OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

wizytówka w Google

Wizytówka Google – jak pozycjonować, by wylansować? Case study na przykładzie Optyk Studio

Wizytówka Google – niezwykłe narzędzie, które jest niezwykle niedoceniane. A chowa za sobą tak wiele. Aktualizowanie tego miejsca w sieci przynosi niesamowicie wymierne korzyści. Wie o tym Optyk Studio, dla którego od dwóch lat regularnie prowadzimy tam komunikację. 

Co to jest wizytówka Google?

Zacznijmy od postaw, a więc czym w zasadzie jest wizytówka Google. Najprościej mówiąc to profil firmy w wyszukiwarce, co sprawia, że łatwiej ją odnaleźć. Ponadto, dzięki zarejestrowaniu w Google Moja Firma, dane przedsiębiorstwo, dany sklep, dana restauracja (w skrócie: każdy biznes), wyświetla się w mapach. To naprawdę spore ułatwienie dla internautów, zwłaszcza gdy znajdują się w obcym miejscu i nie wiedzą, gdzie się udać.

Jakie korzyści jeszcze zyskują szukający? Na przykład wiedzą, w jakich godzinach jest otwarta dana firma. Mogą również podzielić się opinią na temat danego miejsca, jeśli wizyta była udana, bądź nieudana. A do każdej z tych opinii może się odnieść sama firma, dając wyraz autentycznej.

Zdaniem konsumentów firmy, które odpowiadają na opinie, są 1,7 raza bardziej godne zaufania niż firmy, które tego nie robią (odpowiednio 76% i 46%)*.

*Google/Ipsos Connect, „Benefits of a Complete Google My Business Listing”, październik 2016. Próba N=15,904 dorośli w wieku 16-64.

 

Wizytówka Google – ile kosztuje

Jak widać wizytówka to korzyść obopólna – zarówno dla szukającego, jak i dla firmy. Ty zyskujesz klienta, a klient satysfakcję, o ile usługa oczywiście będzie udana. Najlepsze, co może być w wizytówce, to fakt, iż jest ona całkowicie darmowa. Zatem korzyść nie niesie za sobą opłaty.

Jedyną opłatą jest tak naprawdę Twój czas, a także sumienność i regularność. Wie o tym coś nasz klient – Optyk Studio, dla którego od dwóch lat prowadzimy działania w tym kanale. Ważne jest, aby stale aktualizować wszelkie informacje, takie jak godziny otwarcia i zamknięcia. Niemniej istotne są też wpisy i zdjęcia, które pozytywnie wpływają na widoczność wizytówki.

 

Pozycjonowanie wizytówki Google – Optyk Studio

Przejdźmy teraz do konkretów, a więc do case’a, który potwierdza, że regularność się opłaca. Na taki wynik działaliśmy w trzech obszarach: aktualizując zdjęcia, aktualizując produkty oraz wpisy, które nawiązywały do ważnych promocji czy oferty.

Powyższych aktualizacji w wizytówce Google dokonywaliśmy raz w tygodniu, najczęściej w poniedziałek. Zawsze był to jeden wpis, dwa lub trzy produkty oraz kilka zdjęć.

Ponadto informowaliśmy o wszelkich dniach, kiedy salon był nieczynny, a także odpowiadaliśmy na każdą opinię. Swoją drogą wpadało ich całkiem sporo, ze względu na bramkę sms, która zachęcała do wystawienia opinii zaraz po odbiorze okularów.

Wizytówka Google – opinie

Skoro już jesteśmy przy opiniach – w momencie przejęcia wizytówki Optyk Studio posiadał ich lekko ponad 100. Dziś ma ich 244, co naprawdę mocno rzuca się w oczy po wpisaniu hasła „Optyk Bielsko”.

Opinie oczywiście przełożyły się na zwiększoną liczbę telefonów, odwiedzin witryny czy zapytań o trasę. Ale o tym poniżej.

 

Połączenia, zapytania o trasę, odwiedziny witryny w wizytówce Google

Ciężko tak naprawdę przyrównać miesiąc do miesiąca i stwierdzić, że w stosunku do analogicznego okresu było lepiej. Gdyż miesiące w wizytówce są zmienne i bardzo często wiążą się z sezonowością w danej branży. Tym jednak, co było nieco bardziej od nas zależne (i łatwe do porównania), to odwiedziny w witrynie. Zamieszczając w danym miesiącu większą ilość wpisów z przekierowaniem na wirtualny sklep, zyskaliśmy dodatkowy ruch i to bez dodatkowych kosztów.

Statystyka odwiedzin w witrynie. Duża klikalność w marcu może wynikać z rozpoczęcia komunikacji o okularach słonecznych i okularach z nakładkami. Wówczas klienci zaczynają się rozglądać za propozycjami przygotowanymi na sezon letni

 

 

W kwietniu Optyk Studio przeprowadzał akcję urodzinową, która trwała tydzień, a na każdy dzień przypadała inna, atrakcyjna oferta. Informowaliśmy o tym we wpisach, stąd też ilość połączeń mogła być zawyżona. Dodatkowo, w tym miesiącu wypadały święta. W takim przypadku internauci również nieco częściej wchodzą na wizytówki firm po to, by upewnić się, czy dany punkt faktycznie jest nieczynny.

Z kolei, jeśli chodzi o zapytania o trasę, to najbardziej Optyk Studio cieszy fakt, iż dzięki wizytówce Google, nie docierają tylko do osób z Bielska. O dojazd do salonu pytają internauci z mniejszych, sąsiadujących miejscowości, m.in. z Jaworza, Wilkowic, Mazańcowic, Janowic, Jasienicy czy Międzyrzecza Górnego.

 

Aktualizacja zdjęć i produktów

W branży, jaką jest optyka, nie sposób obejść się bez zdjęć. Klienci chcą wiedzieć jakimi oprawkami salon dysponuje, jak one wyglądają na twarzy i jak w zasadzie prezentuje się salon, do którego mają się udać. Mając to wszystko na uwadze, stale aktualizowaliśmy bazę zdjęć, pokazując, co obecnie znajduje się na półkach. Nie zabrakło też oczywiście właścicieli – Pani Marty i Pana Rafała, którzy są także twarzą salonu.

pozycjonowanie wizytówki google

 

Ładując zdjęcia do wizytówki, pamiętaliśmy o właściwej nazwie, a także wykadrowaniu. Części nadaliśmy również templatki, aby spójniej się prezentowała.

Co dała nam aktualizacja bazy zdjęciowej? Ponad 300% więcej wyświetleń niż w przypadku zdjęć podobnych firm.

 

Z kolei, jeśli chodzi o produkty, to ich aktualizacja jest niezwykle istotna, chociażby przez wzgląd na to, iż wyświetlają się w centralnym miejscu wizytówki. Po ich krótkim przeskrolowaniu klient jest w stanie stwierdzić czy asortyment mu odpowiada. W produkcie można dodać opis, kategorię produktu, cenę, a także przekierować do sklepu online (jeśli taki posiadamy). My w Optyk Studio bardzo często to stosowaliśmy, dając sobie kolejną furtkę, przez którą mógł wpaść zakup.

 

Pozycjonowanie wizytówki Google – statystyki

Warto podkreślić, że cały powyższy trud przełożył się nie tylko na poruszoną już statystykę (zapytania o trasę, ilość połączeń czy wyświetlonych zdjęć). Przełożył się również na ilość fraz, na które odpowiada Optyk Studio. Ich listę przedstawię poniżej:

Pierwsza fraza jest wynikiem filmu, który został opublikowany przez Optyk Studio na YT i spotkał się ze sporym odzewem. Natomiast druga pozycja jest wynikiem silnej komunikacji budowanej wokół lokalności. Dwa najważniejsze filary dla marki: moda & profilaktyka oczu, zostały więc spełnione.

 

Kolejną kwestią jest fakt, iż budowanie stałej, regularnej komunikacji przyczyniło się również  do zwiększenia świadomości na temat firmy. Po statystykach jasno widzimy, że wyszukiwanie bezpośrednie, a więc po nazwie marki lub adresie, jest większe. Oznacza to, że klient już nie mówi „jakiś tam optyk”, ale Optyk Studio. Staje się ambasadorem marki, polecając ją innym i wracając na okresowe badania.

 

Porównanie wyszukiwania bezpośredniego: MAJ 2021 kontra MAJ 2022

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Analiza i optymalizacja kanału firmowego na YouTube 

 

Podsumowanie

Jak widzisz posiadanie i regularne prowadzenie wizytówki Google przynosi wymierne korzyści. Zwiększa się świadomość na temat Twojej marki, a także wiarygodność poprzez zamieszczane opinie. To darmowe narzędzie to całe spektrum możliwości, które należy optymalizować pod specyfikę danej branży. Tu nie ma jednego, złotego przepisu, dlatego jeśli zastanawiasz się nad fachowym jej prowadzeniem, zleć to zadanie profesjonalistom. W naszej agencji prowadzenie wizytówki Google to jeden z elementów, jaki oferuje Twój Prywatny Dział Marketingu. Zapoznaj się z ofertą już teraz, zamów bezpłatną konsultację i wejdź w zupełnie inny wymiar marketingowych działań!

 

 

 

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.