OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

social media w Twojej firmie

Social Media Twojej firmy. Który kanał komunikacji wybrać?

Ostatni czas dobitnie pokazał nam, że firma, która nie istnieje w Internecie, wiele traci. Ludzie coraz częściej poszukują informacji online – począwszy od Google, aż po social media. Kanały te są zatem skutecznym narzędziem promocyjno-sprzedażowym, a same social media gwarantują bezpośredni kontakt z Klientem. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto wiedzieć, które są najbardziej odpowiednie dla konkretnego biznesu.

Aby uświadomić sobie skalę wpływu social mediów, warto przytoczyć najnowszy raport HootSuite 2021, który przedstawia wykorzystanie mediów społecznościowych w Polsce. Według raportu z Internetu w Polsce korzysta 31,97 mln osób, z czego 25,9 mln jest obecnych w SM.

Co więcej, statystyczny Polak (w wieku 16-64 lata) spędza w Internecie 6h 44 minuty na dobę, z czego 2h przeznacza tylko na media społecznościowe.

Natomiast do ulubionych platform Polaków należą: Youtube (92,8% użytkowników), Facebook (89,2%) oraz Instagram (60,6%), a na dalszych pozycjach jest to Twitter (37,5%), Snapchat (28,9%), Tik-Tok (28,6%), Pinterest (26,4%), a także LinkedIn (24,6%).

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Czym charakteryzują się poszczególne kanały?

YouTube – to zdecydowanie najpopularniejszy kanał w naszym kraju i miejsce, gdzie zamieszcza się materiały  w formie video. Video marketing świetnie sprawdza się w biznesach dysponujących tutorialami, materiałami typu DIY czy treściami edukacyjnymi.

Reklama w tym serwisie dociera do 72,9% populacji, a ogromnym atutem platformy jest fakt, iż do oglądania treści nie trzeba być zarejestrowanym.

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Facebook — to platforma, na której funkcjonuje zdecydowana większość marek. Być może dlatego, iż jest to propozycja dla firm z każdego sektora, z możliwością publikacji różnorodnego contentu (grafiki, wideo, gify, kolaże, infografiki). Ponadto, Facebook jest bardzo często pierwszą drogą kontaktu z klientem. Wpływają na to: reklamy, komentarze, opinie i wiadomości na Messengerze.

Na Facebooku reklamy docierają nawet do 53,8% Polaków, a te z kolei znacznie bardziej angażują kobiety. Co więcej — przeciętny użytkownik daje tu co najmniej 1 „lajka”, a w ciągu 30 dni komentuje 3 razy.

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Instagram – w Polsce z Instagrama korzysta blisko 9,2 mln osób, z czego  59,1 % stanowią kobiety, a 40,9% mężczyźni. Co piąty użytkownik Instagrama w Polsce to kobieta w wieku 18-24 lata, natomiast z reklamą dotrzemy tam do ok. 28 % Polaków powyżej 13. roku życia.

Instagram to bez wątpienia najszybciej rozwijająca się platforma, bazująca na pięknych i wysokojakościowych zdjęciach. To idealne miejsce nie tylko do promowania produktów, ale i usług.

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Twitter – to platforma, która zwykle sprawdza się w sektorze B2B i służy do budowania świadomości marki. W jej obrębie można zamieszczać ciekawe artykuły czy nowinki, co jest  dobrym rozwiązaniem dla dynamicznych biznesów.

Za pomocą Twittera z reklamą możemy dotrzeć do ok. 4,1% użytkowników w Polsce. Jej odbiorcami są w zdecydowanej większości mężczyźni – 71,9%, a kobiety stanowią zaledwie 28,1%.

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Pinterest – podobnie jak Instagram, to platforma, która służy do publikacji ładnych zdjęć. Najczęściej służą one użytkownikom jako inspiracje (np. dotyczące ubioru czy wyposażenia wnętrza). Ulubione grafiki można zapisywać w obrębie serwisu i tworzyć z nich ściany inspiracji. Na platformie przeważa tematyka kulinarna, lifestylowa, urodowa, modowa i majsterkowania.

Reklama w tym serwisie dociera do ok. 10,9% Polaków. Natomiast wśród odbiorców zdecydowaną większość stanowią kobiety (80,5%).

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

LinkedIn – to najpopularniejsza platforma przeznaczona dla branży B2B. Wśród internautów przeważają mężczyźni (51,4%), a reklama dociera do zaledwie 13,2% odbiorców powyżej 18. roku życia, co wynika ze specyfiki serwisu, będącego siecią kontaktów biznesowych.

Serwis popularny jest zwłaszcza wśród kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla (97% menedżerów korzystających z social mediów deklaruje używanie LinkedIn). Główna grupa użytkowników to osoby 25-44 lata (50%), jednak wciąż znacznie wzrasta udział młodszej grupy (osób w wieku 18-24 jest obecnie 0,5 miliona użytkowników).

Co więcej, LinkedIn skupia ekspertów z wielu dziedzin, którzy za pomocą platformy generują leady, rekrutują pracowników i wymieniają się spostrzeżeniami z branży. W obrębie platformy można publikować artykuły, dzielić się wiedzą w postaci krótkich wpisów, publikować grafiki czy infografiki, a także korzystać z narzędzia SlideShare, które umożliwia załączanie i promowanie prezentacji.

źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland

 

Czym kierować się wybierając kanały social media?

Zacznijmy od tego, że wybór odpowiednich social mediów jest gwarancją wdrożenia skutecznej strategii komunikacji. Musisz mieć na uwadze, że nawet najlepsze posty nie odnajdą się na przypadkowo dobranej platformie. Strategię social media dyktuje zatem rodzaj działalności, który prowadzisz i… konkurencja, która z pewnością już hula z komunikacją na jakimś kanale 🙂

Sprawdzenie tego, co robi konkurencja, dostarcza nam cennych informacji i pomaga dopasować odpowiednie media. Co więcej, wiedza o tym, gdzie są Twoi potencjalni Klienci jest szczególnie ważna, gdy dopiero rozkręcasz swój biznes. Pamiętaj jednak, że monitoring konkurencji to działanie podejmowane nie tylko na początku doboru kanałów. Przez całą swoją działalność musisz mieć rękę na pulsie, by podejmować świadome działania, uczyć się od konkurencji najlepszych praktyk i nie powielać ich błędów.

Drugą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przy doborze social mediów, to Twoi Klienci. Musisz ich znać na tyle, by wiedzieć, czego szukają i w jakich mediach społecznościowych się poruszają. Wiedza na ten temat pozwala precyzyjnie kierować komunikację, uzyskiwać większą aktywność, no i chroni przed przepaleniem budżetu 🙂. Pozyskasz ją korzystając z narzędzi do monitoringu zachowań w sieci.

 

Ostatnią rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest budżet oraz moce przerobowe. Po prostu musisz mierzyć siły na zamiary. Pamiętaj również, że lepiej prowadzić mniej kanałów, ale regularnie i przemyślanie. Próba obecności we wszystkich dostępnych mediach społecznościowych prowadzi często do wielu błędów w strategii komunikacji i nie przynosi żadnych korzyści.

 

Podsumowując, wchodząc w świat SM ze swoim biznesem, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest charakter Twojej branży, drugim działanie konkurencji, trzecim znajomość poszczególnych kanałów, a kolejnymi znajomość klientów, budżet oraz moce przerobowe. Te wszystkie składowe pozwolą Ci wybrać właściwe kanały, niezbędne do skutecznej realizacji strategii komunikacji.

Nie musisz ich jednak analizować sam, ani nawet podejmować w tym temacie próby. Sceduj to zadanie na profesjonalistów, którzy znajdą odpowiednie miejsce dla Twoich treści i wypatrzą Twoich Klientów w gąszczu wszystkich kanałów 😉 O prowadzeniu social mediów przez agencję pisałam w tym artykule 👉 click. Zapoznaj się z nim, a następnie

skontaktuj się z nami >>>

 

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach). Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych. Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.