OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

firmowy kanał na youtube

Analiza i optymalizacja firmowego kanału na YouTube. Na przykładzie salonu optycznego Optyk Studio

Z Optyk Studio współpracujemy od ponad dwóch lat. To salon optyczny prowadzony przez małżeństwo, które przez 20 lat zjadło na tej branży zęby. Wiedza, jaką posiadają, jest ogromna. Dotyczy ona nie tylko samego rynku optycznego, ale i mody okularowej oraz profilaktyki oczu. 

Takie zorientowanie w swoim fachu wymaga ujścia, podzielenia się tą wiedzą. Wiadomo, można to robić na blogu czy w krótkich wpisach na Facebooku, ale YouTube jest w tym momencie nieoceniony. Dlaczego? Ponieważ od kilku lat stale zauważamy tendencję do oglądania czy słuchania, natomiast brakuje nam czasu na czytanie. Wszystko robimy w biegu, ale równocześnie pragniemy pogłębiania wiedzy na różne tematy, dlatego słuchamy jadąc samochodem lub oglądamy chwilę przed zapadnięciem w sen.

YouTube w marketingu internetowym firm

Kanał Optyk Studio powstał na YouTube właśnie w odpowiedzi na zapotrzebowania konsumentów. Jednak został założony wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem naszej współpracy. Naszym zadaniem było dopieszczenie tego, co już powstało oraz utrzymanie regularności dodawania filmów. Zatem od momentu rozpoczęcia współpracy przygotowywaliśmy tematy, pomysły na scenariusze oraz zajmowaliśmy się montażem nadesłanych filmów.

Czym kierowaliśmy się przy wyborze tematów? Przede wszystkim trendami wyszukiwań na YouTubie. Sprawdzaliśmy też sezonowość poszczególnych zapytań, a także podpatrywaliśmy jakie tematy porusza konkurencja. Wszystkie nasze pomysły oscylowały wokół dwóch grup tematycznych, a więc profilaktyki oczu oraz mody okularowej. Zamknęliśmy je w trzech cyklach: #Przejrzyj na oczy oraz #Okiem Marty i #Okiem Rafała.

kanał firmowy na youtube

Analiza i optymalizacja firmowego kanału YouTube

Szczęście początkującego

Pierwszy film, jaki przygotowaliśmy dla firmowego kanału Optyk Studio na Youtube, dotyczył trendów w modzie okularowej na 2021 rok. Film wypuściliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem, bo w listopadzie 2020 roku. Te dwa miesiące przed rozpoczęciem 2021 roku dały nam naprawdę dużo, bo wypuściliśmy materiał jeszcze przed konkurencją. Efekt? Ponad 10 000 wyświetleń, 69 subów i 5 komentarzy.

Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba wejść po schodach

Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, trzeba wspomnieć, że wynik nie był od razu tak zadowalający. Potrzeba było czasu, aby zaprocentował. Od momentu publikacji do dzisiaj minęło 558 dni. I to właśnie ten czas pozwolił nam na uzyskanie: 

🍊 10,8 tys wyświetleń 

🍊 507,7 oglądanych godzin

🍊 57 subskrybentów

kanał firmowy na youtube

Ten naprawdę dobry, jak na lokalny biznes, wynik nazwalibyśmy szczęściem początkującego. Pierwszy film i pierwszy traf. W końcu nie mieliśmy wcześniej żadnego porównania, gdyż nie prowadziliśmy żadnego klienta z branży optycznej.

Co było dalej? Kolejne filmy i wszystkie związane z profilaktyką oczu. Czy zadowalające? Czytajcie dalej. 😉

 

Wiedza analizującego

Szczerze? Zadowalające nie były, bo suma wyświetleń z opublikowanych 5 filmów nie dała nam nawet tyle, ile wygenerował pierwszy film. Jednak te filmy dały nam o wiele więcej – wnioski, dzięki którym w późniejszym czasie rozkręciliśmy kanał z przytupem.

kanał firmowy na youtube

kanał firmowy na youtube

Po zanalizowaniu kanału nasze wnioski były następujące:

🍊 miniatury Optyk Studio nie angażują tak, jakbyśmy chcieli; widzieliśmy to w statystykach YouTube i niestety ich klikalność pozostawiała dużo do życzenia;

🍊 opisy do filmów nie zawsze były trafione; należało nie tylko zajawiać, co znajdzie się w filmie, ale również postarać się o nieco większe nasycenie frazami kluczowymi;

🍊 w opisie filmów znajdowało się wiele źródeł do dalszego zapoznania się z marką (facebook, strona www); jednak wplataliśmy je w treść (w opis filmu), zamiast utworzyć ładną, wypunktowaną stopkę;

🍊 filmy były za długie lub posiadały nieinteresujący wstęp; odbiorcy opuszczali materiał po 3 minutach;

no i najważniejsze…

🍊 nie wszystkie tematy były nośne, co nie oznaczało, że internauci takich fraz nie wyszukiwali; przykładem jest film Okulary do komputera, który wyświetla się jako pierwszy w wyszukiwarce

 

Każdy z nich pozwolił nam na zoptymalizowanie dalszych filmów. Każdy z nich okazał się słuszny. I każdy przybliżył nas do obecnego sukcesu. 🏆

 

Mądrość doświadczonego

Jak widać, doświadczenie wyniesione na bazie 5 opublikowanych filmów okazało się nieocenione. Dzięki niemu udało nam się opublikować trzy kolejne filmy z łącznym zasięgiem ok. 26 tysięcy wyświetleń.

kanał firmowy na youtube

kanał firmowy na youtube

suma wszystkich wyświetleń na kanale w okresie styczeń-kwiecień 2022, kiedy to na kanale Optyk Studio opublikowaliśmy trzy wspomniane filmy

 

Filmami, które opublikowaliśmy w tym czasie były: Trendy 2022 dla Pań, Trendy 2022 dla Panów oraz Astygmatyzm. Każdy z nich natomiast przyniósł nam następujące wzrosty w statystykach:

🍊 Modne okulary 2022 dla Pań 

 • 10,8 tys. wyświetleń
 • 632,2 oglądanych godzin
 • 79 nowych subskrybentów
 • 208 ocen pozytywnych

🍊 Modne okulary 2022 dla Panów

 • 1,5 tys. wyświetleń
 • 57,5 oglądanych godzin
 • 5 nowych subskrybentów
 • 16 ocen pozytywnych

🍊 Astygmatyzm – co to jest? Jak widzi astygmatyk?

 • 14,5 tys. wyświetleń
 • 685,7 oglądanych godzin
 • 110 subskrybentów
 • 297 ocen pozytywnych

kanał firmowy na youtube

Jak widać najsłabiej wypadły Modne okulary 2022 dla Panów, ale nie ze względu na brak zainteresowania, a ze względu na wspomnianą już niszę. Po prostu – Panowie nie interesują się tak modą jak Panie, no i nie stanowią głównej grupy odbiorczej Optyk Studio.

 

Podsumowanie

Jaki jest morał z tego case’a? Aby coś zaprocentowało, należy mieć nie tylko ogromne pokłady cierpliwości, ale i stale analizować aktywność w social mediach. Wszelkie potknięcia nie powinny być uznawane za niepowodzenia, ale jako lekcje, z których możemy wyciągnąć jak najwięcej.

Drugą kwestią jest rozumienie specyfiki poszczególnych kanałów, i tak YouTube w przeciwieństwie do Facebooka jest kanałem, gdzie opublikowane materiały procentują w czasie. Tu ich żywotność nie ulega skróceniu, a wydłużeniu – nawet przez lata. Oznacza to, że z pozoru żmudna i czasochłonna praca, z czasem staje się na wagę złota. Potrzeba tylko czujnego oka i trafnych wniosków, w których pomagają wewnętrzne statystyki danego kanału, jak i zewnętrzne narzędzia typu Senuto czy NapoleonCat.

 

CZYTAJ TAKŻE >>> Jak mierzyć skuteczność swoich działań w social mediach?

Kreatywna zabawa słowem to moja specjalność. 🖊 Swoje pomysły content marketingowe realizuję w nazwach i hasłach marek, dla których tworzymy strategię. Nie brakuje ich również w kampaniach reklamowych oraz w bieżącej komunikacji marketingowej naszych partnerów (na blogu, stronie i w social mediach).Swoją twórczą duszę łączę z zamiłowaniem do logiki i matematyki, co pomaga mi w raportowaniu skuteczności działań marketingowych.Jednak marketing to nie jedyna moja domena. Po godzinach jestem też stylistką, współautorką bloga Stylonetka i maniakalnie zgłębiam wiedzę na temat Gabrielle Chanel.