OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

Obsługa social media - Kulzer

Case study: od gadżetów do obsługi Social Media. Jak to się zaczęło?

Tym razem mamy dla Was case study Klienta z branży medycznej, w którym pokazujemy, jak wygląda współpraca przy prowadzeniu fanpage’a. Naszą współpracę rozpoczęliśmy w 2016 roku. Na początku było zamówienie na gadżety, później „wszedł” Facebook. W 2017 roku spłynęły zamówienia na druk. Lata 2018-2020 to już kompleksowa obsługa.

Klient: Kulzer
Branża: medyczna
O firmie: Producent wyrobów stomatologicznych i periodontologicznych dla lekarzy, techników oraz laboratoriów dentystycznych.
Cel: Budowanie świadomości marki i kreowanie pozytywnego wizerunku. Ze względu na specyfikę biznesu (dostarczaniem produktów zajmują się współpracujący z firmą dystrybutorzy) media społecznościowe służą przede wszystkim do poszerzania zasięgu marki wśród stomatologów i techników dentystycznych. W 2017 roku w wyniku zmian organizacyjnych, firma zmieniła swój branding – z Heraeus Kulzer na Kulzer. Nasze działania mają na celu pokazywanie, że mimo zmiany nazwy, realizowane wartości nie uległy zmianie.

Konsekwentnie budujemy komunikaty mające na celu kreowanie spójnego wizerunku marki. Kulzer pomaga swoim klientom przywracać zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów. W naszej komunikacji skupiamy się na korzyściach przynoszonych przez pracę Kulzera i stomatologów. Zdrowie, radość, dobre samopoczucie – to główne wartości niesione przez Kulzer.

 

Obsługa Social Media – krok po kroku

Ustaliliśmy jasną ścieżkę współpracy, tworząc bardzo sprawną kulturę organizacyjną:

 1. Zarówno ze strony Infomaxu, jak i klienta wyznaczono osoby kontaktowe. Stworzyliśmy proste zasady, których stale się trzymamy.
 2. Projekty postów na fanpage przygotowujemy w tygodniowych paczkach (z zapasem czasowym przed publikacją – minimum jeden tydzień).
 3. Klient w przeciągu dwóch dni akceptuje propozycje lub zgłasza swoje uwagi.
 4. Komunikacja przebiega głównie na platformie Active Collab, gdzie zamieszczamy materiały dotyczące
  postów oraz raporty (do 10 dnia każdego miesiąca) i propozycje reklam.

Platforma Active Collab

 

Strategia działań w Social Media – początki

 • Na początku określiliśmy cele (wzrost świadomości marki) i afirmowane wartości (radość, zdrowie, wiedza).
 • Następnie określiliśmy grupę docelową: stomatolodzy i technicy dentystyczni oraz pacjenci.
 • Później stworzyliśmy kilka typów postów, testując jak reaguje na nie grupa docelowa.

Posty i grafiki kierowane do pacjentów tworzymy celem rozpowszechniania ich przez fanpage gabinetów stomatologicznych. Dzięki temu gabinety nie muszą tworzyć własnych materiałów, a rozpowszechniając nasze materiały, wzmacniają widoczność marki Kulzer na swoich profilach.

Przykład wpisu na fanpage dla firmy Kulzer

 

Rodzaje postów na FB branży medycznej – pomysły

Trzymając się przyjętej filozofii, wykreowaliśmy kilka głównych typów postów, m.in.:

 • produktowe,
 • cytaty,
 • infografiki dla pacjentów,
 • czy wiecie, że…
 • rozrywkowe,
 • newsy
 • okolicznościowe np. z okazji Dnia Dentysty,
 • galerie zdjęć,
 • relacje z wydarzeń (szkoleń itp.).

Regularnie testowaliśmy skuteczność naszych działań, dlatego w ramach optymalizacji porzucaliśmy niedziałające formaty
i skupialiśmy się na postowaniu tego, co działa najlepiej. W drugiej połowie 2019 roku odświeżyliśmy szatę graficzną facebook’owych postów (m.in. zmieniliśmy czcionkę).

Nowy format postów na Facebooku

 

Co wyróżniało tę współpracę?

Obsługa fanpage’a Kulzera to przede wszystkim doskonała współpraca na linii agencja – klient i świetna organizacja działań po obu stronach. Konsekwentnie i cierpliwie realizowaliśmy nasze działania, nie tracąc z oczu ich głównego celu – budowania pozytywnych skojarzeń wokół marki i przyciąganie uwagi konkretnie zdefiniowanych grup docelowych.

Przez cały okres współpracy działaliśmy zgodnie z charakterem marki, nie pozwalając sobie na przypadkowość w komunikacji. Dzięki wchodzeniu w interakcję z opiniotwórczymi mediami z zakresu stomatologii, współpracy z inicjatorami szkoleń i wydarzeń dla stomatologów oraz generowaniu treści udostępnianych przez gabinety dentystyczne i stomatologów, niskim kosztem poszerzaliśmy zasięg marki.

W Grupie Infomax zajmuję się przede wszystkim marketingiem internetowym. Doradzam Klientom i naprowadzam ich marki na właściwe tory. Tworzę, a następnie wdrażam strategie marki i komunikacji. Mam hopla na punkcie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama), e-mail oraz influence marketingu. Uwielbiam podróże (w szczególności Meksyk), tajską i hinduską kuchnię oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Po godzinach prowadzę bloga podróżniczo-lifestyle'owego Gadulec.pl.