OD POMYSŁU DO REALIZACJI

Napisz, zadzwoń, przyjdź!

key visual co to jest

Key visual – co to jest?

Przywołaj w swojej głowie najbliższe Ci marki. Jednak nie po nazwie, a po charakterystycznych elementach (takich jak kolor czy charakterystyczny znak graficzny), które ją tworzą. Co zobaczyłeś? Zieleń nawiązującą do kapsla? A może subtelny fioletowy nawiązujący do znanej wszystkim krowy? Niezależnie od tego co pojawiło się w Twojej głowie, ten przekaz wizualny to jest key visual – spójna identyfikacja wizualna marki. A w zasadzie składowe (klocki), które go tworzą na każdym poziomie komunikacji całej marki.

Co to jest key visual?

Key visual, czyli klucz wizualny marki, to obok logotypu jeden z podstawowych elementów systemu identyfikacji wizualnej, czyli zbioru zasad, które można zaadaptować na dowolny (drukowany czy cyfrowy) nośnik marki. Każdej marce rywalizującej z innymi firmami na rynku niezbędna jest spójna identyfikacja wizualna marki. Jej zadaniem jest czytelne zakomunikowanie o głównych wartościach firmy, zaangażowanie klienta, zdobycie jego zaufania i finalnie – zawiązanie z nim trwałych relacji. Key visual daje Twojej marce nie tylko spójność graficzną, ale przede wszystkim komunikacyjną spójność marki.

Identyfikacja wizualna to główne narzędzie brandingu, które ma efektywnie (i efektownie) kreować wizerunek marki, nadawać charakteru marki na rynku – jej świadomość i rozpoznawalność. Jeśli interesuje Cię temat spójnej identyfikacji wizualnej – odsyłam Cię do tego artykułu: Co zyskasz dzięki spójnej identyfikacji wizualnej?

W tym artykule chcę się skupić stricte na key visualu, dlatego wracam do niego i zaczynam od opisania, z czego się składa  klucz wizualny marki.

 

 

Key visual marki – z czego się składa?

Key visual marki,  to graficzny motyw przewodni marki. To klucz wizualny, który zapewnia jej spójność na poziomie wizualnym – sprawia, że rozpoznajemy markę, zanim jeszcze zobaczymy jej nazwę czy logo. Key visual marki składa się z elementów graficznych, z których niczym z klocków, budujemy komunikat wizualny marki. Tymi elementami są:

🍊 konkretny element graficzny – symbol, znak graficzny, projekty graficzne, często tworzone w nawiązaniu do logo czy nazwy firmy,

🍊 kolorystyka – kolory podstawowe i uzupełniające, charakterystyczna kompozycja kolorów,

🍊 typografia,

🍊 kompozycja,

🍊 styl ilustracji,

🍊 zdjęcia – określone kadrowanie, temperatura kolorów, filtr, styl,

🍊 brand hero- jeśli marka posiada,

🍊 układ grafiki,

🍊 styl ruchu – dla animacji lub stron www.

 

Cechy dobrze zaprojektowanego key visuala

Skoro już wiesz, jakie są elementy budujące key visual czas, żebyś poznał cechy dobrze zaprojektowanego key visuala. W mojej ocenie główną cechą key visuala jest dogłębnie przemyślany pomysł, który pozwala uzyskać:

🍊 skalowalność – dobry key visual powinien uwzględniać różne wielkości pół eksploatacji. Oznacza to, że ten sam key visual powinien dawać możliwość aplikacji na wizytówce, jak również na bilbordzie,

🍊 przemyślana kolorystka – przy doborze kolorów należy wziąć pod uwagę nie tylko RGB czy HEX, ale odpowiednik w wersji do wydruku, czyli Pantone, a w tym zarówno wydruk cyfrowy, jak i offsetowy,

🍊 dopasowanie do potrzeb eksploatacyjnych marki oraz jej charakteru,

🍊 unikalność i charakterystyczność – key visual powinien pozwolić na łatwą identyfikację i odróżnienie od komunikacji konkurencji.

Wszystkie powyższe cechy mają jedno kluczowe zadanie, sprawić by elementy graficzne w różnych kanałach komunikacji zawsze było kojarzone z konkretną marką.

 

Key visual – dlaczego warto go mieć?

No dobrze, ale po co to wszystko? Powiem krótko – po to, byś czerpał z key viusala jak najwięcej korzyści, a dokładniej:

🍊 zyskał oszczędność czasu – dzięki jasno określonym elementom tworzącym key visual i zasadach ich aplikacji, projekty tworzy się dużo szybciej i ogranicza się ilość poprawek,

🍊 uzyskał spójność marki we wszystkich punktach styku klienta z marką,

🍊 oszczędził pieniądze – tak, dobrze widzisz! System identyfikacji wizualnej zawierający key visual powoduje, że zlecając kolejny projekt, grafik tylko układa wspomniane „klocki, a nie opracowuje koncepcję „budowli” (projektu),

🍊 osiągnął skuteczność komunikacji marketingowej – dzięki key visualu odbiorca łączy komunikaty z różnych miejsc i potrafi je przypisać do Twojej marki, co zwiększa siłę i intensywność przekazu marketingowego, np. social mediów,

🍊 ograniczył błędy w produkcji materiałów poligraficznych i gadżetów,

🍊key visual to baza dla dobrych projektów graficznych.

 

Kiedy zmieniać/aktualizować key visual marki?

Wiesz już czym jest key visual, z czego się składa, jakie są jego cechy i co z niego możesz mieć. Jednak w Twojej głowie zapewne pada jeszcze jedna zagadkowa kwestia. Czy key visual jest nam dany na zawsze?

Powszechnie mówi się o konieczności odświeżenia identyfikacji marki co 10 lat – dekadę. Bo tak kiedyś zmieniały się pokolenia, a co za tym idzie oczekiwania czy wartości. Przy dzisiejszej dynamice mówi się o zmianie pokoleniowej co 5 lat.

Musisz jednak wiedzieć, że bazą do zmiany identyfikacji wizualnej nie są lata. One mają jedynie wskazywać okres, po jakim warto zweryfikować wartości, które komunikuje marka oraz środki wyrazu dla nich. Czy wciąż są ważne dla grupy odbiorców oraz, czy wizualnie nadal oddają osobowość marki.

Zmiana key visuala pozwala podkreślić repozycjonowanie marki, czyli rebranding. Więcej na temat czym jest rebranding i jak go przeprowadzić dowiesz się z artykułu mojego kolegi zespołu, Tomka, który jest ekspertem w tworzeniu identyfikacji wizualnej. Więcej na ten temat przeczytasz w TYM artykule.

 

Cena key visuala

Koszt key visuala i systemu identyfikacji wizualnej marki w mojej ocenie zdecydowanie należy traktować w kategoriach inwestycji w procesie budowania wiarygodnego biznesu, dotarcia do określonej grupy docelowej i wyróżnienia się na tle konkurencji w swojej branży. Cena key visuala w dużej mierze zależy od ilości pól eksploatacyjnych, co za tym idzie potrzeby stworzenia określonej ilość szablonów graficznych (gotowego wzoru, który daje możliwość przenoszenia na kolejne projekty i elementy użytkowe marki). Im więcej elementów graficznych w całej komunikacji prowadzonej przez markę, tym wyższa cena key visuala.

Doświadczony w brandingu grafik na pewno zapyta Cię podczas briefingu o pola eksploatacji dla key visuala, z szczególnym uwzględnieniem  materiałów reklamowych drukowanych i coś co może Cię zaskoczyć- budżet produkcyjny. Zastanawiasz się skąd takie pytania? Duże budżety na materiały drukowane to ogromna odpowiedzialność dla projektanta, a co za tym idzie potrzeba jeszcze większego zaangażowania w weryfikacje spójności kolorów na monitorze, wydruku cyfrowym i offsetowym oraz wielkości i czytelności elementów graficznych.

Projektanci już na początkowym etapie projektowania podpowiedzą – „myśl całościowo”. Skup się na odbiorcy, przemyśl kontekst, zwróć uwagę jak Twoja marka będzie się prezentować na tle konkurencji.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to  inwestycja na lata, która w perspektywie czasu przynosi duże oszczędności finansowe (pieniądze, czas).

 

 

Key visual: case study

Myślę, że już wystarczająco dużo wiesz na temat key visuala. Czas zatem przejść do konkretów, namacalnych przykładów klucza wizualnego, które przybliżą Ci temat jeszcze bardziej. Poniżej zawarłam dla Ciebie trzy przykłady, z których dowiesz się, jak przebiegało projektowanie i co w nim było dla nas najważniejsze. Krótko mówiąc – dowiesz się, z jakich klocków zbudowaliśmy każdą budowlę 😉

Przykład key visuala: dystrybutor drzwi DOORsystem

Główny motyw graficzny w key visualu DOORsystem to symbol przedstawiający otwarte drzwi. Znak ten jednocześnie przybiera kształt dymku myślowego, który wskazuje na otwartość marki i chęć współpracy z klientem. Symbol ten nawiązuje bezpośrednio do kształtu logo, dlatego należy pamiętać o tym, że te dwa elementy nie powinny oddziaływać na siebie bezpośrednio. W takim przypadku logo powinno stanowić bardzo subtelny, nierzucający się w oczy element, najlepiej umieszczony w jednym rogu grafiki. Tak, aby nie był bezpośrednio częścią logo.

Wszystkie elementy mogą być stosowane niezależnie od siebie, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Mogą być umieszczane zarówno na białym lub grafitowym tle oraz mogą być wkomponowane w zdjęcie.

 

 

 

 

 

Przykład key visuala naszej agencji reklamowej Grupa Infomax

Nowa odsłona naszego key visuala nastąpiła na 30-lecie istnienia agencji reklamowej Grupa Infomax. Przybiera on postać trójkątów równobocznych, które symbolizują troistość natury, a także naszych wieloletnich usług (wydawnictwo 🍊 studio graficzne 🍊 drukarnia). Jest jeszcze jednak jeden element – szary trójkątny obrys, który symbolizuje ostatnią i najmłodszą z naszych usług: strategię i marketing. Dopełnia ona i przenika powyższe, kształtując ostateczny wygląd identyfikacji i agencji.

Samo rozmieszczenie elementów symbolizuje nasz proces myślowy, twórczy, drukarski, projektowy. Dotyczy on realizacji wszystkich zleceń, które stopniowo (jak trójkąty) składają się w jedną całość. Żeby jednak nie odchodzić całkowicie od korzeni, zostaliśmy przy dotychczasowej kolorystyce. Jest nią szary i pomarańcz, który dla nas symbolizuje wieloletnią wiedzę, doświadczenie i zaplecze techniczne. Powszechne rozumienie tej kolorystyki to mix energii i autorytetu. I tak: pomarańcz – oznacza młodość, nowoczesność, otwartość, radość, a szary – wiedzę, stabilność, profesjonalizm. Połączenie tych dwóch kolorów to idealne odzwierciedlenie naszej wiedzy (szarość) i chęci zmiany, kroczenia z duchem czasu (pomarańcz). Chcieliśmy, aby były kojarzone z konkretną marką – naszą marką.

Na swojej drodze kładziemy zatem pomarańcze, a więc nasze kamienie milowe, które mamy nadzieję, że z każdym dniem, miesiącem, rokiem – będą zbliżały nas do lepszego. Bardziej rześkiego.

 

 

Przykład key visuala producenta maszyn CNC – TBI TECHNOLOGY

Motyw główny – kula, pokazuje markę jako partnera totalnego. Partnera, który oferuje wsparcie na każdym etapie decyzji zakupowej, wdrożenia produkcji i eksploatacji oraz optymalizacji. Motyw kuli zapada w pamięci odbiorców.

TBI nieustannie poszerza zakres działania firmy, by zapewnić klientom możliwość wielowymiarowej współpracy. Takiej, która będzie odpowiadać na ich realne problemy i potrzeby.

Firma jest nastawiona na dostarczenie najskuteczniejszych rozwiązań z wykorzystaniem CNC, dlatego w swoich działaniach dąży do rozwoju i ulepszania linii produkcyjnych swoich klientów. Czyni to poprzez optymalizację na każdym etapie wdrożenia i eksploatacji maszyn.

Współpraca z klientami ma charakter ciągły, ponieważ optymalizacja nigdy się nie kończy. Po jednym cyklu zmian następuje analiza i kolejny cykl. To właśnie półokrąg i strzałka w key visualu symbolizują cykliczność działań.

Z kolei kolorystyka i połyskliwość (kosmiczne tło) nawiązuje do świata programowania, innowacji i technologii oraz wielu małych detali. Natomiast to wszystko składa się właśnie na jakość produktu i obsługi

TBI TECHNOLOGY.

 

 

 

Dobry key visual – podsumowanie

Jak widzisz, key visual twojej marki to budowla, składająca się z wielu elementów. Ich odpowiednie ułożenie wpływa na właściwy odbiór marki. A więc na bezproblemowe zapamiętanie logo i identyfikacji wizualnej, a także na identyfikowanie się z nią. Zatem, gdy przystąpisz do budowania własnego key visuala i identyfikacji wizualnej marki zadbaj o to, by wszystkie jego elementy były przemyślane i spójne. Pamiętaj też o wszystkich punktach styku, w których będziesz go wykorzystywał (np. o mediach społecznościowych). Bowiem już wiesz, że dobry key visual to niejednokrotnie nie tylko digital, ale i druk. Przygotowując dowolny projekt graficzny mając key visual jest zdecydowanie szybciej i łatwiej zachować spójność Twojej marki.

Jeśli w marketingu stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. Ta maksyma towarzyszy mi w pracy zawodowej i napędza do działania. Pasja, entuzjazm i zaangażowanie, to nieodłączne elementy mojego życia zawodowego i prywatnego. Po wielu latach pracy jako marketingowiec B2B, B2C I B2BB2C zdecydowałam się na pracę w Agencji Reklamowej Grupa Infomax, w której zajmuję się tworzeniem strategii, brandingiem i doradztwem marketingowym. Krótko mówiąc: tworzę i leczę marki ;)