Case study: rebranding, key visual i budowa strony internetowej dla AIB
Z firmą AIB współpracujemy od ponad 20 lat. Zaczynaliśmy od projektowania i drukowania folderów oraz teczek, jednak w dzisiejszym case study skupimy się na szeroko rozumianym kreowaniu wizerunku. Jak poradziliśmy sobie z niełatwą branżą, jaką jest budownictwo, a dokładniej materiały izolacyjne? Skąd pomysł na key visual? W jaki sposób przebiegała nasza współpraca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.
Klient: AIB
Firma AIB to prekursor nowych rozwiązań w dziedzinie budownictwa. Działalność rozpoczęła w 1992 roku skupiając się na produkcji innowacyjnych produktów wykończeniowych oraz wytłaczaniu i produkcji materiałów izolacyjnych. W tej chwili wiele oferowanych na rynku okien lub drzwi tworzą produkty AIB.
Cel: rebranding, stworzenie oryginalnego i ciekawego key visuala oraz systemu identyfikacji wizualnej, budowa nowej strony www.
Największe wyzwanie: zmierzenie się z mało atrakcyjnym (pod kątem wizualnym) produktem i branżą, przy jednoczesnym warunku Klienta – logo zostawiamy bez zmian.
W toku naszej współpracy z firmą AIB zajmowaliśmy się między innymi:
- rebrandingiem,
- budową strony internetowej,
- stworzeniem oryginalnego key visuala,
- projektowaniem i produkcją materiałów POS,
- realizacją sesji zdjęciowej,
- stworzeniem filmiku promocyjnego,
- działaniami PR-owymi (wsparcie w przygotowaniu publikowanych przez firmę materiałów).
Jak to się wszystko zaczęło?
Początki naszej współpracy z firmą AIB sięgają lat 90-tych, kiedy projektowaliśmy i realizowaliśmy pierwsze foldery czy teczki firmowe dla tej marki. Już wtedy, niełatwy do uchwycenia key visual marki, został oparty na niebanalnej grafice uszczelek, które produkowało AIB. W tamtych latach realizowaliśmy również pierwsze sesje zdjęciowe firmy i jej produktów, które stanowiły bazę do kolejnych projektów graficznych. – tak wspomina rozpoczęcie naszej kooperacji Grzegorz Bielejec – Prezes Grupy Infomax.
Rebranding i key visual
Kilka lat temu firma AIB zaprosiła nas do konkursu zamkniętego, wraz z innymi agencjami reklamowymi. Założono wykreowanie nowoczesnego key visuala, materiałów wizerunkowych, nowego layoutu strony www, ewentualnie rebrandingu. Klient wycofał się z ostatniego etapu konkursu, do którego Grupa Infomax zakwalifikowała się z jeszcze jedną agencją.
Pół roku później, AIB poprosiło nas o zaprojektowanie i wykonanie nowych materiałów wizerunkowych. To wtedy stworzyliśmy oryginalny key visual, nawiązujący do sztuk pięknych. Wykreowaliśmy również folder wizerunkowy i foldery produktowe oraz teczkę ofertową i nowe wizytówki. Dział graficzny zaproponował nietypowe rozwiązania projektowe, co niewątpliwe było kluczem do sukcesu.
Nasz koncept: INNOWACYJNOŚĆ
Naszym najważniejszym zadaniem było podkreślenie misji firmy jaką jest wytwarzanie innowacyjnych wyrobów izolacyjnych. AIB od zawsze inwestowało w prace badawczo-rozwojowe, aby stworzyć nowoczesny asortyment dostosowany do dynamicznie rozwijającej się branży. Firma kładzie nacisk nie tylko na wysokiej jakości wyroby, ale także kompetencje kadry – ciągle się rozwija i podnosi kwalifikacje pracowników.
Niezwykła sesja zdjęciowa
Kluczowym elementem była realizacja sesji zdjęciowej, która pozwoliła zgromadzić atrakcyjny materiał stanowiący bazę do pracy dla projektanta. Kreatywne, ciekawe zdjęcia, również w skali makro, pokazywały uszczelki w zupełnie nowym ujęciu. Postanowiliśmy sięgnąć jeszcze głębiej… Uszczelki powstają z granulatu (kolorowe kuleczki), który odpowiednio rozsypany tworzy intrygujące, wręcz abstrakcyjne kompozycje. Tym sposobem z – wydawać by się mogło – banalnego produktu, przenieśliśmy się niemal do sfery ART.
Nowa strona www
Po akceptacji key visuala przez Klienta zajęliśmy się budową nowej strony internetowej. Oczywiście zadbaliśmy o spójność z materiałami poligraficznymi i opracowaną koncepcją innowacyjności. Kolorystyka strony jest utrzymana w barwach firmowych, czyli czerwieni i czerni. Główne produkty AIB zaprezentowaliśmy poprzez slider z wykorzystaniem zdjęć z sesji. Dodatkowo użyliśmy czytelnych piktogramów, aby strona była przejrzysta i łatwa w obsłudze. Warto zaznaczyć, że strona jest w pełni responsywna i w 3 językach (polski, niemiecki i angielski).
Szlachetne materiały POS
Naszym kolejnym zadaniem było podkreślenie innowacyjności branży w materiałach POS. Tutaj ważna rolę odegrała wiedza poligraficzna i technologiczna naszych pracowników.
Zarówno folder wizerunkowy, jak i foldery produktowe, posiadają okładki z wyciętym motywem (piktogramem) nawiązującym do asortymentu. Wycięty w okładce kształt nawiązuje do konkretnego granulatu, co tworzy interesujący wizualnie efekt. Dodatkowo, czarna apla, jaką zadrukowane są okładki, została zabezpieczona folia matową tworząc idealny efekt lustra. Okładki uszlachetniliśmy również lakierem z efektem rastra (zanikający lakier położony selektywnie). Tym samym osiągnęliśmy nasz cel: komplet spójnych graficznie materiałów podkreślających innowacyjność firmy.
Przy projektowaniu i drukowaniu wizytówek zastosowaliśmy dokładnie ten sam efekt – z wysztancowanym elementem.
Wykonaliśmy również elegancką teczkę z magnetycznym zamknięciem, w którym znalazł się pakiet folderów. Aby nadać jej prestiżu, wykorzystaliśmy czarny papier barwiony w masie. Całości dopełnił srebrny sitodruk i firmowe hasło Chemia między nami oraz piktogram tłoczony czerwona folią.
W kolejnych latach zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy wiele innych materiałów reklamowych. Były to m.in. terminarze, niesztampowe menu z uszczelkami czy etykiety na butelki z nalewką. Oczywiście wszystko z konsekwentnym wykorzystaniem stworzonego przez nas key visuala.
Inspiracja do działań PR-owych
Kontynuacją naszego konceptu był między innymi konkurs „DESIGN LAB. SZTUKA TWORZONA Z CHEMII”, który odbył się w drugiej połowie 2018 roku. AIB nawiązało współpracę z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, a sam konkurs odbył się wśród studentów na wydziale wzornictwa. Jak czytamy w artykule z firmowej strony: zadaniem było zaprojektowanie nowej formy, np. przedmiotu sztuki użytkowej, z wykorzystaniem wybranych materiałów dostępnych w ofercie naszej firmy, przygotowanie projektu z zakresu designu lub wynalezienie nowego zastosowania dla produktów i technologii marki.
Laureaci z uszczelek stworzyli m.in. oryginalną biżuterię, lampy, a nawet… fotel ogrodowy!
Produkcja video
W 2018 roku nakręciliśmy 5-minutowy filmik, który w przystępny sposób, krok po kroku, przedstawia system montażu okien w warstwie izolacji. Wraz z Klientem opracowaliśmy koncept i scenariusz video, a następnie zajęliśmy się realizacją oraz postprodukcją. Staraliśmy się, żeby klip z jednej strony był przyjemny dla oka, a z drugiej, łatwy do zrozumienia dla każdego klienta AIB (w szczególności dla developerów). Filmik powstał w języku polskim i niemieckim.
Przeczytaj również:
- Droga na szczyt – projekt oficjalnego logo akcji #K2 dla Polaków
- Budowa strony internetowej dla GAPR
- Branding i budowa strony internetowej Yelonkowo
- Rebranding firmy Robelit