OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Web design vs. SEO – współpraca czy rywalizacja?

Projektowanie stron internetowych to niełatwa sztuka, tym bardziej, że trzeba ją również dostosować do wymogów narzucanych przez algorytmy Google. Dobrze zoptymalizowana strona pod kątem SEO będzie łatwiejsza do odnalezienia w internecie, wygeneruje większy ruch i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki.

Jak zbudować stronę zoptymalizowaną pod kątem SEO?

Na optymalizację składa się kilka kluczowych elementów i to na nich przede wszystkim skupiają się specjaliści od pozycjonowania. Z ich pomocą zaprojektujesz stronę internetową z zachowaniem wszystkich wymogów SEO i dowiesz się o jakie kwestie zadbać, aby strona pięła się na wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania.

Często zapominamy o elementach pozycjonujących przy budowaniu stron – mówi Joanna Neumann, PRoject Manager, Grupa Infomax – Stawiamy na ciekawą prezentację graficzną, elementy dynamiczne strony. Umyka nam treść, optymalizacja. Kiedy zaczynamy później optymalizować okazuje się, że potrzebujemy jeszcze innych rzeczy. Dlatego też, ważna jest współpraca i konsultacja z zespołem ds. pozycjonowania strony. Tak, by już na samym początku uwzględnić wstępną optymalizację.

Domena internetowa

Projektowanie stron internetowych zaczyna się zawsze od wyboru domeny. Dokonując tego wyboru należy się kierować przede wszystkim dwoma aspektami: wiekiem i historią domeny. Najlepiej wybrać taką, która istnieje już jakiś czas, ponieważ starsze domeny są lepiej postrzegane przez Google. Trzeba jednak koniecznie sprawdzić jakie treści znajdowały się na niej wcześniej, jakie linki do niej kierowały i czy kiedykolwiek była zbanowana przez wyszukiwarkę. Zła historia domeny może utrudnić, a nawet uniemożliwić jej pozycjonowanie. Nie bez znaczenia jest też sama nazwa domeny – Google przychylniejszym okiem patrzy na proste, przejrzyste adresy URL.

Treści i słowa kluczowe

Nie ulega wątpliwości, że treści znajdujące się na Twojej stronie internetowej muszą być wysokiej jakości – merytoryczne, unikalne i ciekawe. – Nie zawsze kwieciste opisy to jest to czego potrzebuje robot Google. Jednak zaznaczmy, że treści pozycjonujące nie muszą być nudne. Można je napisać na różne ciekawe sposoby z zastosowaniem zasad webwritingu – mówi Piotr Kurek, Content Manager, Grupa Infomax.

Bardzo ważne jest również, aby zawierały starannie dobrane słowa i frazy kluczowe, które odpowiadają potrzebom potencjalnych odbiorców tych treści i zapytaniom wpisywanym przez nich do wyszukiwarki. Jednocześnie powinny odzwierciedlać tematykę witryny i nie mieć zbyt dużej konkurencji. Dzięki temu, Twoja strona będzie się wyświetlać w czołówce wyników wyszukiwania w odpowiedzi na konkretne pytania zadawane przez internautów. Przez to, Twoja oferta trafi do odpowiedniego targetu, czyli osób zainteresowanych danymi produktami lub usługami.

Linkowanie wewnętrzne

Każda strona internetowa zawiera co najmniej kilka podstron, które powinny być ze sobą powiązane za pomocą linkowania wewnętrznego. Dzięki niemu poruszanie się po różnych sekcjach witryny stanie się łatwiejsze nie tylko dla odwiedzających ją internautów, ale też robotów indeksujących Google.

Wdrożenie linkowania wewnętrznego polega na rozmieszczeniu w różnych miejscach w witrynie odnośników od innych miejsc w obrębie tej witryny. Można to zrobić tworząc menu, spis kategorii czy mapę strony, a także dodając linki kontekstowe do publikowanych treści. Linkowanie wewnętrzne, podobnie jak inne wspomniane tutaj metody optymalizacji pod wyszukiwarki, to fundament pozycjonowania. Powinien pomyśleć o nich każdy, kto chce zaistnieć w internecie.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.