OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Strategia Marketingowa

Czym jest marketing internetowy?

Content marketing, SEO, social media marketing, e-mail marketing, video marketing… Czasami można mieć wrażenie, że marketingowcy prześcigają się w tworzeniu nowych zawiłych terminów anglojęzycznego pochodzenia. Dziś postaram się w przystępny sposób odpowiedzieć na pytanie: co to jest marketing internetowy i czym różni się od marketingu tradycyjnego.

 

Co to jest marketing?

Zanim przejdziemy do marketingu internetowego, wróćmy na chwilę do definicji samego marketingu.

Osobiście najbardziej podoba mi się ta krótka i zwięzła definicja guru marketingu – Philipa Kottlera: „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”, jednak najbliższa mojemu sercu (jako stratega marketingowego) jest jednak definicja z książki „Marketing.Teoria i przykłady”, która definiuje marketing w następujący sposób:

„Dobrze rozumiany marketing to nie zestaw trików i działań doraźnych, lecz przemyślana strategia i wynikająca z niej taktyka działania, dostosowane do docelowych odbiorców, oparte na wiedzy i badaniach, osadzone mocno w realiach rynkowych”.

Działania marketingowe zawsze powinny mieć swój początek w przemyślanej strategii, która określa pozycjonowanie rynkowe produktu/usługi na rynku, a także grupę odbiorców oraz ich potrzeby. Dopiero wtedy można planować skuteczny marketing.

 

Czym jest marketing internetowy?

Marketing internetowy to działania komunikacyjne i reklamowe prowadzone w sieci (strona www, blog, wyszukiwarka Google, Social Media, poczta mailowa) mające na celu dotarcie z komunikatem/ofertą do grupy docelowej w zakresie budowania świadomości i rozpoznawalności marki.

Tworząc treści reklamowe zwiększ ich skuteczność dopasowując je do procesu zakupowego użytkownika. Wykorzystaj do tego technikę marketingową – model AIDA – który opisuje 4, następujące kolejno po sobie, reakcje Klienta wobec produktu lub usługi. W pierwszej kolejności przyciągnij uwagę Klienta, następnie utrzymaj zainteresowanie pokazując jak Twój produkt pomoże rozwiązać jego problem. Trzeci etap to czas na prezentację wyróżników, korzyści funkcjonalnych i emocjonalnych, które generuje potrzebę posiadania danego produktu lub usługi. Ostatni etap to wezwanie do działania, call to action (w skrócie CA): „Pobierz”, „Umów się”, „Zamów”, „Kup teraz” itp. Efektem końcowym jest akcja: sprzedaż lub inne pożądane działanie wykonane przez odbiorcę.

Początki e-marketingu sięgają lat 90 tych. Rozwój tej formy reklamy nastąpił bardzo szybko i już w 2007 roku 1/3 użytkowników sieci dokonywała zakupów przez internet, a w 2013 roku wydatki na internet były na drugim miejscu po telewizji, z wynikiem na poziomie 20% globalnego budżetu reklamowego.

model AIDA

 

Zalety i wady marketingu internetowego?

Zalety marketingu internetowego:

  • Interakcja z klientami.
    W marketingu internetowym użytkownik nie jest tylko biernym odbiorcą komunikatów reklamowych, jak to ma miejsce w marketingu tradycyjnym. Może prowadzić dialog z marką jak również podzielić się swoją opinią w odpowiedzi na komunikaty, które przekazuje marka.
  • Duża wiedza  o kliencie i jego zachowaniach.
    Dzięki narzędziom analitycznym, oprócz danych demograficznych swoich klientów tj. wiek, lokalizacja czy płeć, możesz poznać również ich zachowania – ile osób odwiedziło Twoją stronę, z jakiego kanału komunikacji, a nawet konkretnej reklamy czy postu się tam znaleźli, jakie strony przeglądali, ile czasu spędzili na stronie czy w jakim miejscu porzucili przeglądanie witryny.
  • Personalizacja.
  • Nieograniczony czasowo dostęp do informacji.
  • Czas reakcji na komunikat.
    Marketing internetowy pozwala na natychmiastową reakcję na przekaz, co przynosi wymierne efekty, a także  komunikat zwrotny w kontekście skuteczności prowadzonych działań marketingowych.
  • Szybkość i łatwość modyfikacji działań.
    W marketingu internetowym już na etapie uruchamiania kampanii można wykonać testy skuteczności na mniejszej grupie odbiorców. Pomoże to w wyborze ostatecznego komunikatu marketingowego lub kreacji reklamowej.

Wady marketingu internetowego:

  • Zaufanie klientów do informacji w internecie.
    Poziom zaufania do informacji zawartych w internecie jest mocno powiązany z wiekiem odbiorcy. Według badań dla osób między 15-39 rokiem życia internet jest najważniejszym źródeł informacji. U osób między 40-49 rokiem życia zajmuje drugie miejsce po telewizji i dopiero po 50 r.ż. znaczenie internetu jako źródła informacji znacząco spada.
  • Docieramy tylko do internatów.
    Grupa użytkowników internetu cały czas rośnie – wg. raportu PBI w czerwcu z internetu korzystało 27,2 mln Polaków (13,8 mln kobiet oraz 13,4 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 64,3 mld odsłon, zaś przeciętny internauta spędzał w sieci blisko 1 godz. i 54 minuty dziennie.

 

Rodzaje marketingu internetowego

I. SEM (Serch Engine Marketing): w skrócie to promowanie strony internetowej z użyciem płatnej reklamy. Jednak SEM to pojęcie szersze – obejmujące też działania SEO i PPC, a wszystkie te czynności związane są z marketingiem w wyszukiwarkach.

Kampanie SEM zapewniają:

  • Przyjazny odbiór reklamy – badania pokazują, że użytkownicy cenią sobie reklamy, będące odpowiedzią na poszukiwane przez nich frazy. Takie reklamy nie należą do nachalnych i spotykają się z większą uwagą z ich strony.
  • Targetowanie – kampanie SEM bazują na określonych słowach i frazach. Oznacza to, że prezentowane reklamy będą trafiać tylko do zainteresowanych daną branżą odbiorców.
  • Efektywność – kampanie SEM przynoszą wymierne zyski w stosunku do poniesionych kosztów.
  • Szybkie korzyści – SEM umożliwia zróżnicowane sterowanie kampanią. Nasze działania mogą być krótkotrwałe i przynosić natychmiastowe efekty, bądź rozwlekać się w czasie generując długotrwałe rezultaty.

II. SEO: to pozycjonowanie stron internetowych. Działania te mają na celu jak najlepszą widoczność w wyszukiwarce Google.

Zakres działań obejmuje:

  • Optymalizację techniczną strony zgodnie z zaleceniami Googla (np. szybkość ładowania strony, ciężar strony, dopasowanie strony do urządzeń mobilnych).
  • Rozbudowę i optymalizację treści na stronie pod kątem kluczowych dla biznesu fraz i częstotliwości ich wyszukiwania przez potencjalnych klientów.
  • Poprawę czytelności strony dla robotów Google (mapa strony, znaczniki H1-H6, tytuły i opisy stron i zdjęć).
  • Budowę sieci linków prowadzących do strony, dzięki którym rośnie wiarygodność strony. Poprzez takie działania Google znacznie częściej i na wyższych pozycjach będzie pokazywał naszą stronę w wynikach wyszukiwania.

III. PPC (Paid per click) są to reklamy płatne, w których reklamodawca płaci za każde kliknięcie w link.

Google oferuje trzy formy reklamy płatnej:

1. Kampanie Search

To reklama tekstowa, która wyświetla się w wynikach Google w formie zdjęcia produktu wraz z opisem. Jest odpowiedzią na wpisane w wyszukiwarce przez użytkownika hasło związane z daną ofertą/biznesem.

2. Kampania PLA

Kampanie PLA (Product Listing Ads) to kampanie typowo sprzedażowe.
Reklamy, podobnie jak wyżej opisane reklamy tekstowe, wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i są wywołane słowami kluczowymi wpisanymi przez użytkownika.

3. Kampanie Display i YouTube

W kampaniach Display wyświetlamy reklamy graficzne. Wyświetlane są na witrynach należących do sieci partnerów Google, co w praktyce oznacza, że podążają za interesującym nas użytkownikiem, kiedy przegląda strony internetowe.

IV. Social Media Marketing – ten rodzaj marketingu ma na celu generowanie ruchu na stronie przy użyciu mediów społecznościowych (tj. Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube czy Instagram). Gdy aktywnie prowadzimy nasze firmowe konta w SM zmniejszamy bariery pomiędzy nami, a potencjalnymi klientami. Ponadto jesteśmy bardziej przystępni i budujemy przywiązanie do marki, a to z kolei przyczynia się do tego, że nasi klienci chętniej mówią o nas w internecie, polecając znajomym nasze produkty czy usługi.

V. Content Marketing – najprościej mówiąc to marketing treści, a tutaj treścią może być wszystko – wpis na blogu, infografika czy klip wideo. Najważniejszą cechą content marketingu jest użyteczność – treść ma służyć odbiorcy, a to z kolei przekłada się na wartość tworzonych tekstów. Poza tym nie da się tworzyć materiałów bez zastanowienia się nad tym, czemu to w ogóle ma służyć. Tutaj każde działanie winno być poprzedzone strategią, która określi właściwy kierunek naszych działań. Sama strategia to jednak nie wszystko, ponieważ wdrożone działania należy poddać dogłębnej analizie.

Publikując treści musimy pamiętać też o tym, aby były one przyjazne z punktu widzenia SEO. Właściwe frazy, słowa kluczowe, a także użyte nagłówki przyczynią się do widoczności takiego materiału w internecie, a to z kolei zaprocentuje dodatkowymi wejściami na stronę. W uatrakcyjnieniu treści pomoże nam też content interaktywny, na który składają się takie formy jak:

  • quizy, sondaże, ankiety,
  • infografiki – przystępny sposób zaprezentowania treści, zwłaszcza gdy w naszym artykule przewidujemy sporą dawkę danych statystycznych,
  • kalkulatory – dobre rozwiązanie dla wszystkich portali finansowych czy zajmujących się handlem elektronicznym. Taka forma umożliwia wycenę oferowanych produktów czy usług, a także oszacowanie i porównanie kosztów nabycia konkurencyjnych dóbr,
  •  czaty na żywo, narzędzia do rozwiązywania problemów – dzięki takim narzędziom szybciej odpowiadamy na zapytania klienta i ekspresowo rozwiązujemy zaistniały problem,
  • wielowymiarowe zdjęcia i filmy – przykładem tego typu contentu będą zdjęcia 360 czy 30-sekundowe klipy produktowe. Takie rozwiązanie pomaga odbiorcom w dokładniejszym poznaniu reklamowanego produktu i przyczynia się do szybszej decyzji zakupowej.

VI. Video marketing – to jedna z najbardziej przystępnych form marketingu, która prześciga infografiki, teksty czy ebooki razem wzięte. Video marketing każdego roku zyskuje na popularności, co przekłada się na leady sprzedażowe czy zaangażowanie odbiorców. Potencjał tego formatu docenia coraz większa grupa marketerów, co obrazują poniższe statystyki*:

2017 – 63% marketerów używa formatu video jako narzędzia marketingowego.

2018 – 81% marketerów używa formatu video jako narzędzia marketingowego.

2019 – niemal 90% marketerów używa formatu video jako narzędzia marketingowego.

Faktem jest, że najwięcej tego typu treści publikuje się na YouTubie, który jest drugą, najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie.Trzeba jednak pamiętać, że video marketing to nie tylko YT, ale też wszelkie filmiki udostępniane w obrębie social mediów. Tak przekazana wiedza jest lepiej przyswajana i spotyka się z większą uwagą, co daje szansę na zwiększoną konwersję.

VII. PR – to przemyślane, zaplanowane działania,  mające na celu  dbałość o stosunki z bliższym i dalszym otoczeniem. Tak wypielęgnowane relacje mają prowadzić do pozyskania jak największej grupy klientów czy ambasadorów, a także oddanych zwolenników marki. Ponadto, PR wiąże się z nieustannym „byciem” i przekazywaniem informacji do otoczenia w celu wypracowania przyjaznego stosunku do firmy/organizacji. Działania te mogą być prowadzone krótko- (1-3 lat) lub długookresowo (3-5 lat) i zawsze są skoordynowane ze strategicznymi planami firmy/organizacji/przedsiębiorstwa.

VIII. E-mail marketing – w dzisiejszych czasach prawie każdy ma konto mailowe, jednak nie każdy posiada konto na Facebooku. Możemy zatem przypuszczać, że 99% naszych klientów posiada ten sam kanał, za pośrednictwem którego możemy się kontaktować. Dzięki takiej komunikacji z pewnością zmniejszymy dystans pomiędzy nami (firmą) a klientem, a także przyczynimy się do budowania długofalowych relacji na masową skalę.

Poza tym, trzeba podkreślić, że e-mail marketing to jedna z najtańszych form marketingu, która umożliwia bezpośrednie dotarcie do odbiorcy. Wystarczy jedynie wartościowa baza adresów, którą możemy stworzyć na podstawie, np. dokonanych przez użytkowników zakupów. Dzięki takiej reklamie jesteśmy w stanie dotrzeć z aktualną ofertą, a także podzielić się branżową wiedzą. W tym celu możemy wybrać różne ścieżki, a więc:

  • newsletter – do tej formy e-mail marketingu można się zapisać z poziomu firmowej strony; w tego typu wiadomościach powinny się znaleźć nowości, informacje o promocjach czy kody rabatowe,
  • katalogi sprzedażowe – sprawdzają się w momencie, kiedy skupiamy się na sprzedaży konkretnych produktów,
  • autorespondery – to wiadomości, które działają automatycznie i pozwalają na wysyłanie informacji wcześniej zaplanowanych. Są przydatne, gdy planujemy tematyczne maile, tj. poradnik wysyłany w częściach.

 

Od czego zacząć działania marketingowe w internecie?

Celem działań marketingowych w internecie jest doprowadzenie użytkownika do strony www, na której użytkownik wykona pożądane działanie (konwersję), którym najczęściej jest zakup lub działanie bezpośrednio powiązane z procesem zakupu.

Dlatego podstawą e-marketingu jest dobrze zaprojektowana pod względem funkcjonalnym i wizualnym oraz stale aktualizowana strona www.

Pierwszym krokiem do stworzenia strony internetowej jest analiza konkurencji i potrzeb rynku, określenie grupy docelowej marketingowej i sprzedażowej, zidentyfikowanie wyróżników marki oraz ustalenie strategii komunikacji.

O podstawach marketingu pisałam w artykule  „5 elementów skutecznego marketingu, które zawsze działają”. Poznaj także 5 patentów na lepszą stronę firmową. A jeśli zastanawiasz się nad zmianą, unowocześnieniem swojej strony internetowej, koniecznie zgłoś się do nas po DARMOWY AUDYT (agencja@grupainfomax.com).

 

* Na podstawie raportu Wyzowl

 

    Porozmawiajmy!

    Nasz ekspert zupełnie bezpłatnie podpowie możliwe rozwiązania. Kto wie, może to przedsmak wspaniałej współpracy?

    Lub zadzwoń bezpośrednio:
    +48 660 460 196

    Jeśli w marketingu stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Ta maksyma towarzyszy mi w pracy zawodowej i napędza do działania. Pasja, entuzjazm i zaangażowanie, to nieodłączne elementy mojego życia zawodowego i prywatnego. Po wielu latach pracy jako marketingowiec B2B, B2C I B2BB2C zdecydowałam się na pracę w Agencji Reklamowej Grupa Infomax, w której zajmuję się tworzeniem strategii, brandingiem i doradztwem marketingowym. Krótko mówiąc: tworzę i leczę marki ;)

    Komentarzy

    • 3 listopada 2020

      Bardzo ciekawy wpis, który pokazuje jak duży potencjał ma marketing internetowy. Aby wykorzystać technikę marketingową AIDA najpierw należy przyjąć odpowiednią strategię marketingową, która nakreśli nam, jakie działania należy podjąć, by dotrzeć do potencjalnego klienta. Wybór odpowiednich kanałów ma kluczowe znaczenie, dlatego na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie znajdują się nasi przyszli odbiorcy i tam skierować nasze działania w sieci.

    • 13 listopada 2020

      Jaką strategię funkcjonowania wybrać?

    Sorry, the comment form is closed at this time.