OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

wady i zalety systemu wordpress

Wady i zalety systemu WordPress

Obecnie na rynku możemy wybierać spośród kilku CMS-ów. Jednak zwycięzca wciąż pozostaje jeden — WordPress, na którym opartych jest aż 30% wszystkich, istniejących stron internetowych. Jednak WordPress, jak każde oprogramowanie, ma też swoje wady. Przeanalizujmy je i sprawdźmy, czy przeważają nad zaletami.

WordPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią (CMS). Początkowo system ten był zaprojektowany do obsługi blogów. Z czasem jednak ewoluował i dziś jest platformą dominującą do administrowania stron firmowych i sklepów internetowych.

źródło: https://trends.builtwith.com/cms/country/Poland

 

Tym, co daje mu przewagę, jest niezwykła łatwość tworzenia, bez znajomości programowania czy zdolności graficznych. System oferuje też szereg udogodnień w postaci motywów i wtyczek, które pozwalają na szybkie uzyskanie nowoczesnego wyglądu z zachowaniem wszystkich funkcjonalności (formularz kontaktowy, ikony social media itp.).

 

Zalety korzystania z systemu WordPress

Skoro zaczęłam już tak optymistycznie wypowiadać się na temat WordPressa, pozostańmy w tym klimacie i przejdźmy do zalet.

Pierwszą i bezwzględną jest intuicyjność, a dokładniej — prostota użycia. Tak jak już wspomniałam wyżej – WordPress to platforma niewymagająca umiejętności koderskich, gdyż wszystko, co robimy w panelu administracyjnym, jest proste i przejrzyste. Zarówno zarządzanie ustawieniami, jak i aktualizacje są zrozumiałe dla laika. Problemem nie jest również dodanie nowego wpisu czy zaplanowanie kolejnej podstrony.

To widok, gdy siadasz za sterami WordPressa. Kokpit (inaczej panel) jest niezwykle intuicyjny i skupia wszystkie funkcje po lewej stronie. Dokładnie tak wygląda każde, WordPressowe oprogramowanie po zainstalowaniu najnowszej wersji z Gutenbergiem (edytorem wizualnym, który pojawił się pod koniec 2018 roku).

Jak widzisz, tworzenie nowego wpisu nie stanowi żadnego problemu. W prosty sposób możesz wzbogacić artykuł o metatagi, a content — o przydatne grafiki i zdjęcia. Łatwo też ustawisz hierarchię nagłówków, sformatujesz tekst, a także zapobiegniesz błędom indeksowania.

 

Drugą zaletą jest funkcjonalność. Silnik WordPressa jest stale rozwijany przez studentów wolontariuszy z całego świata, a nowe motywy i wtyczki tworzy setki freelancerów czy webdeveloperów. Dzięki tym funkcjonalnościom w bardzo szybki sposób można dostosować stronę do własnych potrzeb, tworząc sklep internetowy, blog, stronę wizytówkową, stronę wydarzenia czy wirtualne portfolio. Co więcej, wszystkie motywy są tworzone zgodnie z aktualnymi standardami, a więc zapewniają użytkownikom przyjazny system nawigacji.

Kolejnym plusem jest fakt, iż WordPress jest przyjazny pozycjonowaniu. Google lubi WordPress a WordPress lubi Google. Natomiast otwarty kod WP pozwala developerom tworzyć wtyczki, które ułatwiają pracę pozycjonerom. Jednak nie tylko im – rozwiązania dedykują też laikom, którzy potrzebują bardziej zautomatyzowanych funkcji SEO (przykład: wtyczka Yoast SEO).

WordPress jest też oprogramowaniem, które jest przyjazne dla urządzeń mobilnych. Każdy motyw jest responsywny i w szybki sposób możemy sprawdzić, jak prezentuje się na desktopie i mobile’u.

W kokpicie po lewej stronie znajduje się zakładka „motyw”. Gdy kursorem najedziesz na nią i wybierzesz opcję „dostosuj motyw”, zobaczysz różne możliwości edycji motywu. Na dole natomiast spostrzeżesz trzy ikonki – wspomniany podgląd na desktopie, mobile’u i tablecie.

 

Niewątpliwą zaletą WordPressa jest też oczywiście brak opłat. Nieodpłatnie, i w pełni legalnie, można go pobierać, instalować, a nawet modyfikować. Co ważne, panel administracyjny (kokpit) przypomina o darmowych aktualizacjach systemu oraz wszystkich wtyczek. Aktualizacje te wspierają najnowsze technologie i nadają stronom nowoczesny design.

Na sam koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym udogodnieniu – wtyczce WooCommerce. WordPress dzięki tej wtyczce jest najpopularniejszym rozwiązaniem e-commerce, zasilającym 30% wszystkich sklepów internetowych na świecie. Decydując się na to rozwiązanie, użytkownik otrzymuje dostęp do setek darmowych i płatnych rozszerzeń. Co więcej, WordPress i WooCommerce charakteryzuje prostota i intuicyjność, dzięki czemu nowi użytkownicy szybko opanowują podstawy obsługi sklepu internetowego.

 

Wady korzystania z systemu WordPress

Skoro pozytywną część mamy już za sobą, czas przejść do wad systemu WordPress.

Warto podkreślić, że największe problemy z tym systemem zaczynają się wtedy, gdy będąc laikiem, tworzymy stronę sami. Należy mieć na uwadze, że tak jak postawienie strony w wielu przypadkach nie jest żadnym problemem, tak jej odpowiednie zoptymalizowanie już tak.

Amatorsko postawiona strona jest narażona na ataki hakerskie i bardzo często mocno obciążona. Dzieje się tak z powodu zbyt dużej ilości zainstalowanych wtyczek. Spowalniają one działanie całej strony, co z kolei negatywnie wpływa na jej widoczność w Google. Tak, tak, wybór odpowiedniej wtyczki wymaga również wiedzy i doświadczenia. Natomiast jej bezpieczeństwo – odpowiedniego administrowania, a więc tworzenia kopii zapasowych oraz stałego aktualizowania.

Kolejną wadą jest powtarzalność. Niby możemy korzystać z darmowych motywów, jednak musimy liczyć się z tym, że wiele stron będzie wyglądać tak samo. Co więcej, gotowe motywy posiadają wiele błędów w kodzie, które z początku ciężko wyłapać (np. brak przycisku „następny post/następna strona” na mobile’u). Kończy się tym, że po zaplanowaniu całej strony musimy ją ponownie zmieniać (nowy motyw) lub korzystać z magicznych umiejętności kodera.

Całe szczęście tę wadę da się dosyć szybko „wyeliminować”, np. poprzez zakup płatnego motywu 🙂 Szeroki wybór znajdziemy na platformie themeforest.net, gdzie możemy filtrować motywy wedle zapotrzebowań czy specyfiki biznesu (blog, portal/magazyn, strona edukacyjna itd.). Jednak najlepszym rozwiązaniem tego problemu i tak jest postawienie strony na autorskim szablonie. Dlaczego? Bo dopiero wtedy mamy realny wpływ na każdy element. I co ważniejsze — pewność, że drugiej takiej strony w internecie po prostu nie ma.

Trzecią wadą są ograniczenia otwartego systemu nakładane na programistów. Oznacza to, że wszelkie udogodnienia typu: dodatkowe logowanie dla użytkowników, konfigurator produktów, płatny dostęp do danego obszaru, integracja z innymi aplikacjami — wymagają czasu i obchodzenia się z systemem. System nie jest robiony pod Klienta, a więc programiści działają nie na swoim kodzie. A gdy dochodzi do tego darmowy lub zakupiony szablon, to pojawia się dodatkowy problem w postaci kulejącej optymalizacji (np. same nagłówki H1, brak przycisków działających na konwersję itd. itd.).

 

Strony oparte na WordPressie — przykłady

Abyś uświadomił sobie moc WordPressa, przygotowałam jeszcze mały case. Dzięki temu zobaczysz, ilu istotnych graczy rynkowych korzysta z tego oprogramowania w prowadzeniu stron firmowych.

 

  1. Mercedes Benz (https://www.mercedes-benz.com/en/)

 

         2. Sieć dealerów Volvo (https://domvolvo.volvocars-partner.pl/)

 

         3. Playstation (https://blog.playstation.com/)

 

A tu przykłady stron, które wykonaliśmy dla naszych Klientów 😊 Jeśli jednak chcesz wiedzieć więcej na temat tych współprac, zajrzyj do naszego portfolio. 

 

Plekspol (https://www.plekspol-poliweglan.pl/)

 

GeneMe (https://geneme.eu/)

 

Łowcy Smaków (http://lowcy-smakow.pl/)

Copywriting dla restauracji - Łowcy Smaków

 

 

Podsumowanie

Jak widzisz, WordPress niesie za sobą więcej zalet niż wad, co potwierdza ilość postawionych na tym oprogramowaniu stron. Tak jak wspomniałam — jego wady wynikają głównie z braku znajomości tematu, dlatego stworzenie firmowej strony www lepiej pozostawić profesjonalistom. 😏

W Grupie Infomax wiemy nie tylko jak stworzyć, ale i jak zoptymalizować stronę. Nie straszne nam też autorskie szablony i nieoczywiste funkcjonalności. Tworzymy strony wysoce estetyczne, ale zarazem użyteczne i zgodne z pozycjonowaniem. Zlecając nam wykonanie strony internetowej lub optymalizację obecnej strony www zatrudniasz Twój Prywatny Dział Marketingu złożony z grupy ekspertów w zakresie strategi, marketingu, pozycjonowania stron internetowych, programowania, user experience i content marketingu.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI >>>

 

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.