem (a tym samym raportem na 2022) to wzrost:

 • o 98 mln – w przypadku liczby użytkowników Internetu
 • o 137 mln – w przypadku liczby użytkowników mediów społecznościowych.

liczba użytkowników internetu i użytkowników mediów społecznościowych na świecie

Czas, jaki świat przeznacza na surfowanie w Internecie to 6h 37 minut. Niby dużo, ale jednak mniej o całe 20 minut w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Korzystanie z Internetu na świecie – jakie mamy powody?

Jest kilka powodów, dla których pływamy w internetowym oceanie. Są to m.in.:

 • poszukiwanie informacji (57.8%)
 • pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną (53.7%)
 • bycie na bieżąco z wydarzeniami (50.9%)
 • oglądanie wideo, tv show czy filmów (49.7%)
 • poszukiwanie treści typu „how to do” (47.4%)
 • poszukiwanie nowych pomysłów lub inspiracji (44.3%)
 • research pod względem produktów i brandów (43.3%).

Dla mnie najciekawsze wydają się trzy ostatnie. Te motywacje już na starcie podpowiadają nam jakie treści warto przemycić do strategii komunikacji.

 

Korzystanie z mediów społecznościowych na świecie

Czas, jaki poświęca świat social mediom to 2h i 31 min. To o 3 minuty dłużej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Co ciekawe, najliczniejszą grupę stanowią mężczyźni w wieku 20-29 lat (17%). Z kolei najmniej liczną mężczyźni powyżej 60 roku życia (4.2%).

Natomiast najwięcej dziennego czasu na social media poświęcają kobiety w wieku 16-24 lat (03:11), podczas gdy mężczyźni w wieku 55-64 lat (01:38) bywają w social mediach najrzadziej.

 

czas spędzany w social mediach i Internecie

Social media na świecie – po co tam zaglądamy?

Według raportu świat zagląda do social mediów z kilku powodów. Są to m.in.:

social media na świecie - powody korzystania z platform

 

Równocześnie jednak jesteśmy ciekawi co słychać u ulubionych (bądź jeszcze nieznanych) marek. Tak robi aż 49.5%! Sprawdź jeszcze, w jakim wieku użytkownicy najczęściej sprawdzają marki i na jakich platformach najczęściej je podglądają ⤵

 

zachowania w mediach społecznościowych

źródło: datareportal.com

 

zachowania w social mediach

źródło: datareportal.com

Ranking ulubionych mediów społecznościowych na świecie

Na świecie korzystamy średnio z 7 platform społecznościowych. A najpopularniejsze media społecznościowe (najczęściej użytkowane) to:

najpopularniejsze social media na świecie - Twitter, YouTube, Facebook

Poniżej zamieszczam też screen tabeli z raportu, która pokazuje, z jakich jeszcze mediów społecznościowych korzystają internauci, będąc, np. użytkownikiem Facebooka czy YouTube.

 

użytkownicy mediów społecznościowych na świecie

źródło: datareportal.com

Najwięcej czasu spędzamy na YouTube? Niekoniecznie

Wiemy już, gdzie świat najczęściej zagląda, ale wciąż nie wiemy, na jakich platformach spędza najwięcej czasu. Po powyższym zestawieniu część z Was na pewno doznała malutkiego dreszczyku „a gdzie w zasadzie jest Twitter”? Spokojnie, jest i on, i choć nie znajduje się w pierwszej piątce, to i tak zasługuje na sporo uwagi. Zobaczcie sami

najpopularniejsze media społecznościowe

źródło: datareportal.com

Użytkownicy Internetu – jak to się ma w Polsce?

No dobrze, omówiliśmy już świat, więc czas zobaczyć jak sytuacja ma się w Polsce.

Nie przedłużając – w naszym kraju z internetu aktywnie korzysta 88.4% obywateli (36,68 mln). Z kolei średnia dzienna surfowania to 6h 42 min. Polacy najczęściej przeglądają internet za pośrednictwem smartfona – tak robi aż 93.6% osób. Natomiast 86% przegląda internet na komputerze.

 

Korzystanie z internetu na świecie – jakie mamy powody?

W Polsce mamy kilka powodów do surfowania w Internecie. Są to m.in.

 • poszukiwanie informacji (70.4%)
 • bycie na bieżąco z newsami i wydarzeniami (65.7%)
 • pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną (60.8%)
 • sprawdzanie produktów i marek (58.1%)
 • wypełnianie wolnego czasu i ogólne przeglądanie (54.7%)
 • poszukiwanie nowych pomysłów lub inspiracji (54%)

 

58.1% polskich użytkowników poszukuje w Internecie produktów i marek

Social Media w Polsce

Przejdźmy teraz do clue tego artykułu, a więc do użytkowników social mediów w Polsce. Ilu ich jest? 66.3% użytkowników (27,50 mln), którzy dziennie poświęcają im 2h 2 min.

Te ponad 2h to 30.3% czasu poświęcanego na dzienne surfowanie po internecie. Co więcej – czas ten 54.3% polskich internautów poświęca na sprawdzanie brandów! Ale o tym więcej za chwilę.

 

czas poświęcany social media w Polsce

 

liczba internautów w Polsce

Media społecznościowe w Polsce – po co tam jesteśmy?

Podobnie jak przy korzystaniu z Internetu – do social mediów zaglądamy z kilku powodów. Poniżej najważniejsze z nich:

 

zachowania w mediach społecznościowych w Polsce

 

Dzięki tym danym po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że w social mediach nie ma miejsca na bylejakość contentu. Internauci chcą być inspirowani i popychani do konkretnych działań. A komunikacja brandów może to im umożliwić.

 

26.8% polskich użytkowników używa social mediów, by przeglądać content udostępniany przez marki

Ranking ulubionych mediów społecznościowych w Polsce

Czas przejść do najważniejszych mediów społecznościowych w Polsce.

Przede wszystkim – w naszym kraju korzystamy średnio z 6 platform społecznościowych. A ulubioną platformę społecznościową stanowi Facebook (34.6%).

Co ważne, Facebook jest ulubioną i najczęściej używaną platformą. Poza nim najczęściej korzystamy z:

social media w Polsce - Instagram, Messenger, LinkedIn, Twitter,

 

A co z wideo?

Brak YouTube w rankingu mogło spowodować u niektórych dreszcze. Jednak spokojnie – tu nic się nie zmieniło. Wideo to wciąż jeden z najważniejszych formatów. A YouTube – jeden z najważniejszych kanałów.

Obecnie YouTube skupia 27.50 mln polskich użytkowników. Natomiast na jakikolwiek rodzaj wideo decyduje się aż 90.2% użytkowników (to wzrost o 4.4% w stosunku do zeszłego roku). Co więcej, YouTube jest nadal drugą, zaraz po Google, wyszukiwarką. A także drugą pod względem wyszukiwalności stroną.

 

I na koniec… Polacy w social mediach naprawdę lubią prześwietlać marki!

Tak jak zauważyłeś wcześniej – prześwietlanie brandów to jeden z powodów, dla których zaglądamy do Internetu czy social mediów. Jednak w raporcie digital 2023 Poland poszli o krok dalej, prezentując nam dokładnie, w jakich obszarach (platformach) zasięgamy podobnych informacji:

 

źródło: datareportal.com

 

Przyznam szczerze, że sama korzystam z Quory oraz wideo-blogów, przez co wyniki nie bardzo mnie zaskoczyły. Ale za to (ponownie!) utwierdziły w przekonaniu, gdzie szukać inspiracji i miejsca do komunikacji.

 

Podsumowanie, czyli najważniejsze wnioski

Uf, dobrnęliśmy do końca. I mam nadzieję, że podobnie jak i ja masz głowę pełną przemyśleń i wniosków! Te pierwsze pozostawię dla siebie (już nazbyt przedłużam 😉), ale drugimi chętnie się podzielę. Podsumujmy więc najważniejsze fakty z raportu i artykułu:

 1. W Polsce z Internetu aktywnie korzysta 88.4% obywateli, a w mediach społecznościowych jest 66.3% z nich.
 2. Dzienny czas poświęcony przez Polaków na surfowanie w Internecie to 6h 42 min, natomiast na social media to 2h 02 min.
 3. Polacy najczęściej przeglądają Internet za pośrednictwem smartfona – tak robi aż 93.6% osób. Natomiast 86% przegląda Internet na komputerze.
 4. YouTube jest nadal drugą wyszukiwarką po Google i drugą najczęściej wyszukiwaną (w Polsce) stroną w sieci.
 5. W Polsce korzysta się średnio z 6 platform społecznościowych. A ulubioną platformę społecznościową wciąż stanowi Facebook (34.6%).
 6. Najczęściej używane media społecznościowe w Polsce to Facebook, Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp, TikTok, Twitter, Snapchat, Pinterest, Skype, LinkedIn.
 7. Polacy uwielbiają wideo. Na taki format decyduje się aż 90.02% użytkowników (to o 4.4% więcej w stosunku do zeszłego roku). Najczęstsze rodzaje wideo, które oglądają Polacy to: muzyka (46.9%), memy lub viral wideo (33.2%), tutoriale lub „how to do” wideo (26%), livestream (25.9%), wideo edukacyjne (18.9%), recenzje produktów (17.6%).
 8. Powody, dla których Polacy zaglądają do social mediów to m.in. pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, czytanie nowych historii, wypełnianie wolnego czasu, poszukiwanie contentu (np. video), poszukiwanie inspiracji typu „how to do” czy „co kupić”, poszukiwanie produktów do zakupu oraz przeglądanie contentu udostępnianego przez marki.
 9. Polacy uwielbiają prześwietlać marki. Czynią to wielotorowo: poprzez social media, zadając pytania w Quorze czy na forach, czytając mikro blogi (tj. Twitter), przeglądając vlogi czy tablice na Pintereście.
 10. Nie wspomniałam Ci wcześniej jeszcze, że 23.4% Polaków słucha podcasty. Poświęca im 44 min swojego dziennego czasu i jest to wzrost aż o 18.9% w stosunku do zeszłego roku! Co ciekawe Polacy poświęcają też sporo swojego czasu na czytanie (mediów online’owych i drukowanych). I tu z kolei przeznaczają na to 1h 24 min dziennie, co daje wzrost o 7,7% w stosunku do zeszłego roku.

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.